Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogródka?

Drzewa i krzewy ozdobne to element ogrodu, który nie tylko zdobi, ale również stanowi osłonę przed słońcem i integralną część przestrzeni przydomowej. Różnorodna roślinność ogrodowa nie będzie kompletna, jeśli nie uzupełnimy jej o drzewka ozdobne oraz krzewy. Warto dobrze przemyśleć, które z nich powinny znaleźć się w naszej przestrzeni przydomowej, aby stanowiły spójną kompozycję. Podpowiadamy, jakie krzewy i drzewka ozdobne wybrać, aby ogród był estetyczny i piękny.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Ocena: 4.3/5 (głosów 12)

Pierwsze owoce czereśni na drzewie

Projektowanie ogrodu z roślinnością w tle

Samodzielne projektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Jeśli zdecydujemy się na drzewka ogrodowe, czyli ozdobne drzewa (jak np. brzoza brodawkowata czy klon palmowy) lub wysokie krzewy, wtedy sprawy jeszcze bardziej się komplikuje. Rośliny jak drzewa iglaste czy liściaste krzewy rosną, tak więc muszą być posadzone w ten sposób, aby gdy dojdą do swoich optymalnych rozmiarów, nie utrudniały poruszania się po ścieżkach oraz nie spowodowały zniszczenia zaplanowanej kompozycji.

Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli w naszym ogrodzie zamierzamy posadzić drzewa ozdobne oraz inne rozłożyste rośliny ogrodowe. Przy projektowaniu ogrodu, a w szczególności sadzeniu roślin, obowiązuje kilka zasad. Przede wszystkim rośliny ogrodowe, jak iglaste drzewa, ogrodowe drzewa i inne należy sadzić piętrami. Innymi słowy: wysokość roślin powinna być dostosowana kompozycyjnie. Im bliżej do ścieżki czy alejki ogrodowej albo im bliżej znajduje się oczko wodne, tym rośliny powinny być niższe.

Przy projektowaniu ogrodu i planowaniu roślinności pamiętajmy także, że nadmiar szkodzi. Drzewka ozdobne i krzewy ozdobne powinny być dostosowane ilością do wielkości naszego ogrodu oraz przestrzeni, jaką dysponujemy. Do małego ogrodu nie należy wybierać gatunków drzew, które za kilka czy kilkanaście lat będą przysłaniały na tyle dużą przestrzeń, że trzeba je będzie wyciąć.

Drzewa ozdobne, krzewy iglaste czy liściaste oraz pozostałe rośliny ogrodowe powinny do siebie pasować. Chaos wprowadza zbyt duża i różnorodna ilość gatunków. Ponadto nie wszystkie gatunki drzew i krzewów mogą rosnąć obok siebie, mogą wymagać odmiennych warunków glebowych oraz innego nasłonecznienia. Rozłożyste drzewa ozdobne nie powinny rosnąć zbyt blisko budynków. Korona dużego drzewa może z czasem uszkodzić dach domu, a korzenie fundamenty.

Podsumowując, pomiędzy roślinami należy zachować stosowny odstęp, nie powinno się sadzić ich zbyt gęsto. Byliny, drzewa i krzewy ozdobne, jak już wspomniano, powinny posiadać podobne wymagania co do nawozu, gleby, wody oraz światła. Warto również pomyśleć o roślinach, które będą dekorowały ogród przez cały rok, a nie tylko w sezonie. W tym kontekście, jeśli chodzi o drzewa i krzewy ozdobne, dobrze sprawdzą się krzewy iglaste oraz liściaste zimozielone krzewy ozdobne.

Które drzewka ozdobne wybrać - przegląd gatunków

Drzewka ogrodowe determinują całą kompozycję ogrodu. Są największe, więc mogą podkreślić piękno ogrodu lub zepsuć jego finalny wygląd. Jak wiadomo po kilkunastu latach niektóre gatunki mogą stać się bardzo duże i rozłożyste i zniszczyć wygląd ogrodu oraz stłamsić inne rośliny ogrodowe. Tak więc wybór gatunków drzew do przestrzeni przydomowej powinien być skrupulatnie przemyślany.

Możemy wybierać pomiędzy drzewami liściastymi i iglastymi pamiętając przy tym, że im mniejszy ogród, tym drzewa ozdobne powinny być mniejsze. Propozycją do dużego ogrodu jest Ambrowiec balsamiczny. Jego dekoracyjność to nie tylko liście, ale również kora. Drzewo to pochodzi z Ameryki Północnej i w swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do 45 metrów. Kwitnie od maja do czerwca, jednak najbardziej ozdobnie wygląda jesienią, kiedy to jego liście przybierają krwisty odcień. Ze względu na swoje rozmiary Ambrowiec balsamiczny powinien być sadzony z dala od roślin wymagających dużo słońca. Młode drzewka ozdobne Ambrowca wymagają szczególnej troski zimą, ponieważ mają tendencje do przemarzania.

Ciekawą propozycją do średniej wielkości ogrodów jest choina kanadyjska. Te drzewka ozdobne rzadko dorastają do 15 metrów wysokości, natomiast są dość rozłożyste. Cała ich atrakcyjność zasadza się na ciekawie uformowanej koronie. Choinę kanadyjską należy sadzić w miejscach mało nasłonecznionych, natomiast wilgotnych. Dobrze znosi nasze rodzime warunki klimatyczne. Te drzewa ozdobne można sadzić grupami po 3-6 sztuk. Jeśli projektujesz ogród, sprawdź także cennik najpopularniejszych roślin.

Z kolei interesującym pomysłem do niewielkich ogrodów jest judaszowiec kanadyjski, który w kwietniu i maju może się poszczycić drobnymi różowymi kwiatami. Kwiaty w okresie wiosennym obsypują całe drzewo i wyglądają jak cud natury. Drzewka ozdobne cudaszowca dorastają do 5 metrów. Wymagają żyznej gleby, w okresie zimowym wymagają okrycia, gdyż zdarza się, że przemarzają.

Wybierając drzewka ogrodowe, warto zwrócić uwagę również na oliwnik wąskolistny. Jest to drzewko, które doskonale nada się do małych ogrodów, dorasta do 5 metrów. Ma ładne kwiaty, którymi możemy cieszyć wzrok w czerwcu. Dekoracyjne są również powyginane konary. Należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych, nie lubi dużej wilgotności, preferuje gleby wapienne.

Innym, wartym uwagi gatunkiem, jest kasztanowiec czerwony. Posiada piękne drobne kwiaty, okres jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Kwiaty mają kolor czerwony i różowy. Dobrze znosi klimat panujący w Polsce i jest odporny na zanieczyszczenia, więc może być sadzony również w dużych miastach przy ruchliwych ulicach. Osiąga wysokość około 10 metrów.

Drzewa liściaste zawsze pięknie prezentują się w ogrodzie, jednak warto w ich sąsiedztwie posadzić również iglaki. Należy unikać monotonności, same zimozielone iglaki nie będą stanowiły ciekawej kompozycji. Drzewa liściaste nadają przestrzeni zielonej swoistego uroku, warto więc je zastosować.

Jakie drzewka owocowe warto zasadzić?

Również drzewka owocowe mogą stanowić ozdobę ogrodu. Dawniej drzewka owocowe były zarezerwowane prawie wyłącznie do sadów, obecnie coraz częściej stanowią pożyteczną dekorację ogrodu. Jakie drzewka owocowe posadzimy w ogrodzie, zależy nie tylko od naszych preferencji, ale również od ilości miejsca. Drzewka ogrodowe niezależnie czy mają pełnić funkcję tylko dekoracyjną, czy również przynosić smaczne owoce, muszą mieć odpowiednią przestrzeń.

Warte przemyślenia są jabłonie ozdobne, które charakteryzują się bardzo obfitym kwitnieniem w okresie wiosennym. Drzewka owocowe jabłoni ozdobnych rodzą niewielkich rozmiarów jabłka - pomarańczowe, czerwone lub żółte. Są one zbyt kwaśne do spożywania na surowo, jednak doskonale nadają się na różnego typu przetwory. Drzewka ozdobne jabłoni ozdobnych nie lubią tłoku, najrozsądniej sadzić je w pewnej odległości od innych drzew i wysokich krzewów.

Drzewka owocowe, które warto mieć we własnym ogrodzie, to również między innymi śliwa, wiśnia, czereśnia, grusza oraz brzoskwinia. Brzoskwinie to drzewka owocowe, które w naszej strefie klimatycznej nie udają się zbyt dobrze. Jednak można się spodziewać, że przy odrobinie szczęścia i troskliwej pielęgnacji doczekamy owoców. Nietuzinkowe drzewka owocowe to również morele lub nektarynki (odmiana brzoskwini),które jednak, podobnie jak brzoskwinie, ciężko uprawiać w polskim klimacie.

Które krzewy ozdobne sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?

Drzewka ogrodowe to mimo wszystko, w większości przypadków, rozwiązanie do większych ogrodów. Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami dużego czy małego ogrodu będzie on niepełny bez krzewów. Krzewy dekoracyjne są inne w każdej porze roku. Jedynie zimą ogród do pewnego stopnia zamiera, ale nie do końca, bo dzięki krzewom iglastym i roślinom, które w zimie zachowują liście, wciąż prezentuje się wyjątkowo.

Wybierając krzewy do swojego ogrodu, warto zdecydować się na te, które posiadają barwne liście lub piękne i oryginalne kwiaty. W takiej oprawie rośliny mniej reprezentacyjne również zyskają na uroku. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć, jest zasadzenie pieris japońskiego. Posiada bardzo ozdobne, barwne liście. Jest to roślina zimozielona, dzięki której ogród będzie atrakcyjny również zimą. Pieris japoński kwitnie na wiosnę. Jego kwiaty są białe, różowe lub kremowe. Dodatkowym atutem tego krzewu jest fakt, że wczesną wiosną młode liście mają szkarłatne zabarwienie. Pieris japoński musi być często podlewany, lubi miejsca średnio zacienione.

Bardzo oryginalnym krzewem jest perukowiec podolski. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Każda część tej rośliny jest dekoracyjna. Posiada liście o ciekawym owalnym kształcie, kwitnie na żółto lub czerwono, a owoce przypominają wyglądem różowe wiechy bawełny. Perukowiec podolski nie jest krzewem wymagającym, może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Ze względu na to, że jest dość rozłożysty będzie najlepszym pomysłem do dużej i średniej wielkości ogrodów.

Kolejnym pomysłem na zapełnienie przestrzeni w ogrodzie jest posadzenie ognika szkarłatnego. Krzew ten dorasta do 2 lub 3 metrów wysokości i jest rośliną pół zimozieloną. Liście opadają dopiero podczas tęgich mrozów. Ognik szkarłatny kwitnie wiosną, jego kwiaty są dość drobne. Posiada bardzo atrakcyjne wizualnie owoce, które przypominają wyglądem naszą jarzębinę - mają barwę od żółtej do intensywnie czerwonej. Roślinę należy sadzić na stanowiskach mocno nasłonecznionych, co ma bezpośredni wpływ na atrakcyjny wygląd owoców.

Młode drzewa ozdobne, drzewka owocowe oraz krzewy ozdobne w pierwszych latach po posadzeniu wymagają starannej pielęgnacji. Na zimę muszą zostać okryte, gleba powinna być odpowiednio nawożona i podlewana.Warto przy okazji zwrócić uwagę, by wybrana odmiana była jak najbardziej odporna na mróz. Sklep ogrodniczy oferuje tutaj szeroki wybór, w tym także drzewek owocowych.

Drzewka owocowe należy przycinać, aby lepiej i obficiej owocowały, a wszystkie inne drzewka ogrodowe trzeba skracać, aby lepiej rosły. Oczywiście trzeba regularnie usuwać martwe gałęzie. Cięcie drzew ma również wymiar czysto estetyczny, formuje je do pożądanego kształtu. To minimum, jeśli chodzi o takie zagadnienie, jak ochrona roślin i drzew owocowych.

Kolejną ważną kwestią jest nawożenie. Drzewa ozdobne należy nawozić lub przynajmniej umożliwić im jak najlepszą absorpcję składników odżywczych z gleby. Gleba wokół drzew nie powinna być zbyt zbita. Dobrze również nie grabić opadłych liści - rozkładając się, zamienią się z czasem w próchnicę.

Niezależnie, czy nasz wybór padnie na drzewa liściaste, iglaki czy owocowe drzewka ogrodowe, musimy pamiętać, że są to rośliny, które również wymagają troski i opieki, szczególnie w okresie początkowego wzrostu - ale również później. Więcej na temat projektowania i urządzania ogrodu dowiesz się czytając artykuł naszych ekspertów: Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu? 

, aktualizacja 19.09.2017
Powiązane Artykuły
Zobacz więcej artykułów na temat:
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij