Iglaki karłowate idealne na skalniak

Niektóre iglaki, zwłaszcza takie o dość regularnym pokroju i kulistej formie, świetnie sprawdzają się na skalniak w towarzystwie bylin różnych wielkości. Stanowią ładne tło dla kwitnących pędów. Skalniak z iglaków o takim pokroju musi być jednak dość duży, ponieważ karłowate krzewinki zazwyczaj mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

Najbardziej polecane iglaki karłowate na skalniak to jodła balsamiczna ‘Picolo’. Jest stosunkowo nieduża, dorasta do 0, 5 m wysokości, a bardzo ładnie wygląda. Na dodatek przyjemnie pachnie. Ma bardzo wiele krótkich pędów, które są ozdobione krótkimi igiełkami. Roślina ma ciemnozielony kolor, ale nowe przyrosty są jaskrawe i wyraziste, co dodaje jej uroku.

Podobnie ładnie prezentuje się sosna górska ‘Mini Mops’, która dorasta zaledwie do 30 cm wysokości. Jest niezwykle interesująca, jej karłowate pędy wyginają się dekoracyjnie, dzięki czemu roślina wspaniale się prezentuje. Ma także bardzo małe wymagania glebowe, co znów sprawia, że sprawdzi się świetnie na wszystkich skalnikach.

Niektóre iglaki bardziej nadają się na skalniak, inne na żywopłot. Karłowate i płożące gatunki najlepiej sprawdzą się do ogrodu skalnego
Które iglaki na skalniak nadadzą się najlepiej? Przegląd odpowiednich roślin

Świetne iglaki na skalniak to też cyprysiki. Mało wymagające, bardzo dobrze sprawdzające się w naszych warunkach uprawnych, a na dodatek bardzo atrakcyjne – czego chcieć więcej? Cyprysik groszkowy jest najniższym przedstawicielem tej rodziny, a wśród jego odmian znajdziesz także takie karłowate, o ciekawym pokroju, które dobrze sprawdzą się na każdym skalniaku.

Miniaturowe iglaki na skalniak

Skalniaki z iglaków mogą wyglądać jak prawdziwe góry w miniaturze, warto więc zastosować miniaturowe iglaki – niskie odmiany, które idealnie odwzorowują drzewka i krzewy, ale są o wiele mniejsze. Sięgaj po odmiany, które mają mniej niż 50 cm wysokości. Świetnie skomponują się z płożącymi i rozrastającymi się kwiatami kobiercowymi. Są ładnym tłem dla roślin kwitnących, które także pochodzą z gór, jak bodziszki, kocimiętki czy żurawki. Dobrze sprawdzają się w nasadzeniach naturalistycznych.

Niemal idealną miniaturką jest odmiana świerka białego ‘Daisy’s White’, która jest wspaniałą ozdobą na stanowiska słoneczne i półcieniste. To iglak o regularnym, stożkowatym pokroju, a dzięki jasnym igłom będzie wspaniałą ozdobą.

Bardzo dobrze na skalniaku zaprezentują się niewielkie odmiany jałowca łuskowego. Te miniaturowe iglaki na skalniak są ciekawe ze względu na kolor igieł. W okresie wzrostu są bladozielone, by później przebarwić się na szaro-niebiesko. To może być także ciekawy aspekt kolorystyczny całego ogrodu skalnego.

Płożące i niskie iglaki na skalniak

Ciekawym rozwiązaniem jest zasadzenie jednego większego krzewu o płożącym pokroju na szczycie skalniaka. Dzięki temu możesz liczyć na bardzo ciekawy efekt – pędy będą powoli rozkładać się na niższych piętrach, a spomiędzy nich zaczną wyrastać inne roślinki. Taka kompozycja jest bardzo udana w zestawieniu z bylinami kwitnącymi.

Płożące i niskie iglaki na skalniak to przede wszystkim jałowce różnego rodzaju. Są wysokie zaledwie na 20 cm, a jednocześnie wytwarzają pędy długie na około 80 cm. Są to rośliny o ogromnych walorach dekoracyjnych, przez cały rok. Ładnie prezentują się także zimą, ponieważ utrzymują igły i są ozdobione dekoracyjnymi kuleczkami owoców.

Płożący cis pospolity ‘Aurea Hoseri’ to kolejny iglak, który świetnie sprawdzi się na skalniaku. Trzeba jednak wiedzieć, że może mieć nieco wyższe wymagania niż większość roślin i potrzebować nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji – to roślina dla doświadczonych ogrodników. Mimo wszystko warto go zaprosić na szczyt skalniaka, ponieważ jest bardzo dekoracyjny. Ma rozłożysty pokrój i złociste igły, które same w sobie będą najpiękniejszą ozdobą ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej