Najpopularniejsze kwiaty balkonowe na tarasie

Na tarasie czy najczęściej można spotkać najbardziej popularne kwiaty balkonowe. Należą do nich oczywiście petunie i pelargonie. Obie rośliny cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na niezwykle piękne kwiaty o intensywnych kolorach. Są bardzo łatwe w uprawie i obficie kwitną w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny. Nic więc dziwnego, że to je najczęściej można zobaczyć w pojemnikach powieszonych na balustradzie.

Na tarasach czy na balkonie świetnie nadają się zwłaszcza surfinie, czyli wyjątkowa odmiana petunii. Są to kwiaty balkonowe o zwisających pędach. Wspaniale prezentują się na parapetach i balustradach, można posadzić je w doniczkach podwieszonych pod sufitem albo umocowanych na ścianie. Dzięki temu ich pędy miękko się układają, całe pokryte pięknymi, dużymi kwiatami o kielichowatym kształcie. Warto pogłębić wiedzę, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe.

Inne kwiaty na balkon, które cieszą się równie dużą popularnością, są aksamitki. Wydawałoby się, że powoli zaczynają odchodzić do lamusa, ponieważ ich żółte i pomarańczowe kwiaty święciły sukcesy kilkadziesiąt lat temu, ale ich popularność nie gaśnie. Są żywe, obficie kwitną i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Na dodatek świetnie czują się w pojemnikach, które można ustawić zarówno w cieniu, jak i w słońcu.

Cieniste tarasy to bezsprzecznie królestwo begonii bulwiastej, zwłaszcza w wersji begonia stale kwitnąca. Jest to jednoroczna roślina, która wytwarza przepiękne kwiaty, podobne trochę do niewielkich różyczek. Są wyjątkowo urocze i wdzięczne, najczęściej różowe, chociaż zdarzają się także białe, pomarańczowe i czerwone, można spotkać także dwubarwne odmiany. Warto zwrócić uwagę na jej odmiany o strzępiastych kwiatach, które urozmaicą każdy taras. W doniczkach podwieszanych do sufitu można spotkać begonię pendula – grupę odmian, które wytwarzają długie, zwisające pędy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Pnącza na tarasie

Najciekawsze pomysły na taras zazwyczaj zakładają także wykorzystanie balustrady. To świetna podpora na pnącza. Odpowiednio dobrane będą nie tylko ładną ozdobą balkonu, lecz także mogą stanowić formę zasłony, która odgrodzi twój taras od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Niestety, nie zawsze tarasy zwrócone są w stronę podwórka, warto więc wykorzystać ten sposób.

Które kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?
Pnącza na tarasie i balkonie świetnie się sprawdzają. To rośliny na taras, które dodajom mu największego uroku i powabu.

Rośliny na taras o pnących pędach sadzi się w doniczkach tuż przy balustradzie lub ścianie (tego ostatniego radzimy nie robić, jeśli nie chcesz zniszczyć elewacji). Najczęściej wybiera się na nie rośliny jednoroczne, ale często właściciele tarasów decydują się na byliny. Te pierwsze to przede wszystkim groszek pachnący, wilce trójbarwne i kobea. Wszystkie trzy rośliny nie mają szczególnych wymagań, a rozwijają się bardzo szybko. Wiosną wystawia się je w skrzynkach, by mogły piąć się po balustradzie, którą natychmiast zarosną, tworząc dość gęsty system pędów, łodyg i kwiatów.

Pnącza-byliny, które przez wiele lat będą zdobiły twój taras, to głównie rośliny balkonowe z ozdobnymi z liśćmi, jak bluszcze, wiciokrzewy czy winobluszcze. Są piękne i bardzo wytrzymałe na zimno, muszą mieć jednak silną podporę, a balustrada świetnie się do tego nadaje. Warto zwrócić uwagę na nawożenie roślin, zwłaszcza przed zimą – dzięki temu są bardziej mrozoodporne i znacznie lepiej wyglądają nawet w czasie długotrwałych, niskim temperatur,, a wiosną błyskawicznie zaczynają wegetację i szybko się regenerują.

Krzewy liściaste i iglaste w pojemnikach

Taras najczęściej jest dużo większy niż balkon, często znajduje się również na poziomie gruntu, dzięki czemu można uprawiać na nim krzewy liściaste i iglaste w doniczce. Nie są tak popularne jak kwiaty na balkon, jednak na tarasie sprawdzają się znakomicie. Możliwości, jeśli chodzi o liściaste krzewy, jest naprawdę wiele. Jedną z najciekawszych roślin doniczkowych jest drzewko cytrusowe, które można wystawić na taras wiosną i schować w domu zimą. Drzewka te, jak cytryna Skierniewicka, która jest lepiej przystosowana do zmian pogody typowych dla polskiego klimatu, kumkwaty lub mandarynki, są przede wszystkim niezwykle ozdobne. Ładnie wyglądają w czasie kwitnienia, a wytworzone owoce szybciej dojrzewają na słońcu.

Na tarasie warto zastanowić się także nad zimozielonymi krzewami w donicach, które przez cały sezon będą stanowiły bardzo ciekawą i atrakcyjną ozdobę. Trzeba tylko uważać, by nie przemarzły ich korzenie. To wyjątkowe rośliny na taras, wśród których na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim bukszpan – to niewysoki krzew, który nie zrzuca liści na zimę. Warto jednak zasłonić go na zimę agrowłókniną, gdyż nalezy do roślin balkonowych, które mogą przemarzać w pojemnikach.

Które kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?
Doniczkowe zielone rośliny na taras świetnie się sprawdzają. Zielone rośliny na tarasie to przede wszystkim krzewy iglaste lub liściaste.

Inne kwiaty na taras to przede wszystkim niewielkie odmiany rododendronów i azalii. Świetnie wyglądają w doniczkach, tym bardziej ich kwiaty na balkon fantastycznie się sprawdzają i ożywiają każdą kompozycję. Te nie są właściwie rośliny doniczkowe, ale świetnie odnajdują się w takiej roli i z tego względu często uprawia się je jako kwiaty balkonowe. W tym przypadku niezwykle ważne jest nawożenie roślin, które pozwoli na utrzymanie odpowiednio kwaśnego podłoża, którego potrzebują. Prezentowane rośliny na taras są ozdobne nie tylko z kwiatów – gdy te opadną, urok zaczynają roztaczać ich piękne, lśniące, skórzaste liście. Więcej przydatnych informacji na temat krzewów liściastych znajdziesz tutaj.

Wiosenne rośliny doniczkowe na taras

Wiosną najczęściej chcemy od razu zajmować się ogrodem i jak najszybciej móc cieszyć oczy kwiatami. Z tego względu często wybierane rośliny na taras to właśnie te najwcześniejsze. Wyglądają faktycznie przepiękne i wiosenny taras może być naprawdę wyjątkowy i uroczy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie postawić wyłącznie na wiosenne byliny cebulowe i inne jednoroczne rośliny w ramach kwiatów balkonowych, a do całej kompozycji dołączyć także inne rośliny, kwitnące latem i jesienią.

Pomysły na taras zazwyczaj obfitują w cebulowe jednoroczne rośliny i nic dziwnego, bo są one uwielbiane przez wielu. Wczesne, niebieskie lub różowe hiacynty, niewielkie krokusy o fioletowych i żółtych płatkach albo intensywnie żółte żonkile. To kwiaty na taras, które najczęściej można spotkać wczesną wiosną. Są ładne i kolorowe, ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo wcześnie kwitną. Dzięki temu urozmaicają każdy taras bardzo wczesną wiosną i są niezwykłym poprawiaczem nastroju, gdy wokół plucha i szaruga powoli roztapiającego się śniegu.

Inne rośliny na taras, które świetnie sprawdzają się bardzo wczesną wiosną, są na przykład bratki – tysiące kolorystycznych odmian, ozdobionych centralnymi, nieregularnymi plamami, które jeszcze bardziej je zdobią. Warto właśnie je posadzić w skrzynkach ustawionych na słońcu. Wiosenną dekoracją, która rozwija swój urok dopiero później, bo w kwietniu, bez wątpienia są wrzośce. Najczęściej kojarzą nam się z jesienią, ale to idealne kwiaty na taras wiosną. Są mało wymagające i nie potrzebują szczególnej uwagi – wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko. Warto zapoznać się z ich odmianami, gdyż mogą cię zadziwić bogactwem kolorów i odcieni. Tutaj znajdziesz dokładne informacje na temat wrzośców.

Funkcjonalne rośliny doniczkowe na taras

Taras to także świetne miejsce na wyjątkowe rośliny doniczkowe „funkcjonalne”, zwłaszcza jeżeli nie masz za dużo miejsca w ogrodzie. Zdecydowanie królują na nim dwuletnie zioła, które są bardzo łatwe w uprawie, a dodatkowo są wspaniałym dopełnieniem wielu potraw. Najpopularniejsze rośliny na taras tego typu to oczywiście bazylia i mięta, bez których trudno wyobrazić sobie gotowanie i orzeźwiające letnie napoje. Dwuletnie zioła, które także świetnie się sprawdzają to przede wszystkim cząber, lubczyk czy pietruszka. Warto wiedzieć, że pojawiły się na rynku specjalnie wyselekcjonowane odmiany pietruszki, kopru i szczypiorku, które można traktować jak rośliny doniczkowe, a które wytwarzają długą, niezwykle aromatyczną natkę.

Jeżeli zamierzasz spędzać więcej czasu na tarasie, zwłaszcza wieczorem, wybrane przez siebie kwiaty na taras musisz uzupełnić o rośliny odstraszające komary i inne uciążliwe insekty. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj oczywiście komarzyca. To łatwa w uprawie roślina ogrodowa o długich, zwisających pędach, które pokrywają się pięknymi, drobnymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi podłużnymi paseczkami. Komary odstrasza także kocimiętka. Najczęściej znana jest głównie przepięknych, fioletowo-różowych kwiatuszków, które tworzą interesującą, bardzo atrakcyjną kępę. Warto jednak wiedzieć, że te same zawarte w liściach olejki eteryczne, które przyciągają koty, są zabójcze dla komarów i innych insektów, które po prostu nie znoszą ich zapachu. Wystarczy tylko ustawić te kwiaty balkonowe w strategicznych miejscach, by na dobre pozbyć się drażniących owadów.

Jak widać, możliwości urządzenia tarasu jest bardzo wiele. Kwiaty balkonowe na tarasie są najczęściej urocze i nie wymagają szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, więc sprawdzają się także w przypadku początkujących ogrodników. Kiedy doda się do tego odpowiednie oświetlenie ogrodu, może okazać się, że taras stanie się twoim ulubionym miejscem wypoczynku.

Dowiedz się też więcej na temat piwonii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny