Nasiona kwiatów - zanim znajdziemy się w sklepie...

Hurtownie nasion, ale także małe, stacjonarne sklepiki ogrodnicze, mają w swojej ofercie sprzedaży niezliczone ilości gatunków i odmian kwiatów ozdobnych, zarówno kwiatów wieloletnich, jak i tych jednorocznych czy dwuletnich. Nasiona bylin, jednorocznych i dwuletnich gatunków, dostępne są w szerokiej gamie tak jak i cebulki kwiatowe. Dlatego też bardzo istotne jest to, by zanim znajdziemy się w sklepie przemyśleć dokładnie, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Hurtownia nasion wielokrotnie sprawia, że ogromny wybór nas przytłacza i często kupujemy takie nasiona bylin i innych roślin, o których zupełnie nie myśleliśmy wcześniej. Właśnie z tego powodu, przed pójściem do takiej hurtowni lub sklepu, powinniśmy konkretnie przemyśleć, jaki efekt w naszym ogrodzie chcemy osiągnąć.

Musimy wziąć tutaj pod uwagę wiele czynników. Między innymi to, czy planujemy zakupić nasiona pelargonii, nasiona storczyków, a może nasiona traw ozdobnych bądź innych roślin. Jednak wcześniej powinniśmy dobrać rośliny pod względem tego, jakie mają one wymagania. Dobrze też od razu ustalić, jakie chcemy uzyskać efekty kolorystyczne, a także, jak wysokie mają być rośliny.

Dopiero po określeniu tych elementów, możemy przystąpić do konkretnego doboru gatunku i jego odmiany. Pamiętajmy jednak o tym, by kupować nasiona z reformowanych miejsc. Dodatkowo opłaca się również patrzeć na cenę, ponieważ nie zawsze tanie nasiona będą złymi nasionami, ale o konkretnych oznaczeniach, które nas o tym poinformują, opowiemy za chwilkę. Zastanawiasz się, kiedy siać kwiaty? Sprawdź także ten artykuł z terminami siewu poszczególnych kwiatów.

Które nasiona kwiatów ozdobnych są najlepsze

Czy tanie nasiona są dobre

Kwiaty ozdobne są jedną z największych ozdób, które możemy umieścić w swoim ogrodzie. Wystarczy jedynie, że odpowiednio je ze sobą zestawimy i wkomponujemy we właściwym miejscu. Jednak zanim przystąpimy do samego sadzenia, musimy odpowiednio dobrać rośliny, a przed tym jeszcze musimy zakupić nasiona.

I właśnie przy wyborze nasion, jednym z największych czynników, na który zwracamy uwagę, jest cena. Zdecydowanie więcej osób wybiera chętniej zakup tanich nasion, które nie zawsze mogą być najlepszym wyborem. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to w każdym przypadku i nawet te tanie nasiona mogą okazać się dobre.

Cena zależy nie tylko od gatunku i odmiany roślin, ale także od innych czynników. Jednym z nich jest to, gdzie zakupujemy nasiona lub cebulki kwiatowe. Pamiętajmy o tym, że w każdym z miejsc cena może być inna, ponieważ każdy sprzedawca ma prawo do ustalenia własnej ceny za swoje produkty.

Gdzie prowadzona jest sprzedaż nasion bylin i jednorocznych lub dwuletnich kwiatów ozdobnych

Zarówno nasiona, jak i cebulki kwiatowe możemy kupić w wielu miejscach. Podzielmy to więc na dwie kategorie, a mianowicie na zakup przez internet oraz zakup stacjonarny. Oczywiście to od nas zależy, którą formę zakupu wybierzemy i która z nich będzie dla nas bardziej dogodna.

Jeśli chodzi o zakupy przez internet, powinniśmy wykazać się bardzo dużą ostrożnością, ponieważ możemy tam natrafić na bardzo dobrych sprzedawców, a nawet i bezpośrednio na firmy, które zajmują się produkcją i pakowaniem tych nasion i cebul, ale możemy spotkać się również z takimi firmami, których materiał siewny może okazać się przeterminowany, źle przechowywany, uszkodzony i wadliwy. Dlatego przed zakupem z różnych stron internetowych, lepiej jest sprawdzić informacje na ich temat, by nie spotkać się z niemiłym rozczarowaniem.

Cebulki i nasiona kwiatów, w tym kwiatów wieloletnich i innych kwiatów ozdobnych, a także sprzedaż w sklepie i hurtownia nasion
Które nasiona kwiatów wybrać? Rodzaje nasion, ceny, opinie, porady

Jeśli chodzi natomiast o zakupy stacjonarne, sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku zakupów internetowych. Jednak w tym przypadku możemy sami obejrzeć nasiona i cebule. Dodatkowo powinniśmy wybierać też takie miejsca, które są pełnoprawnymi hodowlami, a jeśli nie mamy możliwości podjechać do hodowli, wtedy powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z tym, co napisane jest na opakowaniach nasion kwiatów lub na woreczkach z cebulami.

Informacje na temat kwiatów wieloletnich, jednorocznych lub dwuletnich, które znajdziemy na opakowaniu

Nasiona kwiatów - podstawowe informacje

Przystępując do zakupu nasion, powinniśmy pamiętać o tym, że najlepiej jest wybierać te gatunki i odmiany, które są odporne na choroby i szkodniki. W ten sposób zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy na samej ochronie roślin, a dodatkowo będziemy mogli cieszyć się pięknymi efektami wariacji kolorystycznych.

Poza tym warto wiedzieć, że wiele informacji, na które trzeba zwrócić uwagę, znajduje się na opakowaniach. Dlatego też powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, co znajduje się na opakowaniu. Oczywiście w pierwszej kolejności zauważymy nazwę gatunkową i odmianę, ale oprócz tego na odwrocie opakowania znajdują się informacje, o tym, w jaki sposób dbać o roślinę, kiedy wysiewać nasiona i w jaki sposób.

Co więcej, na odwrocie opakowania znajduje się także pieczątka, w której znajdziemy informacje na temat numeru partii oraz terminu przydatności nasion do wysiewu. Dodatkowo powinniśmy spojrzeć również na to, jaka jest waga nasion i jaki jest jej stosunek do ceny.

Nasiona kwiatów - oznaczenia skrótowe

Na opakowaniach możemy spotkać się również z różnymi oznaczeniami. Dzięki temu dowiemy się między innymi tego, czy nasiona, które chcemy kupić, są nasionami ekologicznymi, zaprawianymi, inkrustowanymi, otoczkowanymi czy może też nasionami zaprawianymi w ziołach.

Co więcej, dowiemy się tam również tego, czy nasiona są pakowane hermetycznie i czy zakupujemy pojedyncze nasiona, czy taśmę nasienną, która jest bardzo dużym udogodnieniem przy sianiu ręcznym w rządku. Niestety taśma rzędowa nie przyda nam się, jeśli chcemy, by nasiona były rozrzucane w jakiś inny sposób.

Warto również wspomnieć o tym, że na opakowaniu znajdziemy także oznaczenie MIX, które informuje nas o tym, że jest to mieszanka nasion z tego samego gatunku, a te nasiona różnią się od siebie kolorem. Z kolei oznaczenie F1 daje nam do zrozumienia, że jest to odmiana mieszańcowa, charakteryzująca się specjalistycznymi cechami. Możemy także spotkać się z oznaczeniem WE, które posiadają nasiona wytypowane przez Wspólnotę Europejską.

ikona podziel się Przekaż dalej