Uprawa pelargonii – kupujemy nasiona pelargonii

Pelargonie są popularnymi bylinami, chętnie hodowanymi w mieszkaniu, na balkonach i ogrodowych rabatach. Dla mieszkańców miast własny balkon lub taras to często jedyne miejsce miłego relaksu na świeżym powietrzu, wśród dekoracyjnych roślin. Różnobarwne rośliny balkonowe mogą stanowić efektowny element kompozycyjny, z gatunkami rosnącymi w dużych donicach. Do najładniejszych okazów należą pelargonia bluszczolistna oraz pelargonia wielkokwiatowa. Warto podpowiedzieć, że pachnące liście pelargonii odstraszają mrówki, które mogą trafić do doniczek wraz z mszycami liściowymi.

Na rynku ogrodniczym dostępne są kwitnące pelargonie, które wystarczy przenieść do balkonowych skrzynek oraz nasiona, umożliwiające samodzielne rozmnożenie atrakcyjnych okazów. Wprawdzie wysiew nasion zapewni roślinie kwitnięcie po dłuższym czasie, ale otrzymane tą drogą pelargonie są odporniejsze na choroby oraz wyróżniają się ładniejszym pokrojem.

Nasiona pelargonii najlepiej nabyć w sprawdzonych sklepach ogrodniczych lub skorzystać z wysyłkowych propozycji firm ogrodniczych. Zwróćmy baczną uwagę na informacje, umieszczone na opakowaniach, dotyczące nazwy odmiany, terminu przydatności nasion do siewu i sposobu uprawy. Coraz częściej na opakowaniach nasion roślin ozdobnych znajduje się oznaczenie F1, gwarantujące bujność wzrostu i intensywny kolor oferowanej odmiany.

Nasiona pelargonii – wybieramy efektowne odmiany

Pelargonia bluszczolistna, pelargonia zwisająca, pelargonia kaskadowa (Pelargonium peltatum hybrids)jest popularną rośliną balkonową. Jej długie płożące się lub zwisające pędy mogą dorastać od 50 cm do 150 cm długości. Ozdobą rośliny sąróżnobarwne kwiaty. Ciemnozielone liście, podobne do liści bluszczu, zdobi jaśniejsze unerwienie oraz, dość często, białawe obrzeżenie. Pelargonia kaskadowa często sadzona jest w przestrzeni publicznej, w wiszących pojemnikach - w parkach i na skwerach, dekorując je oryginalną kwietną kaskadą. Dobrze znosi duże nasłonecznienie i jest wytrzymała na silniejsze powiewy wiatru. Pelargonia bluszczolistna kwitnie do jesiennych przymrozków.

Pelargonia wielkokwiatowa, pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum) – wyróżnia się wzniosłym pokrojem. Pojedyncze lub pełne kwiaty, zebrane w baldachy, urzekają bogactwem kolorów. Białe, czerwone, różowe, łososiowe i fioletowe płatki kwiatów często zdobią, kontrastujące kolorystycznie, plamki i smugi. Roślinę zdobią również omszone okazałe liście. Pelargonia wydziela charakterystyczny zapach. Najpopularniejsza jest uprawa rośliny w mieszkaniu oraz na balkonach. Jest odporna na wysokie letnie temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie.

Cena nasion pelargonii:

  • Rynek ogrodniczy oferuje nasiona pelargonii zwisającej, w cenie 9 zł, za 5 sztuk nasion. Obfitością różnokolorowych kwiatów, na wiotkich 70-cm pędach, wyróżnia się odmiana ‘Spedy mixed’F2. Za nasiona pelargonii zwisającej tej odmiany, zapłacimy 15 zł/10 sztuk nasion.
  • Nasiona pelargonii angielskiej są trudno dostępne. Bylina rozmnaża się przez pobrane sadzonki pelargonii, więc nasiona pelargonii angielskiej nowych odmian dopiero wchodząca rynek. Możemy zakupić kwitnące sadzonki, w cenie od około 10 zł za odmianę miniaturową do około 40 zł, za mix pięciu kolorów. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy pelargonii rabatowej.

Wysiewamy nasiona pelargonii – krok po kroku

Jeśli zdecydujemy się na uprawę pelargonii z nasion, musimy dotrzymać odpowiedniego terminu siewu, by kwiaty pojawiły się na balkonach wczesnym latem. Nasiona wysiane na przełomie grudnia i stycznia, do końca lutego, umożliwią bylinom kwitnięcie w maju i w czerwcu. Jeśli wysiew nastąpi w terminie późniejszym – pelargonia później zacznie zdobić nasze otoczenie.

Nasiona moczymy w wodzie przez 24 godziny. Napęczniałe nasiona, po upływie doby, siejemy do niewielkich doniczek, wypełnionych podłożem, złożonym w równych częściach z ziemi inspektowej, torfu oraz perlitu – na głębokość 1 cm. Nasiona przykrywamy cienką warstewką podłoża. Pojemniki z zasianymi pelargoniami osłaniamy folią, by zapewnić wysoką wilgoć powietrza. Najlepszym stanowiskiem dla kiełkujących bylin jest słoneczne zaciszne miejsce, o temperaturze około 24 stopni Celsjusza.

Siewki pelargonii pojawią się po około tygodniu. Po zdjęciu folii musimy zadbać o właściwą pielęgnację roślinek. Utrzymujemy umiarkowanie wilgotne podłoże. Zbyt wilgotna ziemia jest przyczyną gnicia roślin. Po pojawieniu się trzeciego liścia, należy zapewnić każdej siewce osobną doniczkę. Po miesiącu wskazane jest zasilanie roślin rozcieńczonym nawozem do pelargonii. Kwitnące sadzonki pelargonii możemy przesadzić w miejsce docelowe.

ikona podziel się Przekaż dalej