Wyznaczniki stylu prowansalskiego

Estetyka prowansalska wywodzi się z południowej Francji, gdzie wśród pól lawendy stoją proste, kamienne domki. Odznaczają się one skromnymi projektami i rustykalnym wykończeniem, które stanowią kluczowe wyznaczniki tego stylu. Ich wnętrza łączą pragmatyzm z elegancją, pozytywnie wpływając na nastrój mieszkańców. Jak zaadaptować wystrój prowansalski na potrzeby własnej kuchni?

Jasna kolorystyka

Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być przede wszystkim jasna. Estetyka ta kojarzy się głównie z rozmaitymi odcieniami bieli, delikatnych szarości oraz beżów (na przykład ecru). W projekcie warto uwzględnić także pastelowe róże, błękity oraz fiolety, które urozmaicą nieco paletę barw. W efekcie pomieszczenie będzie wydawało się zarówno przestronne, jak i przytulne.

W kuchni prowansalskiej zadbaj nie tylko o odpowiednią kolorystykę, ale także o właściwą strukturę. Mowa o nierównych lub chropowatych powierzchniach, tynkach dekoracyjnych czy glinkach florenckich. W całej swojej elegancji wnętrze powinno sprawiać wrażenie naturalnego i autentycznego.

Naturalne materiały

Styl prowansalski wywodzi się z francuskiej wsi, toteż stosowane w nim rozwiązania powinny odznaczać się naturalnym charakterem. Taki efekt zapewnisz sobie, sięgając przede wszystkim po odpowiednie materiały. Kluczową rolę w Twojej kuchni odegra bez wątpienia drewno. Podłoga wykonana z desek, a także widoczne pod sufitem belki stropowe nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy klimat.

Z surowca tego powinny być wykonane również meble kuchenne. Najlepiej sprawdzi się w ich przypadku bielone drewno, które można uzupełnić na przykład kamiennymi blatami. Zastanawiając się nad doborem dodatków i dekoracji, stawiaj natomiast na wiklinę, ceramikę, wełnę lub skórę.

Charakterystyczne dodatki

Estetyka prowansalska z całą pewnością nie należy do stylów minimalistycznych. Wnętrza urządzone w ten sposób przepełnione są zazwyczaj rozmaitymi akcesoriami i ozdobami. Kuchnia to doskonałe miejsce na wyeksponowanie dodatków, które w atrakcyjny sposób połączą funkcje dekoracyjne z praktycznymi. Sięgnij więc po wiklinowe koszyki, donice z ziołami czy wazony z ciętymi, polnymi kwiatami. Świetnie sprawdzą się także słoje z przyprawami, warkocze czosnku podwieszone pod sufitem czy gliniane dzbanki na półkach.

Prowansalska kuchnia na wymiar

Jak wspominaliśmy już wcześniej, w kuchni prowansalskiej najlepiej postawić na meble z bielonego drewna. To szlachetny materiał, który nierozerwalnie kojarzy się z naturalnym charakterem wiejskiej idylli. Odznacza się też łatwą obróbką, co w przypadku tej estetyki może okazać się nie lada udogodnieniem. W stylu prowansalskim królują bowiem meble noszące ślady użytkowania, które dodają im autentyczności. Chętnie wybiera się więc elementy wyposażenia z odzysku bądź produkty na takie stylizowane.

Zastanawiając się nad doborem zabudowy kuchennej, warto więc zainteresować się frontami poprzecieranymi, bejcowanymi lub specjalnie postarzanymi. W cenie będą ponadto ażurowe wykończenia, charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Szafki mogą być również ozdabiane motywami roślinnymi lub delikatnymi rzeźbieniami, często przyjmującymi kształty gałązek oliwnych czy kwiatów lawendy.

Jak łatwo się domyślić, osiągnięcie takich efektów w przypadku zabudowy kuchennej może okazać się nie lada wyzwaniem. Tego typu meble będą trudno dostępne w popularnych sieciówkach, a ich ceny w wyspecjalizowanych sklepach przyprawią Cię prawdopodobnie o ból głowy. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się więc wykonanie kuchni na wymiar (sprawdź na: https://fixly.pl/kategoria/kuchnia-na-wymiar). Dzięki temu nie tylko uzyskasz dokładnie taki efekt estetyczny, na jakim Ci zależy, ale też perfekcyjnie dostosujesz wielkość i kształt mebli do układu pomieszczenia.

Styl prowansalski znakomicie sprawdza się między innymi w niewielkich wnętrzach, ponieważ za sprawą jasnych barw optycznie powiększa przestrzeń. Zwłaszcza w takich pomieszczeniach warto korzystać z możliwości projektowania zabudowy na wymiar. Gwarantuje to optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca i maksymalną funkcjonalność wnętrza.

Jak zaaranżować kuchnię prowansalską na wymiar? Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na aranżacji komfortowej i estetycznej kuchni prowansalskiej, powierz jej zaprojektowanie doświadczonemu wykonawcy. Przystępne cenowo oferty znajdziesz w takich serwisach jak Fixly, gdzie swoje ogłoszenia zamieszczają specjaliści z różnych branż. Przed wyborem konkretnego fachowca zapoznaj się z ocenami i komentarzami, wystawianymi mu przez innych użytkowników. Dzięki temu upewnisz się co do jakości świadczonych przez niego usług.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny