Kulinaria - najlepsze przepisy na tradycyjne i popularne potrawy

Kulinaria to w rzeczywistości szereg różnych tematów. Od składników rozmaitych potraw po technologie wykorzystywane w kuchniach. W tym artykule zajmiemy się jednym z najważniejszych zagadnień. Chodzi o przepisy na popularne i tradycyjne potrawy. Które z nich cieszą się największym powodzeniem? Czy są trudne do zrealizowania? Jakie składniki należy zdobyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się poniżej.

Podstawowe recepty kulinarne

Przegląd ciekawych przepisów rozpoczniemy od pewnej definicji. Wspomniane we wstępie kulinaria to bardzo szerokie zagadnienie. Składa się, bowiem ze wszystkich tematów związanych z potrawami. Absolutną podstawą jest między innymi wiedza na temat produktów potrzebnych do sporządzenia wybranego dania. Równie ważną rolę odgrywa znajomość sposobów obróbki tych składników. Kulinaria to również umiejętność przygotowania jedzenia, które jest pożywne i smaczne. Duże znaczenie ma też estetyczne podanie potrawy. Nie należy zapominać, że ważną częścią kulinariów są konkretne recepty kulinarne a także wyposażenie kuchni.

Definicja za nami, można, więc przejść do receptur. W kuchni, polskiej jak i światowej, ważne miejsce zajmują zupy. Te potrawy o płynnej lub półpłynnej konsystencji nie są trudne w przygotowaniu. Wystarczy tylko trzymać się przepisu. Podstawą każdej zupy jest bulion, otrzymuje się go w wyniku gotowania różnych składników wraz z przyprawami. Najczęściej są to warzywa, mięso lub połączenie tych produktów. Z gotowym bulionem przygotowanie zupy nie sprawia trudności. Składniki, z których ma powstać przesmaża się lub obgotowuje. Gdy zmiękną dodaje się wywar i zagotowuje. W wielu wypadkach konieczne jest zagęszczenie dania zasmażką czy zawiesiną na bazie mąki i płynu.

Zgodnie z powyższym schematem powstają takie zupy jak pomidorowa, ogórkowa, barszcz czerwony itp. Nie zawsze jednak trzeba skłaniać się ku klasyce. Warto wypróbowywać różne pomysły kulinarne. Takie jak na przykład smaczne i sycące kremy. One również powstają na bazie wywaru, lecz zazwyczaj warzywnego. Do jego stworzenia można też wykorzystać owoce. Poza bulionem, głównym składnikiem kremu są warzywa takie jak na przykład szparagi, dynie, kalafiory, groszek. W jednej z wersji przygotowania, składniki zalewa się wywarem, gotuje do zmięknięcia i blenduje. W dwóch kolejnych najpierw smaży lub piecze, następnie zalewa wywarem gotuje i blenduje. Efektem zawsze jest smaczny krem.

Ogólne przepisy na zimowe przetwory

Popularne dania to nie tylko te, które zjada się w porze obiadu czy kolacji. Ciekawe walory smakowe oferują przetwory w słoikach, które zapełniają domowe spiżarnie. Sporą grupę stanowią wersje wykorzystujące owoce. Podstawą są tu konfitury powstające z całych śliwek, malin, jabłek, gruszek w połączeniu z gęstym syropem. Przygotowuje się go z niewielkich ilości wody i cukru. Do syropu dodaje się owoce, kilogramów tyle samo, co cukru w syropie. Całość należy podgrzewać na wolnym ogniu aż owoce się rozgotują i odstawić do ostygnięcia. Tę czynność powtarza się 2-3 razy. Gdy śliwki czy truskawki staną się szkliste, konfitury są gotowe.

Na tej liście nie może zabraknąć dżemów. Owoce, które się w nich znajdą musza być drobno pokrojone. Pozbawione pestek wrzuca się do garnka lub rondla. Dolewa się odrobinę wody i gotuje do puszczenia soków. Następnie odparowuje się nadmiar płynu i dodaje cukier. Wszystko należy gotować i starannie mieszać aż masa zgęstnieje. Co ważne dżemy można przygotowywać też z sezonowych warzyw. Jeśli chodzi o te rośliny to popularne jest również ich kiszenia lub marynowanie. Obie metody nie sprawiaj większych trudności.

Popularnością cieszą się kiszone ogórki, ale temu procesowi poddaje się też inne warzywa. Umyte trzeba umieścić w słoikach wraz z koprem, chrzanem i ząbkami czosnku. Następnym krokiem jest przygotowanie zalewy. W skład klasycznej wersji wchodzi przegotowana woda, sól i wybrane przyprawy. Marynatę, na zimno lub gorąco, wlewa się do słoików i odstawia do kiszenia. Co ciekawe ten schemat nie jest zarezerwowany tylko dla warzyw. Tak konserwuje się również owoce.

Inne pomysły kulinarne – nalewki

Tematyka kulinariów obejmuje przygotowywanie przekąsek, pełnoprawnych potraw i przetworów. Do tej listy należy doliczyć też domowe alkohole takie jak wina i nalewki. Drugie z wymienionych to po prostu wyciągi z owoców, kwiatów, ziół lub korzeni zawierające zazwyczaj 40-45% alkoholu. Pierwszym krokiem do wykonania nalewki jest umycie, obranie i w razie potrzeby wydrylowanie głównego składnika. Wyciąg uzyskuje się na trzy sposoby. Pierwszym jest zalanie owoców czy korzeni alkoholem. Gdy odstoją odcedza się je uzyskując nalew i zasypuje cukrem. Gdy powstanie syrop ponownie dolewa się odcedzony płyn.

Kolejnym sposobem stworzenia nalewki jest zasypanie głównego składnika cukrem. Czeka się aż powstanie syrop i odsącza się go. Owoce czy warzywa pozbawione płynu zalewa się alkoholem. Gdy powstanie nalew łączy się go z syropem. Ostatnią metodą jest jednoczesne zasypanie składników cukrem i zalanie alkoholem. Po dłuższym czasie całość podobnie jak poprzednie nalewki, trzeba przefiltrować by pozostał klarowny płyn. Ta receptura tak samo jak powyższe nie jest specjalnie skomplikowana.