Kwiat eustoma – pochodzenie i morfologia

Eustoma ( Eustoma grandiflorum lub Eustoma russelianum) czasami bywa nazywana dzwonkiem prerii. Jej naturalnym środowiskiem są właśnie trawiaste rejony Środkowej i Północnej Ameryki, gdzie bardzo obficie pojawia się na łąkach i nieużytkach. Ten śliczny kwiat zyskał sobie popularność jako bardzo wytrzymały i szybko pojawił się w szklarniach w Europie i szturmem zdobył kwiaciarnie. Eustoma biała zwłaszcza podbiła serca panien młodych i skutecznie wyparła ozdobne duże odmiany goździków. Te najpopularniejsze kwiaty ślubne, a zwłaszcza ich karłowate odmiany, coraz częściej pojawiają się w uprawie.

Eustoma grandiflorum to typowy przedstawiciel gatunku. Wytwarza długie łodygi, na szczycie których pojawiają się duże, kielichowate kwiaty ogrodowe. Dorosły okaz może wytworzyć ich nawet kilkanaście, najczęściej jednak jest ich kilka. Kwiat eustoma składa się z licznych płatków, które mają około 4 cm długości, w przypadku roślin uprawnych mogą być nieco mniejsze. Estetycznym towarzystwem dla kwiatów są srebrzystozielone liście w lancetowatym kształcie, które stanowią ładne tło i przyjemne otoczenie dla delikatnych płatków. Przeznaczona na kwiat cięty roślina doniczkowa ma kilkadziesiąt centymetrów, uprawa doniczkowa pozwala jej na osiągnięcie około 30 cm.

Eustoma nadająca się do uprawy w doniczce to stosunkowo niedawny wynalazek botaników. Są to odmiany karłowate, które zostały przystosowane do zmiennych warunków pogodowych i charakteryzują się mniejszymi kwiatami i liśćmi. Co więcej, są bardziej odporne na choroby. Początkowo karłowate eustomy miały tylko czerwony kolor, obecnie często pojawia się eustoma fioletowa i biała. Teraźniejsze działania hodowców mają już na celu nie wytworzenie kolejnych odmian kolorystycznych, tylko zwiększenie tolerancji roślin na niekorzystne warunki uprawy i większą odporność na szkodniki.

Bukiety ślubne z eustomy

Kwiat eustoma to wyjątkowy komponent, który zdobi bukiet ślubny. To zdecydowanie najpopularniejsze kwiaty ślubne ostatnich lat. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście eustoma biała lub wszystkie barwne odmiany, na przykład takie z delikatnie wybarwionymi brzegami. Na uwagę zasługuje także eustoma fioletowa, która ładnie kontrastuje z wszędobylską bielą wesel. To wspaniałe kwiaty na wiązanki ślubne nie tylko ze względu na ich walory estetyczne. Chociaż wyglądają bardzo delikatnie, są niezwykle wytrzymałe. Ładnie wyglądają przez całą noc, nie trzeba także obawiać się, że płatki zaczną się zbyt szybko zwijać bez wody. Na jej popularność składa się oczywiście także niezbyt wysoka cena.

Bukiety ślubne z eustomy wykorzystywane są na weselach w każdym stylu. Eustoma biała, połączona z różyczkami albo goździkami – to przepis na idealny bukiet na weselu w stylu klasycznym. Eustoma fioletowa, przybrana koronką i kunsztownie wykończona gipsówką wspaniale prezentuje się do sukni vintage. Kilka eustom bez przybrania spodoba się pannom młodym, które marzą o nowoczesnym, minimalistycznym weselu. Nieszablonowy, barwny bukiet ślubny, gdzie eustoma będzie w otoczeniu kolorowych, na przykład żółtych lub różowych, frezji sprawdzi się w przypadku bardziej niestandardowych panien młodych, które pragną wyrazić swoją indywidualność i oryginalność. A eustoma biała z drobnymi akcentami lawendy to idealna dekoracja wesel w stylu rustykalnym.

Eustoma to dodatkowo tak uniwersalny kwiat, że z powodzeniem można go używać w każdej wersji. Pasuje do różnych stylów bukietu ślubnego, więc mogą się na niego zdecydować panny młode o każdej sylwetce i rodzaju urody. Świetnie sprawdza się w bukietach noszonych na ramieniu. Kwiat eustoma jest stosunkowo duży, więc ładnie prezentuje się także w kulach noszonych jak torebka na długiej wstążce. Idealnie pasują także do płaskich kompozycji w stylu biedermeier, zwłaszcza jeżeli zostaną połączone z nierozwiniętymi pączkami róż. Co więcej, można zrobić z nich kolorową, luźną kompozycję, o „kaskadowej”, zwisającej budowie, która ostatnio cieszy się ogromnym powodzeniem i świetnie pasuje do modnych sukien ślubnych w literę A.

Eustoma w bukiecie ślubnym
Eustoma - kwiat idealny na bukiet ślubny

Kwiat eustoma – inne zastosowania

Eustomy są jednak nie tylko przeznaczane na wiązanki ślubne. Bardzo ładnie prezentują się w bukietach i są popularne także na imieniny, urodziny i inne tego typu okazje. Świetnie sprawdzają się także w kwiatowych dekoracjach na stołach. Są oczywiście bardzo ładne w tym wydaniu, jednak duże znaczenie ma także nie za wysoka cena. Wspaniale prezentują się w otoczeniu frezji, odmian goździków o dużych kwiatach lub w zestawieniu z pierzastymi kwiatami kniphofii lub liatry kłosowej.

Poza oczywistym zastosowaniem w bukietach ślubnych, eustoma wspaniale prezentuje się także w doniczkach. W Polsce rzadko uprawia się ją na kwiat cięty – raczej jest to wyłącznie uprawa specjalistyczna. Coraz częściej można za to zobaczyć ją w domu w doniczkach. Świetnie zdobi mieszkania – delikatne kwiaty ogrodowe i ozdobne liście nadają każdemu pomieszczeniu niezwykłej delikatności i subtelności. Rośliny wspaniale prezentują się w doniczce, gdzie nawet poza okresem kwitnienia są bardzo dekoracyjne, a w jego trakcie wyglądają jak najpiękniejszy bukiet kwiatów.

Doniczki z eustomami można w okresie letnim wystawiać na balkon lub na zewnątrz, w ogrodzie. Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalność. Idealnie komponują się niemal ze wszystkimi roślinami ogrodowymi i innymi kwiatami, także tymi, które są tradycyjnie uprawiane na kwiat cięty. Drewniana donica z eustomami będzie pięknie wyglądała na tle drewnianej ramki z pnącymi odmianami róż. Można skontrastować je z niewielkimi szafirkami lub dużymi liliami złotogłów, które są świetnym towarzystwem eustomy białej. Eustoma fioletowa natomiast dobrze wypadnie w pobliżu kosaćców. Obie będą świetnie się prezentować na balkonie w towarzystwie begonii zwisającej lub surfinii.

Kwiat eustoma w doniczce

Eustoma w doniczce to najpiękniejszy bukiet kwiatów, który możemy uprawiać na własnym balkonie. Uprawa rośliny rozpoczyna się najczęściej od sadzonki przyniesionej ze sklepu ogrodniczego, jednak równie dobrze można zrobić rozsady z nasion. Młode roślinki powinny być trzymane w cieple – idealna temperatura dla nich to 22 stopnie, więc na balkonie sadzi się je dopiero w czerwcu. Pod koniec lata przenosi się ją do pomieszczeń, w których temperatura utrzymuje się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Należy uważać, ponieważ wyższa lub niższa temperatura może spowodować przestój w rozwoju.

Zarówno na balkonie, jak w i pomieszczeniu, eustoma powinna być postawiona w jasnym i widnym miejscu, może być nawet dobrze nasłonecznione, chociaż te kwiaty ślubne dobrze znoszą także delikatny półcień. Uprawa tych roślin najlepiej udaje się w żyznej glebie o luźnej strukturze, dobrze przepuszczalnej. Na dno doniczki można wysypać nieco żwirku, żeby woda była dobrze odprowadzana.

Początkowo kwiat eustoma wygląda jak typowa zielona roślina doniczkowa – ma ładne, szarozielone liście i nawet poza okresem kwitnienia przepięknie się prezentuje. Młody okaz zaczyna kwitnienie dopiero w kolejnym sezonie wegetacyjnym po wsadzeniu do doniczki. Szczytowe kwiaty eustom najczęściej pojawiają się w lipcu i sierpniu. Jedna roślina doniczkowa może wytworzyć ich naprawdę mnóstwo, a wtedy cała doniczka wygląda jak gęsty, przepiękny bukiet ślubny.

Pielęgnacja i uprawa eustomy     

Aby jednak eustoma przyjęła  ulubiony przez miłośników ogrodnictwa pokrój bukietu kwiatów, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Pielęgnacja tego kwiatu nie jest trudna, ale jednak trzeba zajmować się nim bardzo skrupulatnie. Eustoma raczej nie sprawia problemów w uprawie, ale zdarza się, że większą uwagę trzeba jej poświęcić, żeby zakwitła.

Przede wszystkim, największe wymagania eustoma ma pod względem nawożenia, więc jej cena obejmuje nie tylko zakup rośliny i doniczki, ale także preparatów zasilających. Szczególnie potrzebuje go wiosną i latem – przed i w trakcie kwitnienia. W związku z tym warto 2-3 razy w miesiącu zasilać ją nawozem dedykowanym do roślin kwitnących lub przeznaczonych na kwiat cięty. Sprawdzi się preparat do frezji albo kwiatów balkonowych, na przykład surfinii. Zimą można ograniczyć nieco pielęgnację – zabieg wykonuje się raz na miesiąc, w czasie podlewania.

Ważnym aspektem, od którego zależy pielęgnacja eustomy jest także podlewanie. Powinno być umiarkowane, równomierne przez cały rok. Podłoże musi być stale lekko wilgotne, chociaż przesuszanie nie powinno negatywnie wpływać na rozwój i stan rośliny. Znacznie bardziej ryzykowne jest przelewanie – korzenie nie mogą stać zbyt długo w wodzie, ponieważ mogą zgnić, co doprowadzi roślinę do obumarcia. Takie same wymagania ma zarówno eustoma biała, jak i eustoma fioletowa.

Kwiat eustoma to roślina, którą możemy cieszyć się przez kilka lat. Aby w kolejnym okresie wegetacyjnym, warto tuż po kwitnieniu przesadzić ją do kolejnej doniczki, więcej mniej więcej o rozmiar. Przesadzanie przeprowadza się raz w roku, właśnie w okresie jesiennym. Dzięki temu roślina będzie miała więcej miejsca, a dodatkowa porcja składników odżywczych w nowym podłożu sprawi, że będzie wspaniale się rozrastała. Po jakimś czasie możemy się spodziewać, że kwiat będzie zajmowała coraz więcej miejsca i wytworzy liczne łodygi, dzięki czemu będzie przypominała bardzo gęste wiązanki ślubne. Kwiaty można ściąć i włożyć do wazonu lub przeznaczyć na bukiety, które długo będą zdobiły pomieszczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej