Kwiat galtonia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Aż dziwne, że galtonia biaława jest tak mało rozpowszechniona w Polsce! To przepiękna roślina, która wcale nie ma szczególnych wymagań co do uprawy, a jest idealna na wysokie rabaty. Daj się skusić jej przepięknym, okazałym kwiatostanom i zaproś galtonię do swojego ogrodu.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach rabatowych.
Galtonia – odmiany i gatunki
Rodzaj galtonia nie ma zbyt wielu przedstawicieli. Istnieje kilka gatunków, jednak większość z nich nie nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Najlepiej sprawdza się galtonia biaława Galtonia candicans, która jest zdecydowanie najpopularniejsza. Mówi się o niej po prostu galtonia, ponieważ inne gatunki nie są dla niej konkurencją.
Ostatnio jednak w sklepach pojawiła się Galtonia viridiflora. Jest to ciekawa, ale trudno dostępna roślina uprawiana wyłącznie z cebul. Pojedyncza cebula jest dość droga – potrafi kosztować około 20 zł, ale to prawdziwa gratka. Galtonia viridiflora ma ciekawy, jasnozielony kolor kwiatów, dlatego też jest znana pod nazwą galtonia zielona.
Galtonia biaława – piękny kwiat do ogrodu
Galtonia biaława to bardzo dekoracyjna roślina. Jest to bylina cebulowa, która wytwarza jeden sztywny pęd kwiatostanowy, który jest otoczony ładną rozetą zielonych liści o mieczowatym kształcie. Pęd kwiatowy może mieć nawet więcej niż 1 m wysokości, dlatego galtonia nieco przypomina jukkę karolińską. Z jednej, dorodnej cebuli może wyrosnąć nawet kilka pędów, co dodaje roślinie wiele uroku.
Skojarzenie z jukką nie jest bezpodstawne. Roślina wytwarza także bardzo ładne kwiaty, o białym kolorze, które przypominają dzwonki skierowane główkami w dół. Większość odmian na kwiaty pojedyncze, ale pojawiają się także nowe odmiany z kwiatami pełnymi. Kwiat pojawia się w lipcu i utrzymuje się aż do jesieni, dlatego nosi także nazwę „hiacynt letni”. Stanowi wspaniałe uzupełnienie rabat i innych kompozycji kwiatostanowych. Galtonia biaława świetnie nadaje się na kwiat cięty, jednak najczęściej uprawia się ją jako ozdobę ogrodów. Najlepiej sprawdza się w mnogich nasadzeniach. Szukasz innych inspiracji i podobnych kwiatów? Sprawdź koniecznie zebrany w tym miejscu przegląd kwiatów cebulowych.
Uprawa galtonii (Galtonia candicans) – stanowisko
Galtonię można uprawiać z cebul lub nasion. Aby roślina kwitła i ładnie się rozwijała, trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Jej uprawa nie jest trudna, jednak warto wiedzieć, że potrzebuje bardzo zasobnego podłoża. Przed wiosennym sadzeniem należy przygotować ziemię. Jesienią warto wmieszać w nią hummus, kompost lub nawóz mineralny do roślin kwitnących.
Galtonia candicans oczekuje wilgotnego podłoża. Chociaż uwielbia słońce, jej ziemia nie może być przesuszona, co czasami jest problematyczne. W upalne dni roślinę należy podlewać codziennie. Umieszczenie jej na zacienionym podłożu nie jest rozwiązaniem – kwitnie tam słabo i jest bardzo mało dekoracyjna. Nie przeszkadza jej lekkie zacienienie korzeni, dlatego można sadzić ją na rabatach w towarzystwie niższych kwiatów.
Sadzenie i siew galtonii
Galtonię uprawia się na dwa sposoby – z nasion lub z cebul. Oba sposoby mają swoje wady, co jednak wybrać? Kupując duże cebule w sklepie ogrodniczym masz pewność, że będą się rozwijać i wyrośnie z nich wiele pędów. Jednakże już uprawa od cebul przybyszowych w kolejnym roku jest trudniejsza, rośliny są mniejsze i rzadko obficie kwitną. Cebule wkopuje się na głębokość około 15 cm.
Galtonia może być uprawiana także z nasion. Rośliny wytwarzają ich bardzo wiele, można je zebrać i wykorzystać do przyszłego siewu. Sieje się je w lutym do inspektów i rozsadników. Na stałe miejsce wysadza się już niewielkie sadzonki w maju. Hiacynt letni najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.
Pielęgnacji galtonii krok po kroku
Najważniejsze w przypadku galtonii jest podlewanie. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ nic tak nie szkodzi tej pięknej roślince, jak przesuszenie korzeni. Podłoże powinno być stale wilgotne, więc w upalne dni można ją podlewać nawet dwa razy dziennie. Warto pamiętać także o nawożeniu. Galtonia biaława przepięknie kwitnie, jeden pęd potrafi wypuścić 30 kwiatów, a jedna cebula nawet kilka pędów. Nic dziwnego, że potrzebuje wielu składników odżywczych, z fosforem odpowiedzialnym za kwitnienie na czele.
Nawożenie można zrobić kilka razy w roku preparatem do roślin kwitnących. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej jednak roślinę podlewa się wodą wymieszaną z nawozem co dwa lub trzy tygodnie. Większe dawki podaje się trzy raz w sezonie.
Nie można zapomnieć, że galtonia to roślina podatna na chłód. Dlatego jej cebule wykopuje się w październiku i przetrzymuje w chłodnym miejscu w skrzynkach z piaskiem. Optymalna temperatura to 8-10 stopni. Cebule przybyszowe, które są małe, można posadzić w kolejnym roku, by się rozwijały, jednak raczej nie zakwitną. W cieplejszych miejscach kraju można spróbować zatrzymać galtonię w podłożu, przykrywając ją grubą warstwą liści lub agrowłókniną, jednak zawsze jest ryzyko przemarznięcia.