Gardenia jaśminowata - charakterystyka rośliny

Kwiat gardenia - skąd pochodzi

Gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides, to gatunek niedużego, ale wiecznie zielonego krzewu, który należy do rodziny marzanowatych - Rubiaceae. Do samej rodziny marzanowatych zalicza się ponad 13000 gatunków roślin, które rozdzielone są w 611 rodzajach, które znajdują się przede wszystkim w rejonach subtropikalnych i tropikalnych. Największym zróżnicowaniem tych roślin są tereny Madagaskaru oraz And. W Polsce natomiast możemy spotkać się z czterema rodzajami roślin z tej rodziny, a mianowicie rolnicę - Sherardia, marzankę - Asperula, przytulię - Galium, a także przytulinkę - Cruciata.

Warto wiedzieć, że rośliny należące do tej rodziny to rośliny zielne lub drzewiaste, które często mają okółkowe ulistnienie, a ich kwiaty z reguły są niewielkie i zazwyczaj skupione są w wiechowate kwiatostany. Z kolei ich owocami są przeważnie torebki i rozłupnie, a czasem i jagody.

Jeśli chodzi natomiast o sam krzew, jakim jest gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides, musimy wiedzieć, że jest to roślina pochodząca z lasów laurolistnych, które znajdują się w Wietnamie, Japonii, Tajwanie i w Chinach. Sama nazwa rośliny upamiętnia znanego botanika Aleksandra Gardena.

Gardenia jasminoides - czym charakteryzuje się kwiat

Decydując się na uprawę kwiatów gardenii, z pewnością najbardziej interesuje nas to, jak wyglądają te niewielkie, wiecznie zielone krzewy. Otóż z reguły, kupując gardenę jaśminowatą, dostępna jest ona w formie niewielkiego krzewu, który z reguły m około 30 cm wysokości. W uprawie domowej dorasta ona do około 1,2 m wysokości.

Bardzo ozdobną i kontrastującą z kwiatami gardenii częścią rośliny są jej błyszczące i skórzaste liście. Mają one ciemnozielony kolor, a kształtem są wąskie. Koniec liści jest charakterystycznie zakończony i osiągają one do około 10 cm długości i około 5 cm szerokości.

Kwiaty pojawiające się od V do IX, wybarwiają się na biało i są charakterystycznie woskowe. Natomiast w trakcie rozwijania stają się coraz bardziej kremowe. Charakterystyczne jest również to, że gardena jaśminowata wytwarza bardzo przyjemny zapach, który jest podobny do zapachu jaśminu. Wielkość kwiatów sięga z reguły do około 5-8 cm średnicy. Warto wiedzieć, że kwiaty gatunku są pojedyncze, natomiast w przypadku niektórych odmian, możemy spotkać się z pełnymi kwiatami.

Uprawa w doniczce - jak wygląda uprawa i pielęgnacja

Kwiat gardenia - jakie wymagania ma gardenia jaśminowata

Gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides, to roślina, która wymaga od nas dość dużej pielęgnacji. Musimy wiedzieć, w jaki sposób przesadzić gardenię, a także, jak należy wykonać podlewanie, nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu nasze rośliny nie będą aż tak podatne na oddziaływanie chorób. Zobaczmy więc, jakie wymagania musimy zapewnić naszym roślinom w doniczkach.

Kwiat gardenii jest bardzo wymagający, nie tylko pod względem pielęgnacji i uprawy, ale także pod względem doboru gleby, stanowiska i temperatury. Decydując się na zakup tych krzewów, powinniśmy zapewnić im podłoże, które będzie mieszanką torfu, kompostu i piasku w stosunku 1:1:1. Co więcej, gleba powinna być kwaśna, a także stale umiarkowanie wilgotna.

Kwiat gardenia jaśminowata w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także jej uprawa i pielęgnacja
Roślina gardenia jaśminowata, czyli jej odmiany, uprawa i rozmnażanie

Jeśli chodzi natomiast o stanowisko, musimy wiedzieć, że roślina wymaga stanowiska słonecznego, natomiast nie możemy jej ustawiać w pełnym słońcu, a jedynie w takim miejscu, które będzie zapewniało dość sporą ilość rozproszonego światła. Zimą powinniśmy zapewniać kwiatom temperaturę w wysokości około 13oC, natomiast latem musimy utrzymywać temperaturę w wysokości 15-18oC. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić tak niskiej temperatury latem, możemy zwiększyć ją maksymalnie do 24oC, o ile zwiększymy wilgotność powietrza w otoczeniu gardenii. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie gardenii doniczkowej.

Uprawa i pielęgnacja kwiatów - jak przesadzać, podlewać i pielęgnować kwiat

Gardenia, tak samo, jak i fitonia, to bardzo wymagająca roślina, która wymaga starannej pielęgnacji. Zdecydowanie najłatwiej będzie nam uprawiać gardenię w oranżerii lub szklarni, ponieważ w tych miejscach możemy bez problemu kontrolować wilgotność powietrza, a także temperaturę.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie pędów, które są skąpo ulistnione. Taki zabieg przeprowadza się w III lub też w IV. Nie zapominajmy także o przesadzaniu, które powinno być przeprowadzane co 2 lata w okresie wiosennym. Pamiętajmy, by używać do tego odpowiedniej ziemi, którą może być gotowe podłoże dla roślin kwasolubnych.

Zabiegiem pielęgnacyjnym jest także podlewanie, które zarówno latem, jak i zimą powinno być przeprowadzane regularnie, ale umiarkowanie. Co więcej, do podlewania naszych doniczkowych krzewów ozdobnych, powinniśmy używać odstanej lub deszczowej wody, która będzie utrzymana w temperaturze pokojowej. Do nawożenia powinniśmy używać nawozów płynnych, które powinny być rozcieńczone dwukrotnie. Nawożenie przeprowadza się raz na dwa tygodnie.

Kwiat gardenia - jego zastosowanie, cena i choroby

Gardenia jaśminowata to kwiat, który wart jest swojej ceny. Cena nie jest bardzo wysoka, ponieważ za około 10 cm wysokości sadzonkę zapłacimy około 13-15 zł. Pamiętajmy jednak, że kupując gardenię, musimy wziąć pod uwagę, jakie ma ona wymagania i jak powinna przebiegać jej uprawa.

Gardenia jaśminowata jest atrakcyjną rośliną, którą hoduje się w doniczkach w domu. Niestety może ona zostać porażona przez różnego rodzaju choroby. Pierwszym objawem, który możemy zaobserwować, jest lepkość liści, który świadczy o pojawieniu się mszycy, a wtedy musimy spryskać gardenię insektycydem.

O kolejnym problemie może świadczyć pajęczynka na liściach rośliny, która świadczy o obecności przędziorków, do walki, z którymi również stosujemy insektycydy. Żółte liście mogą być objawem podlewania roślin twardą wodą, przez co będziemy zmuszeni do jej zmiany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny