Kwiat ismena - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Ismena to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin kwitnących. Jest jednak mało znana, a szkoda, ponieważ to jedna z najciekawszych roślin, a jej piękne, niezwykłe kwiaty dobrze wyglądają na każdej rabacie. Dowiedz się, dlaczego warto zaprosić tę roślinę do ogrodu i w jaki sposób się nią zajmować!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.
Kwiat ismena w ogrodzie
Ismena (Hymenocallis) – kilka słów o gatunku
Ze wszystkich roślin cebulowych na uwagę najbardziej zasługuje właśnie ismena. To zdecydowanie najciekawsza i zarazem najmniej szablonowa roślina. Kwiaty cebulowe zawsze są chętnie uprawiane, ale dotyczy to głównie wczesnowiosennych gatunków. Ismena natomiast kwitnie latem, od czerwca do sierpnia, jak mieczyki i irysy. Jej nazwa łacińska to Hymenocallis, jednakże czasami używa się także sformułowania Ismene Festalis, ponieważ najczęściej wykorzystywana odmiana to właśnie Festalis.
Kwiat jest biały lub jasnożółty i wygląda imponująco. Pojawia się na wysokiej, długiej łodydze. Jest bardzo duży i ma oryginalną budowę. Składa się z rurkowatego przykoronku, który otacza długie pręciki i sam jest otoczony wydłużonymi, lekko wygiętymi płatkami. Na każdej łodydze znajduje się od 3 do 6 pojedynczych kwiatów. Czasami zbierają się w atrakcyjny baldach. Inna nazwa tej rośliny to błonczatka, właśnie ze względu na ciekawy przykoronek. Roślina maksymalnie osiąga około 60 cm wysokości.
Zastosowanie ismeny w ogrodzie
Cebule ismeny sadzi się na rabatach lub w większych grupach jednogatunkowych. Roślina wspaniale się prezentuje także sama, ale dopiero w nasadzeniach grupowych wygląda naprawdę przepięknie i jest godna uwagi.
Ismenę można łączyć z innymi roślinami. Kwiaty cebulowe, które ładnie wyglądają w połączeniu z białymi kwiatami błonczatki, to przede wszystkim barwne mieczyki i irysy. Mają najpiękniejsze kolory, są zawsze bardzo intensywne. Na ich tle ismena będzie wyglądała delikatnie i roztoczy swój cały urok. Zastosowanie tych roślin cebulowych to gwarancja uzyskania najpiękniejszej, najbardziej kolorowej rabaty. Możesz posadzić na niej także krokusy, hiacynty i szafirki, by rabatka była interesująca przez cały rok, nie tylko latem.
Roślina świetnie sprawdza się w doniczkach i pojemnikach. Możne zdobić balkony i tarasy, można także sadzić ją w drewnianych lub ceramicznych donicach zdobiących ogród. W takim wypadku jednak potrzebuje nieco intensywniejszej pielęgnacji. Interesują cię także inne kwiaty cebulowe w ogrodzie? Sprawdź koniecznie ten artykuł o wyborze cebulek tulipanów.
Ismena (Hymenocallis) – sadzenie
Cebule ismeny
Ismena jest niezbyt popularnym gatunkiem, dlatego jej cebule mogą być gorzej dostępne. Prawdopodobieństwo, że znajdziesz je latem w ofercie zwykłych supermarketów jest raczej niskie, jednakże możesz je kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych lub specjalizujących się sprowadzaniem cebulek z Holandii. Roślina najczęściej występuje w nich pod nazwą błonczatka.
Gotowe do sadzenia cebule powinny mieć grube i długie korzenie wyrastające z piętki. Należy zachować ostrożność, ponieważ są bardzo kruche i często się łamią. Cena jednej cebuli waha się od 3 do 7 zł. Można je często kupić w opakowaniach po kilka sztuk i warto, ponieważ pojedyncza roślina nie ma takiego uroku.
Ismena cebulowa – sadzenie na rabacie
Cebulki ismeny są podatne na działanie mrozu. Sadzi się je w gruncie na wiosnę, kiedy minie ryzyko przymrozków. Można wsadzić je w specjalnych siatkach zabezpieczających przed zjadaniem przez myszy i nornice. Cebule sadzi się na głębokość około 10 cm, a odległość między nimi powinna wynosić mniej więcej 12 cm.
Miejsce dla ismeny powinno być mocno nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Podłoże natomiast powinno być żyzne, zasobne w składniki odżywcze i wilgotne. Właśnie zapewnienie roślinie stale wilgotnego podłoża jest koniecznością. To warunek, dzięki któremu roślina będzie mogła zakwitnąć. Ma niestety tendencje do przesuszania się, więc nie pozwala na zaniedbania. Na uprawę ismeny powinieneś zdecydować się tylko pod warunkiem, że masz czas na co dzień się nią zajmować.
Ismena na rabacie: pielęgnacja
Pielęgnacja ismeny na rabacie
Ponieważ ismena bardzo źle traci suszę, może okazać się, że będzie wymagała regularnego podlewania. Może nawet codziennego, zwłaszcza w upalne dni, kiedy podłoże częściej przesycha. Ismena na rabacie szybko daje znać, że brakuje jej wody, wyraźnie więdnie, a kwiaty marnieją.
Intensywne kwitnienie i ogromne kwiatostany sprawiają, że roślina potrzebuje także nawożenia. Można zastosować do tego nawozy mineralne, dobrze sprawdzają się zarówno te granulowane, jak i w formie żelu czy płynu. Te pierwsze można podsypywać na rabacie, te drugie rozprowadza się w wodzie i stosuje w czasie podlewania. Powinno się używać nawozów do kwitnących roślin owocowych. Nawożenie pomaga utrzymać długotrwałe kwitnienie i zwiększa wielkość kwiatów, a także chroni przed chorobami grzybowymi.
Zimowanie cebul ismeny
Gdy ismena przekwitnie, czyli mniej więcej w połowie września, należy zacząć okres zimowania. Pierwszym krokiem jest wykopanie cebul i przycięcie liści. Możesz to sobie ułatwić, jeśli posadzisz roślinę w specjalnych koszykach.
Każdą cebulkę należy oczyścić z nadmiaru ziemi i lekko osuszyć. Układa się je w skrzynce lub koszu, powinny być jednak przewiewne i ażurowe, by do cebul swobodnie dochodziło powietrze. Przysypuje się je wilgotnym torfem, aby nie straciły wilgoci. Zimowanie odbywa się w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. To taka temperatura, którą możesz uzyskać w garażu czy piwnicy, więc nie potrzebujesz specjalnych pomieszczeń.
Wiosną cebulki oczyszcza się z torfu. Należy się im przyjrzeć i wyrzucić te nadgnite i zniszczone. Resztę wsadza się do podłoża. Przed sadzeniem cebule możesz zaprawić w sproszkowanym środku ochrony roślin, by były bardziej odporne na działanie patogenów grzybowych. Od cebul matecznych można oddzielić cebule przybyszowe i wsadzić je do podłoża. Niestety – zakwitną dopiero po mniej więcej 2-3 latach uprawy, ale warto, ponieważ ismena jest naprawdę piękna. Pozyskiwanie cebul przybyszowych to jedyny sposób na rozmnażanie rośliny.