Kwiat kalia w doniczce - czym charakteryzuje się ten piękny kwiat?

Kalia doniczkowa często spotykana jest też pod nazwą kalijka lub kalla. Roślina ta należy do rodziny obrazkowych - Araceae, a obecnie uprawiana jest na całym świecie. Kalia domowa pochodzi ze środkowo-południowej Afryki. Jej łacińska nazwa to Cantedeskia. Powszechnie uznawana jest za roślinę ozdobną.

Calla to kwiat tworzący kępy. Jest średniej wysokości i osiąga do 120 cm w naturalnych warunkach. Gdy prowadzona jest uprawa w doniczce, wtedy ta wysokość jest dużo niższa i sięga do około 60 cm. Korzenie mają za zadanie utrzymać roślinę w podłożu, natomiast duża i gruba łodyga podziemna, będąca kłączem, jest częścią spichrzową. Liście tej rośliny są ciemnozielone i długoogonkowe, a same gąbczaste ogonki sięgają do około 15 cm długości. W zależności od odmiany są całoroczne lub znajdują się na roślinie od wiosny do jesieni. Kwiat kalia ma również owoce w postaci małych, zielonych lub pomarańczowych jagód o kształcie odwrotnie jajowatym. Wewnątrz znajduje się jedno lub maksymalnie dwa czarne nasiona. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kalii doniczkowej?

W przypadku tych kwiatów doniczkowych istotną rolę dekoracyjną poza jej licznymi liśćmi odgrywa kwiat. Kwiaty kalii doniczkowej są zebrane w kolbiaste kwiatostany, które na roślinie pojawiają się  od II do końca V. Kwiat zwęża się dołem, tworząc spiralę, a jego górna część jest odchylona i tworzy kształt lejka. W zależności od odmiany kalia domowa ma kwiaty długości od około 10 do 25 cm długości. Ze względu na to, że jest to roślina jednopienna- kwiaty żeńskie i kwiaty męskie są na jednej roślinie, widać różnicę między żeńskimi kwiatami a męskimi. Główną różnicą jest długość pylników. Kolor kwiatów Calli zależy przede wszystkim od odmiany. Spotykane są w kolorach od białego, przez żółty, kremowy, do różowego. Szukasz inspiracji na inne rośliny doniczkowe? A może zainteresuje cię także ten artykuł o gardenii doniczkowej?

Calla kwiat w doniczce - jak sadzić i pielęgnować roślinę?

Zanim dowiemy się, jak sadzimy te kwiaty doniczkowe, warto dowiedzieć się, jakie należy spełnić wymagania dotyczące siedliska. Kalia ogrodowa nie jest bardzo wymagająca, jednak warto zapewnić jej gleby przepuszczalne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Stanowiska powinny być słoneczne, szczególnie w przypadku kolorowych odmian, natomiast sam gatunek dobrze rośnie także w lekkim półcieniu.  Ważnym elementem jest także temperatura, która wiosną i jesienią powinna wynosić około 12oC, natomiast latem w dzień od 24 do 28oC, a w nocy od 16 do 18oC.

Te kwiaty doniczkowe rozmnażane są poprzez podział kłączy lub wysiew nasion wiosną. Ważne, by rozmnażanie przez podział kłączy odbywało się po okresie spoczynku roślin, co znaczy, że należy to robić w VIII. Cantedeskia powinna być sadzona w okresie od II do VII na głębokość od 6 do 10 cm. Zimowanie jest bardzo ważne. Źle zimowana roślina może nie wypuścić nowych kwiatów w przyszłym roku. Zimowanie wykonuje się w domu w ciemnym pomieszczeniu, zachowując przy tym temperaturę od 8 do 10oC. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kalii ogrodowej.

Warto dowiedzieć się jak wygląda pielęgnacja Cantedeski. Cała pielęgnacja nie jest trudna i tyczy się ona przede wszystkim podlewania. Podlewanie w trakcie wegetacji powinno być obfite. Dodatkowo warto zraszać roślinę. Od IV podlewanie powinno się ograniczać, by kwiat Calla mógł przejść w prawidłowo w okres spoczynku. Po okresie spoczynku należy znowu zacząć podlewać.

Kwiat kalia - jego popularne odmiany i choroby, z którymi trzeba się zmierzyć

Kalia doniczkowa to roślina, której uprawa odmian jest bardzo popularna. Można spotkać się z takimi odmianami jak: etiopska- o białej pochwie kwiatostanu; Rehmanna- której pochwa jest w kolorze różowym; Elliotta- ma żółtą pochwę kwiatostanu; albomaculata- biała pochwa i bardzo dekoracyjne liście, które są biało nakrapiane; pentlandii- pochwa jest w żółtym kolorze, a liście biało nakrapiane; jucunda- jej pochwa jest o barwie kremowo- żółtej.

Calla to kwiat, który narażony jest na różne choroby i szkodniki. Głównymi szkodnikami są nicienie, czerwce, mszyce, wciornastki, wełnowce i larwy chrząszczy. Wszystkie można zwalczać środkami chemicznymi i owadobójczymi. Chorobami są natomiast przede wszystkim: zgnilizna korzeni, kłącz i liści. Zgnilizna powodowana jest lęgniowcami z rodzaju Pythium, Phytophtora i Rhizoctonia, grzybami z gatunków Thieloaviopsis basicola, Botrytis cinerea, Sclerotium rolfsii oraz bakterią Pectobacterium carotovorum. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Kwiat kalia jest rośliną ozdobną chętnie uprawianą w doniczkach. Jej uprawa jest możliwa także w gruncie, natomiast zdecydowanie lepiej udaje się to w domowych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że jest to trujący kwiat, posiadający kryształki szczawianu wapnia i alkaloidy. Nie należy się jednak tym zniechęcać i cieszyć pięknem tej rośliny. Przy odpowiedniej pielęgnacji, sposobie zimowania i uprawie, doczekamy się cudownych efektów jego kwitnienia.

ikona podziel się Przekaż dalej