Kwiat kurkuma w doniczce - uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Lubisz nieszablonowe i egzotyczne rośliny? Jeśli na twoich parapetach rośnie już kawa, kumkwaty i inne cytrusy, czas na kurkumę. Znana jest przede wszystkim jako zdrowa i charakterystyczna w smaku przyprawa kuchni indyjskiej, jednakże mało kto wie, że ma naprawdę ładny pokrój i pięknie wygląda w doniczce. Na czym polega uprawa kurkumy?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach egzotycznych.
Kwiat kurkuma – kilka słów o roślinie
Kurkuma (Curcuma) – znane gatunki
Kurkuma to egzotyczna roślina, która pochodzi z Indochin. Należy do rodziny imbirowatych, co od razu widać po jej kłączach – są takie same jak kłącza imbiru. Na dodatek mają wiele podobnych właściwości. Ze względu na ładny pokrój jest traktowana także jako roślina ozdobna. W Polsce może być uprawiana wyłącznie jako kwiat doniczkowy, jako ogrodowy nie ma szans przetrwać niskich temperatur.
W uprawie pojawiają się dwa gatunki, oba można uprawiać jako rośliny ozdobne. Najczęściej jednak sięga się po kurkumę wąskolistną (Curcuma alismatifolia). Wbrew pozorom gatunek nie jest szczególnie trudny w uprawie. Dużo więcej czasu należy poświęcić kurkumie długolistnej (Curcuma longa). To ona w krajach o cieplejszym klimacie pojawia się w uprawach towarowych, pod produkcję przyprawy. Jest jednak bardzo efektowna, więc czasami sadzi się ją także do doniczek, by uzyskać jej pięknie kwiaty. W Polsce na roślinę mówi się także ostryż kurkuma, jednakże nazwa powoli zaczyna zanikać.
Kurkuma w doniczce – opis
Kurkuma długolistna jest dość duża – osiąga około 100 cm wysokości. Ma ładne, lancetowate liście, ostro zakończone i dość szerokie. Przed kwitnieniem roślina ładnie się prezentuje, ale kiedy już pojawiają się kwiaty, jest po prostu zachwycająca. Pojawiają się na długich i nagich pędach, początkowo jest to zielonkawy kłos, później rozwijają się trzykrotne kwiaty o rurkowatych kielichach i żółtym kolorze.
Kurkuma wąskolistna jest bardziej popularna i bardziej atrakcyjna. Bezpośrednio z kłącza wyrastają liście lancetowate i ostro zakończone, które mają maksymalnie 40 cm. Mają lekko niebieskawy odcień. Na bezlistnym pędzie pojawia się przepiękny kwiatostan – ułożone spiralnie dwa rodzaje liści podsadkowych. Dolne są małe i zielone, górne lancetowate i bardzo kolorowe. Kwiat kurkuma jest najczęściej niebieski lub fioletowy. Często wykorzystuje się go na kwiat cięty, na przykład do oryginalnych wiązanek ślubnych. Jeśli lubisz rośliny egzotyczne, sprawdź także ten artykuł o palmie kokosowej w doniczce.
Odmiany kurkumy
Kurkuma wąskolistna ma bardzo wiele ciekawych odmian o różnych kolorach kwiatów. Teraz najczęściej można spotkać odmiany różowe, z których najbardziej popularna jest intensywna ‘Splash Pink’. Bardzo często wykorzystuje się ją na kwiat cięty ze względu na ładny kolor.
Pojawia się cała gama odmian Siam Curcuma, które nawiązują do hinduskiej nazwy rośliny. ‘Siam Silver’ ma około 50 cm wysokości i ładne, białe kwiaty. ‘Siam Snow’ to odmiana o ciekawych białych kwiatach i nieco wyższym pokroju. ‘Siam Sunrise’ ma ładne różowe kwiaty z ciemnym brzegiem, a jasny róż jest typowy dla odmiany ‘Siam Suzy.
Kurkuma w doniczce na parapecie
Kwiat kurkuma – wymagania
Kwiat kurkuma ma szczególne wymagania. Nie można zapomnieć, że pochodzi z zupełnie innego klimatu, dlatego doniczkę należy ustawić w miejscu jasnym i dobrze oświetlonym. Nie można jednak wystawiać ich na bezpośrednie nasłonecznienie. Optymalna temperatura powietrza wynosi 18-23 stopnie Celsjusza.
Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, a im wyższa temperatura, tym więcej wody powinno być w powietrzu. Ostryż kurkuma powinna być postawiona na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, dzięki temu parowanie zapewni jej odpowiednią wilgotność.
Sadzenie i przesadzanie
Jeśli chcesz uprawiać kurkumę, koniecznie musisz zapewnić jej specjalne podłoże. Roślina lubi żyzną glebę, bogatą w składniki pokarmowe. Powinno się jej zapewnić lekko kwaśny odczyn pH, a podłoże musi być stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre.
Kłącze kurkumy umieszcza się w pojemniku mniej więcej w marcu. Najlepsza głębokość sadzenia to 10 cm. Można także kupić gotową, dorosłą roślinę i zacząć ich uprawę. Cena sadzonki to najczęściej około 20-40 zł. Kurkuma nie sprawdzi się jako kwiat ogrodowy, ale niektórzy sadzą ją pod osłonami. Należy to zrobić w środku wiosny. Ten kwiat doniczkowy potrzebuje dość wysokiej temperatury, dlatego zostawienie jej na jesień w gruncie może skończyć się zmarnieniem.
Kurkuma – pielęgnacja krok po kroku
Uprawa kurkumy: podlewanie i nawożenie
Ze względu na to, że roślina potrzebuje dużo wilgoci, najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla kurkumy jest podlewanie i zraszanie. Podłoże musi być zawsze wilgotne, ale nie mokre. Susza może sprawić, że liście zaczną błyskawicznie zamierać, a przez to roślina nie będzie dobrze wyglądać. Dlatego podlewanie i zraszanie można przeprowadzać nawet codziennie, zwłaszcza latem, kiedy w mieszkaniu nie jest chłodno.
Kwiat kurkuma potrzebuje także nawożenia. Jest to potrzebne, by roślina utrzymała ładne i obfite kwiaty. Można zastosować do tego standardowe nawozy mineralne do roślin doniczkowych kwitnących. Idealnie sprawdzą się środki wieloskładnikowe, NPK, które będą wzmocnione mikroskładnikami wzmacniającymi kwitnienie. Nawożenie wykonuje się co dwa tygodnie lub rzadziej, jeśli sięgasz po nawozy długodziałające.
Zimowanie kurkumy w doniczce
Roślina stopniowo zaczyna zasychać i jest to zupełnie normalne. To znak, że czas na okres spoczynku. Kiedy powoli zamierają liście, należy zaprzestać nawożenia i można nieco zmniejszyć poziom podlewania. Po przekwitnięciu należy odciąć kwiatostan, zostawiając jedynie pęd aż do momentu, gdy całkiem sam nie zżółknie. Wtedy należy go przyciąć.
Kurkumę w doniczce zimuje się w pomieszczeniu jasnym, ale o temperaturze w okolicy 15 stopni Celsjusza. Pielęgnację wznawia się wiosną, już w marcu można rozpocząć intensywniejsze podlewanie, a po krótkim czasie należy zacząć nawożenie. Kurkuma powinna się odrodzić bez żadnego problemu.
Czy można hodować kurkumę do zjedzenia?
Kurkumę w Polsce warto uprawiać głównie dla jej właściwości ozdobnych. Roślina oczywiście wytwarza wartościowe kłącze, z którego robi się przyprawę, jednakże nie zawsze nadaje się do jedzenia. Jeśli hodujesz roślinę kupioną w sklepie ogrodniczym czy markecie, możesz okazać się, że kłącze jest spryskiwane fungicydem, który ma za zadanie ochronić krzewinkę przed chorobami grzybowymi.
Jeśli chcesz hodować kurkumę do zjedzenia, możesz wsadzić do doniczki kupione w sklepie kłącze. Cena jest bardzo niska – 100 g, czyli dość duże kłącze, kosztuje około 5 zł. Oczywiście trudno będzie sproszkować kłącze, ale można robić z niego napary, które mają niezwykłe właściwości lecznicze. Jest przeciwbakteryjny, więc zwalcza infekcje także układu pokarmowego. Na dodatek likwiduje grzyby i zwiększa ogólną odporność organizmu. Działa ochronnie na komórki wątroby, obniża poziom cukru we krwi i pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych. Jest naprawdę bardzo skuteczna, zarówno w formie naparu z kłącza, jak i w formie sproszkowanej, kupionej przyprawy. Na jednak dość charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada.