Kwiat peonia - opis, wymagania, uprawa, rozmnażanie
Peonie to ulubieńcy wielu ogrodników. Ich piękne kwiaty po prostu zachwycają. Są duże, najczęściej wspaniale wybarwione, pyszne, eleganckie. Peonia w czasie kwitnienia przemienia się ze skromnego zielonego krzewu w prawdziwą królową ogrodu. A do tego rośliny wymagają o wiele mniej pielęgnacji i uwagi, niż można by się było tego spodziewać. To naprawdę kwiat idealny! Dowiedz się, dlaczego warto posadzić go w swoim ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.
Kwiat peonia – informacje dla początkujących miłośników ogrodnictwa
Peonia, czyli 30 gatunków o pięknych kwiatach!
Peonia (Paeonia) należy do rodziny piwoniowatych. Jest to jedyny rodzaj należący do tej rodziny, ale za to jak szeroki! W jego szeregi wchodzą aż 33 gatunki, z których zdecydowana większość świetnie sprawdza się w uprawie dekoracyjnej ze względu na bardzo duże walory estetyczne. Wyróżniają się przede wszystkim wyjątkowymi kwiatami, które są naprawdę zachwycające.
Peonie pochodzą głównie z Europy i Azji (nawet w Polsce pojawia się kilka gatunków). Jedynie 2 z nich można znaleźć w Ameryce Północnej. Większość z nich świetnie sprawdza się w uprawie w naszych warunkach klimatycznych, są bowiem praktycznie całkowicie mrozoodporne. Na dodatek krzew wyróżnia się także zwiększoną odpornością na szkodniki i choroby.
I chociaż każdy gatunek wygląda trochę inaczej, jest kilka cech typowych dla wszystkich. Peonia wyróżnia się wspaniałym kwitnieniem. Kwiat zazwyczaj jest dość duży, a kwiatostany składają się z bardzo licznych płatków. Podstawowe gatunki mają barwę białą, różową, purpurową lub żółtą, ale obecnie w sprzedaży dostępne są bardzo liczne odmiany, także dwubarwne lub o płatkach ozdobionych jakimś ciekawym deseniem. Kwiat z reguły przepięknie i bardzo intensywnie pachnie. U niektórych gatunków walory ozdobne mają także liście.
Różnica między peonią a piwonią, czyli kwestia nazewnictwa
Czasami można się spotkać z tym, że peonia nazywana jest „piwonią”. Niektórzy uważają, że to błąd i próbują rozdzielać te dwie nazwy, ale tak naprawdę nie jest to potrzebne. Jest to ten sam kwiat. Problem z nazewnictwem wynika z tego, że nazwa peonia to spolszczona nazwa łacińska gatunku (Paeonia), chociaż w naszym języku od dawna funkcjonuje już nazwa „piwonia”, która jest jak najbardziej poprawna.
Nazwa łacińska jest swojego rodzaju ciekawostką językową. Została zaczerpnięta od łacińskiego słowa paionia, które ma oznaczać uzdrowiciela. Ma to swoje podłoże w tym, że typowy gatunek – Paeonia officinalis, czyli piwonia lekarska była uważana za kwiat leczniczy, który przynosi ulgę w bólach i wspomaga działanie układu trawiennego. Nie są to kwiaty pod ochroną. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, kiedy sadzić piwonie?
Peonia w ogrodzie – krótki opis najlepszych gatunków
W Polsce w uprawie dekoracyjnej najczęściej pojawiają się cztery gatunki piwonii: peonia lekarska, peonia delikatna, peonia chińska i peonia krzewiasta. Są do siebie dość podobne, jednak różnią się delikatnymi szczegółami. Ich wymagania uprawne są dość zbliżone, jednakże czasami zdarza się, że potrzebują nieco innych warunków. Jeśli twój krzew choruje, warto zainteresować się wymaganiami każdego z gatunków z osobna. Oto opis najbardziej ciekawych z nich:
Piwonia krzewiasta – to roślina, która w naturalnych warunkach osiąga około 4 m wysokości. W naszym klimacie jednak są znacznie niższe, więc dobrze sprawdzają się nawet w małych ogrodach. Jej kwiaty mają charakterystyczny kształt – wyraźnie układają się w koronę lub różę. Najczęściej są białe, fioletowe lub różowe. Piwonia krzewiasta doczekała się jednak stworzenia także wielu innych odmian o ciekawym zabarwieniu.
Piwonia lekarska – to gatunek, który pochodzi z Europy Środkowej i u nas także występował w naturze. Obecnie jednak stosuje się ją w celach dekoracyjnych i faktycznie jest bardzo ozdobna. Kwiat peoni lekarskiej jest bardzo duży, składa się z luźno ułożonych okazałych płatków, spomiędzy których wystają żółte pręciki. To najwcześniej zakwitający gatunek – kwitnienie zaczyna się na przełomie maja i czerwca.
Piwonia delikatna – gatunek przywędrował do nas z Południa i z Azji Mniejszej. Jest to gatunek o stosunkowo niewielkich wymiarach, ma około 30-40 cm. Spośród wszystkich swoich kuzynek peonia delikatna jest najbardziej charakterystyczna ze względu na ulistnienie. Liście nie są duże i błyszczące, jak u innych piwonii, tylko drobne, postrzępione, przypominające nieco liście kopru. Dzięki temu krzew prezentuje się bardzo ciekawie. Kwitnienie przypada na koniec maja.
Piwonia chińska – to krzew, który także wyróżnia się na tle innych. Peonia wygląda jak krzewinka, osiąga około 60 cm wysokości. Składa się ze zdrewniałych pędów, na których pojawiają się ogromne kwiaty. Każdy kwiat ma najczęściej ponad dwadzieścia centymetrów średnicy i z reguły są pełne. Wyglądają najczęściej jak zawilce, dlatego peonia chińska często nazywana jest także anemonową. Pod taką nazwą możesz spotkać ją na niejednym forum ogrodniczym.
Peonia w ogrodzie – stanowisko i wymagania
Krzew piwonia – najlepsze sadzonki
Uprawa piwonii nie jest trudna, jednak większe szanse powodzenia masz, jeśli kupisz odpowiednią sadzonkę. Powinna być trwała i naprawdę dobrej jakości. Piwonia jest rośliną bardzo powszechną i kwiat możesz kupić w wielu różnych miejscach. Najlepiej jednak będzie pójść do sklepu ogrodniczego lub szkółki – wtedy masz pewność, że sadzonki były dobrze przechowywane. Możesz także spróbować na forum ogrodniczym dotrzeć do osób, które chcą podzielić się swoimi sadzonkami.
Cena sadzonek piwonii jest bardzo zróżnicowania. Krzew może kosztować zarówno 6 złotych, jak i 26 czy 36 złotych. Wszystko zależy od kilku czynników. Najtańsza zazwyczaj jest piwonia chińska – sadzonki są małe i rozwijają się stosunkowo szybko. Jednak znaczenie mają także konkretne odmiany. Piwonia chińska o pełnych, wielobarwnych i ciekawych kwiatach może kosztować o wiele więcej, niż standardowa odmiana piwonii lekarskiej. Kwiat o licznych kolorach, duży i obficie kwitnący będzie zawsze o wiele droższy.
Wymagania peonii co do sadzenia
Piwonia to kwiat dość wymagający, ale może rosnąć w jednym miejscu przez bardzo wiele lat. Wystarczy tylko wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, ponieważ nie lubi przesadzania. Optymalne warunki to gwarancja, że uprawa się powiedzie. Peonia potrzebuje żyzną glebę, dość wilgotną i o odpowiednim odczynie pH. Najlepsze będzie średniokwaśne lub zasadowe. Na kwaśnej glebie piwonia nie rozwija się odpowiednio. Na zbyt wilgotnej jest szczególnie narażona na choroby grzybowe i gnicie.
Wszystkie peonie należy regularnie podlewać, ale nadmiar wody w podłożu nie działa najlepiej. Niedobór także, dlatego sadzenie nie powinno ograniczać się do umieszczenia rośliny w podłożu. Ważne jest także ściółkowanie – w przypadku peonii najlepiej sprawdza się standardowa kora ściółkowa. Warto także zadbać o przygotowanie podłoża odpowiednio wcześnie. Roślinę sadzi się w podłożu wcześniej wzbogaconym odpowiednim nawozem mineralnym do piwonii lub naturalnym (może być kompost lub wysuszony obornik).
Peonia powinna mieć zapewnione słońce. Kwiat nie znosi półcienia, a nawet jeśli utrzyma się w takich warunkach, nie będzie chciał kwitnąć. Słońce ma bezpośredni wpływ na ilość i jakość kwiatów. Piwonia najpiękniej wygląda w ogrodzie jako soliter. Piękne odmiany o barwach kwiatów powinny być odpowiednio wyeksponowane, towarzystwo innych krzewów i drzew nie jest dla nich najlepsze.
Kwiat peonia – informacje o pielęgnacji
Podlewanie peonii w ogrodzie
Uprawa peonii w ogrodzie skupia się przede wszystkim na podlewaniu. Krzew potrzebuje dość dużo wody, chociaż jej nadmiar może być szkodliwy. W upalne i słoneczne dni roślinę trzeba podlewać nawet co drugi dzień, a w czasie suszy nawet codziennie. Poza tym jednak wystarczy raz w tygodniu.
Przyjmuje się, że na jeden krzew peonii należy przeznaczyć około 20 litrów wody na jedno podlewanie. To sporo, ale roślina naprawdę będzie ci za to wdzięczna i odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Zbyt przesuszone podłoże może sprawić, że kwiaty nie będą utrzymywać się za długo.
Krzew peonia a zapotrzebowanie na składniki odżywcze
Nie można zapomnieć także o zapotrzebowaniu rośliny na składniki odżywcze. Sadzenie peoni należy zacząć od przygotowania podłoża i wzbogacenia go nawozem naturalnym, ale później także nie można zaniedbać nawożenia. Najlepiej sprawdzają się nawozy naturalne, jak gnojówka z pokrzyw czy obornik (musi być dobrze rozłożony). Wystarczy podawać je raz w roku, wczesną wiosną, należy tylko dobrze przekopać ziemię z nawozem na głębokość około 20 cm.
Wiosną należy zastosować do peoni granulowany nawóz mineralny. Warto wybierać te dedykowane do piwonii, ponieważ zawierają dużo fosforu a stosunkowo mało azotu. To szczególnie ważne, ponieważ fosfor wpływa na wielkość i wybarwienie kwiatów. Nadmiar azotu mógłby sprawić, że roślina stanie się nadmiernie wybujała.