Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) - skąd pochodzą te kwiaty

Rodzina amarylkowatych - do niej należy śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to roślina, która należy do rodziny bylin jednoliściennych, którą jest rodzina amarylkowatych (Amaryllidaceae). Do tej rodziny należy aż 73 rodzaje roślin, które mogą występować na wszystkich kontynentach, oczywiście poza obszarami okołobiegunowymi. Warto wiedzieć, że w tej rodzinie znajdziemy także rośliny jadalne, a nie tylko ozdobne.

Warto wiedzieć, że rośliny z amarylkowatych (Amaryllidaceae) charakteryzują się mięsistymi cebulkami i kłączami, które pokryte są pozostałością obumarłych liści. Ulistnienie roślin jest dwurzędowe i skrętoległe, a pojedyncze liście są cylindryczne lub płaskie w przekroju. Zazwyczaj liście są siedzące, ale spotkamy też ogonkowe.

Zdecydowanie najważniejszym elementem są jednak kwiaty roślin, ponieważ to one są ich największą ozdobą. Zazwyczaj pojedyncze kwiaty zebrane są w baldachy, natomiast niektóre z roślin mogą tworzyć kłos lub mieć jedynie pojedyncze kwiaty. Co więcej, kwiaty są obupłciowe. Warto też wiedzieć, że owocem roślin są suche i pękające torebki, które w niektórych wypadkach są niepękające. Ponadto poza torebkami, możemy spotkać się także z jagodami.

Leucojum vernum - gdzie występuje roślina


Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to gatunek śnieżycy, który należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Ciekawostką jest to, że nazwa tej rośliny pochodzi od greckich słów, a mianowicie leucon ich, co oznacza biały fiołek. Jak możemy zauważyć, taka nazwa nie kojarzy nam się ze śnieżycą.

Kwiat, jakim jest śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), naturalnie rośnie na terenie środkowej i południowej Europy, nie licząc terenów śródziemnomorskich. Również w Polsce bardzo często możemy spotkać się z tą rośliną, zwłaszcza w górach, a dokładniej w Karpatach, Sudetach i oczywiście Bieszczadach.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Już poza terenami gór, niestety śnieżyca nie występuje aż tak często, ale spotykana jest częściej na terenach Wielkopolski oraz na Nizinie Śląskiej. Warto wiedzieć, że specjalnie dla tej rośliny powstał nawet rezerwat, w którym możemy obserwować rozwój tej rośliny, a który znajduje się w Murowanej Goślinie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przebiśniegach w ogrodzie?

Leucojum vernum - cechy charakterystyczne roślin

Decydując się na śnieżycę wiosenną (Leucojum vernum), powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie są jej cechy charakterystyczne. Otóż śnieżyca to kwiat o wzniesionej, bezlistnej i nierozgałęzionej łodydze, która sięga do 30 cm wysokości i z reguły nie jest wyższa od liści.

Liście śnieżycy są odziomkowe, równowąskie, a ich wierzchołek jest zaokrąglony. Z reguły kwiat wypuszcza 2-3 liście, natomiast w niektórych przypadkach zdarza się, że jest ich 4. Ich szerokość wynosi 4-13 mm. Warto wiedzieć, że owocem jest kulista i mięsista torebka, w której znajdują się białawe nasionka.

Zdecydowanie najważniejszym elementem są kwiaty, które są częścią ozdobną. Zazwyczaj jedna roślina wypuszcza jeden, czasami dwa kwiaty, które znajdują się na szczycie łodygi. Przypominają one pachnące, zwisające dzwoneczki. Charakterystyczny dla nich jest biały kolor i żółtozielona plamka na szczycie.

Śnieżyca wiosenna leucojum vernum przebijająca się przez śnieg oraz jej uprawa i zasady pielęgnacji
Śnieżyca wiosenna z łaciny leucojum vernum oraz zasady jej uprawy i pielęgnacji

Kwiaty śnieżycy - informacje o których warto wiedzieć

Kwiat śnieżyca wiosenna - podstawowe zasady uprawy

Śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum), są bylinami, które kwitną już w lutym, kiedy na powierzchni jest jeszcze śnieg. Możemy je spotkać nawet w marcu i kwietniu. Jednak zanim zdecydujemy się na te piękne kwiaty, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania co do uprawy.

Dzięki temu, że roślina jest odporna na mróz, nie musimy martwić się tym, że nam przemarznie. Natomiast warto pamiętać o tym, że również takie rośliny mają swoje wymagania. Dlatego należy zapewnić im odpowiednio żyzną i wilgotną glebę, a także cieniste lub półcieniste stanowisko, bo w takim miejscu będą rozwijały się najlepiej.

Naturalnym środowiskiem dla śnieżycy są lasy łęgowe, a także wilgotne i kwaśne łąki. Co więcej, śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), bardzo dobrze czuje się na mokrych lub wilgotnych madach próchniczych i glebach brunatnych o kwaśnym lub zasadowym odczynie pH gleby.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Cebulki śnieżycy - gdzie możemy kupić i jak je wykorzystać

Cebulki śnieżycy są dostępne w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach ogrodniczych. Można je także zakupić u hodowców, którzy z reguły dają gwarancję na to, że roślina jest zdrowa i nieporażona chorobami. Wyborów mamy wiele, dlatego wystarczy wybrać jedynie najkorzystniejszą dla nas możliwość.

Warto wiedzieć, że śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest rośliną lekko trującą, ponieważ zawiera alkaloidy, które mogą powodować biegunkę, mdłości, wymioty, a nawet i zaburzenia rytmu serca. Właśnie z tego powodu nie jest zalecana jej uprawa na terenach przedszkoli i szkół, zwłaszcza podstawowych.

Śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum), charakteryzują się bardzo urodziwymi kwiatami, które pojawiają się bardzo wcześnie w naszych ogrodach przydomowych, parkach i nie tylko. O ile gleba pod uprawę rośliny jest odpowiednia, wtedy możemy z powodzeniem zastosować te kwiaty na ogródkach skalnych, albo też zasadzić w grupie pod drzewami czy krzewami.

Jeśli chcemy więc wprowadzić do naszego ogrodu już bardzo wczesne rośliny ogrodowe o ozdobnych kwiatach, śnieżyca wiosenna i jej odmiany, będzie bardzo dobrym wyborem, który na pewno nas zadowoli. Pamiętajmy jedynie o tym, by zapewnić jej odpowiednie dla rozwoju warunki, dzięki którym nie będzie miała ona problemu ze wzrostem i wypuszczeniem kwiatów we właściwym momencie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny