Wilec – przepiękny kwiat

Wilec – pochodzenie wyjątkowego pnącza


Rodzimym terytorium wilca jest Ameryka Południowa oraz Środkowa. Kwiat w środowisku naturalnym spotykany jest również na obszarze Wschodnich Indii. Obecnie na terenie Europy, najczęściej uprawiany jest w przydomowych ogrodach, na tarasach oraz balkonach. Dzięki swojemu pnącemu charakterowi świetnie sprawdza się jako naturalna ochrona przed słońcem. Warto wilcem obsadzać siatki, ogrodzenia oraz pergole.

Do najważniejszych cech wilca zalicza się przede wszystkim błyskawiczny wzrost. Jest to roślina jednoroczna, która kwitnie niemalże przez cały sezon wakacyjny. Kwiaty w kształcie kielichów otwierają się wieczorem i zamykają się dopiero gdy zaczynają padać na nie intensywniejsze promienie słoneczne. Pnącze osiąga wysokość nawet do 4 metrów. Dlatego konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków w postaci podpórek. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie nasturcji pnącej?

Wilec – najpopularniejsze odmiany

Roślina ta występuje w setkach odmian, wśród których wymienimy popularne pnącza, ale i również byliny. Do najpopularniejszych gatunków wilca, zalicza się:

  • Wilec purpurowy, czyli Ipomea purpurea – to najpopularniejszy gatunek wilca, który wyróżnia się łodygami o długości do 3 metrów. Kwiat koloru purpurowego, białego lub różowo niebieskiego, osiąga średnicę 4 cm. Wilec purpurowy posiada liście w kształcie serca. Jeżeli Ipomea purpurea, będzie rosła w zacienionym stanowisku lub trafimy na pochmurny dzień, wtedy kielichy będą rozwinięte przez cały dzień. Ta odmiana wilca kwitnie zwykle od sierpnia do września. Jednak można nieco przyspieszyć ten okres, wysiewając nasiona do doniczek już w kwietniu lub na początku maja.
  • Wilec trójbarwny, czyli Ipomea tricolor – znany również jako wilec Blue Star. Jest to wilec pnący osiągający wysokość do 3 metrów. Jego wyróżnikiem są niebieskie kwiaty w odcieniach błękitu i niebieskiego. Kielichy kwiatów są nieco większe od kwiatów, które posiada na przykład różowy wilec.
  • Wilec ziemniaczany, czyli Ipomea batatas – wilec ziemniaczany w Ameryce Południowej i Środkowej hodowany jest jako słodki ziemniak, czyli bataty. Są to ciekawe wilce na balkon oraz na tarasy, ponieważ pięknie przyozdobią przestrzeń swoimi żółtozielonymi i czerwonozielonymi liśćmi. Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, możemy doczekać się również jej zakwitnięcia.
  • Wilec biały, czyli Ipomea alba – zwany inaczej księżycowym pnączem, ze względu na wieczorny okres rozwijania swoich kielichów. Są rzadkim, ale niezwykle dekoracyjny gatunkiem. Wilec ogrodowy osiąga wysokość nawet 30 metrów. Natomiast kwiat, który wydaje wilec biały, może osiągnąć średnicę do 14 cm.
  • Wilec szkarłatny, czyli Ipomea coccinea – wilec pnący o wysokości do 2 metrów. Drobny kwiat w kształcie lejka, wyróżniają się intensywnym, czerwonym kolorem. Szkarłatne wilce na balkon wyróżniają się pierzastymi, mocno rozczłonkowanymi liśćmi. Roślina kwitnie od lipca aż do września. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat bylin.
  • Wilec pierzasty, czyli Ipomea quamoclit – jest to pnącze osiągające wysokość do 4 metrów. Kwiaty występują w różnych kolorach, szczególnie jako białe, różowe oraz czerwone lejkowate kielichy. Wilec pierzasty wyróżnia się pierzastymi liśćmi. Dlatego roślina cieszy się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Wilec pnący dedykowany jest szczególnie na tarasy oraz balkony.
  • Wilec klapowany, czyli Mina lobata – jest to jeden z najrzadszych gatunków wilca, który gości na naszych tarasach oraz balkonach. Jest to roślina pnąca osiągająca długość do 5 metrów. Drobne kwiaty w kolorze żółtopomarańczowym, kwitną od czerwca do października. Kwiatki tworzą zwisające wiechy, które ze względu na swoje ubarwienie przypominają żywy płomień. Mimo długiego okresu kwitnienia wilec klapowy nie jest zbyt odporny na przymrozki.
Kwiat wilec zarasta barierki i ogrodzenia balkonów i tarasów. Wymagania rośliny są małe, a piękne odmiany kolorystyczne mają mnóstwo uroku
Kwiat wilec – na balkon i taras – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, odmiany

Oczywiście odmian wilca jest zdecydowanie więcej. Powyżej zostały przedstawione najpopularniejsze z nich. Wybierając odpowiednie wilce na balkon, możemy uzyskać niesamowity efekt, współgrający z całą aranżacją naszego miejsca do wypoczynku.

Uprawa wilca krok po kroku

Wilec na balkon lub na tarasy

Różowy wilec, wilec trójbarwny, a także wiele innych odmian tej rośliny, świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach, jak i również na balkonach i tarasach. Jako pnącza potrzebują podpórki do prawidłowego wzrostu. Dlatego możemy nimi dekorować ogrodzenia, siatki oraz pergole. Wilce na balkon świetnie odda dekoracyjny charakter tego miejsca. Oczywiście w zależności od gatunku, możemy wybierać rośliny z różnokolorowymi kwiatami, a także konkretnym typem liści. Te szybko rosnące pnącza na balkonie prezentują się bardzo interesująco.

Wilce na balkon są rośliną, która wyróżnia się bardzo długim okresem kwitnienia. Dzięki temu pozbywamy się dylematu, jeżeli chodzi o wybór kwiatów, które jak najdłużej będą cieszyły nasze oczy. Większość odmian kwitnie od lipca do września. Niektóre z gatunków są odporne na delikatne przymrozki, dlatego mogą zdobić balkon jeszcze nawet w październiku. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie milina amerykańskiego?

Nasiona i sadzonki wilców

Jeżeli planujemy wilce na balkon, to wysiew doniczkowy możemy rozpocząć już w marcu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu doniczek, które nie powinny być wystawione na przymrozki. Natomiast uprawa w gruncie, może rozpocząć się najwcześniej na przełomie kwietnia i maja. Nasiona są łatwo dostępne w większości sklepów ogrodniczych. W sklepach internetowych zyskujemy dostęp do wielorakich gatunków. Już raz obsadzone rośliny, wydają nasiona, które możemy wykorzystać w kolejnym sezonie.

Raczej rzadziej spotykanym sposobem na uprawę wilca są sadzonki. Oczywiście możemy je zakupić lub częściej wyhodować we własnym zakresie. Sadzonki są doskonałym sposobem na szybkie obsadzenie rabat ogrodowych bądź donic znajdujących się na balkonach lub tarasach.

Uprawa i pielęgnacja wilca

Wilce na balkon lub do ogrodu mają bardzo duże wymagania, jeżeli chodzi o podlewanie. Jest to szczególnie widoczne podczas wyjątkowo upalnych dni. Od deficytu wody w podłożu, natychmiast więdną liście. Kilkudniowa susza może doprowadzić do tego, że nasza uprawa wilca pójdzie na marne.

Wilec nie wymaga specjalnego nawożenia lub przycinania. Każdy przekwitnięty kwiat należy usunąć. Wtedy roślina będzie wydawać nowe pąki. Usuwamy całe kwiaty wraz z nasionami. Niestety zimowanie wilca jest niemożliwe. Ponieważ w naszym klimacie roślina utrzymuje się tylko przez jeden sezon. Uprawa wilca w domu, ze względu na jego rozmiary, jest po prostu niemożliwa. Oczywiście zimowanie może być podjęte próbie w ogrzewanych ogrodach zimowych. Jednak w naturalnych warunkach klimatycznych roślina nie jest w stanie przeżyć sezonu zimowego.

Warto zadbać o nawożenie rośliny naturalnym kompostem. Dzięki temu uprawa wilca będzie wyjątkowo dorodna, a roślina będzie wydawać setki pięknych kwiatów. Pnącze świetnie odnajduje się w żyznej glebie i bardzo szybko „wyciąga” z niej wszelkie mikroelementy.

Kwiat wilca – najczęstsze choroby

Na szczęście kwiat wilca rzadko kiedy dopadają jakiekolwiek choroby. Jest to roślina bardzo odporna, szczególnie jeżeli uprawiamy ją z dala od innych porażonych roślin. Jednak czasami na pnączu mogą pojawić się mszyce. Możemy ją zwalczyć przy pomocy preparatów chemicznych, takich jak popularny Mospilan lub Karate. Choroby, które ewentualnie mogą zaatakować wilce, to plamistości lub szara pleśń. W tych przypadkach również należy sięgnąć po preparaty chemiczne w formie oprysków. Przy plamistościach oraz pleśni sprawdzą się takie środki jak Signum lub Topsin. Warto rozważyć obecność tego wyjątkowego pnącza na balkonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny