Kwiaty cebulowe - przegląd najciekawszych bylin do Twojego ogrodu

Kwiaty cebulowe są obecne w ogrodzie przez cały rok. Jest to możliwe dzięki temu, że do wyboru mamy gatunki kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Zaleta jest też to, że te ozdobne rośliny rozwijają się na jednym stanowisku przez kilka lat. Nie mają szczególnie wysokich wymagań uprawowych. Prezentujemy, zatem katalog, który uwzględnia najciekawsze cebulowe kwiaty ozdobne.

Wieloletnie rośliny cebulowe – podstawowe informacje

Kwiaty cebulowe, jak już sama nazwa wskazuje, są roślinami rozwijającymi się z cebul. W przeważającej większości do tej grupy należą gatunki wieloletnie. Oznacza to, że mogą rosnąć na jednym stanowisku dłużej niż dwa lata. W tym czasie wielokrotnie wydają nasiona bądź zarodniki. Te byliny wytwarzają niezdrewniałe części nadziemne obumierające przed nadejściem zimy. Wiosną wraz ze wznowieniem wegetacji pojawiają się nowe łodygi. W wielu wypadkach cebule nie są zdolne do zimowania w gruncie. Trzeba je wykopać i przechować w pojemnikach.

Ozdobne rośliny cebulowe są sadzone w ogrodach i przydomowych ogródkach z uwagi na ogromne walory dekoracyjne. Upiększają każdą rabatę ogrodową mnogością barw i kształtów. Taki stan można utrzymać przez cały okres wegetacji. Jest to możliwe dzięki temu, że rośliny cebulowe w zależności od gatunku kwitną wiosną, latem i jesienią. Ważne jest też to, że zazwyczaj nie są trudne w uprawie. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko i przestrzegać zasad pielęgnacji. Przechodząc do sedna sprawy, przedstawiamy katalog ciekawych kwiatów cebulowych.

Ozdobne rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Na początek hiacynty, które są dobrze znane i chyba każdy widział je na żywo lub oglądał zdjęcia. Najbardziej lubią stanowiska nasłonecznione, ale wyrosną również w półcieniu. Najlepsza dla nich gleba jest żyzna, piaszczysta i przepuszczalna. Powinna być też stale lekko wilgotna. Hiacynty to często fioletowe kwiaty, ale ich płatki mogą być też pomarańczowe, żółte, różowe, białe czy czerwone. Kwitną od kwietnia do maja wydzielając przyjemy zapach. Oprócz groniastych kwiatostanów te byliny wyróżniają się równowąskimi liśćmi.

Kolejne ciekawe rośliny cebulowe to irysy zwane często kosaćcami. Nie mają dużych wymagań uprawowych. Wyrosną na każdej glebie ogrodowej, choć najbardziej lubią podłoża lekkie, żyzne i przepuszczalne. Irysy rozwijają się na stanowiskach cienistych, półcienistych i nasłonecznionych. Mają duże, białe, niebieskie, różowe i fioletowe kwiaty. Mogą być pojedyncze lub też zebrane w kwiatostany. Ozdobą kosaćców są też długie i szablaste liście. Irysy to wieloletnie kwiaty ozdobne kwitnące od kwietnia do czerwca. Warto obejrzeć zdjęcia w jak piękne kompozycje można je ułożyć.

Żaden katalog kwiatów, nie tylko cebulowych, nie byłby pełny bez krokusów. Te rośliny bulwowe mogą dorastać do około 20 cm wysokości. Kwitną bardzo wcześnie, bo od lutego do kwietnia. Mają dekoracyjne, białe, liliowe, żółte lub fioletowe kwiaty. Preferują ziemie przepuszczalne i próchniczne usytuowane w półcieniu lub pełnym słońcu. Krokusy dobrze rosną na trawnikach, rabatach i skalniakach, ale poradzą sobie też w doniczkach. Podsumowując są to bardzo popularne i piękne rośliny bulwowe.

Bardzo łatwe w uprawie są narcyzy kwitnące od końca marca do maja. Dorastają do przeszło 60 cm wysokości. Mają żółte lub białe kwiaty składające się z sześciu płatków i rurki zwanej przykoronkiem. Najlepsza dla nich gleba jest żyzna o lekko kwaśnym odczynie. To jednak nie wszystkie rośliny cebulowe do ogrodu. Na uwagę zasługują także tulipany, przebiśniegi czy pustynniki. Mamy, zatem sporo odmian do wyboru a jeszcze nie przeszliśmy do okazów kwitnących latem i jesienią.

Byliny ozdobne kwitnące latem i jesienią

Przyszedł czas by nasz katalog wypełniły gatunki kwiatów kwitnących latem i jesienią. Tu prym wiodą okazy, których zdjęcia widział chyba każdy, czyli begonie bulwiaste. Te niezimujące w gruncie rośliny bulwowe dorastają do 30 cm wysokości. Można sadzić je zarówno w ogrodach jak i w doniczkach. Warto przytoczyć ich wymagania uprawowe. Najbardziej lubią półcień oraz ziemie przewiewne oraz żyzne. W takich warunkach wydają prześliczne, różnokolorowe kwiaty. Do tego mają wzniesione i mięsiste łodygi. Begonie reprezentują rośliny bulwowe cieszące się niesłabnącą popularnością.

Urodziwe kwiaty cebulowe to również mieczyki. Mają bardzo zwarty i wzniesiony pokrój, do tego osiągają spore rozmiary. Mogą dorastać do około 120 cm wysokości. Te wieloletnie ozdobne rośliny kwitną od lipca do sierpnia. W tym okresie wytwarzają białe, czerwone, różowe lub fioletowe kwiaty. Za akcenty dekoracyjne odpowiadają też sezonowe liście. Mieczyki najlepiej się czują w podłożu próchnicznym i żyznym o obojętnym odczynie. Powinny rozwijać się na stanowiskach nasłonecznionych, niezależnie od tego czy rosną w ogrodzie czy w doniczkach. To nadal nie wszystkie byliny na naszej liście.

Kwiaty cebulowe to również lilie odznaczające się niezwykłym wyglądem, o czym świadczą ich zdjęcia w sieci. Mają wzniesiony pokrój i osiągają maksymalnie 100 cm wysokości. W okresie kwitnienia trwającym od czerwca do lipca na łodygach pojawiają się drobne, białe lub różowe kwiatki. Te rośliny cebulowe do rozwoju potrzebują próchnicznej, lekko wilgotnej gleby. Lilie świetnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach na rabatach. Nadają się też na cięte kwiaty ozdobne. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Podobnie jak wszystkimi gatunkami wymienionymi powyżej. Niektóre najlepiej rosną w gruncie, inne poradzą sobie też w doniczkach. Wybierając odmiany kwitnące w różnych terminach przez całą wegetację będziemy mieć w ogrodzie piękne kwiaty ozdobne.