Dalia

Ilustracja dalia

Dalia – rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Dziko rosną na obszarach górskich, w Ameryce Środkowej i Kolumbii. Są roślinami wieloletnimi, które wytwarzają podziemne bulwy. W czasach prekolumbijskich niektóre gatunki hodowano z tego powodu na paszę dla zwierząt. Spośród około 40 gatunków w uprawie najpopularniejsze są kultywary hybrydowej dalii zmiennej, zwanej też ogrodową lub georginią. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitną od późnego lata do jesieni. W zależności od odmiany mogą mieć wysokość od 30 cm do 2 m. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Nie są mrozoodporne. Na zimę bulwy wykopuje się i przechowuje do wiosny.

Dalia - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dalia - odmiany, sadzenie, wymagania, stanowisko, porady

Dalia, znana też jako georginia jest jednym z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Różnorodność odmian pozwala sadzić dalie na rabatach, na balkonie czy tarasie, a także zdobić nimi ogrodzenia. Ma bardzo dekoracyjne kwiaty, które są głównym walorem tej rośliny. Oto kilka porad jaką odmianę wybrać i jak uprawiać dalię ogrodową.

Dalia – pochodzenie i charakterystyka

Ojczyzną dalii jest Ameryka Środkowa po Kolumbię. W Polsce zwykle uprawia się różne odmiany jednego gatunku hybrydowego – dalii zmiennej. Ale nawet ten jeden gatunek ma wiele zróżnicowanych cech.

Dalia może dorastać nawet do 2 m, chociaż są odmiany karłowe do 30 cm.

Jest to roślina wieloletnia, ale w polskich warunkach jest uprawiana jako jednoroczna. Można posadzić ją jeszcze raz w kolejnym roku, konieczne jest jednak zimowanie bulw. Jak to zrobić piszemy w dalszej części artykułu.

Główną zaletą rośliny są jej piękne, duże kwiaty. Kwiat dalii może konkurować z różami, jeżeli chodzi o okazałość i pokrój. Podobnie jak w przypadku róży, dalie mogą mieć pojedyncze, półpełne i pełne kwiatostany. Płatki są owalne, lancetowate lub zwinięte w rurki i ostro zakończone (dalia typu kaktus). Kolorystyka odmian jest bardzo różnorodna. Najczęściej są to różne odcienie czerwieni – od bladego różu po ciemne bordo. Szczególnie zróżnicowana jest wielkość kwiatu. Największe z dalii uprawianych w Polsce – wielgonie – mają kwiaty osiągające nawet 30 cm średnicy.

Liście są podłużne, lancetowate lub romboidalne, o mocno ząbkowanym brzegu.

Odmiany dalii do ogrodu i na balkon

W zależności od tego jaką przestrzenią dysponujemy, możemy wybrać odmiany od karłowej po wielgonię. Istnieje też wiele ciekawych odmian pomiędzy nimi, które sprawdzą się w ogrodzie i na tarasie. Oto charakterystyka wybranych typów i odmian dalii:

Dalia kaktusowa/półkaktusowa – jej płatki mają języczkowy kształt i są zwinięte do spodu. Często też są lekko zaostrzone na końcu. To czyni kwiat podobnym wizualnie do kaktusa. Dalie zwane półkaktusowymi mają nieco łagodniejszy wygląd, zbliżony do dalii dekoracyjnych. Wśród dalii kaktusowych znajdziemy różne odmiany. Oto przykłady:

  • Color spectacle – dwukolorowa, pomarańczowa, z ciemniejszym środkiem i jaśniejszymi płatkami na zewnątrz oraz białymi plamkami na czubkach płatków. Kwitnienie w lipcu i sierpniu. Dorasta do 90 cm.
  • My love – śnieżnobiała z żółtym środkiem. Kwitnienie od czerwca do września. Dorasta do 1 m.
  • Friquolet – płatki dwukolorowe, ciemnoczerwone na dole i białe na czubkach. Kwiat około 15 cm średnicy, dorasta do 1 m. Kwitnienie od czerwca do października.
  • Hy Pimento – odmiana półkaktusowa, o płatkach bardziej lancetowatych. Żółty kwiat z czerwonymi plamkami na płatkach. Dorasta do 120-150 cm. Kwitnie od lipca do października.

Dalia dekoracyjna – płatki są regularne, dość szerokie, czasami lekko pofałdowane. W tej grupie znajdziemy największe kwiaty – do 30 cm średnicy. Ze względu na wysokość roślin (powyżej 1 m) i wielkość kwiatów jest to przede wszystkim typ do ogrodów i ozdabiania większych przestrzeni. Niektóre odmiany są jednak mniejsze i nadadzą się również na balkon. Do ciekawych odmian tego typu należą:

  • Babylon Bronze – niezwykły kwiat o długich, lekko falowanych, pomarańczowych płatkach. Kwiat ma średnicę do 20 cm. Cała roślina dorasta do ok. 110 cm. Kwitnie od lipca do września.
  • Babylon Red – soczyście czerwone kwiaty dorastają do 20 cm średnicy. Roślina może osiągnąć ok. 90 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września.
  • Sisa – nieco mniejsza odmiana rabatowa, nadaje się też do posadzenia w donicy na balkonie lub tarasie. Dorasta do 50 cm wysokości. Kwiat żółty, o średnicy 8-10 cm. Kwitnienie od czerwca do października.
  • Lucky Number – niezwykle piękne, duże kwiaty, o regularnie ułożonych płatkach. Kolor różowy. Kwiaty osiągają 20 cm średnicy, a cały kwiat dorasta do 110 cm. Kwitnie od czerwca do października.

Dalie pojedyncze i kołnierzykowe – typ obejmuje wszystkie odmiany, które nie mają pełnych lub półpełnych kwiatów. Czasem zalicza się do nich również tzw. dalie kołnierzykowe, które mają dodatkowy wewnętrzny rządek płatków, zwiniętych w rurki. Pokrojem przypominają pojedyncze, ale dzięki większej ilości płatków najczęściej są dwukolorowe. Dalie pojedyncze, z jednym rzędem płatków przypominają natomiast wiele innych kwiatów z rodziny astrowatych.

  • Firebird – typowa dalia pojedyncza, o intensywnie czerwonych płatkach, z żółtym środkiem. Odmiana niska, rabatowa i do donicy. Dorasta do 40-50 cm. Kwitnie od czerwca do października.
  • Night butterfly – odmiana kołnierzykowa, o bordowych płatkach zewnętrznych i białych wewnętrznych. Krzak dorasta do 90 cm, kwiaty do średnicy 5-10 cm. Kwitnie od lipca do września.

Istnieje naprawdę dużo odmian dalii, dlatego najlepiej szukać według klucza np. czy ma to być kwiat ogrodowy czy ozdoba balkonu, raczej ciemny czy jasny itp. Na balkon dobrze jest też kupić mniejszą odmianę karłową, która nie przekroczy 30 cm.

Dalia – uprawa i zimowanie

Wymagania rośliny są niewielkie, ale trzeba je spełnić, żeby dobrze rosła.

Jeżeli chodzi o stanowisko, to najlepiej wybrać nasłonecznione lub półcieniste. Preferencje co do ilości słońca mogą się różnić u poszczególnych odmian. Mimo wszystko dalia lubi słońce i niespecjalnie przepada za wiatrem. Dlatego miejsce powinno być dość zaciszne. Dla niższych odmian idealny będzie słoneczny balkon.

Druga ważna sprawa to gleba. Dalia lubi glebę próchniczą, przepuszczalną, umiarkowanie żyzną, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Przed posadzeniem młodych roślinek najlepiej ją spulchnić.

Dalie sadzi się na kilka sposobów. Możemy kupić nasiona i wysiać je do pojemników na parapet lub do inspektu już w lutym. Kwiaty rozmnażane z karpy sadzimy na parapecie w marcu lub na początku maja do gruntu. Podobnie w maju będziemy mogli kupić gotowe sadzonki i posadzić je od razu na miejscu docelowym.

Jeżeli rozmnażamy dalie z karp, to nie podlewamy ich, dopóki nie wypuszczą pędów. Sadzonki posadzone w ziemi natomiast trzeba podlać, tak jak wszystkie świeżo sadzone kwiaty. Korzenie powinny się znaleźć pod warstwą ziemi, zanurzone na kilka centymetrów. Rozstawa zależy od odmiany. Zwykle mniejsze dalie sadzi się w odstępach ok. 30 cm. Duże odmiany ogrodowe najlepiej sadzić co 90 cm.

Jeżeli sadzimy dalie w doniczkach, to koniecznie trzeba zapewnić drenaż na dnie donicy. Odpowiedni będzie żwir lub keramzyt.

Dodatkowo warto pamiętać, że duże odmiany ogrodowe mogą wymagać podparcia w postaci tyczek i drabinek. W końcu wyrastają powyżej 1 metra, a na szczycie łodygi wyrasta duży, ciężki kwiat.

Dalie podlewamy regularnie – dwa razy w tygodniu, a w upały częściej. W okresie wegetacji mniej więcej raz na miesiąc nawozimy nawozem do roślin kwitnących (unikamy azotu, który spowolni rozwój karpy). Poza tym w okresie letnim naszym zadaniem jest głównie usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i chwastów wokół rośliny.

Ważnym elementem opieki nad daliami jest zimowanie. Nie zimuje się całych roślin, tylko karpy. Jesienią wykopujemy je, oczyszczamy z pędów i zostawiamy pod warstwą piasku (ok. 20 cm). Tak przygotowane trzeba trzymać w zimnym pomieszczeniu (ok. 8-10 stopni) aż do wiosny. Przed zimowaniem warto przejrzeć i wyrzucić bulwy, które są wyraźnie uszkodzone. Dzięki temu będziemy mieć ładne i zdrowe roślinki na wiosnę.

Kupując konkretną odmianę dalii warto sprawdzić terminy sadzenia i wymagania jeżeli chodzi o stanowisko. Mogą istnieć pewne drobne różnice między poszczególnymi odmianami.

***

Dalie to piękne rośliny ogrodowe. Ich duże kwiaty nadają się na ozdobę rabat, a także na eleganckie bukiety i do wazonu. Można je uprawiać jako rośliny jednoroczne. Jeżeli uda się przezimować karpy, to będziemy mogli posadzić te niezwykłe kwiaty również na wiosnę następnego roku.

Dalie to jedne z najpiękniejszych i najchętniej sadzonych kwiatów ogrodowych. Zobacz jakie są najciekawsze odmiany i jak je uprawiać.

Jest o wiele mniej powszechna niż surfinie czy pelargonie. Szkoda, bo dalia (dawniej georginia) jest bardzo ciekawą rośliną. Chociaż najczęściej kojarzy się jej odmiany wysokie, które idealnie sprawdzają się na rabaty, jest co najmniej kilkanaście karłowatych, które dobrze czują się w doniczce i ładnie wyglądają na balkonie. Co prawda dalie mają dość duże wymagania, ale wystarczy wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, by pięknie kwitły i zdrowo rosły.

Dalia w doniczce – odmiany

Dalie to ogromny zbiór różnych roślin. Tak różnych, że botanicy stworzyli specjalną klasyfikację, która dzieli je na trzy podstawowe kategorie (pojedyncze, półpełne i pełne) i kilkadziesiąt podkategorii. Najbardziej atrakcyjne dalie pełne to zarówno odmiany wysokie, które osiągają nawet 150 cm wysokości, jak i niskie, idealne właśnie do doniczek.

Wybierając odmianę dalii do doniczek należy zwrócić uwagę na jej wzrost. Idealna będzie większość dalii anemonowych, które mają piękne, pełne kwiaty w bardzo oryginalnych kolorach, jak delikatny łososiowy czy ciemnoczerwony z czarnym. Dobrze sprawdzi się także dalia kaktusowa – gatunek znany z cieniuteńkich płatków, które wyglądają jak kolce kaktusa. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dalie anemonowe ‘Honey’, ‘Top Mix Orange’ czy ‘Toto’ a także ciekawa, czarno-bordowa dalia kaktusowa ‘Arabian Night’. Tak naprawdę jednak odmian do uprawy w donicach jest znacznie więcej. Wystarczy tylko poszukać w sklepach ogrodniczych i bezpośrednio u producentów cebulek.

Dalia doniczkowa na balkonie

Dalie w donicach potrzebują nieco miejsca i specjalnego traktowania. Lubią mieć przestrzeń na swój system korzeniowy. Jeśli zdecydujesz się na odmiany około 100 cm wysokości, potrzebujesz doniczki głębszej niż 45 cm i szerszej niż 30 cm! Małe skrzynki i doniczki o średnicy do 25 cm są zarezerwowane dla odmian, które nie przekraczają 40 cm wysokości.

Dalia doniczkowa potrzebuje żyźniejszej ziemi niż standardowa ziemia kwiatowa. Dlatego warto wymieszać ją na przykład z torfem czy przefermentowanym kompostem. Georginia ma dość duże wymagania – potrzebuje wiele składników odżywczych, więc warto dołożyć nieco nawozu mineralnego startowego. Na dno doniczki należy wysypać warstwę drenażu i już można ustawiać w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu, gdzie roślinie będzie najlepiej.

Dalia doniczkowa – sadzenie i pielęgnacja sadzonek

Dalię doniczkową rozsadza się z bulw. Karpy można kupić w wielu sklepach ogrodniczych i licznych marketach różnego rodzaju na wiosnę. Bulwę umieszcza się pod ziemią na takiej głębokości, by zielone pędy pojawiały się tuż nad powierzchnią. Dalie w donicach teoretycznie można wystawić od razu na zewnętrz, ale praktycznie jej karpy są podatne na działanie niskiej temperatury i lepiej poczekać chociaż do maja, kiedy ryzyko przymrozków minie na dobre.

Początkowo możesz trzymać sadzonkę w ciepłym miejscu w domu, a potem stopniowo ją hartować i dopiero po czasie wystawić na zewnątrz. Dalie szybko rosną, więc już w czerwcu będą miały liście i pąki kwiatowe, by w wakacje zachwycać swoimi kolorami. Na zimę bulwy należy wykopać i schować w torf wymieszany z trocinami w chłonnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 5-8 stopni Celsjusza.

Podlewanie dalii w doniczkach

Dalia może nie jest szczególnie kapryśna, ale trzeba o niej pamiętać, ponieważ bardzo źle znosi niedobór wody. O ile dalia ogrodowa jeszcze jakoś sobie radzi bez podlewania, o tyle ta w doniczkach błyskawicznie traci jędrność i liście zaczynają opadać. W upalne dni trzeba ją nawadniać niemal codziennie. Podlewanie dalii jest więc obowiązkiem, którego nie można zaniedbać.

Uprawianie dalii w doniczkach ma tę zaletę, że dzięki temu łatwiej się ją nawozi. Ogromne liście i piękne, bogate kwiaty wymagają dużej ilości składników odżywczych, więc kilka razy w roku należy przeprowadzić nawożenie. Dalia ogrodowa czasami nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawozu, który rozpuszcza się i zostaje w glebie. Dalie w doniczce zazwyczaj bez problemu wykorzystują zapas składników odżywczych. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin kwitnących, podawany 3-4 razy w sezonie w czasie podlewania.

Dalia ogrodowa (georginia) to jeden z najbardziej popularnych kwiatów przeznaczonych do uprawy zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Ta pochodząca z Meksyku roślina szybko zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Bogactwo jej kształtów, odmian i kolorów sprawia, że doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji ogrodowej. Dowiedzmy się, jakie warunki należy zapewnić dalii, aby dobrze czuła się w naszych ogrodach.

Uprawa dalii i jej pielęgnacja

Wybór odpowiedniego stanowiska

Dalia to bardzo znana roślina ogrodowa, która wytwarza duże, pierzasto złożone liście oraz okazałe, różnorodne (w zależności od odmiany) kwiaty. Kwiaty mają różną budowę i wielkość. Największe okazy osiągają nawet 30 cm średnicy.

Planując stanowisko na sadzenie dalii ogrodowej, należy wziąć pod uwagę jej docelowe rozmiary. Istnieją bowiem różnorodne odmiany tej rośliny, charakteryzujące się zarówno zróżnicowanym pokrojem, wielkością jak i kształtem czy barwą kwiatów. Dlatego ważne jest to, jakie rozmiary nasza roślina osiągnie.

Dalia ogrodowa najlepiej czuje się w miejscu nasłonecznionym i odchwaszczonym. Posadzoną roślinę należy regularnie podlewać, gdyż uprawa dalii w suchym podłożu nie przebiega zbyt dobrze. Słabo nawadniana georginia słabiej kwitnie, a jej liście więdną. 

Te kwiaty ogrodowe w zależności od odmiany, mogą mieć wysokość od 25 do nawet 200cm. Wysokie egzemplarze pokrojem przypominają niewielkie drzewa liściaste. Dlatego uprawa dalii wysokiej wymaga czasami stosowania podpór w celu zabezpieczenia jej przed przewracaniem.

Dalia ogrodowa (georginia) – pielęgnacja

Jak pielęgnować dalie? Ogrodowa dahlia do właściwego rozwoju potrzebuje żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby. Jednak jej pielęgnacja nie jest kłopotliwa, gdyż dalia wieloletnia doskonale radzi sobie prawie w każdych warunkach. Ważne jest to, żeby stanowisko nie było zbyt podmokłe, ponieważ jej bulwy zaczną gnić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy drenażowej składającej się ze żwirku lub drobnych kamieni, na etapie sadzenia karpy dalii.

Należy również pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. Te kwiaty ogrodowe mają bowiem spore zapotrzebowanie na fosfor i potas, zwłaszcza w momencie zawiązywania pąków kwiatowych. Dlatego warto zasilać je nawozami organicznymi od wiosny aż do lipca, aby uprawa dalii przyniosła zadowalające efekty.

Chcąc, aby ta roślina ogrodowa zachowała zwarty pokrój, trzeba ja przycinać. Wówczas dalia wieloletnia szybko się rozgałęzia, wypuszczając przy tym więcej pąków kwiatowych. Żeby zachęcić roślinę do dłuższego i obfitszego kwitnienia, należy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Dalia ogrodowa może być atakowana przez różne choroby, zazwyczaj wirusowe lub grzybowe, choć zdarza się to sporadycznie. Warto wówczas zastosować opryski chemiczne już przy pierwszych objawach choroby.

Na rabaty i nie tylko – zastosowanie georginii

Te cudowne kwiaty ogrodowe mają bardzo różnorodne zastosowanie. Niższe odmiany, takie jak dalia rabatowa, czy dalia karłowata, idealnie nadają się na rabaty jako przepiękne obrzeża, lub jako elementy kompozycji połączone z innymi roślinami wewnątrz klombów. Wszystkie georginie niskie można uprawiać również w pojemnikach i dekorować nimi balkony i tarasy. Dalie doskonale nadają się także na kwiat cięty i długo zachowują świeżość, doskonale komponując się z innymi kwiatami.

Sadzenie dalii ogrodowej i rozmnażanie

Podział karpy dalii – kiedy sadzić?

Jak sadzić dalie? Dalia wieloletnia to roślina, której musimy zapewnić odpowiednie warunki zimowania. Karpy dalii nie są mrozoodporne, dlatego muszą być przed zimą wykopane, wysuszone i przetrzymywane w temperaturze 5 – 8oC. Aby karpy dalii przez zimę nie wyschły, należy je umieścić w torfie, piasku lub trocinach i od czasu do czasu podlewać. Należy też je obserwować w kierunku chorób grzybowych, bowiem karpy w okresie zimowania mogą być na nie szczególnie podatne.

Najpopularniejszym sposobem rozmnażania rośliny jest podział karpy dalii. Od matecznej karpy oddzielamy bulwy, otrzymując w ten sposób nowe rośliny. Należy pamiętać, że z jednej karpy możemy uzyskać 2-3 rośliny. Większy podział będzie skutkował tym, że te kwiaty ogrodowe słabiej zakwitną i uzyskają mniej efektowny pokrój. Zabieg ten wykonujemy tuż przed posadzeniem rośliny do gruntu.

I tu nasuwa się pytanie, kiedy sadzić te kwiaty ogrodowe, aby wiosenne przymrozki im nie zaszkodziły? Otóż najlepszą porą na sadzenie dalii ogrodowej jest pierwsza połowa maja. Dalie do wytworzenia liści potrzebują około 2 tygodni, więc przez ten czas minie ryzyko przemarznięcia.

Żeby wcześniej uzyskać młode rośliny, możemy podpędzić jej karpy, przenosząc wczesną wiosną do cieplejszego pomieszczenia i regularnie podlewając. Wówczas dalia wieloletnia wcześniej wystartuje i do ogrodu będziemy mogli wysadzać już spore kwiaty.

Dalie z nasion

Innym sposobem na to, aby dalia wieloletnia wytworzyła dużą ilość sadzonek jest wysiew nasion. Ich pozyskanie nie jest trudne, bowiem te kwiaty ogrodowe wytwarzają ich całe mnóstwo jesienią.

Nasiona można również kupić w sklepach ogrodniczych. Na opakowaniu znajdziemy dokładny opis odmiany oraz instrukcję wysiewu. Nabywając mieszankę nasion, otrzymamy odmiany o rożnej kolorystyce.

Na przełomie lutego i marca nasiona wysiewamy do doniczek i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Dalie z nasion szybko kiełkują. Sadzenie dalii ogrodowej wyhodowanej w ten sposób możemy rozpocząć już w drugiej połowie maja, po uprzednim zahartowaniu młodych roślinek. W ten sposób otrzymamy dużą ilość sadzonek, które będziemy mogli wysadzić na rabaty lub w inne słoneczne zakątki ogrodu.

Niezwykłe odmiany dalii

Różnorodne kolory kwiatów

Ogrodowa dahlia jest rośliną, z której w bardzo prosty sposób można uzyskać rożne krzyżówki. Dzięki temu botanicy wyhodowali tysiące odmian tej rośliny o różnorodnej kolorystyce, pokroju i oryginalnych zróżnicowanych kwiatach. Opis tych roślin możemy znaleźć w niejednej książce ogrodniczej, gdyż dalia ogrodowa jest jednym z najczęściej hodowanych kwiatów.

Kwiaty dalii charakteryzują się bogatą i niecodzienną kolorystyką od białej, poprzez żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone czy fioletowe, a na dwukolorowych kończąc. Ta niespotykana u innych kwiatów kolorystyka sprawia, że dalia ogrodowa doskonale wkomponuje się w każde otoczenie.

Tu na szczególną uwagę zasługuje czarna dalia, która jest ewenementem w świecie roślin. Ta niespotykana roślina ogrodowa o intrygującej nazwie „czarny charakter” przykuwa wzrok i zachwyca. Dlatego czarna dalia polecana jest nie tylko kolekcjonerom rzadkich odmian kwiatów, ale również tym, którzy chcą zaskoczyć gości odwiedzających ich ogród.

Dalie ogrodowe, w zależności od odmiany, różnią się również wielkością. Georginie niskie takie jak dalia rabatowa, osiągają niewielkie rozmiary, dlatego idealnie nadają się do uprawy w grupach, tworząc barwne kobierce. Bardzo popularne są również okazałe dalie wysokie, które będą widoczne z każdego punktu w ogrodzie. Ze względu na duże rozmiary tych kwiatów, sadzenie dalii ogrodowej wysokiej polecane jest właścicielom większych ogrodów.

Odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych

Kwiatostany dalii zachwycają nie tylko swą kolorystyką ale również budową. Podzielić je można na trzy formacje: pojedyncze, półpełne i pełne. Kwiaty pojedyncze ma dalia karłowata. Płatki tych kwiatów zebrane są w jednym okółku kwiatowym, a ich środek ma postać koszyczka.

Kwiaty półpełne i pełne mają postać koszyczków z języczkowatymi bądź rurkowatymi płatkami. Usytuowane są w kilku lub kilkunastu rzędach i zachwycają swoimi dużymi rozmiarami.

Ciekawą odmianą o pełnych kwiatach jest dalia kaktusowa, której kwiat składa się z igiełkowatych płatków. Dalia kaktusowa osiąga spore rozmiary, dlatego może być sadzona na trawnikach i rabatach, zarówno w grupach, tworząc ciekawe kompozycje, jak również w pojedynkę na trawnikach.

Dalia ogrodowa to wdzięczny i mało wymagający kwiat. Bogactwo gatunków i kolorów przyprawi o zawrót głowy niejednego amatora kwitnących roślin ogrodowych. Sadzenie dalii ogrodowej nie jest skomplikowane, a efekt po zakwitnięciu rośliny zdumiewający. Dla tych, którzy nie wiedzą, kiedy sadzić dalię, podpowiadamy, że najlepszy termin to połowa maja. Wówczas uzyskamy piękne i silne rośliny, które będą zachwycały swoimi kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto