Dalie w ogrodzie – opis, pochodzenie, grupy odmian

Kwiaty dalie – niezwykłe rośliny o niezwykłym uroku

Dalie to rośliny o wyjątkowej urodzie. Nic dziwnego, że są tak lubiane i tak często pojawiają się w ogrodzie. To rośliny o ogromnym zróżnicowaniu – dalie niskie mają około 20 cm wysokości, dalie wysokie nawet 200 cm. Wszystkie pochodzą z górskich pasm Meksyku. Nazywane są także georginiami, ponieważ to rosyjski botanik Georgi upowszechnił je w Europie.

Uprawa dalii przynosi wiele radość zwłaszcza ze względu na jej niezwykłe kwiaty. Są proste lub pełne, mogą przybierać bardzo liczne odcienie – od bieli, poprzez żółć, pomarańcz, aż do ognistej czerwieni i intensywnego różu, czasami nawet czerni. Niektóre są dwubarwne. Jednak tym, co je łączy jest sposób ułożenia płatków. Mają języczkowaty kształt i są najczęściej trochę zwinięte do wewnątrz.  Gęsto ułożone wewnętrzne kwiaty są rurkowate i cienkie. To dodaje roślinom niezwykłego uroku.

Jest to roślina bulwiasta, popularna w uprawie w ogrodach. Jej karpy są jadalne, podobnie jak ziemniaki, jednak ze względu na nieciekawy smak nie zdobyły szczególnej popularności. Mają ciemnozielone, dość ciekawe liście, których wielkość jest uzależniona od wysokości rośliny. Dalie nie lubią rosnąć pojedynczo. Najpiękniej prezentują się w większej grupie. To byliny, dostatecznie mrozoodporne, by dobrze czuć się w naszych warunkach klimatycznych. A może zainteresują cię kwiaty wiosenne do ogrodu?

Dalie: grupy odmian i najciekawsze odmiany

Dalia ogrodowa występuje w ponad 2000 odmianach. Ich ogrom i różnorodność sprawiły, że botanicy podzielili je na grupy, które są związane z ich wysokością i rodzajem oraz wielkością koszyczków kwiatostanowych. W ogrodzie często pojawia się dalia pomponowa, która na pierwszy rzut oka może się wydawać najatrakcyjniejsza. Ich kwiaty są pełne i regularnie kuliste o średnicy od 5 do 10 cm. Naprawdę przypominają pompon. Płatki kwiatów zwinięte są w rurki, ciasno upakowane obok siebie. Dalia pomponowa występuje w licznych odcieniach i kolorach, jest naprawdę zachwycająca. Są to raczej dalie niskie, chociaż zdarzają się odmiany przekraczające znacznie 50 cm wysokości.

Na uwagę zasługuje także dalia kaktusowa. Te odmiany dalii osiągają około 120-150 cm wysokości, a na szczycie rozgałęzień łodygi pojawiają się ogromne kwiaty. Maja około 15 cm średnicy, a swoją nazwę zawdzięczają cieniutkim, mocno zwiniętym płatkom, które mogą przypominać kolce kaktusa. Dalia kaktusowa może być także fibrata, czyli mieć postrzępione brzegi.

Bardzo ceniona w całej Europie jest także dalia dekoracyjna. Jej ozdobność wynika z pełnych kwiatów ułożonych z gładkich, języczkowatych płatków, które ściśle zachodzą na wewnętrzne „oczko” z kwiatów rurkowatych. Ma około 2 metrów wysokości a olbrzymie kwiaty osiągają około 30 cm średnicy. Te odmiany dalii są wykorzystywane do bukietów. Dalia dekoracyjna występuje niemal we wszystkich kolorach, łącznie z ciemnobordowym, prawie czarnym.

Najbardziej skromne są dalie pojedyncze. Ich kwiaty nie są tak obfite, ale zachwycają urokiem i prostotą. Kilka płatków otacza wewnętrzne oczko, które ma najczęściej kontrastowy kolor. Są to dalie niskie, wręcz karłowate i dalie Mignon, które osiągają około 50 cm wysokości. Dobrze rosną w pojemnikach i są uwielbiane na rabatach.

Kwiaty dalie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja w ogrodzie i w donicach
Sadzenie dalii rozpoczyna się od kupienia karpii. Powinny być w dobrym stanie, nie mogą być szczególnie przesuszone.

Sadzenie dalii w ogrodzie

Karpy dalii – zakup i jakość

Dalie to kwiaty cebulowe, które rozmnaża się z karp. Są to związane ze sobą wierzchołkowo liczne bulwy, które wypuszczają pojedyncze pędy. Dlatego dalie najczęściej rosną w grupach – z jednej karpy wyrasta kilka roślin. Kupując karpy dalii warto zwrócić uwagę, czy z bulw wyrastają niewielkie kiełki. Jeśli nie, może to oznaczać, że roślina nie będzie rosła, bulwa jest stara lub zniszczona.

Z tego względu najlepiej zaopatrzyć się w centrum ogrodniczym, chociaż oczywiście można także skorzystać ze sprzedaży online. Warto jednak zwrócić się do sprawdzonego sprzedawcy lub bezpośrednio do producenta i zadbać o to, by bulwy były zapakowane do specjalnych torebek, w których znajduje się także mieszaka ziemi i torfu. W takim wypadku można je długo przechowywać przed posadzeniem, a nie stracą na jakości.

Sadzenie dalii: wybór stanowiska

Uprawa dalii nie będzie trudna, pod warunkiem, że posadzisz ją w odpowiednim stanowisku. Sadzenie dalii robi się w żyznej glebie, dobrze urodzajnej i zasobnej w składniki odżywcze. Przed posadzeniem warto wzmocnić podłoże mineralnym nawozem wieloskładnikowym, o ile nie będzie zbyt bogaty w azot. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, ponieważ roślina nie przepada za zastoiskami wodnymi. Optymalne pH gleby zawiera się w przedziale 6,5-7.

Kwiaty dalie potrzebują bardzo dużo słońca, nie będą się dobrze rozwijać na zacienionych stanowiskach. Dalie wysokie muszą być palikowane – ich łodygi są sztywne, jednak przy większych podmuchach wiatru mogą się przewracać i łamać. Z tego względu warto zadbać także o to, by miejsce do ich posadzenia było zaciszne.

Kiedy sadzić dalie?

W zasadzie karpy dalii powinno się sadzić jak najwcześniej, żeby móc się nacieszyć jej kwiatami. Jednak młode rośliny są wrażliwe na zimno, więc kiedy sadzić dalie, żeby nie przemarzły? Najczęściej sadzenie do gruntu przypada dopiero na pierwszą połowę maja. Z tego względu dalie nieco się podpędza.

Uprawa dalii często rozpoczyna się od posadzenia bulw w domu w rozsadniku. Najlepszym terminem jest przełom lutego i marca. Przygotowanie rozsad jest wygodne i nie sprawia większych problemów. Kiedy sadzić dalie z przygotowanych sadzonek? Na stałe miejsce wysadza się je dopiero w maju, gdy minie ryzyko pierwszych przymrozków.

Sadzenie dalii krok po kroku

Sadzenie dalii, obojętnie czy do rozsadnika, czy do gruntu, należy rozpocząć od moczenia karp. Nawodnione bulwy znacznie lepiej się przyjmują, warto więc zanurzyć je w letniej wodzie na około 30-40 minut. Należy postępować z nimi bardzo ostrożnie, gdyż są niezwykle kruche. Warto zanurzyć je także w roztworze środka grzybobójczego przeznaczonego do roślin cebulowych.

Następnie karpy umieszcza się w dołku wykopanym na głębokość kilku centymetrów w ten sposób, by bulwy były zwrócone pąkami w górę. W dołkach można umieścić trochę piasku lub inną warstwę drenażu, aby cebule nie znajdowały się w wodzie. Odległość między wgłębieniami powinna wynosić od 25 do 50 cm. Karpy zasypuje się niewielką warstwą gleby – 3-5 cm. Cebule można posadzić w specjalnych plastikowych lub drucianych koszyczkach, aby bulwy nie stały się przysmakiem nornic.

Uprawa dalii – zasady pielęgnacji

Uprawa dalii: podlewanie i nawożenie

Uprawa dalii to nie jest wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o pielęgnację roślin. W zasadzie poza ostrożnym zasadzeniem i palikowaniem nie musisz poświęcać jej zbyt wiele czasu. Podlewanie jest konieczne tylko w razie upałów lub długotrwałej suszy – dalie w ogrodzie lepiej znoszą przesuszenie niż nadmiar wody. Można podlewać roślinę standardową wodą wodociągową, nie potrzebuje deszczówki.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku nawożenia. Zarówno wysokie, jak i dalie niskie potrzebują dość dużo składników odżywczych, wytwarzają w końcu sporo zielonej masy. Dlatego właśnie przed posadzeniem warto zasilić podłoże, a w ciągu całego okresu wegetacyjnego należy od czasu do czasu dokarmiać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym z ograniczoną zawartością azotu, który ogranicza kwitnienie i zwiększa przyrost i bujność liści.

Kwiaty dalie - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja w ogrodzie i w donicach
Dalie w ogrodzie nie potrzebują dużo zabiegów pielęgnacyjnych i szczególnej opieki. Uprawa w donicach i w ogrodzie nie jest wymagająca.

Inne zabiegi pielęgnacyjne na dalie w ogrodzie

W czasie kwitnienia dalie potrzebują zwiększonej uwagi niż wcześniej. Kwiaty dalie będą obficiej kwitnąć, jeśli usuniesz przekwitłe koszyczki kwiatostanowe. Dzięki temu roślina od razu wypuści nowe pąki, a ty będziesz mógł cieszyć się jej urokiem przez dłuższy czas. W przypadku odmian wysokich i o olbrzymich kwiatach, warto kontrolować, czy łodygi nie przyginają się pod wpływem ich ciężaru.

Ważna jest także ochrona roślin przed zimnem. Chociaż dalie są dość mrozoodporne, w bardzo ostre zimy mogą przemarzać, zatem ich bulwy wykopuje się przed nadejściem przymrozków. Dzięki temu można także odciąć nadgnite lub nadgryzione części. Bulwy wraz z około 10-centymetrowym pędem przechowuje się w pomieszczeniach o temperaturze około 5 stopni Celsjusza. Należy je włożyć do przewiewnego pojemnika i przysypać suchym piaskiem, torfem lub trocinami. Od czasu do czasu powinno się je wykopać i obejrzeć – jeśli na którejś z nich pojawi się zgnilizna lub grzybowy nalot, należy ją bezzwłocznie wyrzucić, aby pozostałe nie zostały porażone chorobą.

Uprawa i sadzenie dalii w donicach

Dalie niskie są idealne do uprawy w doniczkach i pojemnikach. Bardzo ładnie prezentują się na balkonach i tarasach, wspaniale wyglądają wystawione w ogrodzie. Uprawa dalii w pojemnikach nie jest bardziej wymagająca, z tym jednak zastrzeżeniem, że dalie w ogrodzie wymagają mniej podlewania. Odmiany wyższe niż 50 cm gorzej sprawdzają się w pojemnikach, dlatego warto sięgnąć po rośliny karłowate, które mają pełne i bardzo atrakcyjne kwiaty. Będzie to naprawdę ciekawe uzupełnienie każdej kompozycji tarasowej.

Na balkon wystawia się już podpędzone sadzonki dalii, można to jednak zrobić wcześniej niż w czasie wysadzania do gruntu, jeśli roślina jest osłonięta przed wiatrem. Dalie nie są szczególnie konkurencyjne, same także nie stanowią konkurencji dla innych roślin, dlatego można sadzić je w parze z innymi roślinami. Ładnie wyglądają, gdy ich kwiaty górują nad lobelią lub rozjaśniają ciekawe listki komarzycy.

Rośliny doniczkowe także należy obficie nawozić, można sięgnąć po preparaty przeznaczone do kwiatów balkonowych, które nie zawierają zbyt wiele azotu, za to obfitują w fosfor i potas. Należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu, jednak niewielką ilością wody. Dalie nie przepadają za ciągle wilgotnym podłożem a podmokłe karpy są zdecydowanie bardziej narażone na gnicie i choroby grzybowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny