Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat w sypialni

Jeśli w kwiaciarni czy centrum ogrodniczym zaczniesz szukać rośliny, która najbardziej nadaje się do sypialni, z pewnością pracownik wskaże ci skrzydłokwiat. I słusznie, bowiem ta niezwykła i naprawdę ładna roślina znalazła się prawie na szczycie listy NASA dotyczącej roślin oczyszczających powietrze. Wystarczy kilka roślin na 10 m2, aby całe powietrze w mieszkaniu było przefiltrowane i wolne od szkodliwych związków.

Skrzydłokwiat ma lancetowate liście na dość długich ogonkach, które bardzo gęsto wyrastają z ziemi. Mają zielony kolor i delikatną strukturę. Spośród nich pojawiają się białe lub zielonkawe kwiatuszki na dłuższych łodyżkach. Roślina nie ma szczególnych wymagań co do pielęgnacji i stanowiska. Pochłania formaldehyd, który pojawia się w farbach i lakierach. Dzięki temu dobrze sprawdza się do sypialni – czyste, zdrowe powietrze w nocy ma ogromne znaczenie dla higieny snu i zdrowia organizmu. Skrzydłokwiat w sypialni jest zatem strzałem w dziesiątkę.

Kwiaty do sypialni: sansewieria

Sansewieria gwinejska w ostatnim czasie także zyskała ogromną popularność. Jej roślinki można kupić zarówno w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, jak i nawet małych supermarketach. Jest ładna, ciekawie się prezentuje i do tego ma zdolność oczyszczania powietrza. Długie, szablaste liście sansewierii wydzielają w nocy tlen, co sprawia, że sen jest o wiele bardziej wartościowy. Dodatkowo pochłaniają one szkodliwe substancje z powietrza: benzen, formaldehyd i ksylen.

Sansewieria to jedna z roślin najłatwiejszych w uprawie. Jest to sukulent o zaskakująco niskich wymaganiach przy tak dużych właściwościach dekoracyjnych. Ciemnozielone, wzorzyste liście ładnie wyglądają dzięki jasnozielonym obwódkom. Na dodatek sansewieria zajmuje naprawdę mało miejsca, więc nawet w niewielkiej sypialni się zmieści.

Bluszcz w sypialni

Na szczycie listy kwiatów filtrujących powietrze znajduje się także bluszcz pospolity. Ostatnio trochę o nim zapomniano, a szkoda, ponieważ ta wyjątkowa roślina jest niezwykle pożyteczna. Bluszcz w sypialni to strzał w dziesiątkę. Usuwa szkodliwe substancje z powietrza, takie jak trichloroetylen, benzen, ksylen, formaldehyd i toluen, a także nawilża powietrze.

Na dodatek bluszcz ma naprawdę niewielkie wymagania. Roślina, jako jedna z niewielu, świetnie czuje się w zacienionym pomieszczeniu. Idealnie nadaje się do sypialni o orientacji północnej, na szafy i komody. A długie pędy przepięknych, dłoniastych i ciekawie wybarwionych liści będą najpiękniejszą dekoracją sypialni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o roślinach oczyszczających powietrze.

Kwiaty do sypialni: kaktusy i sukulenty

Najzdrowsze kwiaty do sypialni: kaktusy

Kaktusy i sukulenty to zdecydowanie jedne z najbardziej praktycznych roślin. Większość z nich nie potrzebuje wody, uwagi ani nawożenia. Rosną mimo niesprzyjających warunków, nie upominają się o czułość. Dlatego jeśli nie masz ręki do kwiatów, sukulenty i kaktusy będą strzałem w dziesiątkę. A na dodatek naprawdę pięknie wyglądają.

Kaktusy, zwłaszcza te z długimi kolcami, szczególnie dobrze sprawdzają się w sypialni. Ich zadaniem jest jonizowanie powietrze. Oczyszczają je, wydzielają dużo tlenu, a przy tym zabijają bakterie. I chociaż dla niektórych ich urok jest wątpliwy, kaktusy powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu. Dzięki nim śpi się smaczniej i zdrowiej.

Rośliny produkujące tlen: aloes

Jakie kwiaty i rośliny doniczkowe wybrać do sypialni? I aloes zwyczajny, i aloes uzbrojony nadają się do sypialni. To sukulenty o niskich wymaganiach i wysokich właściwościach leczniczych. Uprawia się je ze względu na zawarty w liściach żel o działaniu antybakteryjnym i kojącym. Jednakże warto wiedzieć, że to nie koniec właściwości aloesu. Jego liście mają działanie filtrujące i oczyszczają powietrze.

W nocy wydzielają tlen i nawilżają powietrze. Dzięki temu oddychanie jest łatwiejsze i przebywanie w sypialni staje się prawdziwą przyjemnością. Aloes powinien znaleźć się w każdym domu. Jest to jedna z najbardziej przydatnych roślin, które na dodatek naprawdę bezproblemowo można uprawiać. Sukulenty mają minimalne wymagania.

Rośliny nawilżające powietrze: kaktus bożonarodzeniowy

Pochodzący z Brazylii kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik, swoją nazwę zawdzięcza temu, że kwitnie w okolicach świąt. Przez większą część roku składają się na niego tylko zielone i dość szerokie liście złożone z niewielkich, ale wyraźnie wydzielonych odcinków, ale w okresie kwitnienia, kiedy na szczycie pędów pojawiają się duże, wielopiętrowe i intensywnie wybarwione kwiaty, po prostu zachwyca. Roślina ma dość niewielkie wymagania, dlatego dobrze sprawdzi się także w przypadku niedoświadczonych ogrodników.

Jakie znaczenie ma kaktus bożonarodzeniowy dla dobrego snu? Idealnie filtruje powietrze, oczyszczając je z bakterii i szkodliwych substancji, także tych, które mogą wydzielać się z farb i lakierów do drewna. Jonizuje, nawilża, poprawia jakość i zwiększa ilość tlenu.

Grudnik w czasie kwitnienia
Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać, czyli polecane kwiaty doniczkowe

Zdrowe rośliny nawilżające powietrze

Dracena do sypialni

Dracena do sypialni? Jak najbardziej! Ten kwiat doniczkowy raczej kojarzony jest z salonem, gdzie króluje roztaczając urok swoim pokrojem i przepięknymi, eleganckimi liśćmi. Dracena to wspaniała roślina pokojowa. Wszystkie jej odmiany i gatunki zachwycają, ale warto wiedzieć, że chociaż jeden egzemplarz powinien znaleźć dla siebie miejsce w sypialni.

Działanie oczyszczające i nawilżające powietrze mają zwłaszcza dwa gatunki: dracena wonna i dracena odwrócona. Oba mają ciekawe liście – obrzeżone dość szerokimi obwódkami o jaśniejszym, żółtawym kolorze. Liście wyrastają w niewielkie pióropusze na szczytach pędów. Draceny nie tylko usuwają szkodliwe substancje chemiczne pochodzące z farb i lakierów jak formaldehyd, ksylen czy benzen. Ich zadaniem jest także pochłanianie tlenku węgla i amoniaku. Dracena w sypialni może zmniejszyć negatywne skutki wydzielania się tlenku węgla (czadu) podczas snu.

Kwiaty doniczkowe: paprotka w sypialni

Że paprotka w sypialni to dobry pomysł, wiedziały już nasze praprababki. Od dawna mówiło się, że paprocie oczyszczają powietrze, sprawiają, że jest zdrowsze i produkują dużo tlenu. W badaniach zostało to udowodnione, a raczej – wykazano, że nefrolepis wyniosła, najbardziej powszechna paprotka uprawiana w domu – ma wyjątkowe właściwości.

Duże, gęsto ulistnione pędy wyrastające prosto z podłoża bardzo ładnie wyglądają, dlatego paprotka zawsze będzie pożądaną rośliną w mieszkaniach. Jednakże jej uprawa nie jest łatwa, a raczej – nefrolepis bywa po prostu kapryśna i nie każde miejsce jej odpowiada. Warto jednak spróbować, ponieważ oczyszcza powietrze z ksylenów i formaldehydu.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni: fikus benjamina i fikus sprężysty

Na pewno każdy miał kiedyś w domu chociaż jednego fikusa. Nie ma innej możliwości, w końcu ta roślina jest bardzo, bardzo popularna. I dobrze, ponieważ jest także bardzo zdrowa i dobrze sprawdza się w sypialniach. Fikusy to najlepsze kwiaty doniczkowe do sypialni. Są bardzo atrakcyjne, a na dodatek biorą udział w eliminowaniu formaldehydu z powietrza.

Fikus beniamina znalazł się na liście 20 roślin oczyszczających powietrze przygotowanej przez NASA. Jest to roślina o ciekawym pokroju i drobnych, delikatnych listkach. Ma najczęściej zielony kolor, chociaż niektóre odmiany mogą być ozdobione białymi paseczkami. Fikus sprężysty natomiast ma większe, skórzaste i nagie liście. Są intensywnie błyszczące. Rośliny nie lubią przestawiania i poruszania i na tym polega cała trudność w ich uprawie. Jeśli jednak znajdziesz im spokojne miejsce w sypialni, będą się wspaniale rozwijać i każdej nocy oczyszczać powietrze, gwarantując ci dobry sen.

ikona podziel się Przekaż dalej