Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat w sypialni

Jeśli w kwiaciarni czy centrum ogrodniczym zaczniesz szukać rośliny, która najbardziej nadaje się do sypialni, z pewnością pracownik wskaże ci skrzydłokwiat. I słusznie, bowiem ta niezwykła i naprawdę ładna roślina znalazła się prawie na szczycie listy NASA dotyczącej roślin oczyszczających powietrze. Wystarczy kilka roślin na 10 m2, aby całe powietrze w mieszkaniu było przefiltrowane i wolne od szkodliwych związków.

Skrzydłokwiat ma lancetowate liście na dość długich ogonkach, które bardzo gęsto wyrastają z ziemi. Mają zielony kolor i delikatną strukturę. Spośród nich pojawiają się białe lub zielonkawe kwiatuszki na dłuższych łodyżkach. Roślina nie ma szczególnych wymagań co do pielęgnacji i stanowiska. Pochłania formaldehyd, który pojawia się w farbach i lakierach. Dzięki temu dobrze sprawdza się do sypialni – czyste, zdrowe powietrze w nocy ma ogromne znaczenie dla higieny snu i zdrowia organizmu. Skrzydłokwiat w sypialni jest zatem strzałem w dziesiątkę.

Kwiaty do sypialni: sansewieria

Sansewieria gwinejska w ostatnim czasie także zyskała ogromną popularność. Jej roślinki można kupić zarówno w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, jak i nawet małych supermarketach. Jest ładna, ciekawie się prezentuje i do tego ma zdolność oczyszczania powietrza. Długie, szablaste liście sansewierii wydzielają w nocy tlen, co sprawia, że sen jest o wiele bardziej wartościowy. Dodatkowo pochłaniają one szkodliwe substancje z powietrza: benzen, formaldehyd i ksylen.

Sansewieria to jedna z roślin najłatwiejszych w uprawie. Jest to sukulent o zaskakująco niskich wymaganiach przy tak dużych właściwościach dekoracyjnych. Ciemnozielone, wzorzyste liście ładnie wyglądają dzięki jasnozielonym obwódkom. Na dodatek sansewieria zajmuje naprawdę mało miejsca, więc nawet w niewielkiej sypialni się zmieści.

Bluszcz w sypialni

Na szczycie listy kwiatów filtrujących powietrze znajduje się także bluszcz pospolity. Ostatnio trochę o nim zapomniano, a szkoda, ponieważ ta wyjątkowa roślina jest niezwykle pożyteczna. Bluszcz w sypialni to strzał w dziesiątkę. Usuwa szkodliwe substancje z powietrza, takie jak trichloroetylen, benzen, ksylen, formaldehyd i toluen, a także nawilża powietrze.

Na dodatek bluszcz ma naprawdę niewielkie wymagania. Roślina, jako jedna z niewielu, świetnie czuje się w zacienionym pomieszczeniu. Idealnie nadaje się do sypialni o orientacji północnej, na szafy i komody. A długie pędy przepięknych, dłoniastych i ciekawie wybarwionych liści będą najpiękniejszą dekoracją sypialni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o roślinach oczyszczających powietrze.

Kwiaty do sypialni: kaktusy i sukulenty

Najzdrowsze kwiaty do sypialni: kaktusy

Kaktusy i sukulenty to zdecydowanie jedne z najbardziej praktycznych roślin. Większość z nich nie potrzebuje wody, uwagi ani nawożenia. Rosną mimo niesprzyjających warunków, nie upominają się o czułość. Dlatego jeśli nie masz ręki do kwiatów, sukulenty i kaktusy będą strzałem w dziesiątkę. A na dodatek naprawdę pięknie wyglądają.

Kaktusy, zwłaszcza te z długimi kolcami, szczególnie dobrze sprawdzają się w sypialni. Ich zadaniem jest jonizowanie powietrze. Oczyszczają je, wydzielają dużo tlenu, a przy tym zabijają bakterie. I chociaż dla niektórych ich urok jest wątpliwy, kaktusy powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu. Dzięki nim śpi się smaczniej i zdrowiej.

Rośliny produkujące tlen: aloes

Jakie kwiaty i rośliny doniczkowe wybrać do sypialni? I aloes zwyczajny, i aloes uzbrojony nadają się do sypialni. To sukulenty o niskich wymaganiach i wysokich właściwościach leczniczych. Uprawia się je ze względu na zawarty w liściach żel o działaniu antybakteryjnym i kojącym. Jednakże warto wiedzieć, że to nie koniec właściwości aloesu. Jego liście mają działanie filtrujące i oczyszczają powietrze.

W nocy wydzielają tlen i nawilżają powietrze. Dzięki temu oddychanie jest łatwiejsze i przebywanie w sypialni staje się prawdziwą przyjemnością. Aloes powinien znaleźć się w każdym domu. Jest to jedna z najbardziej przydatnych roślin, które na dodatek naprawdę bezproblemowo można uprawiać. Sukulenty mają minimalne wymagania.

Rośliny nawilżające powietrze: kaktus bożonarodzeniowy

Pochodzący z Brazylii kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik, swoją nazwę zawdzięcza temu, że kwitnie w okolicach świąt. Przez większą część roku składają się na niego tylko zielone i dość szerokie liście złożone z niewielkich, ale wyraźnie wydzielonych odcinków, ale w okresie kwitnienia, kiedy na szczycie pędów pojawiają się duże, wielopiętrowe i intensywnie wybarwione kwiaty, po prostu zachwyca. Roślina ma dość niewielkie wymagania, dlatego dobrze sprawdzi się także w przypadku niedoświadczonych ogrodników.

Jakie znaczenie ma kaktus bożonarodzeniowy dla dobrego snu? Idealnie filtruje powietrze, oczyszczając je z bakterii i szkodliwych substancji, także tych, które mogą wydzielać się z farb i lakierów do drewna. Jonizuje, nawilża, poprawia jakość i zwiększa ilość tlenu.

Grudnik w czasie kwitnienia, a także polecane kwiaty do sypialni, kwiaty doniczkowe
Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać, czyli polecane kwiaty doniczkowe

Zdrowe rośliny nawilżające powietrze

Dracena do sypialni

Dracena do sypialni? Jak najbardziej! Ten kwiat doniczkowy raczej kojarzony jest z salonem, gdzie króluje roztaczając urok swoim pokrojem i przepięknymi, eleganckimi liśćmi. Dracena to wspaniała roślina pokojowa. Wszystkie jej odmiany i gatunki zachwycają, ale warto wiedzieć, że chociaż jeden egzemplarz powinien znaleźć dla siebie miejsce w sypialni.

Działanie oczyszczające i nawilżające powietrze mają zwłaszcza dwa gatunki: dracena wonna i dracena odwrócona. Oba mają ciekawe liście – obrzeżone dość szerokimi obwódkami o jaśniejszym, żółtawym kolorze. Liście wyrastają w niewielkie pióropusze na szczytach pędów. Draceny nie tylko usuwają szkodliwe substancje chemiczne pochodzące z farb i lakierów jak formaldehyd, ksylen czy benzen. Ich zadaniem jest także pochłanianie tlenku węgla i amoniaku. Dracena w sypialni może zmniejszyć negatywne skutki wydzielania się tlenku węgla (czadu) podczas snu.

Kwiaty doniczkowe: paprotka w sypialni

Że paprotka w sypialni to dobry pomysł, wiedziały już nasze praprababki. Od dawna mówiło się, że paprocie oczyszczają powietrze, sprawiają, że jest zdrowsze i produkują dużo tlenu. W badaniach zostało to udowodnione, a raczej – wykazano, że nefrolepis wyniosła, najbardziej powszechna paprotka uprawiana w domu – ma wyjątkowe właściwości.

Duże, gęsto ulistnione pędy wyrastające prosto z podłoża bardzo ładnie wyglądają, dlatego paprotka zawsze będzie pożądaną rośliną w mieszkaniach. Jednakże jej uprawa nie jest łatwa, a raczej – nefrolepis bywa po prostu kapryśna i nie każde miejsce jej odpowiada. Warto jednak spróbować, ponieważ oczyszcza powietrze z ksylenów i formaldehydu.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni: fikus benjamina i fikus sprężysty

Na pewno każdy miał kiedyś w domu chociaż jednego fikusa. Nie ma innej możliwości, w końcu ta roślina jest bardzo, bardzo popularna. I dobrze, ponieważ jest także bardzo zdrowa i dobrze sprawdza się w sypialniach. Fikusy to najlepsze kwiaty doniczkowe do sypialni. Są bardzo atrakcyjne, a na dodatek biorą udział w eliminowaniu formaldehydu z powietrza.

Fikus beniamina znalazł się na liście 20 roślin oczyszczających powietrze przygotowanej przez NASA. Jest to roślina o ciekawym pokroju i drobnych, delikatnych listkach. Ma najczęściej zielony kolor, chociaż niektóre odmiany mogą być ozdobione białymi paseczkami. Fikus sprężysty natomiast ma większe, skórzaste i nagie liście. Są intensywnie błyszczące. Rośliny nie lubią przestawiania i poruszania i na tym polega cała trudność w ich uprawie. Jeśli jednak znajdziesz im spokojne miejsce w sypialni, będą się wspaniale rozwijać i każdej nocy oczyszczać powietrze, gwarantując ci dobry sen.

ikona podziel się Przekaż dalej