Kwiaty doniczkowe - najpiękniejsze odmiany do domu i na balkon
Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe - co wybrać do domu i na balkon?
Ozdobne kwiaty doniczkowe na stałe wpisały się w aranżacje wnętrz mieszkalnych oraz tarasów. Dobrze skomponowane rośliny podkreślają stylistykę otoczenia i zwiększają jej walory dekoracyjne. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących odmian kwiatów. Dlatego poniżej podpowiemy, które z nich dobrze sprawdzą się we wnętrzu domu oraz na balkonie.
Rośliny doniczkowe dopasowane do własnych potrzeb
Wybierając kwiaty domowe i rośliny na balkon warto ocenić swoje możliwości. W każdej kwiaciarni znajdziemy rośliny o różnorodnych wymaganiach uprawowych. Niektóre kwiaty doniczkowe wyglądają niezwykle efektownie, jednak ich uprawa może być dość skomplikowana. Dlatego przed wyborem roślin oceńmy własne umiejętności oraz ilość wolnego czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację. Początkujący amatorzy roślinności powinni raczej wybierać kwiaty domowe o mniejszych wymaganiach. Dzięki temu ich uprawa nie okaże się zbyt kłopotliwa, a roślina będzie cieszyła oczy przez wiele sezonów.
Oglądając popularne rośliny doniczkowe zwróćmy też uwagę na ich indywidualne warunki uprawowe. W pokojach z oknami zorientowanymi na stronę południową najlepiej sprawdzą się kwiaty domowe, które lubią większą ilość promieni słonecznych. W pomieszczeniach zorientowanych na wschód lub zachód lepiej utrzymają się rośliny doniczkowe, które wymagają nieco mniejszej ekspozycji słonecznej. Z kolei we wnętrzach z oknami od strony północnej najlepiej rosną cieniolubne rośliny doniczkowe. Zwróćmy na to uwagę, bowiem wybór odpowiedniego stanowiska jest jednym z najważniejszych warunków udanej uprawy.
Łatwe w uprawie kwiaty domowe
Niewymagające kwiaty doniczkowe nie sprawią zbyt dużych problemów pielęgnacyjnych. Ich uprawa polega głownie na regularnym podlewaniu i nawożeniu. Wiele łatwych w uprawie roślin wybacza delikatne zaniedbania w postaci przesuszenia czy chwilowego zalania korzeni. Dlatego świetnie sprawdzają się w domach osób zapracowanych. Do grona najmniej wymagających roślin doniczkowych zaliczamy między innymi:
- Kalanchoe – to bardzo efektowne kwiaty doniczkowe o niewielkich wymaganiach uprawowych. Kalanchoe dobrze rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, jednak poradzi sobie nawet w miejscach zacienionych. Tego rodzaju kwiaty ozdobne posiadają gęsto osadzone kwiatostany w kolorze białym, czerwonym, różowym lub pomarańczowym. Prawidłowo pielęgnowane będą w stanie kwitnąć przez większość roku. Liście kalanchoe magazynują wodę, dzięki czemu świetnie radzą sobie z chwilowym przesuszeniem. Ich bogata kolorystyka oraz łatwość uprawy sprawiają, że są to coraz popularniejsze rośliny doniczkowe.
- Kaktusy – kolejne niewymagające kwiaty domowe. Kaktusy dobrze rosną w niemal każdym podłożu. Lubią stanowiska intensywnie nasłonecznione, jednak równie dobrze rosną w miejscach zacienionych. Uprawa kaktusa ogranicza się jedynie do podlewania oraz przesadzania raz na kilka lat. Jedynym błędem, który możemy popełnić w czasie pielęgnacji jest nadmierne przelanie rośliny.
Kwiaty doniczkowe dla bardziej wymagających
Wybierając kwiaty domowe często decydujemy się na gatunki o nieco większych wymaganiach uprawowych. W polskich domach i mieszkaniach bardzo dużą popularnością cieszą się:
- Storczyki – to bardzo popularne rośliny doniczkowe o efektownych kwiatach. W ofercie sprzedaży znajdziemy storczyki o zróżnicowanej wysokości oraz wielkości pędów kwiatowych. Same kwiaty mogą przybierać różne kolory od bieli, przez róż, aż po intensywny, ciemny fiolet. W ofertach sprzedaży znajdziemy także kwiaty o mieszanym zabarwieniu. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do specyfiki każdego pomieszczenia. Najłatwiejsze w uprawie są storczyki z rodziny phalaenopsis, jednak w sprzedaży znajdziemy również wiele odmian hybrydowych. Storczyk nie jest rośliną trudną w uprawie. Wystarczy go umiejętnie podlewać i zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Po zakończeniu kwitnienia roślina wymaga okresu spoczynku. Dzięki niemu zakwitnie intensywnie w kolejnym sezonie.
- Fiołki alpejskie i afrykańskie – bardzo popularne i stosunkowo łatwe w uprawie kwiaty doniczkowe. Fiołki posiadają charakterystyczne, ozdobne liście oraz bardzo dekoracyjne kwiaty. Roślina dobrze znosi polskie warunki pogodowe i nie wymaga zbyt czasochłonnych prac pielęgnacyjnych. Wystarczy ją podlewać i regularnie nawozić. Pamiętajmy też, że fiołki źle znoszą przelanie. Dlatego wodę warto wlewać jedynie do podstawki, a po kilkunastu minutach usuwać jej nadmiar.
- Skrętniki – cieszą się rosnącą popularnością i posiadają niewielkie wymagania uprawowe. Kwiaty skrętnika nieco przypominają storczyki, jednak ich pędy są nieco delikatniejsze i nie wyrastają tak silnie ku górze. Charakterystyczną cechą skrętników są również eleganckie, podłużne liście. Roślina intensywnie kwitnie w okresie od wiosny, aż do jesieni. Kwiaty mogą przybierać różnorodne barwy. W sprzedaży znajdziemy wiele odmian tej rośliny. Jej uprawa polega na regularnym podlewaniu i delikatnym nawożeniu. Skrętniki nie lubią przelania, a zamoczone liście szybko brązowieją. Dlatego wodę należy wlewać delikatnym strumieniem do podstawki.
A może kwiaty doniczkowe zielone?
Kwiaty doniczkowe zielone to kolejna propozycja, dedykowana do mieszkań i wnętrz domów jednorodzinnych. Głównym walorem ozdobnym tego typu roślin okazują się liście, dzięki czemu zapewniamy sobie elegancką ozdobę pomieszczeń na każdą porę roku. Warto także dodać, iż kwiaty doniczkowe zielone zazwyczaj posiadają mniejsze wymagania uprawowe niż ich kwitnące odpowiedniki. Dzięki temu od wielu lat zdobywają duże grono fanów. W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej spotykamy.
- Sansewiera gwinejska – popularny sukulent o bardzo charakterystycznych, rosnących ku górze pędach. Może przybierać kolor zielony lub żółto zielony. Kwiat posiada minimalne wymagania uprawowe. Dobrze rośnie w niemal każdym podłożu, a do prawidłowego wzrostu wymaga jedynie okresowego podlewania. Sansewiera gwinejska dobrze znosi przesuszenie. Jest to związane z obecnością grubych pędów, które magazynują wodę. Tego typu kwiaty doniczkowe zielone najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Jednak poradzą sobie w zacienionym korytarzu. Ze względu na niewielkie warunki uprawowe, sansewiera gwinejska jest często spotykana w urzędach, bankach i placówkach publicznych.
- Zamiokulkas zamiolistny – jego ozdobą są duże, wyrastające z ziemi liście. Zamiokulkas dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych. Możemy umieścić go na korytarzu, w kuchni bądź w łazience. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych i poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Należy ją jedynie zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do brązowienia liści.
- Palmy – bardzo ciekawe rośliny doniczkowe o imponujących rozmiarach. Palmy posiadają efektowne liście, które rozkładają się ponad pniem, przywodząc na myśl wypoczynek w zagranicznych kurortach. Palmy nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych. Wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko i dużą dawkę wody. Liście mogą być atakowane przez szkodniki, dlatego konieczne okazuje się regularne przeglądanie ich stanu.
- Draceny – sukulenty o ciekawych liściach. Najlepiej rosną na stanowiskach jasnych ale zabezpieczonych przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dracena w warunkach domowych osiąga wysokość do 90 cm, w naturze dorasta nawet do kilku metrów. Jej uprawa jest bardzo prosta. Tego rodzaju kwiaty doniczkowe zielone podlewamy raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Co pewien czas możemy też zasilić roślinę niewielką ilością nawozu. Dracena jest odporna na ataki szkodników i nie wymaga regularnej pielęgnacji liści.
Wybieramy kwiaty na balkon i taras
Na polskich tarasach i balkonach znajdujemy najróżniejsze rośliny doniczkowe, małe drzewka, a nawet pnącza. Niektóre z nich podkreślają charakter aranżacji i zwiększają przyjemność z wypoczynku na świeżym powietrzu. Wybierając rośliny do uprawy zewnętrznej zwróćmy uwagę na:
- Surfinie – to efektowne kwiaty jednoroczne, które warto uprawiać w wysokich donicach. Surfinie kwitną od wiosny aż do jesieni. Bogaty kwiatostan może posiadać różnorodne zabarwienie. Pnącza surfinii delikatnie opadają ku ziemi, tworząc ciekawy efekt dekoracyjny. Roślina jest przy tym bardzo łatwa w uprawie. Wystarczy umieścić ją w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem. Surfinia wymaga stale wilgotnego podłoża oraz większej dawki nawozów do roślin kwitnących.
- Petunie – ich wygląd bardzo przypomina popularne surfinie. Jedyna istotna różnica polega na kierunku wzrostu pędów. Petunie rosną ku górze, dzięki czemu lepiej sprawdzają się do uprawy w niskich doniczkach. Tego rodzaju kwiaty doniczkowe lubią jasne stanowiska oraz dużą dawkę wilgoci. Warto zabezpieczać je przed intensywnymi opadami deszczu, które niszczą pędy i kwiaty doprowadzając do zmniejszenia walorów dekoracyjnych rośliny.
- Pelargonie – to kolejne popularne rośliny, które nadają się na taras i balkon. Kwiaty najczęściej przybierają kolor biały, różowy oraz intensywnie czerwony. Pelargonia to roślina wieloletnia. Kwitnie najbardziej okazale w drugim roku od wsadzenia. Bukiety kwiatów utrzymują się od wiosny, aż do jesieni. Po zakończeniu kwitnienia rośliny doniczkowe wymagają posezonowego spoczynku. Należy umieścić je w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu i ograniczyć podlewanie.
Krzewy i pnącza na balkonie
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się uprawa krzewów i pnączy wysadzonych w pojemnikach. Krzewy balkonowe możemy dowolnie formować i nadawać pożądane kształty. W zestawieniu z ozdobnymi donicami łatwo utrzymamy nowoczesną stylistykę aranżacyjną. Przed wyborem konkretnych krzewów na taras warto przejrzeć strony branżowe. Bogata galeria zdjęć pozwoli nam wybrać najbardziej elegancką roślinę, która dopełni aranżację tarasu lub balkonu. Większość gatunków krzewów nie posiada zbyt dużych wymagań uprawowych. Pewnym ułatwieniem okazują się również duże donice z systemem automatycznego nawadniania. Dzięki temu nie musimy pamiętać o codziennym podlewaniu.
Na większych tarasach możemy też umieścić ozdobne pnącza. Warto poprowadzić je po jednej ze ścian budynku lub umieścić na ażurowych podporach. Niektóre pnącza (np. róże pnące) posiadają bardzo efektowne, pachnące kwiatostany, które przyciągają uwagę. Dzięki temu pnącze może stać się unikalną ozdobą naszego przydomowego miejsca wypoczynku.