Kwiaty w doniczkach - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady dla hodowców kwiatów domowych

Kwiaty doniczkowe to jedna z najwspanialszych ozdób mieszkań. Świetnie sprawdzają się na balkon, można ustawić je także w ogródku. Najczęściej jednak zdobią parapety i półki, gdzie roztaczają cały swój urok ozdobnych liści i wyjątkowych kwiatów. Kwiaty w doniczkach to bardzo szeroka kategoria, w której możesz wybierać i szukać idealnych dla siebie. Łatwo się w tym pogubić, dlatego przygotowaliśmy specjalny katalog. Sprawdź, które rośliny doniczkowe będą dla ciebie najlepsze.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe to nie tylko te, które są ładne i atrakcyjnie wyglądają, ale także te łatwe w uprawie, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Z tego względu do najpopularniejsze kwiaty doniczkowe to kaktusy. Z jednej strony są łatwe w uprawie, z drugiej nie zajmują za dużo miejsca. Najczęściej kupowane są mammillaria, czyli niewielkie kaktusy różnych rodzajów, które kwitną wytwarzając drobne kwiatuszki ułożone w wianek. Do tej grupy należy aż 120 gatunków, więc naprawdę jest w czym wybierać. Kaktusy jako roślina doniczkowa mogą być uprawiane także z nasion. Jak pielęgnować ten rodzaj roślin doniczkowych? Ich pielęgnacja polega jedynie na podlewaniu niewielką ilością wody.

Równie dużym powodzeniem cieszą się nieco większe rośliny doniczkowe. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim fikusy i dracena obrzeżona w doniczce. Obie rośliny mają niezwykle ozdobne liście – dracena wytwarza długie, wąskie i zakończone szpiczasto liście, które gdzieniegdzie przebarwiają się na czerwono. Fikus Benjamina natomiast ma gęste listki, które są udekorowane jaśniejszymi paskami, białymi lub seledynowymi, ułożonymi centralnie. Oba kwiaty doniczkowe potrzebują więcej miejsca – po kilku latach osiągają naprawdę spore rozmiary. Są jednak bardzo dekoracyjne, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się zwłaszcza na nie. Więcej informacji o popularnym fikusie znajdziesz tutaj.

Powszechne kwiaty domowe, które można znaleźć niemal w każdym mieszkaniu, to różnego typu palmy. Te egzotyczne rośliny nie mogą być traktowane jako kwiaty balkonowe, gdyż potrzebują dużo ciepła i słońca. Zamiast w pojemnikach na balkonie, świetnie sprawdzają się w nasłonecznionym pomieszczeniu i w każdym pokoju wyglądają bardzo atrakcyjnie. Na uwagę zasługują przede wszystkim ich duże liście – niektóre są podziurkowane, inne wyglądają jak rozpostarta dłoń.

Prezentowane kwiaty domowe są łatwe w uprawie. Ich pielęgnacja polega głównie na dostarczaniu odpowiedniej ilości wody (optymalnie co 7-10 dni), a także na regularnym nawożeniu. Na rynku znajduje się mnóstwo wygodnych preparatów w odpowiednim stężeniu, które wspierają rozwój wymienionych roślin, poprawiają wygląd liści i intensywność ich zabarwienia.

Kwiaty domowe dla początkujących

Kwiaty domowe to świetny materiał do nauki ogrodnictwa dla początkujących. Trzeba tylko wiedzieć, które wybrać, by naprawdę móc się nimi cieszyć. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, najlepiej sprawdzają się rośliny doniczkowe, których pielęgnacja jest łatwa, ale jednocześnie także takie, które szybko się rozwijają – tak, by móc obserwować swoje postępy. Poza tym powinny jeszcze dobrze “komunikować się” z właścicielem i pokazywać określonymi symptomami, gdy czegoś im brakuje.

Do najłatwiejszych kwiatów w uprawie należy przede wszystkim zamiokulkas zamiolistny, wyjątkowa roślina, którą z pewnością znasz z urzędów i banków. Świetnie czuje się niemal w każdym miejscu, a jego uprawa sprowadza się wyłącznie do podlewania i przesadzania co dwa, trzy lata. Na dodatek nie potrzebuje za dużo wody – jest sukulentem, więc nawet jak o nim zapomnisz, szybko ci to wybaczy. Znacznie gorsze może być dla niego przelanie – w skutek tego na jego łodygach pojawią się czarne plamki. To sygnał, że należy zaprzestać podlewania i przesuszyć roślinę przez dwa lub trzy tygodnie. Na dodatek błyskawicznie się rozwija – szybko pojawiają się kolejne, błyszczące i ciemnozielone liście. Jeśli zainteresował cię zamiokulkas, w tym artykule dowiesz się o nim więcej.

Kolejne kwiaty w doniczkach, które świetnie sprawdzają się dla początkujących, to sansewieria gwinejska. Jest tolerancyjna na niesprzyjające warunki, a jej uprawa jest równie prosta jak zamiokulkasa. Sansewierie to nie tylko popularne kwiaty domowe, można spotkać je także w firmach i innych miejscach użyteczności publicznej. A to dlatego, że szybko rosną i pięknie się prezentują, wytwarzając mnóstwo szerokich, długich liści, wyrastających pionowo z doniczki. Nie nadają się na balkon, natomiast w domu można postawić je niemal w każdym miejscu. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta – wystarczy regularnie podlewać i przesadzać dopiero wtedy, gdy korzenie znacznie przerastają już doniczkę.

Kwiaty doniczkowe, czyli co kwitnie na parapecie

Kwiaty domowe to nie tylko te z ozdobnymi liśćmi, na uwagę zasługują także, albo przede wszystkim, kwitnące okazy. To właśnie one najbardziej rozjaśniają pomieszczenie i ożywiają kolorami każdą przestrzeń.

Najpiękniejsze kwiaty w doniczkach kwitnące to przede wszystkim hipeastrum i amarylis. Czasami nazw tych używa się zamiennie, jednak są to dwie różne, choć bardzo podobne do siebie rośliny. Obie to rośliny cebulowe, które wytwarzają jeden gruby pęd – łodygę, wyrastającą spośród liści. Na jej szczycie pojawia się od 4 do 6 dużych kwiatów, składających się z licznych płatków, które otaczają wiązkę słupków. Rośliny te są bardzo ozdobne i, co najważniejsze, kwitną zimą i bardzo wczesną wiosną. Są to kwiaty doniczkowe idealne na rozproszenie zimowych smutków.

Na uwagę zasługują także dwa popularne fiołki, czyli sępolia (fiołek afrykański) i cyklamen (fiołek alpejski). Uprawa obu jest bardzo łatwa i bardzo podobna. Należy pamiętać, że rośliny te nie mogą mieć zamoczonych liści, należy nalać wody wyłącznie do spodeczka tak, by czerpały wodę korzeniami. To wyjątkowe kwiaty domowe, które bardzo długo kwitną. Oba mają liczne odmiany – popularne są zwłaszcza różowe i fioletowe, ale są dostępne także liczne odcienie czerwieni i biel.

Na naszych parapetach coraz częściej kwitną storczyki. To jedne z tych egzotycznych roślin, które nie nadają się na balkon, chociaż niektóre odmiany można uprawiać w ogrodzie jako rośliny jednoroczne. W Polsce uprawia się je w domu i najpopularniejszy jest falenopsis, czyli ładny storczyk, o jednym lub dwóch pędach. Uprawa pozostałych odmian także jest możliwa, potrzebują one jednak chłodniejszej temperatury w okresie spoczynku, co nie jest łatwe do uzyskania w standardowym mieszkaniu. Nie pomoże także wystawienie ich na balkon lub w ogrodzie – są na to zbyt wrażliwe. Te kwiaty w doniczkach są nieco bardziej wymagające. Ich uprawa jest związana z regularnym nawożeniem i dokładnym pilnowaniem pór podlewania i ilości wody. Co prawda, ich pielęgnacja wymaga trochę więcej zaangażowania, jednak ze względu na przepiękne kwiaty, naprawdę warto.

Kwiaty ogrodowe uprawiane w domu

Kwiaty domowe to nie tylko te, które uprawia się w doniczkach. Na ich miejsce można spokojnie wybrać cały szereg kwiatów, które normalnie rosną w ogrodzie. Równie dobrze czują się jako kwiaty balkonowe, a ich uprawa w domu daje także gwarancję powodzenia. Są to przede wszystkim takie rośliny doniczkowe, jak wrzosy i wrzośce, świetnie sprawdzają się także bratki i róże oraz begonie pełne.

Są to rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczy tylko je podlewać i stosować odpowiednie nawozy do roślin kwitnących. Są bardzo ozdobne, głównie ze względu na przepiękne kwiaty. Co zaskakujące, kwiaty domowe to także słoneczniki, a raczej ich karłowate odmiany. Rozwijają się bardzo szybko – wystarczy je wysiać do doniczek i ustawić na mocno nasłonecznionym miejscu, by szybko wytworzyły wyjątkowe, duże kwiaty o żółtym zabarwieniu.

Kwiaty ogrodowe uprawiane w domu to także świetny sposób na to, by mieć lato przez cały rok. Jedną z ciekawszych propozycji są wszelkie kwiaty cebulkowe. Wszystkie te, które cieszą nas swoją niezwykłą urodą wczesną wiosną, w mieszkaniu mogą kwitnąć przez cały rok. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście hiacynty – od początku roku można kupić je w sklepach ogrodniczych. Warto nie wyrzucać cebulki, tylko przechłodzić ją przez kilka miesięcy i znów posadzić. Podobnie działają szafirki, krokusy narcyzy – te kwiaty ogrodowe świetnie czują się w mieszkaniu. Można traktować je jako kwiaty na balkon, ale wspaniale sprawdzają się także jako rośliny doniczkowe, zdobiące jasne parapety.

Nie tylko najpopularniejsze kwiaty na balkon

Jakie rośliny balkonowe wybrać? Kwiaty balkonowe są równie popularne jak kwiaty ogrodowe. Są łatwe w uprawie, piękne i bardzo kolorowe. Na dodatek świetnie sprawdzają się naprawdę wszędzie. Odpowiednio dobrane kwiaty na balkon pozwolą ci na relaks i będą wspaniałą ozdobą budynku. Warto jednak zadbać o to, by kwiaty balkonowe były jednak odpowiednio ze sobą zestawione, dzięki czemu ich okresy kwitnienia będą się uzupełniały.

Najczęściej wybierane kwiaty na balkon to zwłaszcza pelargonie i petunie. Na balkon i w ogrodzie są rzeczywiście niezastąpione, jednak powoli stają się sztampą. Z tego względu warto uzupełnić je o inne kwiaty balkonowe, które będą równie piękne. Jednym z nich jest fuksja – to kwiaty ogrodowe o zwisających pędach, które wytwarzają przepiękne, intensywnie różowe kwiaty. Świetnie sprawdzają się w podwieszanych doniczkach. Można zestawić je z popularną komarzycą – to także kwiaty na balkon o zwisających pędach, które są ozdobne z liści, na dodatek zawierają olejki eteryczne, skutecznie odstraszające komary i inne insekty.

Inne, nieco mniej znane kwiaty balkonowe to werbena – wyjątkowo efektowne kwiaty o zwisających pędach, które wspaniale prezentują się przewieszone przez balustradę. To wyjątkowe kwiaty na balkon, bardzo ozdobne i bardzo bogate.

Znakomite kwiaty na balkon to także lobelie (np. lobiella przylądkowa), które wytwarzają drobne, intensywnie niebieskie kwiaty. Niektóre odmiany są jednak białe lub różowe. Roślina jest tak ozdobna, że czasami nazywa się ją stroiczką, jest bowiem najlepszą dekoracją na balkon. Lobelie można traktować nie tylko jako kwiaty balkonowe, ale świetnie sprawdzają się także w ogrodzie lub w domu. Warto zaprosić omówioną z roślin balkonowych do siebie przede wszystkim ze względu na ładny wygląd, ale przy okazji bardzo długo kwitnie i jest łatwa w uprawie. Więcej inspirujących kwiatów na balkon znajdziesz w tym artykule.