Jak dobrać rośliny pokojowe w domu przy małej ilości światła

Co zrobić, jeśli nie chcesz stawiać roślin doniczkowych na parapecie?

Kwiaty doniczkowe muszą mieć dobre światło, aby rozwijać się prawidłowo. Dlatego też najczęściej stawiamy je na parapecie okna. Nie zawsze jednak okno obstawione kwiatami doniczkowymi zgadza się z naszą koncepcją wystroju wnętrza. Chcielibyśmy również cieszyć się w domu roślinami doniczkowymi ustawionymi w miejscach, gdzie nie ma dużej ilości światła. Przy małej ilości światła w mieszkaniu warto rozejrzeć się za gatunkami roślin doniczkowych, które nie potrzebują dużego oświetlenia. Najczęściej są to rośliny, które w swoich naturalnych warunkach rosną w dolnych partiach lasu, gdzie światło nie dochodzi.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Przy małej ilości światła w mieszkaniu wybór roślin doniczkowych cieniolubnych jest szczególnie ważny, gdyż tylko takie rośliny będą zdobiły mieszkanie. Rośliny, również domowe, potrzebują światła do prawidłowej fotosyntezy i żadna roślina nie jest w stanie żyć bez światła. W domu nie dochodzi tyle światła co na zewnątrz. Już same szyby okienne i firanki ograniczają światło o 25 %. Kwiat doniczkowy postawiony 2 metry od okna będzie miał za mało światła do prawidłowego wzrostu. Przy małej ilości światła rośliny domowe będą się wydłużać i wydawać wiotkie, słabe pędy. Roślina wyciągając się do światła rośnie nierówno i może powodować przewracanie się doniczki. Ponadto liście bledną i stają się brzydkie. Sprawdź także ten artykuł o bylinach i krzewach cieniolubnych.

Rośliny cieniolubne nie tyle lubią cień, co tolerują mniejszą ilość światła. Najczęściej pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie do miejsc pod drzewami dochodzi mniej światła. Dlatego też tego rodzaju roślin nie należy stawiać na parapecie. 

Kwiaty cieniolubne w mieszkaniu - podział według zapotrzebowania na wyższą temperaturę

Wybierając rośliny pokojowe, należy również zwrócić uwagę na ich wymagania dotyczące temperatury i wilgotności powietrza. Lasy tropikalne odznaczają się dużą wilgotnością i wyższą temperaturą, jednak nie tak wysoką jak w mieszkaniu ogrzewanym zimą. Dlatego też warto zapoznać się z wymaganiami, jakie mają poszczególne kwiaty doniczkowe cieniolubne, które w swoim naturalnym środowisku przystosowały się do życia przy małej ilości światła.

Kwiaty cieniolubne w mieszkaniu potrzebują również odpowiedniej temperatury. Temperatura w mieszkaniu nie jest jednolita. Są miejsca, gdzie jest cieplej lub chłodniej. W poszczególnych częściach mieszkania możemy postawić kwiaty cieniolubne w zależności od tego, czy lubią one ciepłe czy chłodniejsze miejsca:

  • rośliny cieniolubne do miejsc chłodnych to przede wszystkim paprocie i rośliny cebulowe,
  • w miejscu umiarkowanie ciepłym można postawić araukarię, cisus, bluszcz, szeflerę, figowiec pnący lub howeę,
  • miejsca ciepłe preferują zielistka, dracena, filodendron, difenbachia, monstera, scindapsus czy zroślicha.

Kwiaty cieniolubne w mieszkaniu - najciekawsze gatunki

Paproć

Wśród kwiatów cieniolubnych w mieszkaniu królują paprocie. Roślina ta przystosowała się do życia w lasach, gdzie do dolnych partii nie dochodzi wiele światła. Paproć wymaga jednak dużej wilgotności powietrza i w suchych mieszkaniach nie będzie dobrze rosła. Mimo że paproć lubi wilgoć, nie należy jej nadmiernie podlewać, gdyż woda utrzymująca się w doniczce i podstawce może doprowadzić do gnicia korzeni.

Sansewieria

Sansewieria to niedoceniona roślina domowa, która jest na tyle łatwa w uprawie, że czasem zostawimy ją samą sobie. Sansewieria nie wymaga ani dużo światła ani dużo wody. Jest w stanie rosnąć prawie w każdym mieszkaniu. Jednak jej odmiany o białych brzegach liści wymagają więcej światła. W przeciwnym razie liście staną się całkowicie zielone.

Sansewieria to sukulent pochodzący z Afryki. Jej sztywne liście magazynują wodę, dlatego też roślina może przetrwać nawet 2 miesiące bez podlewania. Sansewieria cylindryczna ma liście w kształcie walca, zaś popularna sansewieria gwinejska ma liście mieczowate. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych bylinach do cienia?

Bluszcze doniczkowe

W mieszkaniach najczęściej hoduje się bluszcz pospolity i bluszcz kanaryjski. Bluszcze doniczkowe lubią miejsca cieniste, z daleka od okna i miejsc nasłonecznionych. Lubią niższą temperaturę oraz wilgotne podłoże. Nie można dopuścić ani do przesuszenia podłoża ani do stania wody w podstawce.

Najpiękniej wyglądają, gdy pędy zwieszają się z doniczki. Bluszcze doniczkowe można również rozpiąć na podporach. Warto pamiętać, że bluszcze doniczkowe zawierają drażniące saponiny, które podrażniają skórę i spojówkę oka. Spożyte liście bluszczu powodują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Skrzydłokwiat

To piękna roślina o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Roślina ta ma zdolność oczyszczania atmosfery mieszkania z toksyn. Skrzydłokwiat lubi wilgotność powietrza. Dlatego też powinien być regularnie podlewany. Ponadto dobrze jest ustwić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą i kamykami. Woda nie powinna dostawać się do ziemi w doniczce, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Skrzydłokwiat i inne kwiaty doniczkowe cieniolubne, czyli polecane kwiaty cieniolubne w mieszkaniu i rośliny pokojowe do cienia
Kwiaty doniczkowe cieniolubne w mieszkaniu i na balkonie - wybieramy najlepsze

Aspidistra wyniosła

Roślina ta pochodzi z Azji, gdzie tworzy suche zarośla. Ciemnozielone liście wyrastają z podziemnych kłączy. Roślina ta rośnie bardzo wolno i jest bardzo odporna na przesuszenie, złe oświetlenie, kurz i częste zmiany temperatury. Aspidistra lubi miejsca ciemne i chłodne. Nie lubi też przesadzania, gdyż preferuje ciasne doniczki. Jest to idealny kwiat do ciemnego pokoju, który nie mogą stać na parapecie.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną efektowną i łatwą w uprawie. Wykazuje dużą odporność na brak światła i wody. Jest też odporny na szkodniki. Lubi stanowisko jasne, lecz nie bezpośrednio na słońcu. Może rosnąć również w miejscach cienistych. Wówczas jego liście staną się jaśniejsze. Roślina będzie się wyginać ku światłu, dlatego trzeba ją przekręcać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Kwiaty cieniolubne na balkon i byliny do cienia - najciekawsze gatunki

Kwiaty cieniolubne przydadzą się również, jeśli posiadamy balkon od północy lub od wschodu, gdzie światła jest mniej. Również ciasna zabudowa może sprawiać, że na balkonie jest mało światła. Roślin cieniolubnych na balkon jest zdecydowanie mniej, gdyż większość kwiatów balkonowych preferuje duże nasłonecznienie. Mimo mniejszego wyboru, na ocieniony balkon można znaleźć co najmniej kilkadziesiąt gatunków roślin.

Najpopularniejsze rośliny cieniolubne na balkon to:

  • barwinek pospolity,
  • bluszczyk kurdybanek,
  • bluszcz pospolity,
  • dipladenia - wieloletnie pnącze,
  • fuksja o pokroju wzniesionym lub zwisającym,
  • niecierpek nowogwinejski i niecierpek waleriana,
  • plekantrus komarzyca,
  • żurawka.

Mimo mniejszego wyboru kwiatów cieniolubnych do mieszkania i na balkon, mamy sporą ilość gatunków roślin do dekoracji zacienionego balkonu lub miejsc w mieszkaniu z dala od okna. Rośliny cieniolubne, które nie muszą stać na parapecie, będą stanowiły dekoracyjny element także miej oświetlonego mieszkania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych do domu?

ikona podziel się Przekaż dalej