Kwiaty doniczkowe - oto 10 propozycji, które są piękne i proste w hodowli
Rośliny doniczkowe to nieodzowny i ozdobny element w naszym domu. Jednak zanim zdecydujemy się na to, by kupić doniczkowe kwiaty domowe, powinniśmy dowiedzieć się, które kwiaty doniczkowe będą dla nas najbardziej odpowiednie, czym się one charakteryzują, jak przebiega ich uprawa i pielęgnacja, a także co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć. Zobaczmy więc, jakie kwiaty domowe cieszą się dużą popularnością.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Kwiaty doniczkowe - o czym warto wiedzieć jeszcze przed zakupem
Kwiaty domowe - różnorodność pokojowych kwiatów w doniczkach pod względem formy i wyglądu liści
Kiedy decydujemy się na zakup roślin doniczkowych i nie ma tu różnicy, czy bardziej skupimy się na roślinach liściastych lub kwitnących, powinniśmy zapoznać się z kilkoma dość ważnymi punktami, które naprowadzą nas na to, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup ozdobnych roślin kwitnących, czy też może lepiej, gdy kupimy rośliny liściaste. Zacznijmy jednak od tego, jak wielka różnorodność roślin jest dostępna w sklepach ogrodniczych i jaki wpływ na nasz nastrój, mogą mieć takie rośliny.
Pierwszą formą roślin, są rośliny gibkie i rosnące bardzo wysoko. Do takich roślin należy między innymi szeflera drzewkowata, fikus, czy też kroton. Warto wspomnieć, że rośliny te mogą zwiększać naszą pewność siebie, przez co nie ulegamy tak szybko negatywnym nastrojom.
Kolejnym typem roślin są rośliny przewisające albo też takie, które rosną płasko tuż nad ziemią. Do tego typu roślin zaliczka się peperomia, solejrolia rozesłana, czy też fikus pnący. O tych roślinach mówi się, że są one naładowane pozytywną energią. Natomiast rośliny o nieregularnych kształtach mają wpływ na naszą wyobraźnię. Nieregularnymi kształtami charakteryzuje się między innymi pelargonia, fatsjobluszcz, centedeskia czy jatrof.
Osoby, które skupiają się na tym, by piąć się coraz wyżej w swojej karierze, powinny zdecydować się na uprawę roślin, których liście skierowane są wysoko ku górze i są one wąskie. W tym przypadku idealna może być juka, bromelia, sansewieria lub pandan. Roślinami wspomagającymi siłę i opanowanie są rośliny o okrągłych liściach, między innymi cyklamen perski, grubosz czy sępolia fiołkowa.
Ozdobne rośliny doniczkowe - różnorodność kolorystyczna kwiatów domowych
Ważne znaczenie ma również barwa kwiatów, która może wpływać na naszą psychikę, dlatego bardzo istotne jest to, jaki kolor kwiatów będą miały nasze rośliny. Jeśli decydujemy się na rośliny liściaste, z reguły mamy do czynienia z zielonym kolorem, który poprawia nasze samopoczucie, wzmacnia układ nerwowy, a nawet działa kojąco.
Natomiast jeśli w naszym domu znajdą się rośliny w żółtych barwach, pomogą one wyzbyć się nam złego nastroju, a także dodadzą nam sił. Warto wspomnieć również o tym, że kolor pomarańczowy to barwa, która poprawia samopoczucie i przekazuje ciepło. Co więcej, ma ona wpływ na zwiększoną wydajność osób, które mają melancholiczne uosobienie.
Czerwień z kolei działa pobudzająco. Dlatego też rośliny o takiej barwie liści lub kwiatów, zwiększają naszą wydajność i wywołują u nas pozytywną energię. Niebieski kolor kwiatów uspokaja. Co więcej, jest w stanie spowolnić ciśnienie krwi i puls oraz pomóc w opanowaniu zbyt nerwowego nastroju. Nie zapominajmy także o białej barwie, która pojawiać może się zarówno na liściach, jak i kwiatach. Rośliny w tym kolorze świetnie usposabiają sygnały świetlne.
Warto wspomnieć również o znaczeniu innych roślin, które tak jak np. różanecznik, obiecują nam szczęśliwe i długie życie. Z kolei bluszcz to roślina dodająca sił i szczęścia. Kamelie sprawią, że w naszym domu pojawi się szczęście, szczera przyjaźń i harmonia, a mirt obdarzy nas siłami żywotnymi. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy kamelii krok po kroku.
Czy pokojowe rośliny ozdobne mogą poprawić nasze powietrze?
Rośliny nazywane są zielonymi płucami naszej planety. Nie dzieje się to bez powodu. To samo tyczy się roślin doniczkowych, które mogą być zielonymi płucami naszego domu i sprawić, że jakość powietrza w naszym domu znacznie się polepszy. Zobaczmy więc, jakie rośliny mają tendencję do poprawy powietrza w naszych domach.
Warto wiedzieć, że rośliny, takie jak np. zielistka, fikus benjamina, lipka pokojowa, czy też banan ozdobny, to rośliny, które są doskonałym i naturalnym nawilżaczem powietrza, ponieważ około 97% wody, którą wykorzystujemy do podlewania, wraca do naszego powietrza. Pamiętajmy o tym, że nawilżenie powietrza jest szczególnie istotne zimą, kiedy pojawiają się u nas problemy z układem dróg oddechowych, ale także problemy ze skórą, która często jest wysuszona.
Pamiętajmy też o tym, że wielu z nas ma problemy z alergią na kurz. Natomiast rośliny, przez to, że wydzielają wodę, są w stanie gromadzić ten kurz na swoich liściach. Warto wiedzieć, że roślinami, które pomogą nam w oczyszczaniu powietrza z kurzu, są między innymi paprocie, fikusy benjamina i szparagi ozdobne.
Na co zwrócić uwagę, kupując kwiaty w doniczkach
Jeśli chcemy kupić rośliny do naszego domu, musimy pamiętać o tym, by podczas zakupu zwrócić uwagę na to, w jakiej są one kondycji i czy ich jakość jest wysoka. Jeśli tego nie zrobimy, możemy się spotkać z bardzo przykrymi konsekwencjami, jakimi są między innymi różne choroby i szkodniki.
Zacznijmy jednak od tego, że podczas zakupu roślin doniczkowych powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy roślina równomiernie się rozrasta, ma całkiem sporo młodych pędów oraz czy jej liście są gęste. Co więcej, kupując ozdobne rośliny pokojowe, które kwitną, musimy pamiętać o tym, że powinny być one pokryte pąkami. Jest to bardzo istotne, by nie kupować roślin, które już kwitną, ponieważ wtedy ich długość kwitnienia jest zdecydowanie krótsza, niż długość kwitnienia roślin, na których nie wszystkie pąki zakwitły.
Musimy też pamiętać o tym, by roślina nie miała suchych, plamistych, żółtych, czy też uszkodzonych liści, ponieważ może to być oznaką chorób. Co więcej, jeśli na roślinie pojawiają się miejsca kleiste, delikatne pajęczynki, lub srebrzyste plamki, również powinniśmy zrezygnować z ich zakupu, bo jest to oznaka żerowania szkodników.
Jeśli gleba, w której rośnie roślina, będzie sucha i pachnąca stęchlizną, wtedy może okazać się, że kwiat doniczkowy ma chore korzenie, zwłaszcza gdy dodatkowo jego pędy są powyginane i liści usychają. Warto również sprawdzać stan bryły korzeniowej, która powinna być zwarta, a na korzeniach nie może być oznak chorobowych.
Kwiaty doniczkowe do ciepłych pomieszczeń - warto je znać
Idealne kwiaty w doniczkach - rośliny do jasnych i ciepłych pomieszczeń
Kiedy chcemy kupić roślinę doniczkową do naszego pokoju, bardzo istotne jest to, by zapoznać się z tym, jakie ma ona wymagania i co powinniśmy wiedzieć o jej uprawie. Tylko wtedy sprawimy, że rośliny będą się u nas dobrze czuły i będą rozwijały się one w prawidłowy sposób.
Pierwszą rośliną, o jakiej warto pamiętać, jest fikus benjamina - Ficus benjamina. Jest to roślina liściasta, która przy odpowiedniej uprawie może dosięgnąć nawet sufitu. Drzewko to rozmnaża się przez wierzchołki pędowe. Nie zapominajmy o tym, że podczas uprawy tej rośliny powinniśmy unikać zimna od podłoża, a także gromadzącej się przy ziemi wilgoci. Poza tym powinniśmy zadbać również o to, by wiosną i latem roślina była umiarkowanie podlewana, natomiast w okresie zimy i jesieni, podlewanie powinno się ograniczać. Co więcej, w okresie od VI do VIII, w odstępach dwutygodniowych, nawozi się roślinę. Nie można zapominać również o częstym spryskiwaniu liści wodą.
Kolejną liściastą rośliną doniczkową jest z koleus Blumego - Coleus Blumei, dorastający do około 50 cm wysokości. Koleus w okresie letnim powinien być często podlewany, ale zimą podlewanie musi być ograniczone do minimum. Od III do VIII zaleca się cotygodniowe nawożenie rośliny. Bardzo istotne jest to, że kiedy pojawią się pąki kwiatowe, musimy je natychmiast usunąć, ponieważ po ich zakwitnięciu, liście, będące główną ozdobą rośliny, mogą zacząć tracić kolor.
Jakich roślin doniczkowych użyć do ciepłych, ale wilgotnych pomieszczeń - poznaj je
Jeśli w naszych pomieszczeniach jest ciepło i wilgotno, powinniśmy zdecydować się na zakup roślin, które idealnie czują się właśnie w takich warunkach. Jedną z nich jest np. difenbachia - Dieffenbachia, będąca rośliną ozdobną z liści i dorastającą do około 30-100 cm wysokości. Warto wiedzieć, że roślina ta wymaga częstego i regularnego podlewania w okresie letnim oraz nawożenia co 2 tygodnie. Nie zapominajmy jednak o tym, że jest to roślina, która wydziela soki, mogące podrażnić naszą skórę, dlatego zaleca się unikanie kontaktu ze skórą.
Na uwagę zasługuje również anturium - Anthurium, będące rośliną ozdobną z kwiatów. Anturium przy dobrej uprawie może osiągnąć nawet 60 cm wysokości. Jednak roślina ta wymaga dość dużej wilgotności powietrza, którą możemy bez problemu podnieść poprzez spryskiwanie rośliny. Dodatkowo zaleca się nawożenie w okresie od III do IX. W trakcie uprawy ważne jest również to, by zapewnić roślinie odpowiednią podpórkę. Można przywiązać łodygi kwiatowe do podpórek, ponieważ po pojawieniu się dużych kwiatów, mogą się one wyginać.
Areka - Chrysalidocarpus lutescens, to kolejna roślina ozdobna, która charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, przypominającymi palmę. Podczas uprawy areki musimy pamiętać o tym, by dbać o wilgotność powietrza w jej otoczeniu. Dlatego zaleca się ustawienie doniczki z areką na podstawce wypełnionej wodą i kamyczkami. Co tydzień w okresie od III do VIII zaleca się również nawożenie rośliny. Możemy również wystawiać naszą roślinę doniczkową pod prysznic lub na dwór, kiedy pada ciepły deszcz.
Rośliny pokojowe do naszego domu - które rośliny możemy zastosować w umiarkowanych i chłodnych pomieszczeniach
Kwiaty doniczkowe do umiarkowanych pomieszczeń - które wybrać
Kiedy chcemy zająć się uprawą roślin doniczkowych, które kwitną, warto zainteresować się takimi roślinami, jak np. goryczka tropikalna - Exacum affine, która kwitnie od lata do jesieni. Jest to roślina, której ozdobą są nawet same liście, a fioletowe kwiatki dodają dodatkowego uroku. W okresie kwitnienia musimy regularnie podlewać goryczkę, a dodatkowo też nawozić ją co około 2 tygodnie.
Skrętnik - Streptocarpus, to kolejny rodzaj rośliny, który z pewnością odnajdzie się w naszym domu. W przypadku skrętnika również ozdobą są liście, natomiast kwiaty nadają dodatkowego charakteru i delikatności. Rośliny te podlewamy regularnie, a w okresie od V do IX zaleca się również nawożenie co około 2 tygodnie.
Kolejną rośliną, która jest bardzo znana, jest begonia - Begonia i jej różne gatunki. Begonie to rośliny, które w zależności od gatunku, mogą być ozdobne z liści lub z kwiatów. Liście mogą przybierać bardzo różne barwy, zaczynając od zielonych, różowych, czerwonych i bordowych barwach, które dodatkowo mogą być otoczone kontrastującymi barwami. Rośliny te bardzo dobrze radzą sobie w ciepłych i wilgotnych stanowiskach.
Rośliny doniczkowe do chłodnych pomieszczeń
Zastanawiając się nad doborem roślin do naszego domu, musimy wiedzieć, że na rynku ogrodniczym dostępne są również takie gatunki, które świetnie radzą sobie w trochę chłodniejszych pomieszczeniach. Zobaczmy więc, które rośliny doniczkowe będą odpowiednie do chłodnych pomieszczeń.
Zacznijmy od pierwiosnków kubkowatych - Primula obconica, które są wieloletnimi roślinami ozdobnymi z kwiatów i dorastającymi do około 30 cm wysokości. Warto wiedzieć, że pierwiosnki wymagają regularnego i częstego podlewania oraz co dwutygodniowego nawożenia w trakcie kwitnienia.
Solejrolia rozesłana - Soleirolia soleirolii, to kolejna z kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści. Roślina ta wymaga równomiernego, ale umiarkowanego podlewania, natomiast nie powinno się zalewać jej liści. Jeśli chcemy, by solejrolia miała zwarty pokrój, warto ją przycinać raz do roku. Wtedy właśnie osiągniemy pożądane rezultaty.