Kwiaty jednoroczne - przegląd najpopularniejszych kwiatów jednorocznych w ogrodzie i doniczce

Kwiaty jednoroczne pięknie wyglądają na rabatach w ogrodzie. Doskonale wypełniają doniczki i skrzynki na balkonach. Mimo tego, że cieszą oko przez jeden sezon warto je pielęgnować. Czasem ciężko się zdecydować, które rośliny ozdobne wybrać. W podjęciu decyzji pomoże ten katalog.

Kwiaty ogrodowe - charakterystyka

Kwiaty jednoroczne to rośliny, które w jednym sezonie wegetacyjnym rozwijają się i obumierają. W przeciągu roku kiełkują z nasiona lub rozsad, wyrastają i wydają własne nasiona. Następnie obumierają, dotyczy to ich części nadziemnych jak i podziemnych. W niesprzyjających warunkach pogodowych mogą przetrwać tylko nasiona. Co ważne, kwiaty lub krzewy jednoroczne są roślinami zielnymi. Wytwarzają, więc niezdrewniałe pędy nadziemne.

Kwiaty ogrodowe jednoletnie można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to rośliny rozwijające się z siewu. Są one odporne na niskie temperatury, co jest ogromną zaletą. Do tego opieka nad nimi nie wymaga dużych nakładów pracy. Na drugą grupę składają się kwiaty lub krzewy jednoroczne wyrastające z rozsady. Wymagają cieplejszych warunków uprawy i dłuższego okresu wegetacyjnego. Pielęgnacja zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku odmian siewnych.

Ciężko ustalić ogólne wymagania stawiane przez kwiaty i krzewy jednoroczne. Zależą one przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań. Jednakże można podać pewne podstawowe wskazówki. Opisywane rośliny zazwyczaj preferują stanowiska nasłonecznione. Najlepsze dla nich gleby są piaszczysto-gliniaste i umiarkowanie wilgotne. Nadmiar wody zazwyczaj szkodzi kwiatom. Oprócz tego, gatunki jednoletnie są dość odporne na choroby i szkodniki, co czyni z nich piękne dekoracje do ogrodu.

Rośliny ozdobne do ogrodu i nie tylko

Ogólna charakterystyka kwiatów jednorocznych jest już znana. Teraz czas na to by przejść do konkretnych przykładów. Na początek popularne kwiaty rozwijające się z rozsady. Ogromnym uznaniem hodowców cieszą się aksamitki. Nadają się do ogrodu na rabaty, można je również uprawiać w doniczkach, na balkonach i tarasach. Aksamitki, w zależności od odmiany, mogą dorastać do 75 cm. Ich kwiaty mogą być pomarańczowe, żółte lub wielobarwne. Kwitną od połowy czerwca do października. Aksamitki lubią stanowiska nasłonecznione lub półcieniste z żyzną i przepuszczalną glebą.

Ten katalog nie byłby kompletny bez petunii. Są to kwitnące kwiaty jednoroczne nadające się do uprawy i w doniczce i w ogrodzie. W sprzedaży można znaleźć wiele odmian różniących się kolorem i wielkością. Kwiaty są zazwyczaj pojedyncze o lejkowatej budowie. Wielkość petunii waha się od 3 do 10 cm. Ich ogromną zaletą jest bardzo łatwa uprawa. Ten popularny gatunek jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o glebę. W doniczce najlepiej wyrośnie na uniwersalnych mieszankach ziemi. Najlepsze stanowisko dla petunii powinno być nasłonecznione, choć wyrośnie też w półcieniu.

Kolejne często wybierane kwiaty kwitnące noszą bardzo ciekawą nazwę. Są to lwie paszcze, rośliny przeznaczone do uprawy w ogrodach, przydomowych ogródkach i na rabatach. Dorastają do około 70 cm wysokości. Wytwarzają dzwonkowate kwiaty w różnych barwach zebrane w kłosy. Najczęściej są białe, różowe, czerwone, niebieskie i żółte. Lwie paszcze najbardziej lubią cieniste stanowiska z przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebą. Kwitną od lipca do września.

Powyżej opisanie rośliny ozdobne wyrastające z rozsady cieszą się sporym uznaniem. Jednakże nie są to jedyne gatunki, na które warto zwrócić uwagę. Do stworzenia ciekawych kompozycji w ogrodzie można wykorzystać astry czy też cynie i begonie stale kwitnące. Popularne są również goździki, lobelie oraz złocienie. W tej kategorii możliwości jest wiele a po nich są jeszcze okazy jednoletnie siewne.

Jednoletnie kwiaty ogrodowe – odmiany siewne

Dobry katalog musi zawierać rośliny ozdobne siewne. One również tworzą bardzo zróżnicowaną grupę. Z wielu gatunków wyróżniają się nasturcje. Jest to roślina pnąca nadająca się na rabaty, do okrywania altan, krat ogrodowych i balkonów. Może dorastać nawet do trzech metrów wysokości. Wytwarza dość drobne, różnokolorowe kwiaty. Nasturcja najlepiej się rozwija na nasłonecznionych stanowiskach. Preferuje lekką glebę, która nie musi być bardzo żyzna.

Kwitnące kwiaty do ogrodu wyrastające z nasion to również chabry bławatki. Mogą osiągać nawet 90cm wysokości. Wytwarzają rurkowate kwiaty o błękitnych płatkach. Bławatki są bardzo łatwe w uprawie, najbardziej lubią ziemie ubogie w składniki odżywcze. Ich okres kwitnienia trwa do końca lata. Dzięki temu można stosunkowo długo cieszyć się ich właściwościami dekoracyjnymi. To jednak nadal nie wszystkie siewne kwiaty jednoroczne.

Żaden katalog roślin jednoletnich, również ten, nie może zapominać o niecierpkach. Są to kwiaty ogrodowe, ale nie tylko. Mogą też rozwijać się w doniczkach i skrzynkach umieszczonych na balkonach. Niecierpki osiągają około 50 cm wysokości. Wytwarzają pojedyncze, kolorowe kwiaty o niewielkich rozmiarach. Te kwitnące rośliny najbardziej lubią żyzne i przepuszczalne gleby. Optymalne stanowisko powinno znajdować się w cieniu lub półcieniu.

Podobnie jak w przypadku kwiatów z rozsady, odmiany siewne mają też innych przedstawicieli. Często spotykane w ogrodach są nagietki i słoneczniki. Pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji. Oprócz nich można też natknąć się na lewkonie oraz łubiny. Wszystkie wymienione okazy to piękne rośliny jednoroczne, które warto sadzić i pielęgnować. Mimo tego, że przetrwają tylko jeden sezon, stanowią piękną dekorację.