Kwiaty letnie do ogrodu - popularne odmiany na letnie rabaty kwiatowe

Lato to bardzo przyjemny okres roku. Pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kwiaty ogrodowe kwitnące o tej porze prezentują całe swe piękno. Warto, więc sprowadzić do ogrodu najpopularniejsze gatunki. Dla ułatwienia tego zadania przedstawiamy ciekawe kwiaty letnie. Ich nazwy i najważniejsze informacje.

Letnie rabaty kwiatowe

Kwiaty letnie to, co już sugeruje nazwa, rośliny kwitnące latem. Tym mianem są też określane okazy zakwitające wcześniej i utrzymujące ten stan aż do lata. W tej grupie znajdują się gatunki jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie. Zazwyczaj rozwijają się na rabatach ogrodowych. Mimo tego część uprawia się, jako kwiaty doniczkowe. Opisywane rośliny należą do różnych rodzin. W związku z tym wykazują zróżnicowane wymagania uprawowe. Mają też bardzo ważną cechę wspólną. Tego typu rośliny odznaczają się niepowtarzalnymi walorami dekoracyjnymi. Tę cechę ukazują zdjęcia zamieszczone w internecie.

Po tej krótkiej definicji można przejść do konkretnych przykładów. Na początek kwiaty rabatowe jednoroczne. Wśród nich zdecydowanie wyróżniają się aksamitki. Występują w wielu odmianach, szacuje się, że jest ich około 50. Aksamitki nadają się do ogrodu, ale też sprawdzają się, jako kwiaty doniczkowe. Te piękne rośliny mogą dorastać do 75 cm, choć jest to uzależnione od konkretnej odmiany. Kwitną od połowy czerwca do październiki. W tym okresie wytwarzają pomarańczowe, żółte lub wielobarwne kwiaty.

Kolejne kwiaty letnie jednoroczne to lewkonie długopłatkowe bardziej znane z innej nazwy. Są to, bowiem bardzo popularne maciejki. Kwitną od czerwca do sierpnia, można, więc powiedzieć, że są to rośliny wiosenno-letnie. Oprócz pięknego wyglądu, wydzielają bardzo przyjemny zapach. Te kwiaty ogrodowe dorastają do 40 cm wysokości. Obsypują się drobnymi kwiatuszkami w kolorze różowym lub fioletowym. Świetnie nadają się na rabaty lub do doniczek. Bardzo lubią żyzne gleby i nasłonecznione stanowiska.

Na letnie rabaty kwiatowe polecane są lwie paszcze, które kwitną od lipca do września. Są to oryginalne rośliny i to nie tylko z nazwy. Te kwiaty są wręcz stworzone do ogrodu na rabaty lub przydomowego ogródka. Dorastają maksymalnie do 70 cm wysokości. Odznaczają się dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w ozdobne kłosy. Płatki przybierają ciekawe barwy, mogą być różowe, czerwone, niebieskie i żółte. Lwie paszcze nie powinny rosnąć w pełnym słońcu. Preferują cieniste stanowiska z przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebą. Warto obejrzeć zdjęcia znakomitych kompozycji z lwimi paszczami w roli głównej.

Kwiaty rabatowe wieloletnie

Jak już wspomnieliśmy, kwiaty letnie to nie tylko rośliny jednoroczne. Wśród nich są gatunki dwuletnie i wieloletnie. Warto, więc przybliżyć ich charakterystykę i nazwy. Na początek bratek ogrodowy reprezentujący wiosenno-letnie odmiany dwuletnie. Bratek w drugim roku uprawy kwitnie już od czerwca. Dorasta do 25 cm wysokości i ma krzaczasty pokrój. Jego kwiaty są duże i pojedyncze, w wielu intensywnych kolorach. Bratki można sadzić na rabaty, ale sprawdzą się też, jako kwiaty doniczkowe. Lubią nasłonecznione stanowiska i żyzną, lekko kwaśną glebę.

Uznaniem ogrodników cieszą się irysy zwane też kosaćcami. Te wiosenno-letnie kwiaty rabatowe kwitną od kwietnia do późnego lata. Wytwarzają duże kwiatostany, których średnica może sięga nawet 18 cm. Prawdziwą ozdobą rośliny są płatki przybierające najróżniejsze barwy. Najczęściej są białe, fioletowe, kremowe, łososiowe, niebieskie, pomarańczowe, różowe lub żółte. Irysy mogą rozwijać się zarówno w cieniu jak i pełnym słońcu. Najlepsza dla nich gleba jest żyzna i przepuszczalna. Powinna być też umiarkowanie wilgotna.

Oczywiście nie zapominamy o bylinach kwitnących latem. Jedną z nich jest płomyk wiechowaty zwany też floksem. Jest świetną propozycją na letnie rabaty kwiatowe. Dorasta do 120 cm wysokości i ma dekoracyjny, wzniesiony pokrój. Floks kwitnie od lipca do października i w tym czasie wytwarza białe, czerwone, niebieskie i różowe kwiaty. Już nawet same zdjęcia pokazują jak zjawiskowa jest to rośliny. Co bardzo ważne wykazuje bardzo małe wymagania w stosunku do gleby. Wyrośnie na wielu podłożach, choć najbardziej lubi ziemie próchniczne i przepuszczalne. Floksy to kwiaty rabatowe lubiące i słońce i półcień. Zatem świetnie pasują do ogrodu, bez względu na jego wielkość.

Powyżej opisaliśmy najczęściej spotykane letnie lub wiosenno-letnie kwiaty ogrodowe. Poszukując ciekawych roślin nie trzeba poprzestawać na tych propozycjach. Warto na przykład sięgnąć po dalie, które są bardzo łatwe w uprawie. Są to byliny osiągające do 150 cm wysokości. Kwitną od lipca do października. Poza nimi warto zwrócić uwagę na malwy. To reprezentacyjne kwiaty ogrodowe z dużymi kwiatostanami w wielu ciekawych barwach.

Letnie kwiaty do ogrodu i nie tylko

Powyższy spis należy uzupełnić o jeszcze jeden gatunek. Chodzi tu o mieczyki należące do roślin cebulowych. W wielu przypadkach dorastają do 120 cm wysokości i mają wyprostowany pokrój. Na szczycie łodygi rozwijają się kwiaty w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, pomarańczowym, różowym lub żółtym. Mieczyki kwitną krótko, bo tylko od lipca do sierpnia. Do prawidłowego rozwoju potrzebują słońca i żyznej, próchnicznej ziemi.

Letnie rabaty kwiatowe to miejsce gdzie rosną rozmaite rośliny. Część z nich to gatunki jednoroczne, z których można tworzyć ciekawe aranżacje. Inne to z kolei okazy dwuletnie lub wieloletnie. Rosną znacznie dłużej na jednym stanowisku. Trzeba też dodać, że niektóre z opisanych roślin to również kwiaty doniczkowe. Zatem doskonale widać jak wiele możliwości czeka na każdego ogrodnika. Wystarczy tylko z nich skorzystać. Inspiracją mogą być zdjęcia przedstawiające wybrane odmiany.