Kwiaty na parapet - odmiany, pielęgnacja, podlewanie, przesadzanie

Kwiaty na parapet są świetną ozdobą do każdego domu czy mieszkania. Ich dużą zaletą jest to, że występują w wielu odmianach. Dzięki temu każdy znajdzie okaz dopasowany do swoich potrzeb. W doniczce mogą też rozwijać się gatunki egzotyczne. Takie, które nie poradzą sobie w naszym klimacie. Przedstawiamy, zatem najpopularniejsze kwiaty domowe.

Kwiaty doniczkowe na parapecie

Kwiaty pokojowe mają swoich popularnych przedstawicieli. Jednym z takich gatunków jest storczyk fanelopsis. To sprawdzona propozycja nawet dla początkujących hodowców. Storczyki to kwiaty pokojowe, które najlepiej rozwijają się na parapecie skierowanym na wschód. Trzeba zapewnić im jasne, rozproszone światło. Do tego należy umieścić je w doniczce w taki sposób by korzenie wystawały ponad podłoże. System korzeniowy musi mieć styczność z promieniami słonecznymi. Zatem najlepiej zaopatrzyć się w korę lub drobne drewno. Duże znaczenie ma też regularne nawożenie i podlewanie storczyków. Średnio, co dwa lata trzeba też wykonać przesadzanie.

Kolejne rośliny doniczkowe obecne na parapecie to fiołki. Mają bardzo dekoracyjny pokrój z wyróżniającymi się, postrzępionymi kwiatami. Przybierają one wiele kolorów, najczęściej jest to biel, fiolet, róż, czerwień oraz odcień niebieski. Fiołki nie tolerują bezpośredniego wystawiania na działanie promieni słonecznych. Najbardziej lubią rozproszone światło lub nawet półcień. Najlepiej rosną w standardowej ziemi ogrodniczej z domieszką perlitu lub torfu. Tek kwiaty domowe zazwyczaj występują w dwóch odmianach. Jest to fiołek afrykański saintpaulia oraz fiołek alpejski. Podlewa się je dostarczając wodę na spodek pod doniczką a nie bezpośrednio do gleby.

W doniczce mogą też rozwijać się egzotyczne kwiaty. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest aloes. Ze względu na to, że naturalnie występuję w Afryce i na Madagaskarze w naszym kraju rośnie tylko w domach lub szklarniach. Jego cechą charakterystyczna są długie liście pokryte woskowatym nalotem. Na brzegach są zakończone kolcami. Aloesy nie lubią częstego podlewania gdyż są spokrewnione z kaktusami. Potrzebują za to regularnego nawożenia. Na koniec warto dodać, że egzotyczne kwiaty pokojowe to również kaktusy. Do najczęściej wybieranych odmian należy koryfanta, opuncja drobnokolczasta, oraz echinopsis eyries.

Kwiaty doniczkowe na parapet zewnętrzny

Za nami najpopularniejsze rośliny pokojowe. Teraz nadchodzi czas na cieszące się uznaniem kwiaty doniczkowe na parapet zewnętrzny. Nieustannie w czołówce tej grupy utrzymują się pelargonie. Już ich ciekawe liście można określić mianem dekoracyjnych. Współgrają z nimi zazwyczaj czerwone lub różowe kwiaty. W sprzedaży można też odnaleźć odmiany dwubarwne. Pelargonie to rośliny doniczkowe najlepiej czujące się na nasłonecznionych stanowiskach. Choć trzeba dodać, że poradzą sobie i w półcieniu. Szybko się rozrastają, dlatego też potrzebują sporo miejsca. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to obfite podlewanie i nawożenie preparatami dostosowanymi do ich potrzeb.

Różne odmiany petunii pod względem wyglądu w niczym nie ustępują pelargonią. Wytwarzają dekoracyjne kwiaty, których wielkość waha się od 3 do 10 cm średnicy. Płatki przybierają barwy żółte, białe, różowe, fioletowe, bordowe i niebieskie. Ciekawe są też petunie gwieździste. Te kwiaty na parapet są dwubarwne. W kwestii hodowli petunie nie są zbyt wymagające. Do uprawy w zupełności wystarczy uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej. Kwitnienie będzie bujne, gdy ustawimy roślinę na nasłonecznionym stanowisku.

Ciekawe rośliny doniczkowe na parapet zewnętrzny to również begonie bulwiaste. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków wolą rosnąć w cieniu. W takich warunkach dorastają do 30 cm wysokości. Mocno się rozgałęziają, co dodaje im uroku. Na pędach pojawiają się mięsiste, sercowate liście oraz kwiaty. Ich płatki mogą przybierać różne kształty. Co ważne te kwiaty na parapet kwitną od czerwca aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Do prawidłowego rozwoju potrzebują przewiewnej i żyznej ziemi.

Opisywane do tej pory kwiaty domowe należą do roślin wieloletnich. Nie oznacza to jednak, że tylko ta grupa może rosnąć w doniczce w domu. Do wyboru są też oczywiście gatunki jednoroczne. Najczęściej wybierane są tu nagietki, maciejki, chabry, bławatki czy też nasturcje. Tak duża różnorodność jest ogromną zaletą. Dzięki temu można tworzyć zdumiewające kompozycje kwiatowe. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie gatunków wieloletnich z jednorocznymi. Zachęcamy, zatem do szukania własnych rozwiązań.