Kwiaty na skalniak - popularne odmiany, opinie, wymagania, uprawa

Skalniak to popularna dekoracja ogrodowa. Jego wygląd w dużej mierze zależy od roślin, które na nim posadzimy. Najczęściej są to okazy typowo górskie lub płożące. Warto jednak rozważyć inne propozycje. Wśród nich są kwiaty skalniakowe, długo kwitną i odznaczają się pięknym wyglądem. Opiszemy, więc najpopularniejsze odmiany oraz ich podstawowe wymagania.

Co posadzić na skalniaku?

Kwiaty na skalniak to przeważnie byliny, które mają wiele zalet. Podstawowa to fakt, że przez wiele lat mogą rosnąć na jednym stanowisku. Nie trzeba, więc ich przesadzać lub sadzić na nowo. Taką właśnie rośliną jest orlik pospolity. Jego łodygi mogą dorastać do 100 cm wysokości. Orliki zbierają się w kępy i mają charakterystyczne, niewielkie kwiatki. Zazwyczaj są niebieskie lub fioletowe. Poza nimi, te kwiaty skalniakowe wytwarzają ozdobne, białe lub różowe kultywary. Orliki pospolite najlepiej rozwijają się na nasłonecznionych stanowiskach. Preferują gleby piaszczyste i próchniczne, umiarkowanie wilgotne.

Popularnością cieszą się też żółte byliny, czyli smagliczki skalne. Zbierają się w kępy i mają wzniesione łodygi. Na nich pojawiają się gęste, równowąskie liście. Smagliczki dorastają do 30 cm wysokości, dzięki czemu są to idealne kwiaty na skalniak. Te żółte byliny kwitną od kwietnia do maja. Największe walory ozdobne dają drobne, promieniste kwiatki. Smagliczki najbardziej lubią nasłonecznione stanowiska. Najlepsza dla nich gleba jest średnio żyzna i przepuszczalna. Ważne jest też to, że opisywane kwiaty są odporne na ujemne temperatury.

Co posadzić na skalniaku poza powyższymi gatunkami? Koleją propozycją są przymiotna ogrodowe. Te dekoracyjne kwiaty dorastają do 80 cm wysokości. Wytwarzają ozdobne, fioletowe, białe i różowe kwiatki. Pojawiają się w okresie kwitnienia, który rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Jest jeszcze drugi okres kwitnienia przypadający na wrzesień. Przymiotna to mało wymagające rośliny na skalniak. Najbardziej lubią pełne słońce, choć niektóre odmiany poradzą sobie też w półcieniu. Do rozwoju trzeba zapewnić im ziemie piaszczysto gliniaste o obojętnym odczynie. Geba powinna być też umiarkowanie wilgotna.

Rośliny na skalniak w ogrodzie

Powyżej znajduje się tylko część odpowiedzi na pytanie, co posadzić na skalniaku. Należy, więc przytoczyć kolejne przykłady. Na początek tworzący kobierce żagwin ogrodowy. Nie jest to wysoki gatunek, dorasta do 5-10 cm. Nie to jest jednak w nim najważniejsze. Żagwin reprezentuje kwiaty na skalniak, które kwitną od kwietnia do czerwca. Walorem dekoracyjnym są drobne, fioletowe lub różowe kwiatki. Zaletą tej rośliny jest to, że nie ma dużych wymagań. Wyrośnie na każdej ziemi w ogrodzie. Jednakże najbardziej lubi podłoża lekkie, przepuszczalne o odczynie obojętnym. Do tego stanowisko powinno być nasłonecznione.

Polecane rośliny na skalniak to również gęsiówki kaukaskie. Nie osiągają dużych rozmiarów, przeważnie jest to 10-20 cm wysokości. Już ich liście są bardzo interesujące. Mają łopatkowaty kształt, szarozielony kolor oraz charakterystyczne owłosienie. Te kwiaty na skalniak w okresie kwitnienia, czyli od marca do maja, są białe, pełne i zebrane w groniaste kwiatostany. Gęsiówki potrzebują nasłonecznionych i lekko wilgotnych stanowisko. Dobrze też by gleba nie była zbyt żyzna a do tego przepuszczalna i bogata w wapno. Wtedy uprawa osiągnie najlepsze rezultaty.

W ogrodzie na skalniaku może rozwijać się też sasanka. Jej najbardziej rozpoznawalną cechą są włoski pokrywające liście i łodygi. Ciekawostką jest też to, że liście pojawiają się dopiero w okresie kwitnienia. Sasanki to kwiaty skalniakowe dorastające do 30 cm wysokości. Na łodygach pojawiają się białe, fioletowe lub czerwone kwiaty. Co ważne sasanki mogą rosnąć i w słońcu i w półcieniu. Ziemia powinn być lekka i wapienna. Do tego przepuszczalna i niezbyt wilgotna. W takich warunkach sasanka będzie znakomitą ozdobą.

Inne ciekawe rośliny na skalniak

W ogrodzie skalnym z powodzeniem może rozwijać się kozłówka długoszyjkowa. Ta bylin dorasta do 20 cm wysokości i ma pokładające się pędy. Na nich rozwijają się lancetowate liście i kolorowe kwiaty. Mogą być różowe, purpurowe lub stanowić połączenie tych kolorów. Kwiaty kozłówki są zebrane w główki znajdujące się na końcach pędów. Opisywana roślina kwitnie dość długo. W ten okres wchodzi w maju i trwa to aż do sierpnia. Trzeba też dodać, że ta bylina najlepiej rozwija się w większych grupach.

Interesującym, długo kwitnącym kwiatem jest kokorycz żółta. Jej ogromną zaletą są drobne liście o niebiesko-zielonej barwie. Te żółte byliny dorastają do 30 cm wysokości i kwitną od maja do września. Ich wymagania uprawowe nie są szczególnie kłopotliwe. Podstawą jest zacienione stanowisko, tylko tam kokorycz będzie zdrowo rosnąć. Ważne jest też to by gleba była bogata w wapń. To właśnie tego składnika najbardziej potrzebują opisywane żółte byliny.

Kwiaty skalniakowe to grupa składająca się z wielu ciekawych gatunków. Powyższe przykłady to tak naprawdę tylko początek. Każdy ogrodnik może uprawiać też inne okazy. Dużym uznaniem cieszy się na przykład skalnica lub rozchodnik. Nie należy też zapominać o rojniku, który jest często spotykany w ogrodach skalnych. Do wyboru są też rośliny cebulowe takie ja tulipany botaniczne, krokusy czy szafirki. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. W poszukiwaniach pomocna będzie niniejsza lista, dzięki której już wiadomo, co posadzić na skalniaku.