Kwiaty na suche bukiety - lista roślin wykorzystywanych w bukieciarstwie

Suszenie kwiatów na suche kompozycje ma wieloletnią tradycję. Jesienne i zimowe suche bukiety zdobią mieszkanie, gdy nie ma kwiatów ciętych. Kwiaty na suche bukiety można kupić. Można również uprawiać w ogrodzie rośliny do ususzenia, szczególnie że same w sobie stanowią ozdobę. Suszenie roślin nie jest trudne, zaś niektóre gatunki roślin szczególnie nadają się do zasuszenia na suche kompozycje. Dowiedź się jakie rośliny szczególnie nadają się na suszki, kiedy je zrywać i jak suszyć.

Jak tworzyć suche kompozycje kwiatowe

Tradycja tworzenia suchych bukietów sięga wielu lat wstecz. Jesienne, suche kompozycje są znacznie ładniejsze niż kwiaty sztuczne i szczególnie nadają się do biur, sal wystawowych czyli wszędzie tam, gdzie dbałość o kwiaty doniczkowe lub cięte byłaby kłopotliwa.

Suszki tworzymy jak tradycyjne bukiety, które możemy wstawić do wazonu lub zawiązać dekoracyjną kokardką i zawiesić lub położyć dla dekoracji. Wspaniale wyglądają również dekoracyjne wianki z suszonych roślin.

Rośliny ogrodowe ścinamy w czasie słonecznej pogody. Aby nadawały się do zasuszenia, nie mogą być wilgotne, ani po deszczu. Obrywamy dolne listki i do zasuszenia wiążemy je w małe pęczki, tak aby łodygi były proste. Zawieszamy je główkami do dołu. Rośliny należy suszyć w suchym, przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu. Nie należy suszyć kwiatów na słońcu, gdyż ich kolory wyblakną.

Uprawa kwiatów na suszki

Jeśli tworzymy kompozycje komercyjnie uprawiamy te rośliny na specjalnych grządkach. Jeśli zaś tworzymy suszki hobbystycznie, możemy uprawiać je jako rośliny ogrodowe na rabatach, na obrzeżach czy też w ogrodach skalnych. Są one na tyle dekoracyjne, że same w sobie stanowią dekoracje w ogrodzie. Kwiaty te nadają się również do wazonu. Nie należy ich wyrzucać, gdy bukiet zaczyna więdnąć, lecz przeznaczyć do suszenia.

Rośliny, które nadają się do zasuszenia i na suche kompozycje:

  • kocanka ogrodowa,
  • czarnuszka damasceńska,
  • gipsówka wiechowata,
  • suchokwiat roczny,
  • mikołajek alpejski,
  • dmuszek jajowaty,
  • suchołuska różowa,
  • miesiącznica roczna,
  • anafalis perłowy,
  • driakiew gwiaździsta,
  • celozja srebrzysta,
  • zatrwian.

Popularne kwiaty na suche bukiety - uprawa, ścinanie i suszenie

Nieśmiertelnik, czyli kocanka ogrodowa to chyba najpopularniejsza roślina na bukiety i kompozycje. Jak sama nazwa wskazuje, ma on suche listki okrywowe w różnych kolorach, które można suszyć. Często robi się z niej popularne wieńce nagrobne. Jest to roślina jednoroczna, która wymaga żyznej gleby oraz ciepłego i słonecznego stanowiska. Kocanka dobrze znosi suszę. Rozmnażamy ją z nasion lub z rozsady. Kocanka kwitnie od lipca do przymrozków. Kwiaty ścinamy do ususzenia, gdy są lekko rozchylone, następnie suszymy w ciemnym miejscu, aby nie wyblakły.

Podobnym kwiatem jest suchołuska różowa, która jak sama nazwa wskazuje, ma suche kwiatki, nadające się do suszenia. Uprawa suchołuski jest podobna do kocanki. Zresztą rośliny te są często mylone. Sucha okrywa kwiatów jest w kolorze różowym.

Gipsówka wiechowata ma małe, białe, drobne kwiatki, które świetnie nadają się do suszenia. Stosuje się je jako dodatek do suchych i żywych bukietów. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i na glebach piaszczysto-gliniastych. Jako rośliny ogrodowe gipsówki nadają się do sadzenia na rabatach i obrzeżach. Nadają w ogrodzie lekkości. Do suszenia wyrywa się całe rośliny.

Suchokwiat roczny, jak sama nazwa wskazuje, to rośliny jednoroczne. Jako kwiaty na suche bukiety są dość kruche. Mają różowe, białe, czerwone lub fioletowe kwiaty. Niebieski dodatek do bukietów tworzy mikołajek płaskolistny i zatrwian. Niektóre kwiaty jak driakiew gwiaździsta lub czarnuszka damasceńska wykorzystuje się na suszki po przekwitnięciu.