Kwiaty ogrodowe - popularne odmiany, porady pielęgnacyjne i inne cenne informacje
Kwiaty ogrodowe, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie
Każdy właściciel ogrodu chciałby stworzyć piękną i wyjątkową przestrzeń. Jak dobrać kwiaty do ogródka, by nie wyglądały tylko zjawiskowe, ale również pasowały do naszych preferencji? Dlaczego popularne kwiaty tak często faktycznie się sprawdzają? Polecamy kwiaty do ogrodu oraz na działkę dla każdego.
Kwiaty do ogrodu jednoroczne
Kwiaty jednoroczne to oczywiście takie, które muszą być co roku na nowo wysiewane lub sadzone. Przy ich pielęgnacji należy skupić się przede wszystkim na usuwanie chwastów i regularnym podlewaniu. Dla dłuższego kwitnięcia polecamy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Jednoroczne zaskakują różnorodnością barw i kształtów, są wyjątkowo okazałe.
- Aksamitki – reprezentują piękne kwiaty ogrodowe. Idealnie nadają się dla początkującego ogrodnika. Są odporne na choroby i upały, dostosują się praktycznie do każdej gleby. Kwitną do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany wyrastają do wysokości od 20 do 100 centymetrów. Jej płatki mienią się odcieniami żółtego, pomarańczowego lub brązowego. Aksamitki są również bardzo tanie, dzięki czemu to popularne kwiaty. Nie każdy przepada jednak za ich charakterystycznym, intensywnym zapachem.
- Godecje – te piękny kwiaty ogrodowe bywają nazywane również azalią letnią, ponieważ są do niej bardzo podobne. Pojedyncze, półpełne lub pełne o czystych, różowych, amarantowych, czerwonych, kremowych barwach kwiaty są wyjątkowo okazałe. Godecje są wrażliwe na deszcz, który niszczy ich delikatne płatki i wcześniej kończy kwitnienie. Dobrze jest ją posadzić również w miejscu odsłoniętym od wiatru.
- Krokusy – nie są to może typowe kwiaty do ogrodu lub na działkę, ale są tam coraz częściej doceniane. Najlepiej wyglądają posadzone w dużych grupach. Najlepiej posadzić je jesienią. Nie boją się przymrozków, pojawiają się bardzo wcześnie. Ze względu na to, że są to drobne kwiaty ogrodowe, świetnie nadają się na przykład do ogródka skalnego.
- Nagietki lekarskie – to kolejne ładne kwiaty ogrodowe, które serdecznie polecamy. Ciepłe, wesołe barwy pełne żółci i pomarańczy potrafią ogrzać wizerunek każdego ogrodu. Nie są zbyt wybredne w uprawie, wymaga tylko trochę wilgoci i nasłonecznionego miejsca. Po pierwszym przekwitnięciu warto ściąć je o dziesięć centymetrów, bo po takim zabiegu zakwitną jeszcze bardziej obficie.
- Niezapominajki – te drobne kwiaty ogrodowe zwracają na siebie uwagę ślicznymi, błękitnymi kwiatkami. To bardzo popularne kwiaty, przewijające się w wielu legendach, obrazach i haftach. Dorastają na wysokość do sześćdziesięciu centymetrów. Dobrze czują się niemal na każdej glebie, o ile tylko jest wilgotna. Świetnie nadają się do łącznie ich z innymi kwiatami w celu uzyskania pięknych kolorów w swoim ogrodzie.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie
Kwiaty dwuletnie i byliny wieloletnie wymagają trochę więcej zachodu niż rośliny ogrodowe jednoroczne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich przesadzaniu w odpowiednim dla nich czasie, by miały szansę ponownie zakwitnąć i zachwycić.
- Bratki – zwane również fiołkiem ogrodowym, jest rośliną dwuletnią, więc jego kwiaty pojawiają się zazwyczaj w kolejnym roku po posadzeniu. Osiągają od dziesięciu do dwudziestu pięciu centymetrów wysokości. Kwiaty kwitnące już jesienią w roku wysiewu, by ostatecznie zachwycić główną porą kwitnienia, czyli wiosnę oraz lato roku następnego. To bardzo ładne kwiaty ogrodowe, mienią się wieloma kolorami, a przy tym pachną przyjemnie i bardzo subtelnie.
- Brodziszki krwiste – kwitną bardzo długo. Przycięcie ich po kwitnieniu spowoduje dodatkowo silniejszy wzrost i powtórne kwitnienie, więc szczerze zalecamy o tym pamiętać. Brodziszki nie mają zbyt dużych wymagań co do gleby, o ile nie jest ona zbyt ciężka. Są też odporne na susze. Proste w uprawie, idealne dla amatorów w ogrodzie. Dodatkowo to bardzo ładny kwiat ogrodowy o białych płatkach. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowy kolor.
- Firletki alpejskie – te urocze i obficie kwitnące rośliny idealnie nadają się do ogródków skalnych i na rabaty przez swoje niewielkie rozmiary, bowiem dorastają tylko do piętnastu centymetrów wzwyż. Najlepiej rosną na glebie kwaśnej, w miejscach nasłonecznionych. Świetnie się wtedy rozwijają i cieszą oko swoją wdzięcznością.
- Irysy syberyjskie – to kwiaty o niesamowitym szafirowo – ciemnoniebieskim kolorze, przez co idealnie sprawdzą się do obsadzenia wodnych zbiorników. Można spotkać również gatunki białe i fioletowe. Dziko rosnące są pod ścisłą ochroną, na szczęście odmiana ogrodowa jest bardzo łatwo dostępna i prosta w uprawie. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych, przystosowuje się do miejsc zacienionych jak i nasłonecznionych. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do uzupełnienia wizerunku ogrodu.
- Jeżówki – wymagają miejsc mocno nasłonecznionych oraz żyznej i wilgotnej gleby. Nie należą do drobnych kwiatów, bo potrafią dorosnąć aż do 100 centymetrów wysokości. Ich kwiatostany są dość charakterystyczne. Różowe płatki okalają wypukły, stożkowaty środek. Istnieją także odmiany o białym kolorze. Nadają się również do okazałych bukietów.
- Lewizje długopłatkowe – te kwiaty ogrodowe nadają się bardzo dobrze do sadzenia w ogrodach skalnych i misach balkonowych. Zachwycają różowo-czerwonymi barwami, dodając otoczeniu subtelnego uroku. Należy pamiętać, by sadzić je w lekko skośnej pozycji, by woda nie gromadziła się w nasadzie ich liści. Idealnie sprawdzi się na stokach albo w szczelinach murków.
- Liliowce – te kwiaty do ogrodu dają hodowcy wrażenia niemal całoroczne. Pojedynczy kwiat ma żywotność jednego dnia, ale natychmiast zastępowany jest przez kolejne. Jako rośliny ogrodowe są dość odporne, wymagają miejsc nasłonecznionych. Wśród tej grupy każdy znajdzie coś dla siebie. To piękne kwiaty ogrodowe, bo można znaleźć je w naprawdę wielu kolorach i odmianach.
- Mak syberyjski – ten, kto widział pola obsiane makiem wie, jaki to niesamowity widok. Ogród zazwyczaj nie nadaje się do tak licznie posadzonych kwiatów, ale gwarantujemy, że nawet w mniejszej liczbie robią niesamowite wrażenie swoim mocnym, czerwonym kolorem. Potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby oraz oczywiście nasłonecznionego stanowiska, by móc zakwitnąć pełnią sił.
- Narcyzy – to drugie po tulipanach pod względem popularności rośliny cebulowe. Jako kwiaty ogrodowe sprawdzają się od najdawniejszych czasów. Ich kwiaty najczęściej są białe lub w różnych odcieniach żółci. Kwitną wiosną, pięknie przy tym pachnąć. Najlepiej rosną w żyznej glebie, ale poradzą sobie również w lekko zakwaszonej.
- Orliki – w odmianie ogrodowej występują w niezliczonych kolorach. Paleta ich barw jest na tyle szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie, by odpowiadały mu w stu procentach. Ich kwiaty bywają zarówno pojedyncze jak i pełne. Świetnie rosną w miejscach zacienionych, na wilgotnych glebach. Dobrym pomysłem jest posadzenie ich pod koronami drzew, gdzie uzyskają najlepszą ochronę.
- Ostróżki ogrodowe – to piękne kwiaty ogrodowe, kwitnące głównie w czerwcu oraz ponownie jesienią. Nie są zbyt odporne na przymrozki, warto osłonić je na zimę. W zależności od odmiany rosną na wysokość od 80 do 200 centymetrów. Kwiaty zbudowane są tak, że górny listek okwiatu tworzy długą, odrastającą poprzednie ostrogę – stąd nazwa – obejmującą schowane w środku dwa sztywne listki miodnikowe. Najczęściej spotykane odmiany są fioletowe, białe lub niebieskie.
- Piwonie – zwane również peoniami. To kwiaty kwitnące, w zależności od odmiany, od maja do czerwca. Jako rośliny ogrodowe najbardziej sprawdzają się odmiany piwonii chińskiej. To naprawdę ładne kwiaty ogrodowe. Często dwubarwne, zachwycają żółciami, różami i czerwieniami. Wiele odmian ma kontrastujący środek. Piwonia rośnie niemal na każdej, żyznej glebie w słonecznych miejscach.
- Róże – uwielbiane przez wielu, nie tylko jako element dekoracyjny w wazonie, ale również jako kwiaty do ogrodu. Do dobrego kwitnienia wymagają sporo warunków. Najważniejsza jest wilgotna gleba w nasłonecznionym miejscu. Jest wrażliwa, podatna na choroby oraz szkodniki. Wszystkie trudności w hodowaniu rekompensuje pięknym wyglądem. Ma niesamowitą różnorodność odmianową, zaskakuje niezliczonymi kombinacjami kolorystycznymi. Warto posadzić ją u siebie w ogrodzie, nawet przy trudnościach w hodowaniu.
- Sasanki zwyczajne – świetnie sprawdzają się jako kwiaty do ogrodu przez swoją łatwą uprawę, z którą poradzi sobie nawet amator. Są wytrzymałe na nawet na brak wody. Na zimę warto osłonić je suchymi liśćmi. Najpopularniejszymi odmianami są te z kwiatami w kolorze fioletowym. Zdarzają się jednak również kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo. Sasanka jest najbardziej efektowna również po przekwitnięciu, ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi i jedwabistymi włoskami. Ażurowe liście pozostają elementem dekoracyjnym aż do jesieni.
- Stokrotki - to bardzo ładne kwiaty ogrodowe. Znane są niemal każdemu. Rozwinęły się jako rośliny ogrodowe, obecnie istnieje bardzo wiele odmian stokrotek, więc jest w czym wybierać. Najczęściej spotykane są w barwach bieli i różu czy karminu. Istnieją również kwiaty dwubarwne. Wymagają jedynie wilgotnej gleby, świetnie znoszą przesadzanie. Najmocniej kwitną w drugim roku wegetacji, dlatego też uznawane są za rośliny dwuletnie.
- Wiązówki czerwone – swoimi kolorami i zapachem mocno wabią motyle. Jeśli chcesz popatrzeć na nie w swoim ogrodzie, posadzenie wiązówek będzie świetnym rozwiązaniem. Nie tolerują kwaśnych gleb, preferują te żyzne i raczej wilgotne, najlepiej w półcieniu. Nie przyjmą się w miejscach zbyt suchych i gorących. Mimo sporych wymagań, warto posadzić je w swoim ogrodzie. Wiązówki zachwycają gęstymi kwiatostanami w odcieniach różu. Cudownie wyglądają zarówno na zewnątrz, jak i w formie kwiatów ciętych.
- Wilce – to piękne kwiaty ogrodowe, których nie sposób nie zauważyć i przejść obok nich obojętnie. Widoczne są z daleka. Purpurowe, niebieskie, dwu i trójbarwne kwiaty zachwycą każdego amatora piękna. Zgrabnie wspinają się po wszystkich podporach. Można posadzić je na przykład na rogu domu, by wspięły się po jego ścianie.