Byliny ogrodowe wieloletnie o intensywnych barwach

Na rabacie powinno być miejsce przede wszystkim na byliny ogrodowe o intensywnie wybarwionych kwiatach. To one są odpowiedzialne za cały urok rabaty i tworzą niezwykły klimat. Dlatego właśnie taką popularnością cieszy się aster krzaczasty. Roślina tworzy bardzo gęstą kępę, a ponieważ jej pędy są mocno rozgałęzione, wygląda jak dość niski krzew. Aster krzewiasty ma maksymalnie 50 cm wysokości, więc idealnie wpisuje się na każdą rabatę. Ze względu na bardzo intensywne i bardzo oryginalne ubarwienie pięknych, stokrotkowych kwiatów, aster krzewiasty pojawia się niemal w każdym ogrodzie. Podobną popularnością cieszą się także inne astry.

Co wyróżnia te byliny ogrodowe?

Te kwiaty ogrodowe wieloletnie wyróżniają się nie tylko walorami estetycznymi, ale także łatwością w uprawie. Równie często w ogrodzie można spotkać aster nowoangielski lub aster alpejski. Oba gatunki także mają ciekawie wybarwione kwiaty, od intensywnego fioletu, aż do wyjątkowego, niebieskiego koloru. Aster alpejski ma ciekawe, żółte wewnętrzne „oczko”, które przyciąga do ogrodu liczne owady. Aster nowoangielski wyróżnia się na tle swoich krewniaków tym, że jego kwiaty są drobniejsze. Jest ich jednak znacznie więcej, więc roślina będzie się wspaniale prezentować na rabacie. Ciekawą opcją jest także aster krzaczasty, w tym aster krzaczasty niebieski oraz aster nowobelgijski. Jeśli interesują cię także kwiaty na balkon, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Inspirujące byliny ogrodowe wieloletnie

Kolejne byliny wieloletnie, które dodadzą rabacie koloru to wszelkiego rodzaju floksy. Przede wszystkim świetnie sprawdza się floks szydlasty, który, ze względu na swoje intensywne wybarwienie nazywany jest płomykiem. Floks szydlasty to roślina darniowa, która delikatnie się pokłada i płoży, tworząc wspaniały kobierzec malutkich, bardzo licznych kwiatów w różowym, czerwonym lub fioletowym kolorze. Floksy to byliny ogrodowe, które wracają do łask po kilku latach zapomnienia. I słusznie, ponieważ są niezwykle atrakcyjne.

Byliny ogrodowe o niezwykłych kwiatach

Równie ciekawym aspektem rabat będą byliny wieloletnie, których kwiaty wyróżniają się nie kolorem, a kształtem. Najlepszym przykładem będzie bodziszek kantabryjski.

Byliny ogrodowe wieloletnie - bodziszek kantabryjski

Jest to bylina, która tworzy rozległą, naprawdę okazałą kępę zielonych, powcinanych, klapowanych liści. Ponad kępą na niezbyt długich łodyżkach pojawiają się ulotne, delikatne kwiaty. Bodziszek kantabryjski wytwarza białe lub różowe kwiaty, mające niepozorny pokrój. Zarówno bodziszek kantabryjski, jak i jego kuzyn – bodziszek korzeniasty są ozdobne w zasadzie przez cały rok. Ich największą zaletą jest fakt, że są wspaniałą ozdobą jesienią. Bodziszek korzeniasty także ma piękne, charakterystyczne liście, które u obu gatunków przebarwiają się na złoty kolor.

Byliny ogrodowe wieloletnie - przegląd najpopularniejszych roślin
Dyptam jesionolistny to jedna z najbardzie popularnych bylin ogrodowych. Ma ciekawe kwiaty, lekko przypominające ostróżkę.

Kwiaty wieloletnie - dyptam jesionolistny

Niezwykłe kwiaty ma także dyptam jesionolistny. Jest to bardzo ciekawy gatunek, który z daleka może przypominać standardową, ale już nieco staroświecką ostróżkę. Jego kwiaty także układają się w grono o stożkowatym kształcie. Dyptam jesionolistny ma około 100 cm wysokości, tworzy kępę grubych, równo wzniesionych pędów, na dodatek przyjemnie pachnie. Jego liście zawierają mnóstwo olejków eterycznych, których zapach często przywodzi na myśl cytrynę.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - dzwonek kropkowany

Byliny ogrodowe o ciekawych kwiatach to także dzwonki różnego rodzaju. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dzwonek kropkowany, przepiękna, łatwa w uprawie roślina o typowych dla gatunku kwiatach w kształcie opuszczonego dzwonu. Dzwonek kropkowany zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że jest niewysoki – ma około 30 cm długości, a jego kwiaty są bardzo duże – mogą mieć nawet 5 cm. Dodatkowo na ich delikatnie różowej powierzchni czasami pojawiają się mniej lub bardziej wyraźne kropki, które jeszcze dodają roślinie uroku. Więcej porad i inspiracji na temat kwiatów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Byliny wieloletnie w doniczkach i w ogrodzie

Niektóre byliny ogrodowe można spotkać nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach na tarasach czy balkonach. Świetnie sprawdzają się wystawione na rabacie w pojemnikach lub po prostu zasadzone na rabacie. Na skalniaki często stawia się kwiaty wieloletnie do ogrodu o zwisających pędach. Przepięknie wyglądają, kiedy są umieszczone na samym szczycie, a ich ukwiecone łodygi tworzą kolorową kaskadę. W tym wypadku idealnie sprawdza się lobelia – kwiat o bardzo drobnych, niebieskich kwiatach, które bardzo długo się utrzymują, rozsiewając swój urok przez całe lato.

Kolejne kwiaty ogrodowe wieloletnie, które także można spotkać w doniczkach, to lawendy. Są bardzo popularne, ale na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się lawenda wąskolistna. To ona porasta pola Prowansji i to ją można spotkać dziko rosnącą we Francji. U nas powinna być uprawiana w doniczkach, ponieważ lawenda wąskolistna może źle znieść zimę. Te kwiaty wieloletnie do ogrodu wystawia się tylko na lato, później ozdobne doniczki można schować do mieszkania. Przeczytaj także nasz artykuł: Najlepsze kwiaty ogrodowe dla ciebie.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu w stylu rustykalnym

Moda ogrodowa ciągle się zmienia, jednak coraz częściej do łask wracają kwiaty ogrodowe wieloletnie, które królowały na rabatach naszych babć i prababć. Moda na ogrody, a przynajmniej rabaty w stylu rustykalnym utrzymuje się już od kilku dobrych lat. Na pierwszym planie są oczywiście rośliny cebulowe, takie jak nieśmiertelne i bardzo wyniosłe lilie, których wielkie kwiaty zdobią ogrody w Polsce od dobrego stulecia. To nie jedyne rośliny cebulowe, które pojawiają się w ogrodzie babuni.

Byliny ogrodowe wieloletnie - przegląd najpopularniejszych roślin
Popularne byliny cebulowe, mieczyki, kwitną przez całe lato. Zachwycają bogactem kolorów i świetnie wyglądają na tyle rabaty, na tle zielonych liści innych roślin i krzewów.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu - mieczyki

Dużym powodzeniem cieszą się wysokie mieczyki. W ogrodzie rustykalnym powinny być żółte, czerwone lub różowe, jednak mieczyki to idealne rośliny do nowoczesnych ogrodów. W takiej aranżacji możesz pozwolić sobie na intensywnie zielone, jaskraworóżowe albo trójbarwne. Mieczyki obecnie są bardzo wysokie, ich pędy mogą sięgać nawet 1 m wysokości. Są także bardzo gęsto ukwiecone, jeden okaz może mieć na sobie nawet kilkadziesiąt dość dużych kwiatów. Te kwiaty ogrodowe wieloletnie koniecznie muszą być zasadzone wzdłuż płotu lub ścieżki.

Najlepsze kwiaty ogrodowe wieloletnie - piwonie

Kwiaty ogrodowe wieloletnie, których nie może zabraknąć w takim stylu to oczywiście także piwonie. Ich wielkie, intensywnie wybarwione kwiaty będą głównym punktem każdej rabaty. Piwonie mają setki, jeśli nie tysiące odmian. Najbardziej zachwycające są te o pełnych kwiatach, które wyrastają gęsto ponad krzewiastymi, zielonymi liśćmi. Ich największą zaletą jest fakt, że bardzo długo kwitną, jednocześnie są po prostu przepiękne. Warto od razu posadzić kilka roślin, najlepiej o różnych porach kwitnienia, by ogród zawsze był pełen tych wyjątkowych kwiatów. Piwonie to kwiaty ogrodowe wieloletnie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w każdym ogrodzie. Jeśli szukasz inspiracji na kwiaty na taras, znajdziesz je w tym artykule.

Nie tylko kwiaty ogrodowe wieloletnie

Byliny ogrodowe to nie tylko rośliny kwitnące. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na trawy ozdobne lub rośliny ozdobne z liści, które stanowiłyby piękne, zielone tło dla wszystkich barwnych kwiatów. Taki dodatek do rabaty wspaniale ją zrównoważy, a zielony kolor traw czy liści wydobędzie z kwiatów to, co najpiękniejsze.

Na skalniaki, w pobliżu oczek wodnych czy wreszcie na dużych rabatach największym powodzeniem cieszą się trawy ozdobne. Ich gatunki można liczyć w setki, różnią się między sobą zwłaszcza kolorem i wysokością kęp. Jeśli interesują cię naprawdę wysokie trawy ozdobne, koniecznie rozejrzyj się za nasionami miskanta. Jest to roślina, która może dorosnąć nawet do 200 cm, chociaż zazwyczaj jest znacznie niższa i jej źdźbła mają około metra. Nawet w tej wersji jest to jednak bardzo potężna kępa igiełkowatych, bardzo ozdobnych liści, które są zimozielone. Zaproszenie tej trawy ozdobnej do ogrodu jest więc gwarancją, że będzie on piękny nawet późną jesienią i zimą.

Jeśli natomiast interesują cię mniejsze gatunki, największą popularnością cieszą się kostrzewy. Ich kępy mają szczotkowate liście, które układają się w kobierce o wysokości około 10 cm. Dzięki temu kostrzewy to idealne rośliny do każdego ogrodu i na każdą rabatę. Szybko zapełnią puste miejsca, a ich liście są tak ozdobne, że będą wspaniale się komponować z najbardziej intensywnymi kwiatami. Na uwagę zasługują także rozplenice. Ich urok polega zarówno na trawiastych liściach, jak i na wspaniałych, wiechowatych kwiatach. Są one raczej blade, więc nie musisz się obawiać, że będą stanowiły zbyt dużą konkurencję dla kwiatów innych roślin. Jednak zawsze będą wspaniałym akcentem, który nada rabacie wyjątkowości.

Fani roślin o ozdobnych liściach nie mogą także zapomnieć o niezwykle popularnej i niezwykle powszechnej hoście, a raczej funkii. Ta wyjątkowa roślina jest dostępna w setkach odmian, które różnią się między sobą wielkością i kolorem liści, a także ich fakturą. Możesz skusić się na odmianę o niebieskim odcieniu albo taką, która jest poznaczona białymi lub żółtymi pręgami na całej długości blaszki liściowej. Ciekawie prezentują się także odmiany o liściach, które są nierówne, sprawiają wrażenie „wymiętych”. To zdecydowanie będzie jeden z najciekawszych punktów w twoim ogrodzie. Przeczytaj także nasz artykuł: Kwiaty domowe - doniczkowe i nie tylko - które wybrać?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny