Kwiaty rabatowe - wieloletnie i jednoroczne - odmiany, opinie, porady

Kwiaty rabatowe to jeden z najważniejszych elementów w ogrodzie. Mogą być centralną atrakcją lub tłem dla innych roślin. Najlepsze są okazy długo kwitnące, stanowią dekorację na dłuższy czas. To jednak nie jedyne kryterium wyboru. Trzeba, bowiem wiedzieć, że do wyboru są kwiaty rabatowe jednoroczne oraz wieloletnie. Warto, zatem wymienić najciekawsze odmiany.

Kwiaty rabatowe jednoroczne

Wśród wielu odmian kwiatów jednorocznych kilka szczególnie się wyróżnia. Jedną takich roślin jest aksamitka. Reprezentuje kwiaty długo kwitnące, od połowy czerwca do października. Może rozwijać się i w ogrodzie i na balkonie. Dorasta maksymalnie do 75 cm wysokości, wytwarza żółte, pomarańczowe lub wielobarwne kwiaty. Dobrze rośnie na stanowiska nasłonecznionych i półcienistych. Preferuje przepuszczalne i żyzne ziemie.

Niskie kwiaty rabatowe jednoroczne reprezentuje maciejka zwana też lewkonią. Ta roślina dorasta do około 40 cm wysokości. Kwitnie latem, w tym okresie pojawiają się groniaste kwiatostany. Najczęściej przybierają kolory różowe i liliowe. Maciejka może nie jest najpiękniejsza, lecz ma inna zaletę. Pięknie pachnie i z tego powodu warto ją mieć w ogrodzie lub na balkonie. Jej uprawa wymaga żyznej i próchnicznej ziemi oraz nasłonecznionego stanowiska.

Niskie kwiaty rabatowe to również niecierpki. Można powiedzieć, że są to kwiaty wiosenne, które kwitną bardzo obficie. Te rośliny na rabaty mają różne kolory, czasem są nawet dwubarwne. Mają stożkowaty pokrój i dorastają do 50 cm wysokości. Można obsadzić nimi ogrody i przydomowe ogródki. Sprawdzą się też w pojemnikach na balkonie. Niecierpki najbardziej lubią zacienione stanowiska. Warto też dodać, że są to rośliny długo kwitnące.

Lwie paszcze to stosunkowo niskie kwiaty rabatowe. Osiągają rozmiary od 25 do 70 cm, zatem to świetne rośliny ogrodowe. Ich dzwonkowate kwiaty są białe, czerwone, niebieskie a nawet żółte. Rośliny tworzą kłosowate kwiatostany. Te kwiaty rabatowe jednoroczne najlepiej rosną na przepuszczalnych i wilgotnych glebach. Trzeba też zapewnić im zacienione stanowisko. W takich miejscach kwitną od lipca do września. Okazy opisane powyżej to tylko kilka ciekawych okazów. Kwiaty rabatowe jednoroczne mają też innych przedstawicieli. Są to między innymi lobelie, petunie ogrodowe, begonie, gazanie.

Kwiaty rabatowe wieloletnie

Czas na kwiaty rabatowe wieloletnie. Opisy tych gatunków należy rozpocząć od piwonii. Te wiosenne kwiaty pięknie wyglądają i są łatwe w uprawie. Kolejna zaleta to fakt, że dobrze sobie radzą z mrozami. Dzięki temu piwonie sprawdzą się w ogrodzie i na działce. Ich kwiaty są pełne lub pojedyncze, najczęściej różowe, czerwone lub białe. Te rośliny na rabaty nie lubią ziem podmokłych, nie przepadają też za zbyt lekkimi. Uprawa daje najlepsze rezultaty na glebach piaszczysto-gliniastych. Do tego optymalne stanowisko jest nasłonecznione.

Kolejne miejsce na niniejszej liście zajmują malwy. Nie są to niskie kwiaty rabatowe, mogą dorastać do 3 metrów wysokości. Do dyspozycji ogrodników są różne interesujące odmiany. Zdecydowanie najpopularniejsze są malwy różowe, figolistne i pomarszczone. Wszystkie odznaczają się dużymi kwiatami, których płatki mogą być białe, różowe, czerwone a nawet bordowe. Malwy to ogrodowe rośliny na rabaty kwitnące latem. Co ważne sadzenie i uprawa nie są bardzo skomplikowane. Pierwszą z czynności wykonuje się od maja do lipca.

Dużym uznaniem cieszą się też hortensje ogrodowe. Te kwiaty rabatowe wieloletnie występują w kilku ciekawych odmianach. Część z nich to rośliny pnące, wiele okazów przybiera formę krzewu. Ich najważniejszą cechą są wysokie kwiaty i duże, mięsiste liście. Hortensje w okresie kwitnienia stają się białe, różowe lub czerwone. Do sadzenia najlepsze są terminy wiosenne, koniec kwietnia lub początek maja. Opisywane rośliny na rabaty są długo kwitnące. Okres ten trwa od czerwca do sierpnia. Dla hortensji najlepsze są nasłonecznione i wilgotne stanowiska. Ziemia powinna mieć pH od 5,5 do 6.

Najbardziej wiosenne kwiaty rabatowe wieloletnie to konwalie. Mają dwie charakterystyczne cechy. Pierwsza to duże, ciemnozielone liście. Drugą są urocze białe kwiatuszki przybierające kształt dzwonków. Dodatkowo konwalie majowe wydzielają intensywny i niezwykle przyjemny zapach. Te rośliny, co prawda nie sprawdzą się na balkonie, lecz w ogrodzie wyglądają znakomicie. Zbierają się w grona liczące czasem do dziewiętnastu kwiatów. Nie są niestety długo kwitnące, okres ten trwa tylko od maja do czerwca. Najważniejszą ich wadą jest to, że są to trujące rośliny. Zatem podczas uprawy i pielęgnacji należy zachować ostrożność.

Rośliny rabatowe to bardzo zróżnicowana grupa. Łatwiej się w niej odnaleźć, gdy zostanie podzielona na dwie kategorie. Pierwsza to kwiaty rabatowe jednoroczne, druga to kwiaty wieloletnie. W każdej z grup znajdują się gatunki znakomicie ozdabiające ogród. Niektóre z okazów poradzą sobie również na balkonie. Nie trzeba jednak decydować się na tylko jedną z grup. Można wygospodarować miejsce i na kwiaty jednoletnie i na byliny.