Kwiaty sundaville - wygląd i odmiany

Cechy podstawowe sundaville

Wcześniej uprawa sundaville w Europie miała miejsce głównie w krajach śródziemnomorskich. Odmiany sundaville zostały wykreowane przez japońskich bio-genetyków z firmy Suntory i hodowane są obecnie niemalże we wszystkich szerokościach geograficznych, choć nie we wszystkich zimują.

Sundaville Dipladenia jest przepięknym, misternie układającym się pnączem. Jego liście mają ciekawy, ciemnozielony kolor, a pędy cechuje znaczna wiotkość i delikatność. Często należy zapewniać im odpowiednią podporę, gdyż inaczej przewieszają się z pojemnika. Przydadzą się więc pergole, drabinki czy drągi. Można również wykonywać przycinanie, dzięki któremu udaje się utrzymać krzaczastą formę sundaville. Pędy Dipladenia Sundaville mogą osiągnąć długość do 3 metrów. To najlepsze rośliny doniczkowe na balkon.

Kwiat Sundaville posiada kształtne, owalne i wydłużone listki. Listki te są zakończone w sposób ostry. Mają one ponadto piękny połysk i interesującą, skórzastą fakturę. Mogą osiągnąć do 20 cm długości. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, w tym artykule znajdziesz cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Niezależnie od barwy, kwiat Sundaville zawsze ma żółtą gardziel. Składa się nań pięć płatków tworzących kształt gwiazdy. Kwiat sundaville określa się czasem mianem trąbkowatego. Osiąga on do kilku centymetrów średnicy.

Kwiaty sundaville osadzone na szypułkach, po 3-4 na szczytach pędów.

Sundaville uważana jest za roślinę trującą. Są źródła twierdzące, że pochodzący z niej sok może powodować podrażnienia. Zdaniem niektórych przekonanie o toksyczności sundaville wywodzi się głównie z tego, że bardzo toksyczny jest pochodzący z tej samej rodziny Oleander. Na wszelki wypadek jednak nie karmmy tą rośliną ani naszych żółwii, ani samych siebie.

Odmiany sundaville w uprawie

Odmiany Sundaville Dipladenia dzielimy na cztery grupy: Cosmos, Classics, Beauty, Mini oraz Grand. Odmiany z serii Classic to kwiaty o innowacyjnym i wybujałym rozkrzewieniu. Ich pąki mają średnicę do 7,5 cm. Są to rośliny silne i zdrowe, bardzo rzadko zapadają na choroby. Z uwagi na różnice kolorystyczne w grupie tej mamy: biały White, perłowy Pearl, brzoskwiniowy Soft Peach, morelowy Apricot, kremowo-różowy Cream Pink, różowy Rose Star, różowy Pink, czerwony Velvet Red, czerwony Early Scarlet, czerwony Red, czerwony Giant Red, czerwony Red Star, czerwony Burgundy oraz czerwony Dark Red.

Seria Mini to seria, której nazwa nie oznacza, wbrew pozorom, małych kwiatów. Dotyczy ona raczej niewielkich liści: małych i wąskich. Kwiaty tej odmiany są mają jasny, szkarłatny odcień i około 7 centymetrów średnicy. Odmiana ta idealnie nadaje się do upięcia na dużych stojakach.

Seria Beauty charakteryzuje się dużymi kwiatami osiągającymi średnicę do 8,5 cm. Z tej grupy pochodzą odmiany zarówno wcześnie kwitnące, jak i późno kwitnące. Stąd możemy z ich pomocą zapewnić sobie kwitnienie od wczesnej wiosny do późnego lata. Mamy tu: Beauty White, Beauty Light Pink, Beauty Rose, Beauty Coral Pink, Beauty Bright Red, Beauty Red, Beauty Vermillion, Beauty Burgundy oraz Beauty Chocolate.

Seria Grand to kwiaty o średnicy do 9,5 cm. Dzieli się na następujące odmiany: Grand White, Grand Rose, Grand Red oraz Grand Burgundy. Pięknie prezentują się one zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Jeśli interesuje cię także uprawa hortensji bukietowej, porady znajdziesz w tym artykule.

Kwiaty sundaville - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, przycinanie
Rozmnażanie Sundaville poprzez pobranie sadzonek wierzchołkowych z kwiatami w kolorze różowym

Największe kwiaty ma jednak seria Cosmos. Osiągają one średnicę do 11 cm. Wyróżniamy tu następujące odmiany: Cosmos White, Cosmos Pink, Cosmos Crimson Pink oraz Cosmos Carmine Red.

Uprawa sundaville

Rozmnażanie sundaville dipladenia oraz cena sundaville

Najlepszym sposobem na rozmnażanie sundaville jest odcinanie sadzonek wierzchołkowych. Odcięte części powinny mieć długość około 10 cm. Po ucięciu należy je ukorzenić w ciepłym podłożu, składającym się w równych proporcjach z piasku i torfu. Jednym z najlepszych miejsc jest oczywiście szklarnia lub foliowy namiot. Rozmnażanie takie powinno rozpoczynać się wczesną wiosną. Uważa się jednak niestety, że rozmnażanie sundaville w taki właśnie sposób jest daje rośliny słabe i chorowite.

Jednocześnie, nie ma opcji rozrodu Sundaville za pomocą nasion. Odmiana ta nie wytwarza nasion w uprawie w skrzyniach, donicach czy pojemnikach.

Ciągle więc sposobem na rozmnażanie sundaville uznanym za najbardziej efektywny jest zakupienie w sklepie gotowej sadzonki. Dokonując zakupu powinniśmy kierować się tym, by sadzonka miała zdrowy wygląd i silnie wykształcone korzenie.

Cena sundaville w formie sadzonek waha się w granicach 20 - 30 złotych za małą doniczkę. Oto kilka przykładów:

  • cena sundaville Classic Red sadzonka w doniczce w sklepie ogrodniczym – 29 za doniczkę,
  • cena sundaville red sadzonka w jednej z internetowych platform handlowych– 25 złotych za doniczkę,
  • cena sundaville dipladenia w znanej sieci marketów – 17,99 za sadzonkę z pąkami o wys. 30 cm.

Cena sundaville w formie gotowego okazu jest nieco inna, ale warto się nimi zainteresować, bo są w sprzedaży naprawdę piękne egzemplarze. A może interesuje cię także piwonia drzewiasta do ogrodu? Porady na temat jej uprawy znajdziesz w tym artykule.

Stanowisko odpowiednie dla dipladenia sundaville

Uprawa sundaville powinna mieć miejsce na podłożu lekkim i przepuszczalnym. Jednym z lepszych sposobów na pozyskanie podłoża dobrego dla omawianej rośliny jest zmieszanie ziemi ogrodowej z piaskiem. Preferowane są ziemie żyzne, świeże i próchnicze.

Zazwyczaj na dno donicy wsypuje się też warstwę żwiru i keramzytu. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego drenażu.

Jeśli chodzi o dostęp do słońca, sundaville lubi miejsca odpowiednio nasłonecznione. W półcieniu także jest w stanie egzystować, ale kwitnienie jest wówczas słabsze. W domu najlepiej ustawić ją przy oknie południowym. Należy jednak unikać zbyt intensywnego nasłonecznienia, gdyż liście mogą wówczas ulec przypaleniu. Sundaville szczególnie nie znosi przeciągów oraz zalania.

W uprawie sundaville trzeba pamiętać, by zakupić do uprawy sundaville odpowiednio dużą donicę. Kwiat bardzo szybko się rozrasta, więc unikniemy w ten sposób konieczności przesadzania go w okresie kwitnienia.

Podlewanie i dokarmianie sundaville dipladenia

Uprawa sundaville nie toleruje przesady w podlewaniu, ale ziemia powinna być raczej stale nieco wilgotna. Także powietrze należy utrzymywać w stanie wilgotności. Dlatego też sundaville nieźle czuje się w towarzystwie źródełek czy fontann.

Sundaville dipladenia lubi też zraszanie. Należy również pamiętać o regularnym opróżnianiu podstawka.

W okresie od marca do końca lata roślinę należy regularnie nawozić. Dobrze jest robić to co dwa tygodnie. W tym należy trzeba zakupić wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących. Ważne, by zawierał dużą ilość potasu i fosforu. Rozpuszczamy go zazwyczaj w wodzie do podlewania.

W okresie wiosennym zaleca się przycinanie rośliny, dzięki czemu kwiat będzie ulegać bardziej intensywnemu rozkrzewianiu. Przycinanie pomaga w uzyskaniu ładnego, zagęszczonego pokroju.

Sundaville, jak większość roślin doniczkowych, należy przesadzić do większej doniczki, jeśli tylko bryła korzeniowa zacznie przerastać donicę.

Kwiaty sundaville - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, przycinanie
Kwiaty Sundawille o gęstych czerwonych kwiatach w plastikowych, brązowych doniczkach stojących na podłodze

Sundaville zimą - jak przezimować sundaville?

Uprawa Sundaville jest wrażliwa na mroźne temperatury. W okolicach października wymaga więc przeniesienia do pomieszczenia zapewniającego jasność i temperaturę około 15 stopni Celsjusza. Na to pomieszczenie nie za bardzo nadaje się piwnica, gdyż nie może to być miejsce zbyt wilgotne. Wiele osób robi to w domu.

W początkowym okresie zimowania należy też przeprowadzić przycinanie. Przycinamy sundaville także w lutym, by roślina lepiej się rozkrzewiła.

W maju roślina może wrócić na swoje miejsce na tarasie lub na balkonie. Zimowanie sundaville to okres, w którym ograniczamy podlewanie, jednocześnie pamiętając, by nie doszło do zasuszenia.

Wstrzymujemy się wówczas także z nawożeniem rośliny. Jeśli zauważymy w tym czasie, że liście zaczynają opadać, nie należy się tym przejmować, gdyż wiosną roślina wytworzy nowe.

Zanim sundaville wróci na zewnątrz, nie można zapomnieć o jej zahartowaniu.

Temat tego, jak radzić sobie z sundaville zimą spędza sen z powiek wielu hodowcom. Wielu z nas tylko wydaje się, że wiedzą, jak przezimować sundaville.  Niestety dość często zdarza się, że nie udaje się nam tego dokonać. Jest to jednak proces dość trudny, pracochłonny i wymagający sporo uwagi. Jeśli interesuje cię także uprawa innego pnącza, czyli hortensji pnącej, porady znajdziesz w tym artykule.

Choroby sundaville

Jeśli uprawa sundaville jest prowadzona zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki, kwiat jest raczej odporny na szkodniki. Jeżeli jednak popełniamy w tym zakresie błędy, chorobami które przede wszystkim atakują sundaville są choroby grzybowe, na przykład mączniak. Zdarza się także, że dipladenia sundaville zostaje dotknięta przędziorkami lub wełnowcami. Czasem trafia się również fuzarioza.

O sundaville naprawdę warto dbać. Każdy, kto rozpoczął uprawę tego kwiatu nie może już sobie potem wyobrazić, że rośliny tej mogłoby nie być u niego w ogrodzie czy w domu. Kwiaty sundaville, zazwyczaj wyraziście ubarwione, widoczne są już z dużej odległości. Oszałamiają wręcz swoim pięknem. Sprawiają, że nasz dom nabiera czarownego wyglądu i staje się widoczny z daleka.

ikona podziel się Przekaż dalej