Kwiaty w szkle - wybieramy najlepsze gatunki roślin do uprawy w szkle
Kwiaty w szkle, czyli inaczej las w słoiku, to wyjątkowe kompozycje, które przez wiele lat mogą cieszyć nasze oczy. Jest to wspaniały pomysł na prezent. Kompozycje kwiatów w szklanej kuli można kupić już gotowe, ale można także zrobić je samodzielnie. Kwiaty w szkle muszą być jednak dobrze dobrane, by dobrze i równomiernie się rozwijały.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji roślin.
Kwiaty w szkle – najważniejsze informacje
Dekoracje z roślin w szklanych naczyniach
Dekoracje roślinne w szklanych naczyniach to fantastyczne dekoracje. Są niezwykle ozdobne, mogą wyglądać jak miniaturowy las lub niewielkie ogródki pełne roślin. Tego rodzaju kompozycje sadzi się najczęściej w mchu, wybierając do tego róże kwiaty doniczkowe, także takie o kolorowych liściach. Żywe rośliny okazują się świetnie czuć w szkle i nie przeszkadza im panujący tam mikroklimat.
Taka ozdoba bardzo mocno się wyróżnia. Jest bardzo dekoracyjna, więc warto postawić ją w widocznym miejscu w salonie. Kwiaty w szkle są także świetnym pomysłem na prezent. Nie jest to sztampowy bukiet lub jedna z typowych roślin doniczkowych. Takie kompozycje są długowieczne, a na dodatek właściwie nie potrzebują pielęgnacji. Ich uprawa nie sprawi kłopotu nikomu, nawet mało doświadczonym ogrodnikom.
Kwiaty w szklanej kuli lub w szklanym naczyniu
Kwiaty w szkle można podzielić na dwa różne rodzaje. Jedne z nich to kwiaty w szklanych misach i doniczkach. To piękne dekoracje, szklana donica odkrywa to, co ukryte pod ziemią. Często są sadzone w kolorowym piasku i ziemi, by było widać piękne przejścia między kolejnymi warstwami. Takie kwiaty można uprawiać długo w szkle, można także rozsadzić kompozycje i posadzić wszystkie rośliny doniczkowe do różnych pojemników.
Drugi rodzaj tej dekoracji to kwiaty w szklanym naczyniu zamykanym. Najczęściej jest to sporej wielkości słoik, zamykany od góry korkową zatyczką. W takim słoiku panuje specyficzny mikroklimat. Jest tam ciepło i wilgotno, panuje ciągły obieg wody. Uprawa takiego środowiska jest bardzo prosta. Oczywiście do szklanych naczyń trafiają żywe kwiaty. Dekoracje można zrobić samodzielnie. Jeśli tylko rośliny będą dobrze dobrane do specyficznych warunków, które panują w szkle, będą długowieczne mimo braku pielęgnacji, można także liczyć na ich równomierny i dość szybki rozwój.
Doniczkowe kwiaty w szkle krok po kroku
Jakie kwiaty w szkle?
Dekoracje w szklanych naczyniach z roślin mogą być naprawdę piękne. Ich wyjątkowość polega na tym, że każda może być inna i wyglądać inaczej. Uprawa roślin w szkle nie jest wcale trudna. Sprawdzą się tam liczne kwiaty doniczkowe. Najczęściej dobiera się je tak, by były różnych wysokości i kolorów, by kompozycja była naprawdę bardzo oryginalna. Może przypominać leśny krajobraz lub obrośnięte sukulentami murki w gorących częściach globu.
W szklanych naczyniach można uprawiać bardzo wiele różnych roślin. Najczęściej wybiera się rośliny doniczkowe, zwłaszcza ich karłowate odmiany, które nie będą zajmowały za dużo miejsca. Warto znaleźć trochę przestrzeni dla sukulentów. Poleca się rośliny, które lubią wilgotne środowisko i nie są szczególnie ekspansywne. Najczęściej są to gatunki także o niewielkim lub niezbyt głębokim systemie korzeniowym, ponieważ w szklanych naczyniach nie ma za wiele miejsca. Oczywiście nie można zapomnieć o mchu – to podstawa. Zasadzenie mchu gwarantuje, że woda nie będzie odparowywać. Jeśli decydujesz się samodzielnie zrobić kompozycje z kwiatów w szkle, koniecznie pamiętaj o kamieniach czy muszlach, które są najlepszą dekoracją.
Uprawa roślin w szklanym naczyniu
Uprawa kwiatów rosnących w szklanych naczyniach nie jest skomplikowana. Różni się w zależności od tego, czy masz las w słoiku zamkniętym, czy po prostu w szklanej misie. Ogródki w szkle otwarte podlewa się i nawozi praktycznie tak samo jak rośliny doniczkowe rosnące na parapecie czy półkach. Trzeba tylko uważać z ilością wody. Niestety szkło nie przepuszcza jej w żaden sposób, woda praktycznie nie może odparować, co może prowadzić do gnicia korzeni. Przez to uprawa wymaga trochę spostrzegawczości i uwagi.
Kompozycje roślin w naczyniu zamkniętym korkiem uprawia się trochę inaczej. Wewnątrz słoika panuje specyficzny mikroklimat. Jest wilgotno, a woda ciągle paruje i skrapla się, więc rośliny jakby non stop są podlewane. Dlatego najczęściej podlewa się kwiaty doniczkowe, jeśli zauważysz, że coś się z nimi dzieje. Najczęściej widać to po kondycji mchu – jeśli brązowieje, rośliny mają za mało wody. Jeśli natomiast marnieje, ale na ścianach słoika widać skraplającą się wodę, wilgoci jest za dużo. Trzeba nieco uchylić korkową zatyczkę na kilkanaście minut i trochę przewietrzyć rośliny. Sprawdź także ten artykuł: Sukulenty w szkle - odmiany, sadzenie, kompozycje, porady.
Kwiaty w szkle – przegląd roślin
Najpopularniejsze rośliny do szkła
Wybierając kwiaty w szkle przede wszystkim trzeba pamiętać o mchu. To on zatrzymuje wilgoć w podłożu. A do tego mech pięknie wygląda. Wybiera się zwłaszcza mchy torfowe, które można kupić w wielu różnych sklepach ogrodniczych. Dzięki niemu żywe kompozycje roślinne wyglądają jak prawdziwy las.
Poza tym można poszukać bardzo wielu różnych gatunków. Najczęściej stosuje się rośliny niskie lub odmiany miniaturowe. Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do uprawy w szkle to skrzydłokwiat, pilea i fitonia.
Skrzydłokwiat jest niewielką rośliną, która ma delikatne, cienkie liście, ostro zakończone i mocno wydłużone. Ładnie kwitnie – wytwarza jasnozielone lub białe kwiaty obrazkowe, bardzo charakterystyczne. Skrzydłokwiat uchodzi za roślinę o minimalnych wymaganiach, dlatego dobrze sprawdzi się w szklanym naczyniu. Warto wiedzieć, że w uprawie tradycyjnej regularne podlewanie skrzydłokwiata jest bardzo istotne. W zamkniętym słoiku roślina nie będzie się jednak domagać wody – wysoka wilgotność powietrza jest dla niego idealnym środowiskiem.
Fitonia natomiast to bardzo dekoracyjna roślina. Sadzi się ją, ponieważ jest kolorowa. Jej zielone, ciemnozielone lub prawie czarne liście są ozdobione plamkami i żyłkami w różowym i czerwonym kolorze. Bardzo się wyróżnia. Fitonia jest niewielka. Jej uprawa w tradycyjnych warunkach może nie jest trudna, ale wymaga sporo wody i wilgoci. W słoiku ma je zapewnione.
Pilea, znana bardziej jako pieniążek, wygląda jak miniaturowe drzewko z liśćmi w kształcie monet. Jej karłowate odmiany są zachwycające, warto więc poszukać miejsca wśród mchu w swoim ogrodzie w słoiku i ją tam wsadzić. Będzie ciekawym aspektem dekoracyjnym.
Rośliny doniczkowe do szkła
W słoiku mogą znaleźć się zarówno mniej, jak i bardziej wymagające rośliny. Warto wziąć pod uwagę między innymi orchidee. Zwykłe storczyki Phalaenopsis dobrze sprawdzą się w uprawie słoikowej. Nie muszą rosnąć w podłożu, ich korzenie czerpią wodę, także z powietrza, więc świetnie się sprawdzą.
Na uwagę zasługuje także trzykrotka. To roślina o ciemnozielonych liściach z fioletowymi obwódkami. Innym gatunkiem o niezwykle ciekawych liściach jest peperomia. Ma mnóstwo różnych gatunków i odmian, często także kolorowych. Ładnie się prezentuje w takiej kompozycji, ponieważ jej liście mają często wyjątkowa fakturę i strukturę, co jest widoczne. W słoiku warto posadzić także paproć. Paprocie to typowe rośliny lasów – uwielbiają cień i wilgoć, więc szkło to dla nich najlepsze stanowisko.
W takich kompozycjach niezwykle prezentują się rośliny wiszące, jak na przykład bluszcz pospolity Hedera. Jest to roślina pnąca, a posadzona na wysokości pięknie się prezentuje zwisając. Wiszące rośliny wbrew pozorom sprawdzą się nie tylko w otwartych słoikach. Bluszcz może pięknie wić się po podłożu, prezentując swoje wspaniałe liście. Niektóre miniaturowe odmiany mają na blaszkach wyjątkowo ciekawe ozdoby, paski i plamki w jasnych lub bardzo ciemnych odcieniach zielonego albo nawet białe. Inne kwiaty doniczkowe, jak sukulenty czy fikusy, także dobrze sprawdzą się w uprawie w szkle. Dzięki temu można stworzyć wspaniałe ogródki w dekoracyjnych pojemnikach