Kwiaty wieloletnie - które rośliny wieloletnie warto wybrać do domu i ogrodu

Kwiaty ogrodowe występują w wielu odmianach. Część z nich to rośliny jedno lub dwuletnie. Nic, więc dziwnego, że dość szybko przemijają i trzeba sadzić je na nowo. Dla wielu osób jest to dość uciążliwe. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będą rośliny wieloletnie. Tu jednak pojawia się pewne pytanie. Które kwiaty wielosezonowe są najlepsze do ogrodu, na działkę i do domu?

Kwiaty wieloletnie

Zanim padnie odpowiedź na wcześniej zadane pytanie, należy coś wyjaśnić. Kwiaty wieloletnie to rośliny rozwijające się na jednym stanowisku dłużej niż dwa lata. W trakcie swego życia wielokrotnie wytwarzają nasiona. Ich charakterystycznymi cechami są też niezdrewniałe części nadziemne. Do tego składają się z cebul kwiatowych, bulw lub kłączy znajdujących się pod ziemią. Kwiaty wielosezonowe zazwyczaj dobrze sobie radzą w trudnych warunkach klimatycznych. Z tego względu można na nie natrafić w wysokich górach oraz tundrze.

Do kategorii opisanej powyżej zaliczają się piwonie. Te wiosenne kwiaty zyskały tytuł królowych ogrodów. Ich uprawa nie przysparza żadnych trudności. Do naszego kraju przywędrowały z Ameryki Północnej i Azji. Oprócz pięknego wyglądu ich zaletą jest to, że wykazują odporność na mróz.

Piwonie świetnie nadają się do ogrodu i na działkę. Są w stanie wyrosnąć na kilku odmianach gleby, z pewnymi ważnymi wyjątkami. Piwonie nie tolerują ziem podmokłych, zbyt duża ilość wilgoci powoduje choroby grzybowe. Podłoża lekkie są do zaakceptowania, lecz na nich roślina nie będzie bujnie kwitła. Te kwiaty ogrodowe najbardziej lubią gleby piszczysto-gliniaste i świetnie nasłonecznione stanowiska.

Katalog kwiatów nie będzie kompletny bez malwy. Jest to bardzo dostojny i reprezentacyjny kwiat. Malwa występuje w wielu ciekawych odmianach, różowe, figolistne i pomarszczone to najpopularniejsze z nich. Charakteryzują się dużymi kwiatami w bogatej palecie kolorystycznej.

Trzeba wiedzieć, że malwy to nie wiosenne kwiaty, a kwiaty letnie. Na kwitnienie należy poczekać do lata. Sadzenie nie sprawia żadnych problemów, tę czynność można wykonywać od maja do lipca. Sadzonki umieszcza się w ziemi na głębokości około 2 cm.

Katalog kwiatów ogrodowych

Piwonie i malwy to tylko pierwsze pozycje wypełniające katalog kwiatów wieloletnich. Kolejną propozycja na działkę i do ogrodu jest hortensja ogrodowa. To rośliny wieloletnie bardo cenione przez hodowców tak zawodowych jak i amatorskich. Występują w kilku ciekawych odmianach, mogą być pnące lub przybierać formę krzewu. Wydają bardzo ładne, wysokie kwiaty i duże, mięsiste liście. Hortensje w okresie kwitnienia przybierają białe, różowe lub czerwone barwy.

Hortensje to kwiaty wielosezonowe, które sadzi się końcem kwietnia lub początkiem maja. Najlepiej rozwijają się na nasłonecznionych i wilgotnych stanowiskach. Wymagają też odpowiedniej ziemi, powinna mieć pH od 5,5 do 6. Dużą wagę przykłada się do techniki sadzenia hortensji. Rośliny umieszcza się w dołku o średnicy od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów. Jego głębokość to z kolei czterdzieści, pięćdziesięciu centymetrów.

Konwalie to również bardzo popularne, wiosenne kwiaty ogrodowe. Wyróżniają się uroczymi, białymi kwiatuszkami w kształcie dzwoneczków. Całości dopełniają duże, ciemnozielone liście. Jedna z odmian, konwalie majowe, wydzielają bardzo przyjemny i intensywny zapach.

Konwalie wiosenne świetnie nadają się na działkę i do ogrodu. Rozwijają się najlepiej, gdy są zebrane w grona liczące czasem do dziewiętnastu kwiatów. Cały swój urok prezentują w okresie kwitnienia, od maja do czerwca. Jedynym mankamentem może być fakt, że są to trujące rośliny. Zatem podczas uprawy i pielęgnacji należy zachować ostrożność.

Warte uwagi są jeszcze pewne kwiaty wiosenne, jednoznacznie kojarzące się z tą porą roku. Chodzi tu o sasanki zwyczajne reprezentujące rodzinę jaskrowatych. Ich naturalne środowisko to przede wszystkim środkowa części Azji oraz na górskie tereny Europy. W naszym kraju sasanki praktycznie nie występują w stanie dzikim. Na szczęście można hodować je w ogrodzie.

Znakiem rozpoznawczym sasanki są liście pokryte drobnymi włoskami. Kolejną wyróżniającą się cechą są urocze, dzwonkowate kwiaty. Na nich również znajdują się włoski o różnych kolorach.

Kwiaty wieloletnie w domach

Nie tylko kwiaty ogrodowe mogą przez wiele lat rosnąć na jednym stanowisku. Istnieją rośliny wieloletnie przeznaczone do uprawiania w domach i na balkonach - kwiaty doniczkowe. Przykładem są całoroczne fiołki, a konkretnie ich dwie wyróżniające się odmiany. Jest to fiołek alpejski i afrykański noszący też nazwę saintpaulia.

Te kwiaty wielosezonowe trzeba, co roku przesadzać. Tę komplikację rekompensuje ich piękny wygląd. Fiołki mają charakterystyczny, motylkowaty kształt. Obsypują się odgiętymi płatkami w kolorach białym, fioletowym, niebieskim, różowym lub czerwonym.

Fiołki alpejskie kwitną od listopada do lutego. Tymczasem odmiany afrykańskie są całoroczne. Warto też dodać, że fiołki to niewielkie rośliny lubiące półcieniste stanowiska.

Dobry katalog kwiatów musi zawierać rośliny wieloletnie rozwijające się na balkonach. Zatem w tym zestawieniu nie może zabraknąć begonii bulwiastych. Dobrze pielęgnowane okazy dorastają do około 30 cm wysokości. Cieszą się opinią roślin dekoracyjnych z uwagi na częste rozgałęzianie się. Kwitną od maja do późnej jesienie, są, więc niemal całoroczne.

Begonie bulwiaste to piękne byliny o różnorodnych płatkach. Równie ciekawe są ich błyszczące i mięsiste liście o wyróżniającym się, sercowatym kształcie.

Kwiaty wieloletnie przybierają najróżniejsze postacie. Niektóre gatunki są pnące, inne rozwijają się w krzewy. Mogą rosnąć w ogrodach, na działkach czy też w domach. Część zakwita w określonych porach roku, występują też okazy całoroczne. Różnice można wymieniać jeszcze długo. Zamiast tego warto skupić się na cechach wspólnych. Najważniejsze są szczególnie dwie. Pierwsza z nich to fakt, że opisywane rośliny będą przez lata rosły na jednym stanowisku. Druga to piękny i dekoracyjny wygląd każdego z wymienionych kwiatów. Tylko te dwa walory wystarczą by rozpocząć własną, wspaniałą uprawę.