Kwiaty wiosenne - katalog najpopularniejszych kwiatów wiosennych w Polsce

Zarówno astronomiczna jak i kalendarzowa wiosna rozpoczyna się w Polsce w drugiej połowie marca. Jeżeli aura na to pozwala w tym czasie pojawiają się pierwsze kwiaty wiosenne. Należą do nich kwiaty cebulowe, które są odporne na niskie temperatury. W tym artykule zostały wymienione najpopularniejsze w naszym kraju kwiaty wiosenne oraz informacje jak je sadzić i pielęgnować.

Wczesnowiosenne gatunki kwiatów

Pewne białe kwiaty wiosenne mogą zakwitać już w lutym a z pewnością pojawią się w marcu. Są powszechnie uważane za pierwszy zwiastun nadchodzącej odwilży. Te rośliny to śnieżyczki nazywane też przebiśniegami pospolitymi. Zazwyczaj rosą dziko w większych grupach, ale nic nie stoi na przeszkodzie by posadzić je w ogrodzie. Będą świetną dekoracją w czasie, gdy wiosna jeszcze nieśmiało daje o sobie znać.

Przebiśniegi to białe kwiaty wiosenne posiadające sześć działek kielicha, trzy z nich są zewnętrzne, zaokrąglone na szczycie. Charakteryzują się eliptycznym kształtem oraz śnieżnobiałym kolorem, zwykle rozkładają się szeroko na boki. Tymczasem działki wewnętrzne są krótsze, układają się na kształt rurki. Przebiśniegi sadzi się końcem lata, ewentualnie początkiem jesieni. Umieszcza się je glebie na głębokość około 5-10 cm. Mimo tego, że cebulki są mrozoodporne powinno się je wykopywać w czerwcu po przeschnięciu liści.

Te kwiaty wiosenne nie sprawiają właściwie żadnych problemów, są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Najważniejsze informacje to fakt, że wystarcza im zacienione lub częściowo zacienione stanowisko. Gleba powinna być żyzna, bogata w wilgoć i próchnicę oraz wykazywać odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do użyźniania ziemi kompostem, spulchniania, usuwania chwastów oraz przekwitłych kwiatów. Wszystko to daje znakomite rezultaty, gdy przyjdzie wiosna ogród będzie wyglądał zachęcająco.

Przebiśnieg to nie jedyna roślina reprezentująca wczesnowiosenne gatunki kwiatów. Gdyby w tym katalogu zabrakło krokusów, byłby to poważny błąd. Te kwiaty ogrodowe są też nazywane szafranem wiosennym i pojawiają się właściwie w tym samym czasie, co opisywane powyżej białe kwiaty wiosenne, na przełomie marca i kwietnia. Są to zimujące w ziemi bulwiaste rośliny sięgające 10-15 cm wysokości. Krokusy przybierają kielichowaty kształt a ich kwiaty występują w kolorach purpurowym, fioletowym, żółtym lub białym.

Szafran wiosenny sadzi się w dwóch terminach, jesienią od września do października lub wczesną wiosną zaraz po ustąpieniu mrozów. Cebulki należy umieścić w glebie na głębokości 6-10 cm w odstępach, co 10-15 cm, ponieważ tek kwiaty najlepiej wyglądają w większych grupach. Najbardziej lubią nasłonecznione lub półcieniste stanowiska. Preferowana ziemia jest żyzna, lekko kwaśna z dużą zawartością próchnicy i umiarkowaną wilgocią.

Podobnie jak inne wczesnowiosenne gatunki kwiatów, krokusy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Jeżeli opady są niewielkie konieczne będzie podlewanie w okresie wzrostu i kwitnienia. Warto też zadbać o odpowiednie nawożenie, w dwa do trzech tygodni od zasadzenia, najlepiej sprawdzają się mieszanki ze sporą ilością potasu i fosforu. To w zasadzie najważniejsze informacje o krokusach.

Rośliny wiosenne w Polsce

Wiosna to pora kwitnienia zawilców, te kwiaty wiosenne są bardzo popularne w Polsce. Najpiękniejszym z europejskich gatunków jest zawilec wielokwiatowy, kwitnie w kwietniu i maju. Jest w stanie osiągnąć nawet pół metra wysokości, jego płatki są białe lub różowe. Najlepiej przyjmuje się na wilgotnych wapiennych glebach. Optymalne stanowisko tej rośliny powinno znajdować się w półcieniu po drzewami. Warto też wspomnieć, że najlepiej rośnie w grupach.

Zawilce to rośliny wiosenne występujące w wielu odmianach, jedną z nich jest zawilec narcyzowaty. Podobnie jak gatunek opisywany powyżej posiada różowe lub białe kwiaty, wiosenne ogrody wyglądają dzięki niemu fenomenalnie.

Warto teraz podać podstawowe informacje odnośnie uprawy i pielęgnacji tych pięknych roślin.

Zawilce ogrodowe mają tendencję do głębokiego korzenienia się, nawet do siedemdziesięciu centymetrów. Ziemia, w której znajdą się sadzonki powinna być spulchniona i bardzo starannie odchwaszczona. Jak już wiadomo te różowe lub białe kwiaty wiosenne lubią rosnąć w grupach, dlatego sadzi się je co 10-25 centymetrów. Pielęgnacja do dwóch lat od posadzenia jest nieco uciążliwa. Wymaga dokładnego okrywania, na przykład grubą warstwą iglaków. Trzeba też pamiętać o obfitym podlewaniu i nawożeniu.

Ważne miejsce na liście najpopularniejszych kwiatów w Polsce zajmują tulipany. Co prawda nie są to wczesnowiosenne gatunki kwiatów, lecz właśnie wiosna to okres, w którym kwitną. Ich budowa jest bardzo prosta, składają się z kilku liści odziomkowych i przyłodygowych. Płatki mogą przybierać różne kolory, czerwone, różowe, białe czy żółte. Sadzi się je w dwóch terminach, może to być wiosna lub jesień, choć zalecany jest ten drugi termin, przełom września i października. Cebulki umieszcza się w ziemi na około 10 cm.

Tulipany najbardziej lubią gleby lekkiej, dość żyznej i przepuszczalne, ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Późniejsza pielęgnacja wymaga nieco uwagi, lecz nie sprawia większych trudności. Bardzo ważne jest podlewanie, musi być regularne a wodę przestaje się dostarczać po około pięciu tygodniach od przekwitania. Jeżeli podczas sadzenia ziemia była nawożona, później nie trzeba tego robić. Te podstawowe informacje powinny wystarczy na początek.

Inne popularne kwiaty wiosenne

Popularne rośliny wiosenne to też narcyzy, trzeba, zatem podać najważniejsze informacje o nich. Ich kwiaty są najczęściej żółte, lecz można też natrafić na kolory różowe, białe i pomarańczowe. Narcyz występuje w kilku odmianach takich jak chociażby trąbkowe i pełne. Niezależnie od podgatunku te żółte lub białe kwiaty wiosenne są bardzo łatwe w uprawie. Te kwiaty tolerują właściwie każdy rodzaj ziemi, problemy mogą pojawić się jedynie przy glebach jałowych, a także bardzo ciężkich i podmokłych. Najlepsze rezultaty pojawiają się na podłożu próchnicznym i wilgotnym.

Optymalny termin sadzenia narcyza rozpoczyna się w sierpniu i trwa do listopada. Cebulki umieszcza się w ziemi na różnych głębokościach, wszystko zależy od ziemi. Zasada jest taka, że im lżejsza gleba tym głębokość może być większa. W trakcie sadzenia cebulek, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, wynosi ona około 10-15cm. Chcąc by wiosna stała pod znakiem ładnie kwitnącego narcyza, dobrze jest późną jesienią zadbać o odpowiednie nawozy. Kwiaty narcyza pojawiają się w kwietniu i maju.

Narcyzy to kwiaty wiosenne, których pielęgnacja nie jest skomplikowana, kiedy przekwitnie należy usunąć uschnięte kwiatostany. Jest to wieloletnia roślina, więc cebulki nie wymagają wykopywania, lecz warto to zrobić raz na trzy lata. Następnie cebulkę warto zabezpieczyć środkiem przeciwgrzybicznym i we wrześniu ponownie umieścić w ziemi. Warto też pamiętać, że narcyzy to rośliny wiosenne, które tolerują obecność innych kwiatów. Dzięki temu możliwe staje się utworzenie pięknej kompozycji w ogrodzie.

Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze wiosenne i wczesnowiosenne gatunki kwiatów w Polsce. Były to gatunki cebulowe, lecz warto wiedzieć, że wiosna to czas pojawiania się kwiatów również na krzewach. Pierwsze pąki wypuszczają magnolie i rododendrony, w połowie kwietnia i na początku maja króluje migdałek, posiada piękne różowe kwiatuszki.

Rośliny wiosenne w Polsce

Kwiaty wiosenne można podzielić na dwie kategorie, wczesnowiosenne gatunki kwiatów i te, które pojawiają się później. Cały okres kwitnienia tych roślin można określić na przedział marzec, koniec maja. Należą do nich między innymi przebiśniegi, krokusy, narcyzy, tulipany, zawilce. Te kwiaty cebulowe są odporne na niskie temperatury, nie wymagają też skomplikowanej pielęgnacji. Ozdabiają ogród do czerwca lub lipca, następnie zamierają i przechodzą w okres spoczynku.

Posiadanie w ogrodzie któregokolwiek z tych kwiatów sprawia, że wiosna w Polsce staje się wspaniała i przede wszystkim piękna.

Dowiedz się też więcej na temat piwonii.