Kwiaty wiszące - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Wybierając jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie rośliny ogrodowe czy też doniczkowe, z pewnością natkniemy się na kwiaty wiszące, które są idealnym wyborem na tarasy czy nawet balkony. Kwiaty zwisające to doskonały wybór dla osób, które nie mają gdzie postawić kwiatów doniczkowych lub brak im miejsca do posadzenia kwiatów ogrodowych. Zobaczmy więc, jakie rośliny zwisające możemy uprawiać, jakie są ich odmiany, a także, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Kwiaty wiszące - o czym pamiętać przy zakupie
Kupno roślin zwisających jest popularne. Zanim jednak przystąpimy do zakupu kwiatów balkonowych, domowych, czy kwiatów tarasowych, powinniśmy dowiedzieć się, o czym pamiętać przy ich wyborze. W pierwszej kolejności dobieramy oczywiście odpowiedni gatunek rośliny. Tutaj musimy pamiętać o tym, ile miejsca potrzebuje nasza roślina. Jest to istotne, ponieważ niektóre gatunki roślin zwisających są bardzo ekspansywne, a co za tym idzie, potrzebują dużo miejsca do rozwoju. Co więcej, powinniśmy zadecydować, czy lepsza będzie dla nas roślina jednoroczna, czy wieloletnia. Oczywiście jednoroczne i dwuletnie rośliny mają swoje plusy i minusy.
Podczas wyboru roślin pamiętajmy o tym, by sprawdzić, w jakiej kondycji jest dany kwiat na balkon, taras, czy do domu. Właśnie dlatego powinniśmy skontrolować grubość i długość pędów, a także pokrój rośliny, kształt i rozmieszczenie liści oraz rozmieszczenie pąków i kwiatów.
Bardzo ważne jest sprawdzanie, czy roślina nie ma żadnych objawów chorobowych i oznak żerowania szkodników. Pamiętajmy, że wiele roślin jest podatne na działanie wełnowców, miseczników oraz przędziorka chmielowca. Warto wiedzieć, że niektóre kwiaty są źle pielęgnowane, przez co ich liście mogą być pożółkłe, uschnięte, a pąki kwiatowe mogą opadać. Takich roślin unikajmy.
Doniczkowe kwiaty zwisające - co warto o nich wiedzieć
Rośliny zwisające - poznajmy gatunki domowe
Kwiaty zwisające to przede wszystkim pnącza, które dzięki swoim wijącym łodygom, wąsom i liściom czepnym, korzeniom czepnym i haczykowatym kolcom, przystosowane są do wspinania się po różnego rodzaju podporach. Natomiast w momencie, gdy nie zapewnimy im tych podpór, nasza pnąca roślina stanie się rośliną zwisającą.
Wybór odpowiednich kwiatów zwisających może okazać się trudny, ze względu na szeroki wybór gatunków i odmian tych kwiatów. Wszystko zależy od tego, czy chcemy, by w naszym mieszkaniu zagościły rośliny ozdobne z liści, czy też rośliny kwitnące. Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiar.
Jednak do najbardziej popularnych roślin zwisających, które uprawiane są w domu, należą między innymi ozdobny z liści szparag pierzasty - Asparagus setaceus, który potocznie bywa nazywany jako asparagus, a także ozdobna z kwiatów hoja - Hoya. Do tych roślin zaliczana jest także trzykrotka - Tradescantia, kodonante - Codonanthe, czy zachwycająca kolumnea - Columnea. A może zainteresuje cię także ten artykuł o begonii zwisającej?
Kwiaty wiszące w domu - uprawa
Jeśli chcemy, by w naszym domu pojawił się kwiat zwisający, wtedy powinniśmy zadbać o to, by dowiedzieć się, jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja. Tutaj warto wspomnieć, że każdy gatunek może mieć inne wymagania, zatem przedstawione poniżej zasady mogą się nieco różnić w zależności od gatunku i odmiany rośliny.
Zdecydowana większość roślin zwisających potrzebuje do prawidłowego rozwoju ciepłego i jasnego stanowiska, natomiast nie pełnego nasłonecznienia. Pamiętajmy o tym, że im bardziej intensywne jest kwitnienie roślin, tym większe jest ich zapotrzebowanie na światło. Tak samo jest w przypadku roślin ozdobnych z liści, których liście wybarwiają się na różnego rodzaju kolory.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest podlewanie. Zasada tutaj jest bardzo prosta. Roślinom, które mają cienkie i bardziej delikatne liście, należy podawać większe ilości wody nawet co kilka dni, natomiast w przypadku roślin kwitnących i tych o grubych i mięsistych liściach, podlewanie może być wykonywane rzadziej. Ważne jest jednak regularne podlewanie, które sprawi, że woda będzie wystarczająco wilgotna. Dodatkowo zaleca się zraszanie liści, ale nie kwiatów.
Do tego wszystkiego poleca się również stosowanie nawozów w odstępach co 2-4 tygodnie, w zależności od rodzaju rośliny. Niezbędne będzie też usuwanie przekwitniętych kwiatów oraz starych liści. Warto podcinać także zbyt długie lub uszkodzone pędy. Dzięki temu kondycja rośliny będzie lepsza.
Kwiaty na balkon i na taras - jakie kwiaty balkonowe i kwiaty tarasowe są najbardziej polecane
Kwiaty na balkon i na taras - jakie ogrodowe gatunki wybrać
Kwiatów balkonowych jest bardzo wiele. Jeśli chcemy dobrać odpowiednie dla nas rośliny zwisające, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim dobierajmy rośliny tak, by ich wymagania dotyczące nasłonecznienia, były spełnione.
Kolejnym elementem jest wielkość rośliny. Nie zapominajmy, że im większa ekspansywność rośliny, tym większa powierzchnia będzie musiała być jej poświęcona. Jeśli informacje te są już przez nas sprawdzone, wtedy możemy przystąpić do wyboru konkretnego gatunku i odmiany.
Bardzo popularnymi kwiatami na balkon i taras są sutery - Sutera diffusa, które charakteryzują się drobnymi, ale bardzo obficie rozmieszczonymi na roślinie kwiatami. Kolejne popularne gatunki roślin zwisających to między innymi uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia, fuksja - Fuschia, komarzyca - Plectranthus, lobelia przylądkowa - Lobelia erinus, czy znana wszystkim pelargonia bluszczolistna - Pelargonium hederifolium.
Kwiaty balkonowe i kwiaty tarasowe - tworzenie kompozycji na balkonie i w ogrodzie
Różowe, białe, żółte, niebieskie kwiaty balkonowe i kwiaty w innych barwach na balkonie lub w ogrodzie, doskonale wyglądają na naszych tarasach i balkonach. Wiele osób decyduje się na tworzenie kompozycji z różowych, fioletowych, białych i niebieskich kwiatów balkonowych. Jednak zanim to nastąpi, warto się czegoś dowiedzieć.
Pamiętajmy, że dobór kompozycji nie jest wcale aż tak prosty. Warto tu pamiętać o tym, że nie zawsze starczy dobrać jedynie niebieskie kwiaty balkonowe z innego koloru kwiatami. Jest to bardziej złożony proces, w którym powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, zwłaszcza gdy rośliny mają być w jednym pojemniku.
W pierwszej kolejności musimy zorientować się, jakie wymagania dotyczące nasłonecznienia, a także podłoża mają wybrane przez nas rośliny. Pamiętajmy, że wymagania te powinny być takie same lub chociaż bardzo podobne, by rośliny dobrze się rozwijały. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić, jak wygląda ich pielęgnacja, a w tym i nawożenie.