Lagerstremia indyjska (bez południa) - wymagania, uprawa, pielęgnacja
Lagerstremia indyjska to bardzo atrakcyjne drzewo, którego sadzonki są dostępne do zakupu w sklepach ogrodniczych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego drzewa, powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania ma ta roślina i jak wygląda jej uprawa, w tym pielęgnacja i zimowanie. Warto wiedzieć, co zrobić z drzewem na zimę, ponieważ w innym przypadku często nie kwitnie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.
Skąd pochodzi lagerstremia indyjska?
Lagerstremia indyjska to drzewo, które należy do rodziny krwawnicowatych Lythraceae. Rodzina ta pochodzi z rzędu mirtowców i liczy w granicach 600-650 gatunków, które dzielą się na około 30 rodzajów. Najwięcej roślin z tej rodziny jest rozmieszczonych w równikowej strefie, ale ich zasięg sięga nawet do umiarkowanej strefy, nie licząc północnej części Euroazji, Ameryki Północnej i południowej części Australii i Ameryki Południowej.
Do krwawnicowatych zaliczane są rośliny zielne, drzewa i krzewy, które mają bardzo charakterystyczne czworoboczne młode pędy i łodygi. Ich liście zazwyczaj ułożone są naprzeciwlegle, ale zdarzają się również te ułożone skrętolegle i w okółkach. Liście krwawnicowatych są pojedyncze, a u wielu różnych przedstawicieli tej rodziny u nasady ogonków pojawiają się gruczołki. Kwiaty mogą być pojedyncze lub skupione i pojawiają się w różnych kwiatostanach. Owocem tych roślin jest jagoda lub torebka, która może być sucha lub mięsista.
Lagerstremia indyjska jest bardzo często spotykana również pod nazwą bez południa. Jej łacińska nazwa to Lagerstroemia indica. Popularnością cieszy się Lagerstroemia indica Purpurea, a także odmiana Violet. Drzewo to pochodzi z Azji, a dokładniej z Chin, Wietnamu, Tajwanu, Laosu i Kambodży. Obecnie uprawiany jest już w wielu krajach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych drzewach i krzewach ozdobnych?
Bez południa - cechy charakterystyczne
Bzy południa są drzewami, które dorastają do około 8 m wysokości. Ich korona jest szeroka i kulista, zarówno u gatunku, jak i u Lagerstroemia indica Purpurea, Violet i innych odmianach. Kora rośliny jest brązowo-beżowa, gładka, a na jej powierzchni widoczne są czerwonawe smugi, szczególnie widoczne na starszych okazach, nie na sadzonkach.
Lagerstremia indyjska ma bardzo atrakcyjne ulistnienie. Jej liście są bardzo małe, owalne, pojedyncze, a jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Z kolei kwiaty zebrane są w wiechy, osiągające nawet do 20 cm długości. Wyrastają one na szczytach pędów. Pojedyncze kwiatki są 5-płatkowe i mogą być one w barwach białych, różowych, czerwonych i purpurowych. Mają one pofałdowane brzegi i rurkowatą nasadę. Jeśli drzewo nie kwitnie, nie jest już tak bardzo atrakcyjne, ale mimo to i tak zachęca swoim wyglądem.
Warto wiedzieć, że to drzewo ozdobne uważane jest za jedną z najdłużej kwitnących roślin, ponieważ czas kwitnięcia sięga aż 120 dni, czyli 4 miesięcy. Pora kwitnienia zaczyna się wczesną wiosną, a kończy się późną jesienią. Ta wieloletnia roślina bardzo często uprawiana jest w śródziemnomorskich krajach, ale również w strefach klimatu umiarkowanego od 6 do 11.
Uprawa w Polsce, ale nie tylko, prowadzona jest głównie z bardziej ozdobnych kultywarów, tak samo, gdy uprawiana jest jagoda kamczacka. Oznacza to, że do uprawy wybierane są odrębne, jednorodne, ale trwałe odmiany uprawne i hodowlane, które wyróżniają się nieprawdopodobnymi walorami estetycznymi i użytkowymi. Kultywary te zostają przeważnie uzyskiwane w wyniku różnorodnych zabiegów hodowlanych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie tulipanowca amerykańskiego.
Lagerstremia indyjska - uprawa, pielęgnacja i zimowanie
Zanim w naszym ogrodzie pojawi się Lagerstroemia indica Purpurea, Violet, czy też inna odmiana tego drzewa, warto dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące stanowiska, pielęgnacji, zimowania i uprawy ma bez południa. Pamiętajmy, że źle posadzone sadzonki mogą nie kwitnąć.
Co do wymagań, nie są one duże, ponieważ lagerstremia zwyczajna jest łatwa w uprawie. Dodatkowo na zimę przy starszych roślinach nie trzeba wykazywać się bardzo dużą ostrożnością, bo wytrzymuje ona mrozy nawet do -20oC, lecz praktykując uprawę w donicy, musimy liczyć się z tym, aby przenieść ją zimą do widnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosić będzie 0-10oC.
Ważnym zagadnieniem jest również przycinanie drzewa zimą, co spowoduje stymulację wzrostu, a także wiechowate kwiatostany będą się lepiej wybarwiały. Bardzo pozytywną cechą tej rośliny jest odporność na cięcie, dzięki czemu możemy z niej uformować bonsai. Pamiętajmy jednak, że sadzonki powinny być sadzone do mieszanki torfu z piaskiem i ziemią liściową, odpowiednio w stosunku 3:1:0,5. Pozytywnie wpłynie na nie również doświetlanie specjalną lampą sodową w kolorze żółtym.
Przed zakupem sadzonek warto zapoznać się z możliwościami zakupu różnych kultywarów tego drzewa. Poznamy dzięki temu cechy charakterystyczne każdego z nich i łatwiej będzie nam dopasować je do stylu naszego ogrodu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, jeśli prowadzimy swój ogród w stylu japońskim, minimalistycznym, geometrycznym, czy innym. Dodatkowo poprzez połączenie ze sobą kilku kultywarów będziemy mogli stworzyć nieprawdopodobne efekty kolorystyczne i pokrojowe, ponieważ rośliny te występują zarówno w dużych odmianach, ale także w odmianach karłowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o judaszowcu kanadyjskim?