Łąka kwietna – zakładanie krok po kroku. Czy to trudne?

Czym jest łąka kwiecista? Jakie są o niej opinie?

Kwitnąca łąka kwiatowa, jak nazwa wskazuje, w przeważającej części składa się z kwiatów. Jest ona zatem podobna do zwykłej łąki, tyle że urozmaicona o kolorowe kompozycje kwiatowe. Jest też z reguły wieloletnia, co pozwala na jej uprawę przez wiele lat. Mówi się, że raz założona łąka kwiatowa będzie mogła ozdabiać ogród czy podwórko nawet do końca życia właściciela. Wiele zależy oczywiście od mieszanki nasion, którą zdecydujesz się posiać. Niektóre z nich zawierają bowiem konkretne gatunki roślin, które kwitną np. sezonowo. To mieszanka nasion decyduje również o wysokości kwiecistej łąki – może być ona zatem wysoka lub niska. Na jakąkolwiek się nie zdecydujesz, każda z nich pozwoli jednak na urozmaicenie krajobrazu i podkreślenie uroku posesji – nie tylko tej, która zaaranżowana została na styl naturalistyczny, ale też nowoczesny. Dzika łąka wzorowana jest na zbiorowiskach roślinnych, które występują w naturze. Potrafi więc świetnie wkomponować się w dosłownie każdą aranżację.

W sklepie możesz kupić albo gotowe nasiona (mieszanki), albo zestawy nasionek, które pochodzą ze zbiorowisk naturalnych i można wykorzystać je tak, aby uzyskać konkretny typ kwiecistej łąki. Możesz też spróbować samodzielnie pozyskać nasiona potrzebne do wysiania wymarzonej kwiecistej łąki, jednak będzie to długotrwały i z całą pewnością bardzo męczący proces. W którym miejscu ogrodu sprawdzą się polskie łąki kwiatowe? Właściwie… wszędzie! Łąkę kwietną możesz wysiać zarówno w kompozycji typowo wiejskiej, jak i współczesnej, a więc modernistycznej. Nie ma większych ograniczeń co do miejsca, w którym wysiać możesz taką łąkę. Właśnie dlatego warto wdrożyć się w temat łąki kwietnej, procesu jej zakładania oraz pielęgnacji.

Którą łąkę kwiatową kupić? Czy rośliny z marketu to dobry wybór?

W sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach lub niektórych marketach można kupić mieszanki różnych nasion, dzięki których posianiu wyhodować będziesz mógł piękną łąkę kwietną. Mieszanki te produkowane są w różnych rodzajach i różnią się od siebie zazwyczaj rodzajem roślin, a także kolorami, wysokością czy okresem kwitnienia kwiatów. Możesz zdecydować się na mieszanki nasion takie, jak:

  • Z pachnącymi kwiatami – polska łąka kwietna to łąka o… pięknym zapachu. Na taką mieszankę nasion warto zdecydować się, gdy planujesz spędzać dużo czasu na relaksowaniu się i odpoczywaniu na łące. Zapach łąki na pewno pozwoli wyciszyć się i nabrać energii na kolejne dni. Warto zadbać o to, by w mieszance nasion znalazła się cudownie pachnąca np. maciejka i rezeda.
  • Przeznaczone dla owadów – mieszanka nasion może być wieloletnia albo jednoroczna. Ważne jednak, by w przypadku takich nasion dobierać kwiaty przyciągające pszczoły bądź inne owady, które będą mogły te kwiaty zapylić. Warto pamiętać o tym, że pomaganie pszczołom poprzez tworzenie dla nich sprzyjających warunków środowiskowych jest w dzisiejszych czasach szalenie ważne. Bez pszczół, których jest już coraz mniej na świecie, cywilizacja ludzka może zginąć. Dlatego zadbaj o to, by kwiatowa łąka wypełniła się złocieniami, koniczyną, facelią i chabrami.
  • Szybkie w wysiewie – dzięki takiej mieszance będziesz mógł uzyskać przepiękną łąkę już nawet kilka tygodni po wysianiu nasion. Zapomniałeś przygotować łąkę na wiosnę? A może roślinki w ogrodzie przekwitły i masz wolne miejsce na posianie nowych? Nic prostszego! Wystarczy, że skorzystasz z mieszanek roślin jednorocznych, np. smagliczki, lepnicy i aksamitki.
  • Idealne dla motyli – jeżeli zdecydujesz się na posianie takich kwiatów, jak facelia, mak, goździk albo ostróżka, z całą pewnością przyciągniesz do swojego ogrodu kolorowe motyle. Łąka kwiatowa tego typu zapewni pożywienie i schronienie nie tylko motylom, ale też innym pożytecznym owadom.
  • Dzika łąka – w przypadku takiej mieszanki nasion rośliny będą zróżnicowane. Będą więc różniły się od siebie np. wysokością, czasem kwitnienia, kolorem albo formą. Każda z roślin, które wyrosną z zakupionych nasionek „dzikiego” rodzaju, występuje w środowisku naturalnym. Dlatego też możesz wysiać je na dosłownie każdej glebie.

Niektórzy zastanawiają się, czy rośliny z marketu to dobre rozwiązanie. Otóż jak najbardziej możesz zakupić mieszanki nasion ze sklepu! Zwłaszcza że w dużych marketach bardzo często można dostać je o wiele taniej, niż np. w kwiaciarni albo specjalistycznym sklepie ogrodniczym. Warto jednak przed zakupem poczytać sobie więcej o ich wymaganiach. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób zadbać o swoją kwiecistą łąkę. Jakie robaki można przynieść z kupionymi roślinami z marketu? Na szczęście, pojawienie się robaków w zamkniętych opakowaniach jest bardzo mało prawdopodobne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych roślinach miododajnych?

W jaki sposób założyć łąkę kwietną? Sprawdzone sposoby na kwitnącą łąkę

Zakładanie łąki kwietnej – to warto wiedzieć!

Łąkę kwietną możesz założyć od nowa, a więc zupełnie po swojemu. Będziesz wówczas odpowiedzialny za każdy etap powstawania takiej łąki. Nie chcesz zaszkodzić roślinom, które dopiero posiałeś? Założenie kwiecistej łąki od samego początku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem! Teren trzeba będzie jednak uprzednio przekopać (lub przeorać, w zależności od wielkości powierzchni) i wyczyścić. Dopiero później nasiona się wysiewa, zabezpiecza i podlewa.

Łąka kwietna na tle lasu z kolorowymi kwiatami rudbekii, onętków oraz innych drobnych kwiatów, a także rodzaje roślin, wysiew, pielęgnacja oraz uprawa
Jak zrobic łąkę kwietną, czyli łąka kwietna krok po kroku, rodzaje kwiatów, wysiew, pielęgnacja oraz porady

Możesz również przestać kosić trawnik i dosiać te kwiaty, które chciałbyś posiadać na swojej wymarzonej kwietnej łące. W tym jednak przypadku może dojść do sytuacji, że kwitnące kwiaty zostaną „przygaszone” przez inne rośliny. Gdy trawnik rośnie bardzo powoli i słabo, końcowy efekt powinien być satysfakcjonujący. Jest to jednak w dalszym ciągu łąka, którą uzyskać można metodą prób i błędów – nie zaś pewniak, jak w przypadku łąki zakładanej od nowa.

Zakładanie łąki kwietnej krok po kroku

Łąka kwietna nie wymaga ani specjalnego podłoża, ani skomplikowanej pielęgnacji czy nawożenia. Nie powinno się jej też zbyt często kosić, bo kwiecista łąka z założenia ma być po prostu dzika – czyli dokładnie taka, jak w naturze. Zakładając raz łąkę kwietną, będziesz mógł cieszyć się nią prawdopodobnie przez resztę życia. Ewentualnie po kilku sezonach zrobić będziesz mógł dosiewkę – również wtedy, gdy będziesz chciał urozmaicić swoją łąkę. Oto najważniejsze kroki, które należy wykonać w celu poprawnego wysiania łąki kwietnej:

  1. Najlepiej założyć łąkę kwietną wiosną, przy czym najważniejsza będzie uprawa podłoża. Podłoże, mimo że nie ma jakiś specjalnych wymagań co do jakości, powinno być dla łąki kwiatowej odpowiednio przygotowane. Dlatego też poleca się usunięcie starych roślin, przekopanie i zaoranie terenu. Możesz to robić np. trzy razy co tydzień.
  2. Następnie należy wyrównać teren, by przygotować go do siewu. Równa powierzchnia będzie zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza do wysiania w niej mieszanek nasion.
  3. Na tym etapie należy dokładnie wysiać nasiona. Zrób to jednak bardzo ostrożnie, pamiętając o tym, żeby siać nasiona równomiernie. Oczywiście nie da się tego zrobić od linijki, jednak możesz np. wymieszać nasiona z wypełniaczem (jak piasek), który powiększy drobne i ledwo widoczne nasionka. Takie nasiona bez problemu wysiejesz później ręcznie bądź przy użyciu siewnika.
  4. Nasiona trzeba delikatnie zagrabić, aby je zabezpieczyć np. przed wywiewaniem, wyskubywaniem przez ptaki lub wysuszeniem się.
  5. Wysiane nasiona powinno się delikatnie podlać – jednak tak, by z zaoranej ziemi nie zrobiło się błoto, które przypadkowo może wypłukać z gleby wszystkie ziarna. Należy tak przygotowaną łączkę podlewać każdego dnia przez ok. trzy tygodnie.

Jak kosić łąkę kwietną? O czym należy pamiętać?

Jeśli dobrze dobierzesz rośliny do swojego ogrodu, nie będziesz musiał później często podlewać czy nawozić łąki. Wystarczy raz na jakiś czas delikatnie zrosić ją wodą. Niektórzy ogrodnicy polecają jednak regularnie kosić łąkę – choć i w tym przypadku wiele zależy od tego, co posiałeś w ziemi. Zawsze możesz podzielić łączkę np. na kilka mniejszych fragmentów i kosić te z nich, które będą wymagały tego typu zabiegu pielęgnacyjnego. Pierwszy raz zaleca się skosić łąkę pod koniec czerwca do wysokości ok. 10 cm, a później kosić ją kilka razy aż do późnej jesieni – zwłaszcza gdy łąka najpiękniej prezentować się ma wiosną. Kiedy łąka będzie jednak kwitła głównie latem, skoś ją do połowy czerwca, a następnym razem dopiero w okolicy października. Suchą łąkę z wolno rosnącymi roślinami kosi się z kolei dopiero na początku jesieni.

To fakt, żadna roślina nie prezentuje się pięknie, gdy przekwitnie. Opinie ogrodników w tej kwestii są dokładnie takie same. W przypadku łąki kwietnej nie powinieneś jednak takich roślin ścinać! Poczekaj, aż nasiona z przekwitłych kwiatów same się rozsieją – właśnie to sprawi bowiem, iż łąka kwietna odrodzi się kolejnego roku! Gdy skosisz łąkę przed zalecanym terminem, niestety sam narobisz sobie dodatkowej pracy. W kolejnym sezonie będziesz musiał bowiem jeszcze raz dosiać niektóre gatunki ozdobne. A co, gdy któryś z nich już się nie przyjmie? Właśnie dlatego bardzo ważne jest trzymanie się terminów i regularności w koszeniu łąki kwietnej.

ikona podziel się Przekaż dalej