Lampy ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie, porady, LED i nie tylko

Lampy ogrodowe spełniają kilka ważnych funkcji w przestrzeni koło domu. Dlatego odpowiedni ich wybór jest bardzo ważny. Oświetlenie zewnętrzne ma na celu nie tylko umożliwienie poruszania się po zmroku po posesji i ogrodzie, ale również powinno stanowić integralną część architektury krajobrazu. Dobre projekty ogrodów zawsze uwzględniają wygląd po zapadnięciu zmroku, a oświetlenie jest tu nieodzownym elementem. Dlatego ważne jest aby lampy ogrodowe nie tylko dawały odpowiednią ilość światła ale również stanowiły dekorację. Poznajmy rodzaje lamp do ogrodu i dowiedzmy się jak przy ich pomocy zaaranżować przestrzeń wokół domu.

Przegląd rodzajów lamp ogrodowych

Obecnie dostępne na rynku lampy ogrodowe mają przeróżne kształty i design. Lampa ogrodowa może być wykonana z rozmaitych materiałów. Mamy do wyboru lampy ogrodowe stojące, wpuszczane w nawierzchnię oraz wiszące. Oświetlenie zewnętrzne powinno współgrać z przestrzenią ogrodową i pasować aranżacyjnie do całości architektury ogrodu. Więcej na temat projektów ogrodów i dopasowanego do nich oświetlenia przeczytasz też tu.

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy słupki, kule, kinkiet ogrodowy, lampy nawierzchniowe oraz reflektory. Lampa ogrodowa stojąca występuje na rynku jako słupek, latarenka oraz kandelabra. Słupki służą jako oświetlenie ogrodu do umieszczenia na podłożu. Są różnej wysokości, mogą być bardzo niskie - wtedy służą do oświetlania ścieżek w ogrodzie. Bardzo wysokie słupki to po prostu latarnie, które najczęściej są wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Jednak istnieją na rynku również latarnie ogrodowe.

Innym rodzajem oświetlenia zewnętrznego jest kinkiet ogrodowy. Kinkiet ogrodowy służy do zawieszenia na ścianie budynku. Może stanowić oświetlenie wejścia do domu, oświetlenia tarasu lub balkonów. Kinkiet ogrodowy bywa wyposażany w czujnik ruchu aby włączał się tylko wtedy kiedy istnieje taka potrzeba. Czujnik ruchu jest szczególnie pożądanym rozwiązaniem przy wejściu do domu.

Kinkiet ogrodowy może posiadać także czujnik zmierzchu. Gdy zapada zmrok lampa włącza się w sposób automatyczny.

Kolejnym rodzajem lamp zewnętrznych są reflektory. Reflektorowe oświetlenie zewnętrzne daje możliwość skierowania strumienia światła na konkretną przestrzeń czy obiekt koło domu czy w ogrodzie. Reflektory są mocne, światło w nich jest skupione na konkretnym obiekcie w zależności od kąta padania.

Oświetlenie ogrodowe występują na rynku również w formie lamp nawierzchniowych. Jest to najczęściej płaska lampa ogrodowa którą wbudowuje się w nawierzchnię. Można je zainstalować na schodach, alejkach ogrodowych oraz w zależności od wytrzymałości mechanicznej również na podjeździe.

Jeszcze ważniejszym podziałem niż opisany powyżej jest podział na lampy ogrodowe o zasilaniu stałym oraz solarnym. Lampy ogrodowe stałe są to lampy elektryczne czyli zasilane z instalacji domowej. Najczęściej jest to instalacja podziemnych kabli, którą powinien zamontować specjalista elektryk.

Lampy ogrodowe stojące elektryczne to inwestycja, która powinna być dobrze zaplanowana i przeprowadzona. Taka decyzja jest obliczona na lata więc warto ją dobrze przemyśleć.

Innym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie solarne. Lampy ogrodowe solarne są ekologiczne i łatwe w montażu. Posiadają ogniwa słoneczne. Oświetlenie ogrodowe solarne są ładowane poprzez promienie słoneczne w ciągu dnia. Energia słoneczna ładuje akumulator, który po zmierzchu zasila lampę. Lampy ogrodowe solarne świecą po zmroku przez różny czas. W zależności od stopnia naładowania będzie to od zaledwie dwóch godzin do nawet kilkunastu.

Coraz bardziej popularne stają się lampy ogrodowe solarne LED. Lampy tego typu są wyposażone w żarówki LED. Są bardzo łatwe w montażu. Lampy ogrodowe solarne najczęściej wbija się w ziemię lub mocuje na specjalnym stojaku czyli podstawie.

Na rynku dostępny jest również pewien wybór lamp halogenowych. Halogen naświetlacz posiada ruchome elementy i podobnie jak reflektor może oświetlać pod różnym kątem. Wodoszczelne lampy tego typu są wykorzystywane w ogrodach oraz przy wejściach na posesję. Halogen naświetlacz bywa najczęściej wykonywany z aluminium. Występuje z LED.

Kolejnym kryterium podziału jest materiał z którego została wykonana lampa do ogrodu. W sklepach dostępne są lampy ogrodowe aluminiowe, żeliwne, ze stali nierdzewnej, jak również wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Żeliwne lampy ogrodowe stojące są masywne i stosunkowo rzadko wykorzystywane w przydomowej przestrzeni. Mają tendencje do korodowania.

Lampy ogrodowe stojące i wiszące wykonane z tworzyw sztucznych, na przykład z plastiku czy poliwęglanu są obecnie bardzo wytrzymałe i odporne na warunki panujące na zewnątrz budynku. Występują w różnych kształtach i kolorystyce. Na rynku mamy lampy ogrodowe kule, sztuczne skały czy lampy w kształcie kwiatów.

Nowoczesne lampy ogrodowe powstają również z aluminium. Jest to materiał trwały i odporny na zmienną pogodę. Lampy ogrodowe stojące wytwarzane z aluminium, charakteryzują się estetycznym wyglądem. Często są lakierowane lub anodowane więc dostępne są w różnej kolorystyce.

Lampy ze stali nierdzewnej charakteryzują się elegancją, trwałością i solidnością wykonania. Ten materiał cieszy się również zaufaniem klientów, dużo większym niż plastik czy aluminium.

Ile kosztują lampy ogrodowe różnego typu?

Dla wszystkich tych, którzy poszukują oszczędności i ekologii powstała niezliczona ilość modeli lamp solarnych. Lampy ogrodowe solarne to zerowe koszty eksploatacyjne oraz łatwość i prostota montażu. Lampy tego typu są odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych i występują w wielu różnych odsłonach wzorniczych.

Lampa ogrodowa solarna posiadają bardzo dużo atutów. Można je umieszczać wzdłuż chodników czy podjazdów a także obok alejek ogrodowych i tarasów. Mogą z powodzeniem oświetlać również bramkę czy wejście do domu.

Lampy solarne występują na rynku jako lampy stojące. W asortymencie wielu sklepów odnajdziemy również solarny kinkiet ogrodowy. Droższe modele posiadają dodatkowo czujnik ruchu, tak więc światło zapala się tylko w razie potrzeby.

Lampy ogrodowe solarne można nabyć w sklepach i salonach oświetleniowych, również on-line. Ich ceny rozpoczynają się kwotą zaledwie 30 złotych i w zależności od materiału wykonania, wymiarów, wzornictwa i innych zmiennych dochodzą do kilkuset złotych.

Jednym z interesujących modeli jest lampa solarna LED 3302 firmy Globo. Jej cena to 30 złotych. Jest to lampa ogrodowa wykonana z plastiku w kolorze szarym. Jej kształt imituje skałę więc doskonale wpasuje się w aranżację ogrodu. Lampa Globo działa na żarówki LED. Lampa świeci do ośmiu godzin.

Inną propozycją jest lampa stojąca (solarna LED) słupkowa Sunny PIR. Wyglądem przypomina mini latarnię. Jest bardzo estetycznie i stylowo wykonana. Jej cena to 130 złotych. Posiada czujnik ruchu. Po rozpoznaniu ruchu lampa włącza się na około 50 sekund (oczywiście tylko po zmroku). Lampa została wykonana ze stali szlachetnej w kolorze srebrnym. Posiada żarówkę LED.

Lampy ogrodowe solarne ma w swojej ofercie również Philips. Świetnym modelem tego producenta jest kinkiet ogrodowy DUSK z LED. Jego cena to 320 złotych. Posiada wbudowany czujnik ruchu. Model lampy został wykonany z połączenia aluminium oraz tworzyw sztucznych. Maksymalny czas świecenia tej lampy to 6 godzin.

Na rynku mamy również szeroki wybór lamp z zasilaniem elektrycznym. Dostępne są kule, lampy słupkowe oraz reflektory, kolumny oświetleniowe oraz kinkiety zewnętrzne.

Ciekawą propozycją jest kinkiet ogrodowy ZEM 4 X LED IP44 do montażu na ścianie domu lub schodach. Posiada cztery źródła światła. Jego cena to 220 złotych.

W ofertach salonów oświetleniowych można znaleźć również kandelabry oraz latarnie zasilane elektrycznie. Duża moc oraz wysokość takiej lampy sprawia, że nie będzie potrzeby montowania wielu egzemplarzy, szczególnie w małym ogrodzie.

Przykładowo kandelabr Eliane w cenie 690 złotych skutecznie oświetli duży obszar, na przykład większą część podjazdu oraz wejście do domu. Jest to model przystosowany do żarówek energooszczędnych. Został wykonany z tworzywa sztucznego i aluminium. Jego wygląd to klasyka i elegancja więc z pewnością będzie stanowił ozdobę posesji.

Co warto jeszcze wiedzieć o lampach ogrodowych przed zakupem?

Przed zakupem konkretnej lampy lub zestawu lamp do ogrodu warto przeanalizować która opcja bardziej się opłaca. W przypadku lamp ogrodowych na prąd koszt będzie obejmował nie tylko cenę lampy ale również zakup specjalistycznych kabli, gniazdek oraz koszt robocizny czyli montażu przez uprawnionego elektryka.

Przykładowo - wpust oświetlenia zewnętrznego na budynku to koszt ok 25 do 40 złotych. Układanie kabli w ziemi to około 20 do 30 złotych za mb. Cena gniazdek zewnętrznych to około 30 złotych. Do tego dochodzi koszt podłączenia każdego punktu świetlnego, za którą to czynność elektryk policzy od 70 do nawet 150 złotych.

Jak widać orientacyjne koszty lam na prąd są dość znaczne, należy do nich doliczyć również zużycie prądu w czasie eksploatacji.

Wydaje się, że dużo prostszym, mniej kłopotliwym oraz tańszym będzie zakup i samodzielny montaż lamp solarnych. Najczęściej wystarczy wbić je w ziemię lub zamocować do podstawki. Pamiętajmy jednak, że lampy ogrodowe solarne muszą być umieszczane w miejscach nasłonecznionych. Tam gdzie panuje głęboki cień, nie będą mogły w ciągu dnia naładować akumulatorów.

Niezależnie na jaki typ lampy ogrodowej się zdecydujemy, warto wybrać model z czujnikiem ruchu. Natomiast obowiązkowo nasz model powinien być wyposażony w czujnik zmroku.

Czujniki pozwolą oszczędnie gospodarować energią elektryczną w przypadku lamp na prąd. W przypadku lamp solarnych pozwolą na ich dłuższą pracę.

W specyfikacji danego modelu znajdziemy parametr IP. Jest to bardzo istotna cecha danego produktu oświetleniowego na zewnątrz domu. IP to stopień ochrony czy też stopień szczelności przed wodą i ciałami obcymi. Stopień ochrony powinien wynosić minimum IP44.

Oświetlenie ogrodowe to kwestia estetyki ale w nie mniejszym stopniu kwestia bezpieczeństwa dla nas, naszych bliskich oraz osób nas odwiedzających. Na ciemnych schodach czy na podjeździe łatwo o nieszczęśliwy wypadek, warto więc zainwestować w lampy ogrodowe przynajmniej w miejscach najczęściej uczęszczanych po zmroku.

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem lamp ogrodowych może dostarczyć wiele frajdy. Inspiracji można szukać właśnie w salonach oświetleniowych, w których wybierzemy modele lamp o ciekawym wzornictwie - klasycznym lub oryginalnym i nietuzinkowym. Szeroki wybór pozwala dowolnie kształtować naszą przydomową przestrzeń.

Więcej na temat aranżacji ogrodu wraz z oświetleniem przeczytasz w tym artykule koszt urządzenia i aranżacji ogrodu na działce o powierzchni 8 arów.