Lampa wisząca - nie tylko od strony wizualnej

Salon to pomieszczenie wymagające intensywnej lampy sufitowej. Powinna rozjaśniać wszystkie jego zakamarki, czyniąc korzystanie z salonu maksymalnie komfortowym. Powinna także podkreślić nastrój tego pomieszczenia, dodać mu uroku i stwarzać typowo domową atmosferę. W tym celu należy dobrać lampę nie tylko spełniającą Twoje oczekiwania estetyczne, ale również praktyczną i funkcjonalną.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiar lampy do salonu (sprawdź na: www.mlamp.pl), a dokładnie na wysokość jej ustawienia. Lampa powinna znajdować się nie mniej niż 200 cm powyżej poziomu podłogi. W przypadku salonów pełniących funkcje jadalni, lampa powinna zostać zamontowana nad powierzchnią stołu. Zaleca się, by odległość dzieląca blat o lampy wynosiła około 120-150 cm. Nie należy wieszać lampy zbyt blisko powierzchni stołu, skąd mogłaby oślepiać domowników.

Dobrym pomysłem może być też wybór lampy z regulowaną wysokością. Sam możesz zdecydować jak wysoko lub nisko lampa będzie powieszona. Możesz też dopasowywać je ustawienie do aktualnej aranżacji i zmian w umeblowaniu pomieszczenia. Często są wyposażone w proste mechanizmy sterujące, obsługiwane manualnie lub elektrycznie.

Miejsce montażu a możliwości oświetleniowe lampy sufitowej

Najlepiej, jeśli zawiśnie ona nad środkiem pomieszczenia. Może być to trudne w przypadku salonów o nietypowych kształtach i rozmiarach. Wówczas warto wybrać lampę wiszącą jako system oświetlenia centralnego, którego pracę uzupełniają plafony lub kinkiety.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej oprawki w lampie oraz możliwość podłączenia żarówek wykonanych w odmiennej technologii. W przypadku standardowych żarówek przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni potrzeba żarówki o mocy 15-20 W. Odmiennie wygląda wybór lampy z systemem LED lub halogenami, a także żarówkami energooszczędnymi.

Temperatura światła powinna być ciepła. W salonach najlepiej sprawdzają się lampy emitujące światło żółte lub jasnożółte, które wypełni pomieszczenie typowo zimową aurą. Nie polecamy wybierać zestawów emitujących światło białe. Choć oddziałuje na domowników w sposób aktywizujący, to jednak wytwarza nieprzyjemna, sterylną atmosferę, która kojarzy się z biurem lub gabinetem zabiegowym.

Sterowanie pracą lampy wiszącej powinno być proste. Większość modeli posiada konstrukcję dwuprzyciskową, co pozwala na regulowanie stopnia natężenia emitowanego światła. Alternatywne możliwości oferują systemy LED, które możesz ściemniać i rozjaśniać w bardzo szerokim zakresie. Lampa wisząca powinna umożliwiać dopasowanie jej pracy do potrzeb osób korzystających akurat z pomieszczenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej