Lantana – odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, sadzonki
Lantana jest ciekawym i wyjątkowo ładnym kwiatem, którym możemy obsadzać balkony i tarasy. Jednak jako krzew ozdobny świetnie sprawdzi się również w ogrodzie. Warto zapoznać się z uwarunkowaniami, jakie sobie ceni, a także dostępnymi odmianami tej wyjątkowej rośliny
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Kwiat lantana - wyjątkowa roślina w ogrodzie
Krzew lantana - co warto wiedzieć
Lantana to roślina kilkuletnia, która zalicza się do rodziny werbenowatych. Najpopularniejsza odmiana spośród ponad 150 dostępnych lantana pospolita przywędrowała do nas z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Właśnie w tamtym regionie występuje jako 3-metrowy krzew. Przez niektórych uznawane jest również za ozdobne drzewko. Udomowiona nie przekracza wysokości 1 metra.
Krzew lantana w dojrzałym wieku, wyróżnia się dość grubymi, zdrewniałymi pędami w kolorze jasnoszarym. Roślina pokryta jest soczystymi, zielonymi liśćmi, przypominającymi swoim kształtem jajko. Na liściach mocno zarysowany jest system nerwowy, przez co lantana zyskuje jeszcze większe walory estetyczne. Kwiaty w postaci baldachowatych kwiatostanów zostają wypuszczane na wierzchnich warstwach pędów. Ozdobne drzewko wyróżnia się bardzo długim okresem kwitnienia, zaczynającym się wiosną, a kończący się późną jesienią. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie werbeny ogrodowej?
Lantana – odmiany
Lantana pospolita, czyli Lantana camara jest najpopularniejszą odmianą tego ozdobnego krzewu na balkon i taras. Wysokość krzewu wynosi około 100 cm. Z pędów wyrastają żółte, czerwone i pomarańczowe kwiaty, które kwitną od kwietnia do końca sierpnia. Liście zimnozielone w jajowatym kształcie, są lekko postrzępione. Świetnie sprawdza się na taras do obsadzenia w dużych donicach, ponieważ łatwo z nich uformować dekoracyjne i mocno ukwiecone drzewko.
Do pozostałych odmian lantany zalicza się:
- Lantana Calippo White Sun – wyróżniająca się pięknymi białymi kwiatami. Jest to odmiana wcześnie kwitnąca.
- Lantana Calippo Red – swój okres kwitnienia rozpoczyna w okresie wiosennym. Wyróżnia się intensywnymi czerwonymi kwiatostanami.
- Lantana Calippo Gold – kwiat lantana tej odmiany charakteryzuje się wczesnym okresem kwitnienia. Z pędów wyrastają kwiaty w kolorze żółtym
- Lantana Calippo Tutti Frutti – wczesna odmiana lantany, która cechuje się różowo-pomarańczowym kwiatostanem
- Lantana Profesor Raux – kwiaty w kolorze soczystej pomarańczy, które wraz z okresem dojrzewania, zmieniają swój odcień. Jest to wczesna odmiana. Idealnie sprawdza się na balkonach i tarasach. Swoim zapachem i kolorem wabią motyle.
- Lantana Dallas Red – kwiaty o kolorze pomarańczowoczerwonym. Odmiana wczesna, wyróżniająca się zmianą odcieni kwiatostanu w całym okresie rozwoju. Identycznie jak poprzednia odmiana, również przyciąga motyle, jeszcze bardziej w ten sposób upiększając balkony i tarasy. A może zainteresują cię także artykuły o innych krzewach liściastych?
Uprawa lantany krok po kroku
Uwarunkowania glebowe i nie tylko
Uprawa lantany nie jest zbyt skomplikowana, ale nieco wymagająca. W celu utrzymania doskonałej kondycji lantana camara wymaga systematycznego podlewania. Jednak nie można doprowadzić do zbyt obfitego nawodnienia powodującego gnicie systemu korzeniowego. Krzew ozdobny najlepiej będzie czuł się na mieszance torfu z ziemią kompostową. Warto zachować w tym przypadku odpowiednią proporcję dwóch jednostek torfu do jednej jednostki ziemi. Przez cały okres kwitnienia zaleca się nawożenie uniwersalnym nawozem do kwiatów balkonowych.
Jeżeli będzie nam zależało na tym, by lantana pospolita jak najszybciej wypuściła kwiatostany, możemy przenieść ją na okres ok. 3 tygodni do chłodniejszego pomieszczenia. W temperaturze ok. 10-12 stopni Celsjusza lantana zmienna zostanie pobudzona do wypuszczenia pąków. Młode sadzonki wyróżniają się dość miękkimi pędami, które dopiero w późniejszym czasie zaczynają drewnieć. W tej sytuacji zaleca się przycięcie wierzchołka, a także przeniesienie krzewu do chłodniejszego miejsca.
Przycinanie – lantana bonsai
Roślina bardzo ciekawie zaprezentuje się jako lantana bonsai, którą przy odrobinie cierpliwości, możemy uzyskać całkowicie samodzielnie. Drzewko najlepiej wyrasta z odmian, które szybko rosną i wyróżniają się dość silnymi pędami. Zaraz po wysadzeniu sadzonki, lantana pospolita nie może być przycinana. Natomiast wybieramy pojedynczy pęd, który wzmacniamy podpórką. W ten sposób tworzymy jakby pień, który z czasem ulegnie zdrewnieniu. Pozostałe pędy odcinamy.
Młoda sadzonka osiągająca wysokość ok. 30 cm powinna przejść proces pielęgnacyjny polegający na przycinaniu wierzchołka. Dzięki takim zabiegom przyczyniamy się do utworzenia oraz zagęszczenia korony. Mniej więcej po roku lantana pospolita zaczyna przybierać formę bonsai. Taki efekt u dorosłych krzewów jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do uzyskania. Sprawdź także artykuł o uprawie pigwowca japońskiego.
Lantana i jej przechowywanie zimą
Ze względu na to że uprawa lantany jest możliwa przez kilka lat, należy zadbać o odpowiednie zimowanie. Przechowywanie zimą warto rozpocząć od przycięcia pędów. Ich skracanie powinno dotyczyć 1/3 długości. Roślina powinna być przeniesiona do garażu lub altany, w której temperatura waha się od 8-12 stopni Celsjusza. Istotne jest również to, by pomieszczenie nie było zaciemnione. Kwiaty ogrodowe tego gatunku w czasie zimy przechodzą okres spoczynku. W związku z tym nie musimy już ich tak intensywnie podlewać, jak w okresie wiosenno-letnim.
Taka uprawa lantany pozwoli się nam cieszyć ozdobnym krzewem przez długi okres czasu. Należy pamiętać o tym, by nie wystawiać rośliny na balkon lub w ogrodzie przy wiosennych przymrozkach. Ponieważ krzew nie jest na nie odporny. Najlepszym terminem wystawienia lantany na taras lub w inne miejsce, jest okres po 15 maja.
Krzew lantana - rozmnażanie
Nie ma najmniejszego problemu z rozmnażaniem. Ponieważ uprawa lantany jest możliwa zarówno z sadzonek, jak i również nasion. Wysiew nasion jest sposobem dla bardziej cierpliwych ogrodników. Tym bardziej że nie zawsze kwiatostany wydają dojrzałe nasiona. Natomiast uzyskane kolejne krzewy nie muszą być idealnym odwzorowaniem swoich matecznych roślin.
O wiele szybciej i łatwiej przebiega uprawa lantany za pośrednictwem sadzonek. Szczepki możemy pozyskać zarówno latem, jak i również przez okresem zimowania. Latem pobieramy jeszcze zielone sadzonki, natomiast w okresie jesiennym, powinny one przechodzić już okres drewnienia. Rozmnażanie przy pomocy sadzonek polega na umieszczeniu ich w mokrym piasku. Pomieszczenie, w którym będą przechowywane sadzonki, musi być jasne. Po około miesiącu pędy powinny się ukorzenić. Tak uzyskane sadzonki, przesadzamy do doniczek, które następnie przechowujemy aż do wiosny. W odróżnieniu od dorosłych krzewów zimowanie młodych sadzonek powinno przebiegać w cieplejszym pomieszczeniu o kilka stopni Celsjusza.
Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe – lantana pospolita
Kwiat lantana – przykładowy cennik
Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik na nasiona i sadzonki lantany:
- Lantana pomarańczowa, czerwona, różowa, Rose, sadzonka – ceny od 5,20 zł
- Lantana biała, 6 szt. - ceny od 25,00 zł
- Lantana pospolita (lantana camara) różowa, 10 nasion - ceny od 2,50 zł
- Lantana pospolita Esperanta Rose, sadzonka - 16,90 zł
Oczywiście powyższy cennik jest tylko orientacyjny i dotyczy cen sadzonek i nasion dostępnych za pośrednictwem Internetu. Ostateczny koszt może się różnić w zależności od miejsca, w którym chcemy dokonać zakupu, a także interesującej nas odmiany lantany.
Lantana zmienna - czy to krzew ozdobny dla wytrwałych?
Krzew lantany tak naprawdę nie jest trudny w utrzymaniu. Odpowiednie nawożenie oraz systematyczne podlewanie, powinno zapewnić świetną kondycję rośliny. Jednak, jeżeli zależy nam na samodzielnym formowaniu, a także rozmnażaniu kwiatów, powinniśmy włożyć w to nieco więcej wysiłku. Tym bardziej, jeżeli zależy nam na ozdobnym przycinaniu krzewu techniką bonsai. Również samodzielne rozmnażanie wymaga sporej cierpliwości, a także nastawienia się na to, iż nie każda próba będzie udana.
Jednak odpowiednia opieka nad rośliną dostarczy niesamowitych efektów. Lantana pięknie przyozdobi taras lub balkon. Obsadzając ją w dekoracyjnych donicach, możemy wraz z innymi kwiatami tworzyć przepiękną kompozycję. Drzewko przycięte w formie bonsai, świetnie sprawdzi się w przydomowych zakątkach stylizowanych na japońskie ogrody. Pospolita lantana (lantana camara) to roślina warta roważenia.