Las w słoiku - rodzaje, wykonanie, pielęgnacja, porady praktyczne

Las w słoiku, czyli dekoracyjny mini ekosystem zamknięty w szkle, zdobywa coraz większą popularność. Taki żywy las zamknięty w butelce czy słoiku, wcale nie trudno zrobić. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne elementy florystyczne, słoik oraz odpowiednie rośliny. Podpowiemy czy łatwo taki las w słoiku utrzymać w dobrym stanie, tak aby stanowił piękny element dekoracyjny.

Czy można mieć w domu mini ekosystem w butelce?

Las w słoiku to mini ekosystem w zamkniętym naczyniu. Posadzone tam rośliny rosną jakiś czas, dopóki nie obniży się poziom dwutlenku węgla i zwolni proces fotosyntezy. Dzięki temu powstaje tropikalny mini ogród. Wybrane rośliny muszą być przystosowane do dużej wilgotności powietrza i kwaśnego odczynu gleby.

Gotowy las w słoiku można kupić w sklepach florystycznych i internetowych. Cena gotowego lasu w wazonie waha się od 50 do 300 zł, w zależności od wielkości. Możemy również samemu zrobić taki mini ekosystem w butelce. Potrzebne produkty znajdziemy w sklepach florystycznych i specjalistycznych sklepach oferujących materiały do budowy lasu w słoiku.

Jak samemu zrobić las w słoiku

Potrzebne produkty

Jakie materiały należy zgromadzić:

 • duży słoik z białego szkła z zamknięciem,
 • węgiel aktywny, który chroni rośliny przed grzybami i bakteriami,
 • keramzyt ogrodniczy, żwir rzeczny, otoczak, bazalt, kwarc, który stanowi warstwę drenażu,
 • ziemia ogrodnicza o wysokiej jakości i kwaśnym odczynie,
 • rośliny, które mają jednakowe wymagania co do pielęgnacji,
 • mech dostępny w sklepach florystycznych,
 • elementy dekoracyjne jak kamienie, gałęzie, kora.

Prócz tego potrzebne będą takie narzędzia jak: nożyczki, pędzelek, penseta, strzykawka plastikowa. Można nabyć zestaw przyborów i podłoża w cenie około 30 zł.

Gdzie kupić produkty do stworzenia lasu w butelce

Produkty można zakupić w sklepach florystycznych lub specjalistycznych. Duży słoik lub wazon z pokrywką kosztuje od 10 do około 200 zł. Cena zależy od wielkości. Najtańsze są małe słoiki o podstawie 11 cm, w których można zrobić mini ogródek. Większe słoiki mają średnicę podstawy od około 30 do 50 cm, a ich ceny zaczynają się od około 50 zł. Oczywiście można wykorzystać każdy słoik. Zwykła nakrętka nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego też sklepy oferują przykrywki z korka lub gipsu, w cenach od 10 zł.

Musimy zbudować specjalny mikroklimat, dlatego też podłoże musi być bardzo dobrej jakości, sprawdzone i nadające się do lasu w słoiku. Dla przykładu opakowanie 1.2 litra ziemi do słoika o średnicy 20 cm kosztuje około 5 zł. Pod zmienią musi znajdować się warstwa drenażu w postaci keramzytu. Jednak budujemy tropikalny las ozdobny, dlatego też warto wybrać atrakcyjnie wyglądający żwir, który będzie ozdobą słoja. Można nazbierać ozdobnych kamieni, na przykład nad morzem. Jednak muszą być one starannie umyte. Musimy też wiedzieć jakie materiały zebrać, aby nie zmieniały odczynu gleby. W sklepach specjalistycznych znajdziemy różne rodzaje żwiru i kamyków w cenach od 2 do 5 zł za warstwę do 1 słoika. Opakowanie węgla aktywnego kosztuje około 5 zł. Możemy również nabyć zestaw podłoży w cenie od 13 do 60 zł.

Mech jest pod ścisłą ochroną i nie można pozyskiwać go samemu z lasu. Dlatego też sklepy specjalistyczne oferują specjalny mech do ogrodów w wazonie. Cena w zależności od wielkości wynosi od 9 do 19 zł. Najczęściej stosuje się mech gatunku bielistka siwa. Jest to roślina długowieczna, wolno rosnąca, sprzedawana w postaci suchych kęp. Mech ten w wilgotnym mikroklimacie lasu w słoiku staje się intensywnie zielony, zaś gdy zmienia barwę staje się to znakiem, że należy podlać rośliny.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku

Przygotowujemy duży, czysty słoik oraz wszystkie potrzebne materiały, a następnie układamy poszczególne warstwy.

Jak układamy poszczególne warstwy:

 • na dno słoika układamy warstwę keramzytu ogrodniczego, tak aby całe dno zostało pokryte,
 • na wierzch keramzytu wsypujemy węgiel aktywny. Węgiel najlepiej zmieszać z ziemią. Warstwa ta nie jest konieczna, lecz zalecana.
 • na te dwie warstwy wsypujemy ziemię w takiej ilości, aby można było posadzić rośliny. Bardzo ładnie wyglądają kolorowe warstwy. Dlatego też można wsypać połowę ziemi, a następnie warstwę ozdobnego żwiru tuż przy ściankach naczynia. Następnie wsypujemy resztę ziemi. Teren lekko ubijamy. Możemy wyrównać teren pochyło lub w postaci fal.
 • robimy zagłębienia w ziemi i sadzimy rośliny, pomiędzy ścianki naczynia i między roślinami wsypujemy ziemię,
 • przecieramy papierowym ręcznikiem lub oczyszczamy pędzelkiem ścianki słoika zabrudzone ziemią,
 • układamy mech według projektu,
 • przerwy między mchem zapełniamy elementami dekoracyjnymi, jak kamienie, kora, żwirek.

Podstawowe zasady jak stworzyć właściwy mikroklimat w wazonie

 • wybieramy rośliny o podobnych wymaganiach co do gleby i wilgotności,
 • wybieramy rośliny, które lubią wilgoć,
 • sadzonki powinny być małe,
 • ilość roślin powinna być ograniczona, im mniej tym lepiej,
 • jako dekorację nie wybieramy skał wapiennych.
 • stosuj produkty dobrej jakości, sprawdzone do lasu w słoiku.

Jak pielęgnować zamknięty ekosystem w szkle

Aby zielony, tropikalny ekosystem w wazonie długo pozostał żywy musimy go odpowiednio pielęgnować. Częstym błędem jest nadmierne podlewanie. Roślin w słoiku należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia wyschnie. Słoik nie może stać bezpośrednio na słońcu. Najlepiej ustawić go na oknie wschodnim lub północnym, lub w tej części mieszkania, gdzie dochodzi światło rozproszone.

Po zrobieniu lasu w słoiku należy go obficie podlać w zależności od wielkości i ilości ziemi. Używamy wody czystej i miękkiej. Powinna być przefiltrowana lub odstana. Wody jednak nie powinno być zbyt dużo. Dla przykładu do podlania naczynia o średnicy 20cm i wysokości warstwy podłoża 10cm potrzebne będzie około 150 ml wody. Wodę należy wlewać bardzo ostrożnie na kamienie lub na mech. Nie należy lać wody na liście lub żwirek. Dlatego też najlepiej używać plastikowej strzykawki.

Zamykamy słoik i w tym momencie zaczyna się okres stabilizacji, podczas którego w zamkniętym słoju tworzy się mikroklimat. W szkle wilgotność ma być duża i proces parowania jest naturalny. Jeśli jednak woda zaczyna skraplać się na ściankach słoika, należy go otworzyć i zostawić na kilkanaście minut, a następnie z powrotem zamknąć. W ciągu kilku tygodnie w słoju powstanie odpowiedni mikroklimat, zapanuje równowaga, rośliny zaczną rosnąć a mech się zazieleni.

Las w słoiku stawiamy z daleka od słońca, grzejników czy kominka. Las nie wymaga zbyt dużo światła, dlatego może stać kilka metrów od okna. Dzięki temu możemy udekorować ciemniejsze zakątki mieszkania.

Po kilku tygodniach powtarzamy podlanie lasu w słoiku. W następnych miesiącach podlewamy małą ilością wody, gdy zauważymy że mech jaśnieje i torf zmienia barwę na brązową. Po kilku miesiącach wytwarza się równowaga, dzięki której woda krąży w systemie zamkniętym.