Lato w ogrodzie - spis prac ogrodowych wykonywanych latem

Lato zajmuje ważne miejsce w kalendarzu sezonu wegetacyjnego. W tym okresie część roślin intensywnie kwitnie. Inne szybko się rozwijają by jesienią wypuścić kwiaty. Spędzanie czasu w kolorowym i pachnącym ogrodzie sprawia czystą przyjemność. Nie można jednak zapominać o pielęgnacji posadzonych gatunków. Bez niej wszystkie wiosenne przygotowania pójdą na marne. Warto, zatem poznać spis prac, które trzeba wykonać w najcieplejszej porze roku.

Letnie prace w ogrodzie

Lato astronomiczne to na półkuli północnej najcieplejsza pora roku. Rozpoczyna się od przesilenia letniego i trwa do równonocy jesiennej. Zazwyczaj obejmuje okres od 21 czerwca do 23 września. Co jakiś czas dochodzi do przesunięć o dzień wcześniej lub później. Na przykład w roku przestępnym. Wyróżniamy także lato kalendarzowe, którego daty są stałe, trwa od 22 czerwca do 22 września. Opisywany okres ma spore znaczenie zarówno dla ogrodników amatorów jak i zawodowców. Rozmaite rośliny kwitną lub intensywnie rosną i potrzebują właściwej pielęgnacji. Ważna jest też ochrona przed szkodnikami takimi jak owady.

Latem ogromnym zagrożeniem dla roślin są mszyce. Można je łatwo zauważyć, bo żerują na wierzchołkach pędów. Wysysają soki, co powoduje deformacje liści i kwiatów, ponadto przenoszą choroby wirusowe. Zatem ich zwalczanie jest ważnym zadaniem. Można to robić naturalnymi sposobami, przy pomocy wyciągów i gnojówki z pokrzywy czy wrotyczu pospolitego. Sprawdza się także soda oczyszczona i mydło potasowe. Do wyboru są jeszcze środki chemiczne. Kolejne zagrożenie stanowią przędziorki atakujące spody liści. Można je zwalczać tymi samymi metodami, co mszyce. Groźne są też ślimaki oraz chorób grzybowe.

Ważnym elementem niejednego ogrodu jest trawnik. By był zdrowy i estetyczny potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Co wchodzi w jej skład? Najważniejsze zadania wykonywane w lecie to:

  • regularne koszenie ograniczone tylko w czasie suszy, zalecana wysokość trawy to 4-5 cm,
  • dokładne zebranie skoszonej trawy, jeśli kosiarka nie została wyposażona w kosz,
  • regularne podlewanie, najlepsze pory to wczesny ranek lub wieczór a nawet noc,
  • nawożenie przeprowadzane kilka razy z pomocą mieszanek wysokiej jakości.

Tematy poruszone do tej pory rozwijamy w innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Dbanie o rośliny ozdobne i warzywa

Początek lata to czas, w którym trzeba połączyć odpoczynek z pewnymi pracami w ogrodzie. Jedną z nich jest usunięcie kwiatostanów roślin, które kwitły wiosną. Co ciekawe cięcie może pobudzić część bylin do ponownego zakwitnięcia. Na liście ważnych czynności znajduje się także sadzenie i wysiewanie kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Do pierwszej grupy należy groszek pachnący, nagietek, gipsówka, nemezja, kosmos. Natomiast drugi zbiór gatunków reprezentuje mak irlandzki, goździk brodaty, niezapominajka, malwa, dzwonek ogrodowy. W lipcu i sierpniu można też wykonywać sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie bylin.

By ogród był pachnący i kolorowy niezbędne jest regularne podlewanie rosnących w nim kwiatów. Latem gleba bardzo szybko wysycha a w czasie suszy ta tendencja jeszcze się nasila. Dlatego:

  • trzeba zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie roślin młodych i świeżo posadzonych,
  • ilość wody należy dopasować do potrzeb gatunku, w upalne dni podlewanie musi być obfite,
  • podlewanie można przeprowadzać tylko i wyłącznie wczesnym rankiem lub wieczorem,
  • nie należy moczyć liści bo krople, które na nich pozostaną mogą powodować poparzenia.

Dobrze nawodnione kwiaty będą piękną i przede wszystkim zdrową dekoracją terenu.

Opisując letnie prace ogrodowe nie można zapominać o nawożeniu. Podobnie jak nawadnianie, musi być dopasowane do potrzeb gatunku. Z reguły mieszanki nawozów trzeba podawać w lipcu i sierpniu. Na tym rzecz jasna praca się nie kończy. Następnym zadaniem jest usuwanie chwastów podkradających uprawom wodę i składniki odżywcze. Pojawiają się na rabatach, trawnikach i grządkach warzywnych. Podstawową metodą odchwaszczania jest ręczne pielenie. Czasem jednak nie daje pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji można sięgnąć po różne środki chemiczne. Po więcej informacji na powyższe tematy zapraszamy na naszą stronę.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Rabatki z kwiatami i miejsca, które porastają warzywa to nie jedyne elementy wypełniające ogród. Powodzeniem cieszą się także drzewa i krzewy wydające owoce. O nie również trzeba odpowiednio zadbać. Tu bardzo ważne jest rozwiązanie pewnego problemu. Często gałęzie uginają się od dorodnych plonów. Mogą się zwyczajne połamać pod bardzo dużym ciężarem. Jeden ze sposobów rozwiązanie tej kwestii to zamontowanie podpór. Jest też inne wyjście, to przywiązanie słabszych gałęzi do grubych konarów. Oczywiście warto regularnie zbierać dojrzałe owoce. Nadają się na przetwory lub do zjedzenia od razu po zerwaniu.

Owocujące ogrodowe drzewka i krzewy potrzebują cięcia prześwietlającego. Warto wiedzieć, że:

  • w sierpniu należy przeprowadzić cięcie jabłoni, które dojrzewają pod koniec tego miesiąca,
  • przycinanie brzoskwiń, czereśni, grusz, śliw oraz wiśni jest zalecane dopiero po zbiorach,
  • również po zakończeniu zbiorów trzeba usunąć stare i chore pędy porzeczek oraz agrestu,
  • proces przycinania malin obejmuje usuwanie pędów, na których rozwijały się owoce,
  • w przypadku winorośli należy skupić się na usuwaniu zbędnych liści i nieowocujących pędów.

Po przycinaniu pozostają rany, które należy zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.

Poza owocowymi, w ogrodach rozwijają się krzewy tworzące żywopłoty. To rośliny liściaste oraz iglaste. Lato jest odpowiednią porą na wykonanie przycinania formującego. Co trzeba wiedzieć o tej czynności? Przede wszystkim to, że skupia się na cięciu tegorocznych przyrostów. Takie pędy należy skracać o 2/3 długości. Widać, zatem, że najcieplejsza pora roku to szczególny czas dla ogrodników. Z jednej strony stanowi porę na odpoczynek i podziwianie upraw. Z drugiej pojawia się dość dużo prac do wykonania. W tym artykule opisaliśmy najważniejsze z nich. Rozwinięcie tych informacji znajduje się na naszym portalu.