Laurowiśnia wschodnia w ogrodzie – informacje, uprawa, pielęgnacja

Co warto wiedzieć o laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus)?


W stanie dzikim laurowiśnia zimozielona rośnie w dużych wysokich kępach. W warunkach klimatycznych Europy strefy umiarkowanej dorasta najczęściej do 2 m wysokości. Prunus laurocerasus wytwarza ładne liście, naprzeciwległe, skórzaste, wybarwione na żółto-zielono, o długości do 15 cm. Efektownie prezentuje się w czasie kwitnienia, gdy krzew ozdobny pokrywają gęste pachnące białe kwiaty. Ozdobą są także czarne owoce laurowiśni. Zarówno liście, jak i owoce zawierają trujący glikozyd, pochodną kwasu cyjanowodorowego. Żucie rośliny może wywołać zapalenie błon śluzowych, a spożycie większej liczby – zatrucie kwasem cyjanowodorowym.

Laurowiśnia i jej wymagania uprawowe

Laurowiśnia dobrze rośnie na zacisznych i półcienistych stanowiskach, na glebach żyznych i porowatych, wilgotnych i wapiennych. Młoda laurowiśnia wschodnia wymaga zimowego okrycia, np. słomianymi matami lub włókniną. Młode gałązki w czasie niskich temperatur mogą przemarzać, ale wiśnia laurowa szybko odbije z grubych gałęzi. Najlepiej udaje się uprawa w cieplejszych, zachodnich rejonach Polski. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, więc bezproblemowo znajduje zastosowanie w warunkach miejskich i okręgach przemysłowych. Jest również odporna na okresową suszę. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Krzew ozdobny najlepiej sadzić wiosną i jesienią. Zastosowanie wokół roślin ściółki, pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Wiśnia laurowa może być sadzona pojedynczo lub grupowo - jako efektowna laurowiśnia na żywopłot formowany. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rokitnika krok po kroku.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) na żywopłot w ogrodzie?

Roślina dobrze znosi cięcie. Szczególnie polecane odmiany laurowiśni na średniej wielkości żywopłoty to laurowiśnia wschodnia ‘Shipkaensis’ (cena za opakowanie nasion to około 15,50 zł) oraz laurowiśnia ‘Zabeliana’ o płożących pędach (15 zł za sadzonkę). Odmiany wyróżniają się wysoką odpornością na mróz i na suszę. Laurowiśnia na żywopłot szpalerowy formowana jest w czerwcu i na początku jesieni. Cięcie przeprowadza się przy pomocy nożyc lub pilarki do żywopłotów. Żywopłot u podstawy powinien być szerszy niż w górnej części. Aby nie przeszkadzały w zabiegu młode pędy, ciecie rozpoczynamy od ich usunięcia, na bokach. Dopiero wówczas przystępujemy do formowania górnych partii. Sprawdź także te artykuły o krzewach polecanych na żywopłot.

Laurowiśnia wschodnia w czasie kwitnienia w ogrodzie oraz jej uprawa, a także odmiany laurowiśni najlepsze do uprawy
Laurowiśnia - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, cięcie, cena

Rozmnażanie i nawożenie krzewów laurowiśni

Rozmnażanie krzewu polega na pobraniu latem półzdrewniałej sadzonki, którą ukorzeniamy w pojemniku, wypełnionym podłożem piaskowo-próchnicznym. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi jej końce zanurzamy w specjalnym ukorzeniaczu. Kiedy pojawią się korzenie, laurowiśnia wschodnia może trafić na stałe stanowisko. Rozmnażanie przez sadzonkowanie przeprowadzamy w terminie od marca do listopada, a najlepiej - w kwietniu. Laurowiśnia powinna być sadzona w rozstawie co 100 cm.

Rośliny zasilamy jeden raz w okresie wegetacji, stosując nawóz wieloskładnikowy, o przedłużonym działaniu. Takie nawożenie dostarczy azotu, fosforu i potasu - substancji podstawowych dla wzrostu rośliny. Na opakowaniach znajdziemy informację, czy nawóz jest przeznaczony dla niekwasolubnych drzew i krzewów. Korzystnie na rozwój krzewu wpłynie nawóz ekologiczny, w postaci kompostu oraz biohumusu.

Najciekawsze odmiany laurowiśni

  • Laurowiśnia wschodnia ‘Otto Luyken’ – laurowiśnia zimozielona, wyróżniająca się ukośnie wzniesionymi ku górze pędami. Błyszczące ciemnozielone liście zdobią krzew przez cały rok. W maju pojawiają się wyprostowane wiechy, złożone z białych kwiatów. Uprawa rośliny udaje się w zacisznych miejscach, w cieniu i półcieniu. Wymagania uprawowe to żyzne próchniczne podłoże, o odczynie pH lekko kwaśnym, obojętnym i zasadowym. Roślina dorasta do 1 m wysokości. Jest mrozoodporna, jednak w zimniejszych rejonach kraju może przemarzać. Wycięcie uszkodzonych gałęzi, spowoduje szybkie pojawienie się młodych pędów. Sadzonka ‘Otto Luyken’ kosztuje około 19 - 29 zł/szt. Za drzewko na pniu zapłacimy od 65 zł – 120 zł, w zależności od wysokości pnia.
  • Laurowiśnia wschodnia ‘Novita’ – jest atrakcyjnym zimozielonym krzewem, o błyszczących ciemnozielonych liściach, na tle których wspaniale prezentują się białe kwiaty, pojawiające się w maju, zebrane w pionowo wzniesione wiechy. Uprawa tej odmiany laurowiśni wymaga nasadzenia na stanowisku zacienionym lub słonecznym, osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru. ‘Novita’ wytrzymuje niskie temperatury do -24 stopni Celsjusza. Dobrze znosi cięcie i może występować jako drzewko na pniu. Za tak uformowaną roślinę, w zależności od wysokości pnia, zapłacimy od 65 zł za drzewko o wysokości 60 cm - do 110 zł, za roślinę na pniu o wysokości 120 cm. Ładnie rozkrzewiona sadzonka krzewu, o wysokości 30 cm, kosztuje około 23 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ligustrze zimozielonym?
  • Laurowiśnia wschodnia ‘Caucasica’ – to mrozoodporny krzew ozdobny, dorastająca w polskim klimacie do około 3 m wysokości. Pokrój tej odmiany laurowiśni ‘Caucasica’ wyróżnia się wzniesionymi pędami, przyrastającymi w ciągu roku ponad 30 cm. Laurowiśnia kaukaska doskonale znosi cięcie i nadaje się na formowane ciemnozielone żywopłoty, obsypane w maju pachnącymi białymi kwiatami. pod koniec lata dekorację krzewów stanowią czarne owoce laurowiśni. Uprawa udaje się na stanowiskach półcienistych, o żyznym podłożu, lekko kwaśnym i przepuszczalnym. Laurowiśnia kaukaska kosztuje około 16 zł za sadzonkę, w doniczce 3l.
  • Laurowiśnia wschodnia ‘Anbri’ - nosząca nazwę handlową - ‘ETNA’ – wyróżnia się wzniesionymi pędami, na których wytwarza duże błyszczące i ciemnozielone liście, w początkowym okresie - czerwonawe. W maju pojawiają się pachnące białe kwiaty, ujęte w wyprostowane grona. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości. Uprawa tej odmiany laurowiśni polega na zapewnieniu półcienistego i zacisznego stanowiska. Wymagania uprawowe dotyczą również nasadzeniu rośliny w odpowiedniej glebie – przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o lekko kwaśnym odczynie pH. W czasie zimy musimy osłonić odmianę ‘ETNA’ przed mrozem, okrywając krzew agrowłókniną lub słomianymi matami. Hodowana w pojemnikach, powinna zostać przeniesiona do chłodnego pomieszczenia.
  • Laurowiśnia wschodnia ‘Gajo’ – to karłowy krzew ozdobny, dorastający do 80 cm wysokości. ‘Gajo’ pochodzi od wiśni laurowej odmiany ‘Otto Luyken’. Wytwarza wąskie ciemnozielone liście, na których tle pojawiają się w maju, czasami również w sierpniu, białe pachnące kwiaty, ujęte w wiechy. Uprawa wymaga nasadzenia roślin w miejscach półcienistych i zacisznych. Laurowiśnia preferuje próchniczne gleby, lekko kwaśne i przepuszczalne. W czasie zimy odmiana musi być chroniona przed mrozem. Odmiana znajduje zastosowanie na niskie żywopłoty, nadaje się także do uprawy pojemnikowej.

Do atrakcyjnych odmian należą również rośliny o nakrapianych liściach, odmiany ‘Marbled White’ oraz laurowiśnie, które wykształciły liście okrągłe – ‘Rotundifolia’ i drobne – ‘Microphylla’. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wiśni wonnej w ogrodzie.

Prunus laurocerasus - choroby

Laurowiśnia jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. W niesprzyjających warunkach klimatycznych, przy zwiększonej wilgotności, mogą pojawić się choroby grzybowe:

  • mączniak prawdziwygrzyb poraża roślinę w czasie deszczowej aury. Na liściach pojawia się mączysty biały nalot, z czasem brunatniejący, z widocznymi czarnymi punktami grzybni. Mączniak prawdziwy szybko przenosi się na krzewy tego samego gatunku. Zaatakowane części należy usunąć i spalić. Krzewy opryskujemy odpowiednimi grzybobójczymi preparatami.
  • dziurkowatość liści – efektem choroby jest opadanie liści. Dolegliwość łatwo zauważyć – na liściach pojawiają się brązowe plamki, z czasem wykruszające się, a w ich miejscu powstaje dziurka. Szybka reakcja i zastosowanie odpowiedniego preparatu może uchronić laurowiśnię przed chorobą.

Szkodniki, które mogą zaatakować wawrzynośliwę, to mszyce oraz gąsienice motyla wystroju wężowiaczka. Uszkodzone liście należy systematycznie usuwać. Możemy także zastosować oprysk, najlepiej preparatami ekologicznymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny