Lawenda wąskolistna (Lawenda Angustifolia) - Uprawa, Pielęgnacja, i Zastosowanie
Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych i obejmuje około 40 gatunków. Swoje pochodzenie wywodzi z ciepłych obszarów w pobliżu morza śródziemnego. Jedną z najpopularniejszych odmian tej rośliny jest “Lavandula angustifolia” - lawenda wąskolistna. Jest to jeden z ulubionych pół krzewów sadzonych w Polskich ogródkach czy na balkonach. To ze względu na swoje kompaktowe rozmiary wybierana jest tak często. Osiąga wysokość nieprzekraczającą 90 cm, idealnie komponuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Charakterystyczne kwiaty w kolorze fioletowym to najbardziej rozpoznawalna cecha tej rośliny. Plantatorom udało się uzyskać więcej kolorów. Popularne są równie lawendy białe oraz różowe. Jednak to właśnie purpura i fiolet są najczęściej kojarzone z lawendą.
Biała lawenda w Polsce?
Lavandula angustifoliaAromatico Silver jest uprawianą w Polsce, mrozoodporną odmianą, którą swoją popularność zawdzięcza kwiatom w kolorze białym. Ze względu na to, że jej liście posiadają niespotykany srebrny kolor, jest idealnym dodatkiem służącym przełamaniu kolorystycznemu rabat kwiatowych.
Na pola lawendowe warto wybrać się na przełomie lipca i sierpnia to wtedy ukazują pełnię swojego uroku. Mocny i przyjemny zapach utrzymujący się przez długi czas to charakterystyczna cecha tego krzewu. Dowiedz się więcej.
Jakie podłoże wybrać pod nasadzenia lawendy
Ze względu na region, z którego pochodzi, preferuje raczej dobrze przepuszczalne gleby umiarkowane o odczynie lekko-kwaśnym bądź obojętnym. Wybierając stanowisko w ogrodzie, unikajmy z całą stanowczością miejsc podmokłych. Dużo lepiej wybrać jest miejsce, gdzie tej wody jest odrobinę za mało, a ziemia jest sucha. Starajmy się unikać miejsc, gdzie występuje gleba gliniasta oraz ilasta, tak popularna w Polsce.
Wybierajmy miejsca dobrze nasłonecznione, roślina wytrzymuje wysokie temperatury. W naszym kraju wykorzystuje się odmiany mrozoodporne. Wskazane jest jednak użycie słomy czy agrowłókniny, aby roślina w przyszłym sezonie nie chorowała.
Lawenda angustifolia - pielęgnacja
Planując sadzenie lawendy w ogrodzie, warto mieć na uwadze, że wymaga ona odrobiny pracy, zarówno w sezonie wiosennym, jak i jesiennym.
Przycinanie
Przy pierwszym roku wzrostu rośliny warto zadbać o jej prawidłowe przycięcie. Służy to lepszemu rozkrzewieniu się rośliny. Dzięki takiemu zabiegowi możemy liczyć na dużą ilość nowych i młodych pędów, z których wykształcą się nowe kwiaty. Wiele osób uważa, że przycięcie pędów aż o połowę za konieczne, aby roślina zachwycała nas mnóstwem kwiatów.
Warto zadbać też o pędy, które doznały uszkodzeń mechanicznych, czy ich wysokość odbiega od pozostałych. Zabiegi takie wykonujemy również wiosną. Roślinę możemy formować w zależności od naszych upodobań. Pamiętajmy, żeby nie uszkodzić pędów zdrewniałych. One zdecydowanie gorzej reagują na jakiekolwiek próby formowania i może skutkować to mniejszą ilością kwiatów lub nawet ich brakiem.
Co mają wspólnego pola lawendowe ze ślubem?:
Kwitnące pola lawendy są niezwykle widowiskowe, stanowią więc niezłą chrapkę dla fotografów ślubnych. Coraz więcej przyszłych małżonków decyduje się na ślub przypadający na okres kwitnienia tej rośliny, aby móc wziąć udział w sesji zdjęciowej na polu lawendy.
Zastosowanie
Lawenda w medycynie
Przez dziesiątki lat uprawiania lawendy, ludzie odkryli jej wspaniały wpływ na organizm. Mix kojących i pobudzających właściwości jednej rośliny to rzadko spotykane połączenie w zielarstwie.
Już od wieków wiadomo o doskonałym działaniu lawendy na zdrowie. Zielarki wybierały tę roślinę nie tylko ze względu na walory zapachowe czy wizualne, ale również dlatego, że było to gotowe rozwiązanie na kilka problemów jednocześnie.
Czy wiesz że?
Z lawendy nasze babcie przygotowywały woreczki zapachowe, które nadawały pomieszczeniom, świeży kwiatowy aromat utrzymujący się przez długi czas.
Przy wszystkich infekcjach bakteryjnych górnych dróg oddechowych stosowany jest właśnie olejek lawendowy. Już pierwsze płukanie gardła przy pomocy wody z dodatkiem olejku przynosi dużą ulgę. Dla młodych mam polecane w okresie podwyższonego ryzyka wykonywanie inhalacji z użyciem paru kropel jako profilaktyka w zdrowiu dziecka i samej siebie.
Młodzież posiadająca problemy dermatologiczne w szczególności trądzik powinna skorzystać z różnego rodzaju maści z dodatkami właśnie lawendy. Poza łagodzeniem skóry dodatkowo ją nawilżają. Idealne rozwiązanie do skóry wrażliwej z tendencją do przebarwień.
Najpopularniejszym ziołem uspokajającym w Polsce jest z pewnością Melisa. Jednak zastosowanie olejku lawendowego przynosi taki sam efekt. Wystarczy w pomieszczeniu rozprowadzić parę kropel, aby zapach ten koił nerwy domowników. Wykorzystywane często w zapachach samochodowych ze względu na to działanie.
Osoby, które często cierpią z powodu bóli mięśniowych, powinny docenić zbawienny wpływ lawendy. Jeśli nie chcemy faszerować się farmaceutykami, skorzystajmy z właściwości lawendy jako naturalnego leku.
Zastosowanie lawendy w kosmetyce
Roślina ta cieszy się ogromnym poważaniem przez osoby zajmującej się produkcją i sprzedażą kosmetyków. Ze względu na swoje właściwości zapachowe jest świetnym dodatkiem dla preparatów do kąpieli. Wszelkiego rodzaju mydła, olejki czy płyny z dodatkiem lawendy wykorzystywane są do aromaterapii.
Ze względu na swoje kojące działanie na skórę towarzyszy kremom na zmęczone oczy oraz regenerację naskórka. Od pewnego czasu z powodzeniem stosuje się go również w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Lawenda w walce z owadami
Już nasze babcie znały doskonale zastosowanie tego półkrzaku. Kwiaty wsypane do materiałowych woreczków pomagały walczyć z molami w szafach. Kilka najpopularniejszych owadów w Polsce takich jak komary czy osy również niezbyt tolerują zapach lawendy w pokoju. Warto co jakiś czas umieścić kilka kropel olejku na ramie okna w sypialni szczególnie latem, jeśli nie posiadamy moskitier czy innej ochrony przed owadami.
Przyjaźń pszczelarzy i hodowców lawendy
W Grecji czy Hiszpanii istnieje możliwość zakupu miodu stworzonego jedynie z pyłków zebranych z lawendy. Pszczelarze pokonują często setki kilometrów w celu przeniesienia swoich pasiek w pobliżu pól gdzie kwitną te kwiaty. Pszczoły mogą wyprodukować nawet 280 kg miodu z jednego hektara pola lawendowego
Lawendowe LOVE
Ze względu na szerokie zastosowanie lawendy stała się ona jedną z najczęściej wybieranych roślin do naszego ogrodu. Łatwa w pielęgnacji, wymaga jedynie przycinania w odpowiedniej porze roku. Poza walorami estetycznymi możemy liczyć na niepowtarzalny zapach, który ma swoje zastosowanie w aromaterapii.
Roślina pochodząca z okolic Morza Śródziemnego preferująca suche nasłonecznione stanowiska, powinna znaleźć miejsce w każdym ogrodzie. Stosowana w medycynie przy wspomaganiu leczenia m.in. bólu czy problemach dermatologicznych. Warto skorzystać z dobrodziejstw oferowanych nam przez naturę i zastąpić chemiczne środki, ich naturalnymi odpowiednikami.
artykuł sponsorowany