Lawenda ogrodowa - czym charakteryzuje się roślina

Lawenda - Lavendula, to roślina, należąca do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Rodzaj Lavendula obejmuje około 40 gatunków roślin, naturalnie występujących w obszarach śródziemnomorskich od Wysp Kanaryjskich aż po Indie. Wiele z gatunków lawendy jest rozpowszechnionych w uprawie na całym świecie. Takie hodowle prowadzone są nie tylko w ogrodach, czy na plantacjach, ale popularna jest również uprawa lawendy w domu w doniczce, o ile dobierzemy odpowiednią ziemię do lawendy i będziemy dbać o to, jak przebiega jej pielęgnacja, w tym podlewanie i cięcie.

Najczęściej spotykana w Polsce, przede wszystkim przez to, że jest najbardziej mrozoodporna, jest lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, która jest półkrzewem, wybarwiającym się podczas kwitnienia na odcienie barwy fioletowej. Jest to gatunek, którego hodowlę możemy prowadzić zarówno w uprawie domowej, jak i w ogrodzie. Powinniśmy wiedzieć, że lawenda - Lavendula, ze względu na najlepsze warunki, najczęściej występuje na południu naszego kraju i sadzona jest na plantacjach i w ogrodach przydomowych.

Decydując się na sadzenie lawendy do gruntu w naszym ogrodzie, warto wiedzieć, że lawenda - Lavendula, to wiecznie zielony krzew, wydzielający przyjemny zapach. Co więcej, charakterystyczne dla niej są jej zazwyczaj kutnerowate liście, mające szarawe zabarwienie. Najważniejsze jednak są jej drobne, bardzo atrakcyjne kwiaty, które przybierają różnorodne odcienie fioletu, purpury czy też barwy niebieskiej. Te drobne i pojedyncze kwiaty zebrane są w dość typowe dla gatunku kwiatostany, które osadzone są na długiej szypułce. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lawendy wieloletniej w ogrodzie.

Uprawa i pielęgnacja lawendy w ogrodzie - jak powinna przebiegać hodowla

Lawenda w ogrodzie - stanowisko i ziemia do lawendy

Lawenda w ogrodzie potrafi mieć bardzo obfite kwitnienie, o ile będziemy pamiętać o tym, jakie ma ona wymagania dotyczące stanowiska, podłoża, a dodatkowo, jak przebiega jej pielęgnacja i cały proces uprawy. Tylko wtedy możemy się tak naprawdę zabrać do hodowli tej przepięknej i przyjemnej w zapachu rośliny.

W pierwszej kolejności powinniśmy dobrać dla naszej lawendy odpowiednio nasłonecznione stanowisko, ponieważ roślina ta wymaga dużych ilości światła. Jeśli natomiast nie zapewnimy jej nasłonecznionego stanowiska, wtedy musimy liczyć się z tym, że kwitnienie nie będzie aż tak bardzo okazałe, a kwiaty mogą wybarwiać się mniej intensywnie.

Kolejnym elementem jest dobór ziemi do lawendy. Tutaj musimy wiedzieć, że podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i dobrze zdrenowane. Najlepszym wyborem będzie podłoże zasadowe, którego pH wynosi 6,5-7,0. Co więcej, gleby powinny być przewiewne, bo wtedy nasza lawenda - Lavendula będzie rozwijała się najlepiej. Jeśli natomiast gleba jest słabo przepuszczalna, wtedy powinniśmy zdecydować się na wykonanie drenażu na dnie dołka, do którego ma być wsadzona lawenda.

Przechodząc już do samego sadzenia lawendy do gruntu, warto wspomnieć o tym, że nie może być ona sadzona zbyt gęsto, ponieważ wtedy przewiewność zmniejsza się, co nie jest dla niej dobre. Dlatego między roślinami powinno zachowywać się odstępy około 30-40 cm, dochodzące nawet do 60 cm.

Warto wspomnieć także o tym, że nasze półkrzewy mogą być rozmnażane na trzy sposoby, a dokładniej przez wysiew nasion, rozmnażanie z odkładów, oraz bardzo popularne, zwłaszcza dla gatunku lawendy wąskolistnej - Lavendula angustifolia, rozmnażanie z sadzonek, które jest dość prostym rozwiązaniem.

Lawenda ogrodowa - co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji lawendy w ogrodzie

Pielęgnacja lawendy, w tym jej podlewanie i przycinanie, jest bardzo istotną częścią całej uprawy, która ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądał rozwój i kwitnienie lawendy. Dlatego, jeśli interesuje nas lawenda w ogrodzie, powinniśmy zapoznać się właśnie z tymi informacjami, które ułatwią nam przebieg uprawy.

Przycinanie lawendy powinno zacząć się już w momencie, gdy krzewy lawendy są jeszcze młode i nierozkrzewione. Takie przycięcie wykonuje się w pierwszym roku uprawy i wtedy ścinamy aż połowę wysokości rośliny. Dzięki temu w kolejnym roku nasza lawenda bardziej się rozkrzewi i tym samym zagęści, przez co będzie bardziej odporna na mróz.

Kolejne cięcie, czyli cięcie formujące, wykonuje się wiosną w celu nadania roślinie odpowiedniego pokroju. Właśnie w tym momencie przycina się młode pędy i czynność tę powtarza się co roku. Do cięcia formującego powinniśmy dodać jeszcze cięcie, w którym usuniemy wszystkie chore, połamane i uszkodzone pędy.

Kwitnąca lawenda w ogrodzie
Lawenda w ogrodzie krok po kroku, w tym sadzenie lawendy do gruntu, uprawa i pielęgnacja

Kiedy już wiemy, jak wygląda przycinanie lawendy, możemy przejść do innego zabiegu pielęgnacyjnego, czyli do podlewania. Podlewanie nie powinno być obfite, ponieważ lawendy zdecydowanie lepiej radzą sobie na bardziej suchych glebach. Jednak latem, kiedy pojawiają się upały, powinniśmy zadbać o to, by podlewanie było wykonywane regularnie, natomiast nie możemy pozwolić sobie na przelanie rośliny, szczególnie na glebach mniej przepuszczalnych i gliniastych, ponieważ może to się na nas odbić gniciem rośliny.

Zastosowanie lawendy - gdzie spotykana jest lawenda wąskolistna

Właściwości lawendy - lawenda roślina lecznicza

O właściwościach lawendy mówi się dużo. Powinniśmy wiedzieć, że lawenda - Lavendula, zaliczana jest nie tylko do roślin ozdobnych, ale także do roślin leczniczych. Warto więc dowiedzieć się, jakie właściwości ma lawenda, gdzie są one wykorzystywane i jak mogą nam pomóc.

Zacznijmy od tego, że kwiaty lawendy to tak naprawdę źródło olejków eterycznych. Takie olejki bardzo chętnie wykorzystywane są w kosmetyce, ponieważ właśnie z nich produkuje się popularny olejek lawendowy, pozyskiwany głównie od lawendy wąskolistnej - Lavendula angustifolia.

Te olejki lawendowe wykazują się pożytecznymi właściwościami, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Olejki lawendowe wykazują właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Dodatkowo mają działanie odprężające, relaksujące i uspokajające, przez co dodawane są często do kąpieli.

Kwitnienie lawendy - lawenda ogrodowa i jej zastosowanie oraz cena

Zdecydowanie najbardziej popularnym zastosowaniem dla lawendy jest użycie jej jako rośliny ozdobnej w naszym ogrodzie, czy też w domu w doniczce. Cena za lawendę nie jest wysoka, ale oczywiście zależy od producenta, gatunku i odmiany oraz wielkości rośliny. Z reguły ceny wahają się w granicach 5-10 zł za sadzonkę.

Innym zastosowaniem tej popularnej rośliny jest wykorzystanie jej do produkcji miodu, ponieważ lawenda jest rośliną miododajną, przyciągającą motyle i inne owady zapylające. Z nektaru lawendy, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, wyrabia się miód, który sprzedawany jest na całym świecie.

Dość nietypowym i dla wielu osób nierealnym zastosowaniem jest wykorzystanie kwiatów lawendy jako przyprawę. Otóż bardzo często możemy spotkać się z tym, że lawenda - Lavendula jest regularnym składnikiem mieszanki przypraw prowansalskich, ale może też zastąpić tymianek, szałwię czy rozmaryn.

ikona podziel się Przekaż dalej