Lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) - charakterystyka rośliny

Lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, znana jest także pod nazwą lawendy lekarskiej, lawendy wonnej, ale także nazywana bywa czyszczeczem i bławatką. Roślina ta zaliczana jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Pochodzi ona z basenu Morza Śródziemnego, a dokładniej z Hiszpanii, Francji, Włoch i Andory, natomiast obecnie jej uprawa prowadzona jest w wielu krajach, również w Polsce.

Warto wiedzieć, że lawendy wąskolistne są półkrzewami, dorastającymi do około 550-90 cm wysokości. Charakteryzują się wzniesionymi pędami, które w dolnej części są zdrewniałe, natomiast ich górna część jest zielona i pokryta włoskami w kolorze srebrzystym. Korzeń tej rośliny jest silnie rozgałęziony, wiązkowy i może osiągnąć nawet ponad 2 m długości.

Jednak najbardziej charakterystyczne dla tych półkrzewów są ich liście oraz kwiaty. Liście lawendy wąskolistnej - Lavendula angustifolia, są wąskolancetowate lub równowąskie, ich brzegi są całobrzegie i lekko podwinięte, a całe pokryte są srebrzystym kutnerem. Ułożone są one na pędzie naprzeciwlegle.

Kwiaty lawendy zebrane są w typowe kwiatostany, pojawiające się od VII do VIII, w których kwiaty rosną w nibyokółkach. Osadzone są one po 3 lub 5 w pachwinie liści. Kolor kwiatów jest purpurowoliliowy lub fioletowy w różnych odcieniach. Warto wspomnieć, że niektóre odmiany mają kwiaty wybarwione także na kolor biały lub różowy.

Sadzonki lawendy - jak powinna być uprawiana lawenda w ogrodzie i w doniczce

Lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) - co warto wiedzieć o uprawie rośliny

Zanim przejdziemy do tego, gdzie stosowana może być lawenda wąskolistna, jeśli chcemy zdecydować się na jej uprawę, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma ona wymagania dotyczące sadzenia sadzonek, ich rozstawy, całkowitej uprawy oraz pielęgnacji. Tylko dzięki temu, będziemy w stanie sprostać jej wymaganiom i osiągniemy pożądane efekty kwitnienia.

Otóż lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, to roślina, która najlepiej radzi sobie na glebach przepuszczalnych, żyznych i łatwo nagrzewających się. Właśnie z tego powodu jej większa uprawa prowadzona jest w południowych częściach kraju. Powinniśmy pamiętać o tym, że nie jest to roślina odporna na mróz, przez co w bezśnieżne zimy narażona jest bardzo na przemarzanie. Z tego powodu, jeśli zdecydujemy się na jej uprawę, powinniśmy pamiętać o okryciu jej na okres zimowy. Co więcej, lawenda wymaga także słonecznego stanowiska. Jeśli chcemy zająć się jej uprawą, warto wiedzieć, że rozmnażana jest ona przez sadzonki lub z nasion.

Ważnym aspektem prawidłowej uprawy dla rośliny jest sposób pielęgnacji, zwłaszcza przycinanie lawendy, przez co doprowadzimy ją do uzyskania zwartego pokroju i obfitego kwitnienia. Przycinanie zaczynamy już po posadzeniu rośliny, w pierwszym roku jej uprawy, gdzie powinniśmy ją skrócić o połowę. Na wiosnę musimy przyciąć delikatnie pędy, by odpowiednio uformować roślinę, a także powinniśmy usunąć te pędy, które są chore lub uszkodzone. Co więcej, lawenda powinna być także przycinania po kwitnieniu. Nie zapominajmy, że w kolejnych latach przycinajmy jedynie młode pędy, ponieważ starsze nie znoszą dobrze skracania.

Najlepsze nasiona i nawóz do lawendy - sprawdź ceny!

Ważne jest także to, w jaki sposób zasadzimy nasze sadzonki, a właściwie, jaka będzie rozstawa między nimi. Oczywiście rozstawa jest kwestią indywidualną i tyczy się przede wszystkim tych osób, które chcą uzyskać gęsty dywan lawendy, a nie jedynie zasadzić jeden krzew. Natomiast standardowa i uniwersalna rozstawa między roślinami powinna wynosić około 60 cm.

Lawenda w ogrodzie i w doniczkach - na jakie odmiany się zdecydować

Lawendy wąskolistne dostępne są w stosunkowo niskich cenach. Pamiętajmy jednak o tym, że cena w dużej mierze zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy i od jakiego producenta kupimy nasze rośliny. Średnia cena z sadzonki lawendy wąskolistnej wynosi około 5-10 zł, w zależności od rozmiaru sadzonki.

Bardzo popularne w sprzedaży są różnego rodzaju odmiany lawendy wąskolistnej, między innymi odmiana 'Dwarf blue', 'Munstead', 'Hidcote', czy też 'Blue Scent', 'Lavender Lady', 'Aromatico Blue', 'Rosea' lub 'Nana Alba'. Jednak tymi najbardziej popularnymi są 'Dwarf blue', 'Munstead' i 'Hidcote'.

Odmiana 'Dwarf Blue' charakteryzuje się fioletową barwą kwiatów, które pojawiają się od VII do IX, zielonoszarą barwą liści, a także wysokością od 40 do 60 cm. Z kolei odmiana 'Hidcote' charakteryzuje się około 40 cm wysokości, a także pachnącymi, fioletowymi kwiatami, które pojawiają się w VI i kwitną przez całe lato tak jak w przypadku odmiany 'Munstead'.

Właściwości lawendy i jej zastosowanie

Lawenda wąskolistna - co powinniśmy wiedzieć o właściwościach lawendy

Zacznijmy od tego, że nie bez powodu lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, nazywana jest lawendą lekarską. Otóż ten półkrzew, który jest dodatkowo bardzo atrakcyjną rośliną ogrodową i doniczkową, ma również wiele właściwości leczniczych, które pomagają nam w wielu schorzeniach.

Lawenda wąskolistna bez kwiatów w ogrodzie, a także jej odmiany, uprawa i pielęgnacja
Lawenda wąskolistna w ogrodzie krok po kroku, czyli cena za sadzonki, odmiany i uprawa

Lawenda wąskolistna jest znanym surowcem lekarskim, ponieważ jej kwiaty, nawet wysuszone, zawierają wiele olejków eterycznych, ponieważ nawet 13 ml/kg. W składzie olejków eterycznych znajdują się borneol, linalol, pinen, cyneol, geraniol i furfurol. Co więcej, w kwiatach znajdują się także barwniki, cukry, garbniki i różne związki mineralne, mające pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Lawendy wąskolistne - Lavendula angustifolia, mają korzystne działanie na nasz organizm. Zarówno w olejki, jak i sam surowiec, działają antyseptycznie, przeciwskurczowo i uspokajająco. Lawenda bywa też używana do środków żołądkowych, w których nie tylko działa wiatropędnie, ale także poprawia trawienie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o właściwościach leczniczych lawendy.

Lawenda wąskolistna - gdzie znajduje swoje zastosowanie

Lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, nie jest jedynie rośliną leczniczą, ale znajduje swoje zastosowanie także w innych dziedzinach, między innymi w kosmetyce. Właśnie tam tworzone są z jej kwiatów różnego rodzaju toniki, przeznaczone dla delikatnej i wrażliwej skóry. Takie toniki przyspieszają regenerację naskórka, działają przeciwtrądzikowo, a także antyseptycznie.

Warto wiedzieć, że lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, jest rośliną miododajną. Ta cecha jest bardzo ważna, zwłaszcza w regionie śródziemnomorskim. To właśnie tam produkuje się miód z lawendy, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest polecany każdemu.

Nie ma co ukrywać, że lawendy wąskolistne - Lavendula angustifolia, roślinami ozdobnymi i to właśnie stąd tak bardzo znane są w naszym kraju. Możemy je sadzić zarówno w ogrodach, jak i doniczkach w uprawach w domu. Ich przyjemny zapach zwabia do naszego ogrodu motyle i inne owady zapylające. Wykorzystuje się ją na rabatach i obwódkach, w nasadzeniach grupowych, ale i pojedynczo, zarówno w kompozycjach mieszanych, jak i jednogatunkowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny