Lawenda wieloletnia - lawenda pośrednia - uprawa, pielęgnacja, porady
Lawenda pośrednia (lavandula x intermedia) to lawenda wieloletnia, której uprawę rozpowszechniono we francuskiej Prowansji. Coraz częściej różne gatunki lawendy można spotkać również w naszym kraju. Hodowla lawendyny, jak nazywana jest lawenda pośrednia, możliwa jest na polu i w przydomowym ogrodzie. Atrakcyjne odmiany, łatwe w uprawie i dobrze znoszące polski klimat, dostępne są na rynku ogrodniczym, w przystępnych cenach. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja aromatycznych krzewów lawendyny.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lawendzie.
Lawenda pośrednia – hodowla i zastosowanie pachnących krzewów
Lawenda wieloletnia pośrednia - opis gatunku
Lawendyna to efektowna bylina, którą otrzymano ze skrzyżowania lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) z lawendą szerokolistną (Lavandula latifolia). Właściwie uprawiane i pielęgnowane rośliny mogą dekorować nasze otoczenie i dostarczać cennego zielarskiego surowca, nawet przez 15 lat. Warunkiem udanej hodowli jest nabycie zdrowych młodych sadzonek. Lawenda jednoroczna lub dwuletnia, nasadzona na słonecznym stanowisku, o przepuszczalnej i żyznej glebie, wymaga usunięcia wierzchołków pędów. Taki zabieg zapewni lawendzie bezproblemowy rozwój na nowym miejscu i ładne rozkrzewianie się. Coroczne właściwe przycinanie lawendy, zapewni krzewom utrzymanie pożądanego pokroju. Lawenda jednoroczna szybko się rozkrzewi, więc należy zadbać o zapewnienie młodym roślinom odpowiedniej przestrzeni. Sadzonki sadzimy co 40-60 cm.
Lawenda wieloletnia pośrednia, charakteryzuje się soczyście zielonymi liśćmi i jasnofioletowymi kwiatami, ujętymi w długie kłosowate kwiatostany, o długości 70-80 cm. Liście krzewów lawendyny pozostają zielone także w czasie pory zimowej. Roślina osiąga 100 cm wysokości i do 150 cm szerokości. Jest mrozoodporna i wytrzymuje spadek temperatury nawet do -27 stopni Celsjusza. W północno-wschodnich rejonach kraju bylina lepiej zniesie mroźne podmuchy wiatru i mrozy, zabezpieczona agrowłókniną.
Lawenda wieloletnia pośrednia, w odróżnieniu od innych gatunków lawendy, jest mniej wrażliwa na deszczową aurę i choroby grzybowe, atakujące rośliny. Od czerwca do jesieni, kiedy kwitnie lawenda, powietrze przesycone jest mocnym i przyjemnym zapachem olejków eterycznych, co tworzy przyjazny zdrowiu mikroklimat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lawendzie wąskolistnej?
Zastosowanie pachnącej rośliny
Lawenda w ogrodzie może tworzyć dekoracyjne obwódki rabatek i oryginalne żywopłoty. Najpiękniej prezentuje się w nasadzeniu grupowym. Aromatyczne kwiatostany możemy wykorzystać do dekorowania bukietów i girland. Suszone kwiaty, w woreczkach lub ujęte w pęczki, umieszczamy w szafach i szufladach z odzieżą, dla zapachu i odstraszenia moli.
Kwiaty lawendy, dodane do pikantnych przypraw, dodadzą smaku mięsnym potrawom. Można nimi wzbogacać smak przetworów – dżemów i octów. Kwiaty lawendy nadają się także do kandyzowania. Suszone kwiaty lawendy cenione są w ziołolecznictwie. Przy ich udziale sporządzane są mieszanki ziołowe, o działaniu uspokajającym i łagodzącym bóle mięśni.
Hodowla lawendy na polu umożliwia pozyskiwanie surowca zielarskiego, na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmakologii. Tonik lawendowy ma właściwości antyseptyczne. Stosowany do przemywania skóry, przyspiesza odbudowę komórek i pomaga pozbyć się trądziku. Olejki dodawane do mydeł, nadają im przyjemnego aromatu i pielęgnują skórę. Olejek lawendowy służy do leczniczego masażu, przynoszącego ulgę w bólu mięśni i w dolegliwościach urologicznych.
Lawenda w domu – uprawa i pielęgnacja
Hodowla lawendy w doniczkach i skrzynkach balkonowych jest sprawdzonym sposobem na założenie własnego domowego ogródka, w którym przez cały rok będą rozwijać się aromatyczne i pożyteczne rośliny. Uprawa i pielęgnacja lawendyny w warunkach domowych nie sprawia problemów. Lawendę sadzimy w większej i głębokiej donicy, na dnie której układamy warstwę drenażu. Lawenda pośrednia dobrze rośnie w ziemi żyznej i przepuszczalnej, o zasadowym odczynie pH. Korzenie lawendy są mocno rozkrzewione, więc należy zapewnić im swobodne pobieranie substancji odżywczych, umieszczając sadzonki w odpowiednio obszernych pojemnikach.
Lawenda wieloletnia pośrednia jest dość wysokim krzewem, dorastającym do około 1 m wysokości. Donice umieszczamy w miejscu słonecznym i ciepłym, a w okresie letnim, w miarę możliwości, ustawiamy je na świeżym powietrzu – na tarasie lub balkonie. Sadzonki nasadzone wiosną, po przycięciu wierzchołków, zakwitną w tym samym sezonie wegetacyjnym. Lawenda wieloletnia wymaga regularnego przycinania, w sierpniu, po skończonym kwitnieniu. W czasie zabiegu należy zwrócić uwagę, by nie naruszyć zdrewniałej łodygi - roślina bezproblemowo wypuści wówczas nowe pędy. Przycinanie lawendy jest sposobem na utrzymanie jej ładnego pokroju.
Lawenda w domu wymaga pielęgnacji:
- podlewamy rośliny w sposób umiarkowany, gdy podłoże lekko przeschnie, z dbałością o nieprzelanie rośliny,
- z podstawki, na której stoi donica, należy wylewać zebraną wodę,
- zasilamy lawendę co miesiąc, od kwietnia do sierpnia, organicznymi płynnymi nawozami, unikając nawozów azotowych, niesprzyjających rozwojowi rośliny,
- w ciągu sezonu wegetacyjnego stosujemy jedną dawkę wapna magnezowego, w celu odkwaszenia ziemi,
- rośliny przesadzamy do większych doniczek na wiosnę, gdy korzenie wypełnią dotychczasowy pojemnik.
Najciekawsze odmiany lawendy pośredniej
Lawenda pośrednia ‘Grosso’ – roślina dorasta do około 60 - 90 cm wysokości. Charakteryzuje się szarozielonymi liśćmi i długimi łodyżkami, na których do końca sierpnia kwitną ciemnofioletowe kwiaty, ujęte w długie kwiatostany. Bylina wydziela intensywny zapach. W ogrodzie sadzimy rośliny w miejscach mocno nasłonecznionych, na glebach zasadowych. Odmiana wyróżnia się silnym wzrostem, więc wymaga przycinania dwa razy w roku – na wiosnę i po przekwitnięciu kwiatów. Na zimę zabezpieczamy odmianę ‘Grosso’ przed mrozem, okrywając ją agrowłókniną. Lawendę można także uprawiać w doniczkach – w warunkach domowych, na tarasach i balkonach. Cena sadzonki to około 6 zł/sztukę.
Lawenda pośrednia PURE PLATINUM ‘Nico’ – jest gęstą krzewinką, osiągającą 50 cm wysokości. Wyróżnia się srebrzysto zielonymi liśćmi oraz fioletowymi długimi kwiatostanami, wydzielającymi przyjemny aromat. Po zakończeniu kwitnienia należy ścinać kwiatostany, co zapewni roślinie utrzymanie ładnego pokroju i długą żywotność. Odmiana PURE PLATINUM ‘Nico’ jest mrozoodporna i tolerancyjna wobec trudnych warunków uprawowych. Chętnie uprawiana jest w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach. Cena lawendy tej odmiany wynosi około 14 zł, za sadzonkę 15 – 30 cm.
Lawenda pośrednia ‘Grappenhall’ – krzew może osiągnąć nawet 150 cm wysokości, dlatego sadzonki sadzimy co 80 cm, by zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Ozdobą odmiany są pachnące niebieskofioletowe kwiatostany. Lawenda w ogrodzie dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych oraz lekko zacienionych. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Znajduje zastosowanie jako efektowny żywopłot, a także do dekoracji ogrodowych rabatek. Cena lawendy to około 9 zł/sztukę.