Wiele obiektów użyteczności publicznej, a także siedziby prywatnych firm mają do swojej dyspozycji zewnętrzną przestrzeń, którą należy odpowiednio zagospodarować. Trzeba kierować się w tym względzie przede wszystkim funkcjonalnością. W końcu strefa wejścia do urzędu, sklepu czy kliniki ma jak najlepiej służyć ich klientom i pacjentom. Trudno wyobrazić sobie ergonomiczną i dobrze przemyślaną przestrzeń bez wygodnych ławek do siedzenia.

Drewniane ławki z oparciem – jakie są ich najważniejsze zalety i wady?

Ławki drewniane (sprawdź na: www.stojaknarower.pl) są często spotykane w przestrzeni miejskiej. Tym, co przemawia na ich korzyść, jest wysoki poziom komfortu. Drewno daje poczucie ciepła, zapewniając wygodę i dobrą izolację od podłoża. Poza tym jest surowcem naturalnym, dlatego świetnie wpisuje się w różne przestrzenie, w tym w miejskie parki i skwery. Zamawiają je włodarze miast, ale także deweloperzy. Drewniane ławki pasują zarówno do tradycyjnej, starej architektury, jak też do nowoczesnych projektów budowlanych. Odznaczają się uniwersalnym i ponadczasowym pięknem. Warto sięgać po te wykonane z wysokiej klasy drewna iglastego, dobrze zaimpregnowane i zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Na rynku dostępny jest bogaty wybór drewnianych ławek, zarówno tych z oparciem, jak i bez, pojedynczych i dwustronnych, wyposażonych w podłokietniki i ich pozbawionych.

Nowoczesne ławki miejskie ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej

Alternatywą dla klasycznych ławek drewnianych są nowoczesne modele wykonane w całości ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanej. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, a także odpornością na wpływ warunków pogodowych. Lepiej niż egzemplarze wykonane z drewna znoszą akty wandalizmu, ale też intensywną eksploatację. Na korzyść modeli stalowych przemawia również solidny sposób mocowania. Możliwe jest wbetonowanie ich lub przykręcenie do podłoża. Warianty wykonane ze stali ocynkowanej mogą zostać pomalowane na dowolny kolor. Oznacza to, że łatwo dopasować ich końcowy wygląd do konkretnej przestrzeni, między innymi do budynków znajdujących się nieopodal oraz do wyposażenia, na przykład sprzętów na placu zabaw czy siłowni pod chmurką. Wadą ławek ze stali jest większy chłód podczas ich użytkowania. W porównaniu z ciepłym w dotyku drewnem nie są tak przyjemne w pierwszym kontakcie – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym czy po opadach deszczu. Za ich stosowaniem przemawiają jednak silnie aspekty praktyczne i ograniczenie prac konserwacyjnych do minimum.

Ławki z oparciem – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Wszelkie obiekty użyteczności publicznej, w tym sądy, urzędy, przychodnie, szpitale, szkoły i wiele innych miejsc można łatwo zagospodarować właśnie za pomocą ławek. W zależności od stylistyki budynku i otoczenia, można zdecydować się na modele drewniane lub stalowe. Właściciele prywatnych obiektów i biznesów, takich jak przedszkola, szkoły językowe, kliniki weterynaryjne, prywatne gabinety lekarskie i inne, również powinni rozważyć optymalne zaaranżowanie przestrzeni przed budynkami.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej