Len trwały - opis, wysiew, uprawa, wymagania, pielęgnacja
Len trwały, tak samo, jak i firletka czy kostrzewa trzcinowa, to ozdobna roślina, która często znajduje zastosowanie w ogrodzie przydomowym. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim te ogrodowe kwiaty znajdą się w ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się rośliny, jak przebiega ich kwitnienie, a także, co powinniśmy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Len trwały - charakterystyka rośliny
Len trwały - Linum perenne, to gatunek byliny, który zaliczany jest do rodziny lnowatych - Linaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się 13 rodzajów roślin, w których dodatkowo umieszczonych jest około 255 gatunków. Największe zróżnicowanie tych roślin występuje w klimacie międzyzwrotnikowym, natomiast występują one również na obu półkulach klimatu umiarkowanego.
Roślina, jaką jest len trwały, występuje w środkowej oraz południowo-wschodniej części Europy. W samej Polsce jest to gatunek zadomowiony, ale występują także tereny, w których zdziczał. Możemy go spotkać przede wszystkim na obszarach niżu. Jeśli interesuje nas uprawa tego gatunku lub też kostrzewy trzcinowej, czy firletki, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta bylina.
Otóż ogrodowy i ozdobny len trwały to bylina, która tworzy gęste kępy, mogące dosięgać do około 60-100 cm wysokości. Warto wiedzieć, że cała roślina jest naga, a łodyga jest cienka, wzniesiona i górą rozgałęziona. Liście lnu trwałego - Linum perenne, są zaostrzone na końcu, lancetowate i często dość niesymetryczne. Ich blaszka liściowa ma szorstkie brzegi. Same liście ułożone są na łodygach skrętolegle.
Przejdźmy jednak do kwiatów lnu, które stanowią z pewnością najważniejszy element ozdobny. Otóż len trwały cechuje się błękitnymi i pięciopłatkowymi kwiatami, które szybko opadają po przekwitnięciu. Warto wiedzieć, że kwiaty zebrane są w luźne kwiatostany. Kwitnienie rośliny przypada w okresie od czerwca do lipca. Kolejną częścią rośliny są jej owoce, w których znajdują się nasiona. Owocami są torebki, które dorastają do 6-7 mm długości i pojawiają się na prostych szypułkach, natomiast nasiona są wąsko obłonione i dorastają do około 4,5 mm długości. Powinniśmy wiedzieć, że kolor nasion jest brunatny.
Linum perenne - jakie wymagania ma len ogrodowy
Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się firletka, kostrzewa trzcinowa, czy też len trwały, w pierwszej kolejności, najlepiej jeszcze przed zakupem, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma dana roślina. Tylko zapewniając odpowiednie wymagania, będziemy mieć pewność, że roślina nie będzie miała problemu z rozwojem i kwitnieniem.
Jeśli jednak nie zastosujemy się do wymagań, musimy wiedzieć, że roślina nie będzie rozwijała się prawidłowo, a dodatkowo może też zamierać. Ponadto w ogrodach, w których się ona znajduje, mogą pojawić się choroby i szkodniki, wywołane złym stanowiskiem. Z reguły są to choroby grzybowe, które są wielkim zagrożeniem dla tej rośliny, ale również dla roślin, które znajdują się w jej pobliżu.
Z tego właśnie powodu powinniśmy dowiedzieć się, jakie nasłonecznienie jest najlepsze dla lnu trwałego - Linum perenne, ale również, jakie podłoże powinniśmy wybrać. Zacznijmy więc od tego, że bylina, jaką jest len trwały, najlepiej radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych. Podłoże natomiast powinno być piaszczyste, średnio suche, wapienne i średnio zasobne w składniki pokarmowe, choć bylina znosi również słabo zasobne gleby. Warto też wiedzieć, że len trwały jest odporny na brak wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o goździku kropkowanym?
Ozdobny len trwały - jak przebiega uprawa i pielęgnacja
Len trwały - Linum perenne, to doskonała roślina, która nadaje się do obsadzeń w ogrodzie. Możemy go wykorzystać do obsadzenia ogródków skalnych lub też ogródków wrzosowych. Bylina ta nada się również na obwódki bylinowe. Warto pamiętać o tym, że świetnie komponuje się ona w towarzystwie dzwonków, goździków, kostrzew, złotowłosów, posłonków, czy też niskich gatunków krwawnika. Co więcej, len trwały jest rośliną, która nadaje się również do uprawy w pojemniku.
Jednak zanim będziemy się cieszyć tym, jak kwitnie len w ogrodzie, będziemy musieli wysiać go i zająć się odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Dlatego tak istotne jest to, by poznać zasady uprawy i pielęgnacji tej byliny ogrodowej. Zacznijmy od tego, w jaki sposób można rozmnażać len trwały.
Otóż roślina ta rozmnażana jest poprzez wysiew nasion w okresie wiosennym. Powinniśmy jednak wiedzieć, że wielokrotnie len rozsiewa się także sam. Dlatego, jeśli chcemy rozmnożyć go w ogrodzie, wystarczy jedynie poczekać. Poza tym roślina jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga ingerencji człowieka. Dlatego też jest doskonałym wyborem dla osób, które nie znają się na roślinach, nie mają doświadczenia w pracy z nimi lub też najzwyczajniej nie mają czasu na zajmowanie się roślinami i przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak co jakiś czas kontrolować roślinę i sprawdzić, czy nie ma ona oznak chorobowych lub nie widać na niej szkodników.